علت سوراخ شدن برگ ها چیست؟

علت سوراخ شدن برگ ها

چرا برگ های گیاهان آپارتمانی سوراخ می‌شود؟

علت سوراخ شدن برگ ها: ممکن است گاهی پدیده‌ای را در بین گیاهان خود مشاهده کنید که همان سوراخ شدن برگ‌ها است. این مساله می‌تواند به دلیل شکل نا فرم خود برگ باشد یا شاید فرزندان کوچکتان برای تفریح باعث سوراخ شدن برگ‌ها شده‌اند. این دو مورد را به راحتی می‌توان تشخیص داد و جای نگرانی نیست اما اگر سراسر برگ پوشیده از سوراخ‌هایی کوچک و بزرگ باشد به وضوح یک مشکل سیستماتیک وجود دارد. در بیشتر موارد این مشکل مربوط به حشرات است.

چه گیاهان خود را در داخل محیط سرپوشیده منزل نگهداری کنید و چه یک باغچه در حیاط خود داشته باشید، متوجه خواهید شد که در هر دو حالت گیاهان مستعد مشکلات مربوط به حشرات خواهند بود. حشرات مختلف قادرند وارد گلدان شده و به عمق خاک فرو روند، از ریشه‌ها تغذیه کرده و آن را ضعیف کنند، از ساقه بالا رفته و برگ‌ها و جوانه‌ها را بجوند و البته باعث سوراخ شدن برگ‌ها شوند؛ به خصوص برگ‌های جوان و تازه، بیشتر درگیر این مشکل می‌شوند. از شما دعوت می کنم از دسته بندی گیاهان آپارتمانی گندم vip دیدن نمایید.

علت سوراخ شدن برگ ها

علت سوراخ شدن برگ ها

اگر دقت کنید ممکن است روی برگ‌ گیاهان داخل منزل خود تعداد زیادی سوراخ ببینید | علت سوراخ شدن برگ ها

 

متاسفانه فقط یک مدل حشره هم وجود ندارد که مسئول خوردن برگ‌های شما باشد. در عوض بسیاری از گونه ‌های مختلف حشرات وجود دارند که جذب گیاهان شما شده و مشتاق بلعیدن برگ‌های آن هستند. در این مقاله سعی داریم تا شما را با انواع این حشرات و راه ‌های مقابله با آن‌ ها آشنا کنیم.

همچنین بخوانید: نگهداری از گیاه ارکیده در آپارتمان

 

چرا حشرات گیاهان شما را می‌خورند؟

مهم‌ترین پاسخی که می‌توان به این سوال داد این است که حشرات، گیاهان را می‌خورند زیرا گرسنه هستند و احتمالاً گیاهان شما بهترین گزینه برای صرف غذا به شمار می‌روند. در حالی که این موضوع ممکن است به طور کلی مایه زحمت و دردسر برای شما شود، اما باید این را بدانید که حشرات هم مانند هر موجود زنده دیگری به دنبال غذا و سیر کردن شکم خود هستند و این اتفاق باعث سوراخ شدن برگ‌ها خواهد شد.

سوال دیگری که ممکن است برایتان پیش بیاید این است که چرا حشرات فقط گیاهان خاصی را می‌خورند و از خوردن برخی دیگر اجتناب می‌کنند. پاسخ این سوال هم روشن است؛ زیرا حشرات هم مانند ما انسان‌ ها بعضی از مواد خوراکی را به بعضی دیگر ترجیح می‌دهند. به عنوان مثال، اگر شته به گیاهان شما حمله کند احتمالا فقط سراغ یک نوع گلدان خواهد رفت. هجوم سوسک‌های ژاپنی نیز می‌تواند نتیجه متفاوتی داشته باشد.

 

علت سوراخ شدن برگ ها

 

 

 

 

حشرات برای تغذیه خود روی برگ‌ها نشسته و از آن ‌ها تغذیه می‌کنند | علت سوراخ شدن برگ ها

 

بعد از بررسی علت چرایی هجوم حشرات به یک گیاه خاص، سوالی که پیش می‌آيد این است که چرا سال‌ های گذشته تجربه آفت نداشته اید؟ چه دلیلی وجود دارد که امسال به یکباره تعداد زیادی از حشرات به گیاهان و باغچه شما حمله کرده‌اند؟ برای یافتن پاسخ این سوال باید لیست گیاهان و تغییرات جدیدی که در مجموعه خود فراهم آورده‌اید را مرور کنید. آیا گیاه خاصی به آن‌ها اضافه شده است؟ آیا ماده جدیدی را اضافه کرده‌اید؟ و سوالاتی از این دست باعث می‌شود تا حدودی حدس بزنید چه تغییری باعث بروز مشکل سوراخ شدن برگ‌ها شده است.

بعد از یافتن پاسخ این سوال، لازم است تا راه‌ های از بین بردن این آفت ‌ها را پیدا کنید. آیا ممکن است بتوان جلوی خوردن برگ‌ها توسط حشرات را گرفت؟ پاسخ این بوده که بله امکان پذیر است؛ اما نیاز به برنامه ریزی و تلاش دارد. با این حال وقتی می‌بینید که بعد از اتمام پروسه آفت کشی، گیاهان شما سرحال شده و شروع به رشد مجدد می‌کنند، متوجه خواهید شد که ارزش آن را خواهد داشت.

 

 

علت سوراخ شدن برگ ها

 

حضور حشرات برگ‌ خوار روی گیاهان، جلوی رشد آن‌ ها را می‌گیرد | علت سوراخ شدن برگ ها

 

رایج‌ ترین حشراتی که گیاهان را می‌خورند کدام هستند؟

احتمالا کنجکاو هستید که کدام حشرات مسئول سوراخ شدن برگ‌ها‌ در گیاهان عزیز شما هستند. برای پاسخ به این سوال باید ابتدا دو دسته بندی کلی را مدنظر قرار دهید:

  • آفات داخل ساختمان
  • آفات خارج ساختمان

حشرات موجود در این دو دسته با هم متفاوت بوده و علاوه بر این، روش‌های از بین بردن آن‌ها نیز با هم تفاوت دارند. ابتدا قصد داریم به آفات داخل ساختمان پرداخته و آن‌ها را به طور کامل برای شما شرح دهیم.

 

دلیل سوراخ شدن برگ ها

 

شته‌ ها یکی از معمول ‌ترین آفات گیاهان محسوب می ‌شوند | علت سوراخ شدن برگ ها

همچنین مطالعه کنید: روش نگهداری بنفشه آفریقایی : شناخت و بررسی

 

آفات داخل ساختمان

 

شته‌ها (از خانواده Aphidoidea)

شته‌ها ممکن است شایع ‌ترین آفات ناخواسته برای گیاهان آپارتمانی و دلیل سوراخ شدن برگ‌ها باشند. این حشرات بسیار کوچک و گلابی شکل هستند و شاخک‌ های بلندی روی سر آن ‌ها قرار دارد. دو لوله از شکم آن‌ ها به سمت عقب بدن رفته است که ظاهر عجیبی به این موجودات داده است. با این حال شته‌ ها فقط در محصولات غذایی که در خانه پرورش پیدا می‌ کنند، مانند انواع سبزیجات، گوجه ‌ها و … دیده شده ‌اند و هرگز اثری از آن ‌ها روی گیاهان گرمسیری منزل به چشم نیامده است. دلیل آن در وهله اول می ‌تواند صرفاً ترجیح شته ‌ها باشد اما ممکن است دلیل دیگری نیز برای آن وجود داشته باشد. شته ‌ها به دنبال شیره غلیظ موجود داخل برخی از گیاهان هستند. آن‌ ها یک ماده عسل مانند چسبناک و شیرین از پشت خود خارج می ‌کنند که اغلب آفات دیگر مانند مورچه ‌ها را به خود جذب می‌ کند. این مسئله زمینه رشد کپک دوده‌ ای را فراهم می‌کند؛ که برای یک گیاه اساسا یک فاجعه محسوب می ‌شود؛ به ویژه اگر گیاهان بارور باشند، باعث سوراخ شدن برگ‌ها خواهد شد.

شته ‌ها حشراتی با بدن نرم هستند؛ بنابراین به راحتی می ‌توان آن ‌ها را بین انگشتان خود تکان داد. مانند فلس‌ ها، شته ‌ها نیز بچه‌زا هستند. به این معنا که آن‌ ها فرزندانی به دنیا می ‌آورند. شته ‌ها بدون بال متولد می ‌شوند اما اگر شته بالداری را مشاهده کردید به این معنا است که کلونی آن ها بیش از اندازه شلوغ شده و آن‌ ها به دنبال یک گیاه آپارتمانی جدید هستند تا از آن تغذیه کنند.

علت سوراخ شدن برگ ها

 

شته‌ ها به خوردن شیره گیاهان علاقمند هستند | علت سوراخ شدن برگ ها

 

 

میلی باگز

این حشرات کوچک سفید، جذب گیاهان آپارتمانی می‌شوند و به احتمال زیاد آن‌ ها را در مفصل کوچکی که برگ به ساقه متصل می ‌شود می توانید پیدا کنید. میلی باگزها مانند شته ‌ها دلیل سوراخ شدن برگ‌ها هستند و از شیره گیاهان تغذیه می‌ کنند و باعث می‌ شوند گیاه پژمرده شود و در صورت عدم کنترل، در نهایت گیاه شما می‌ میرد.

کنه‌های عنکبوتی

در حالی که این آفات از نظر فنی به جای حشرات آراکنید وجود دارند، در مورد میزان مخرب بودن آن‌ ها هیچ تفاوتی وجود ندارد. این کنه ‌ها شبیه نقاط قرمز کوچکی هستند که در قسمت زیرین برگ‌ها جمع می‌شوند، جایی که مایعات گیاهی را می‌ خورند. آن ‌ها نقاط کوچکی را در هر مکانی که در آن مشغول خوردن بوده‌اند باقی می‌ گذارند؛ به این شکل شما شاهد سوراخ شدن برگ‌ها بعد از مدتی خواهید بود. این موجودات می ‌توانند به هر گیاه خانگی حمله کنند، به ویژه در اطراف گیاه پیچک رایج هستند و می ‌توانند باعث زرد شدن، پژمردگی و مرگ گیاه شوند.

 

 

علت سوراخ شدن برگ ها

 

کنه‌ های عنکبوتی مایع داخل گیاهان را می‌ خورند | علت سوراخ شدن برگ ها

 

 

آفات خارج ساختمان

برخی از حشرات داخل ساختمان مانند شته‌ ها می ‌توانند در خارج از منزل نیز حضور پیدا کنند و به گیاهان داخل باغچه شما آسیب بزنند. برخی از موارد مهمی که باید به آن‌ ها توجه کنید عبارتند از:

سوسک ژاپنی

سوسک‌ های ژاپنی آفاتی هستند که تقریبا در همه جا یافت می ‌شوند. جایی که بتوانند از گل‌ ها، میوه ها و سبزیجات مختلف تغذیه کنند. با سوراخ شدن برگ‌ها، خوردن گل ‌ها و در برخی موارد از بین بردن یک گیاه به طور کامل از هرگونه شاخ و برگ، می ‌توانید به راحتی بفهمید که این سوسک ‌ها در کجاها حضور داشته ‌اند. نوع بالغ آن‌ ها رنگ آبی متمایل به سبز متالیک با روکش بال فلزی قرمز رنگ هستند؛ در حالی که لاورها، شاخک سفید دارند.

حشرات گیاهی تارنیش

این حشرات به سرعت حرکت می ‌کنند. شما آن‌ ها را با رنگ سبز و قهوه ‌ای و مثلث ‌های زرد با نوک ‌های مشکی که در بال ‌های جلویی آن‌ ها قرار دارد تشخیص خواهید داد. این حشرات در مورد غذای خود سخت گیر نیستند و مقدار زیادی میوه، سبزیجات و گل ‌های مختلف می ‌خورند. آن ‌ها برخلاف برخی دیگر از حشرات، باعث سوراخ شدن برگ‌ها می ‌شوند، آب گیاه را می ‌مکند و این امر، باعث پژمردگی و اغلب ریزش برگ‌ها می ‌شود.

 

دلایل سوراخ شدن برگ گیاهان

حشرات تارنیش باعث پژمردگی گیاهان می ‌شوند | علت سوراخ شدن برگ ها

 

سوسک‌های کک

این سوسک ‌ها یکی دیگر از آفاتی هستند که در گیاهان سبز در سراسر آمریکای شمالی پیدا خواهند شد. نوع بالغ آن ها سوراخ ‌های گردی را مستقیما در مرکز برگ‌ها ایجاد می ‌کنند که می ‌تواند برای گیاهان جوان بسیار مضر باشد. لاروها بیشتر در ریشه‌ ها در حال جویدن مشاهده می ‌شوند. شما می‌ توانید این حشرات را با رنگ تیره و توانایی منحصر به فرد پریدنشان که مانند کک ‌ها است در هنگام ترس شناسایی کنید.

کاترپیلارها

انواع مختلفی از کرم‌ ها وجود دارند که حضور آن‌ ها در باغ و باغچه شما اصلا خبر خوبی نیست. این حشرات لاورهایی هستند که روزی به پروانه، مگس، بید و دیگر حشرات تبدیل می ‌شوند. اما تا آن زمان، تنها هدف زندگی آن‌ ها بیشتر خوردن است. متاسفانه غذایی که این موجودات ترجیح می ‌دهند بیشتر بخورند، برگ‌های سبز است.

کاترپیلارها در مورد غذای خود سخت گیر نیستند، به این معنی که میوه ‌ها، سبزیجات و درختان را می ‌خورند و اغلب لبه ‌های برگ‌ها را می ‌جوند؛ که این کار باعث سوراخ شدن برگ‌ها می ‌شود. خبر خوب این است که معمولا تشخیص این آفات آسان بوده و همین تشخیص، نیمی از مسیر حل مشکل را طی می‌ کند.

چگونه از خوردن گیاهان خود توسط حشرات جلوگیری کنیم؟

هنگامی که متوجه شدید گیاهان شما مورد حمله حشرات قرار گرفته ‌اند و هنگامی که مشخص کردید چه نوع حشراتی باعث سوراخ شدن برگ‌ها می ‌شوند وقت آن است که بفهمید چگونه گیاهان داخل و خارج ساختمان را به طور یکسان از حشرات دور نگه دارید. با وجودی که تعداد آفات‌کش ‌های زیادی در بازار وجود دارند که می ‌توانید با مراجعه به فروشگاه ‌های محلی خریداری کنید، راه‌ های طبیعی جایگزین مناسب ‌تری هستند.

با این وجود، بیایید به برخی‌ از اسپری ‌های خانگی حشره‌کش برای گیاهان نگاهی بیندازیم:

پیشگیری از شته

اولین قدم برای خلاص شدن از شر شته‌ ها این است که در ابتدا از حضور آن‌ ها جلوگیری کنید. شته ‌ها جذب خاک مرطوب می ‌شوند، بنابراین اگر تمایل به آبیاری بیش از حد گیاهان خود دارید، این می ‌تواند توضیحی برای حضور شته ‌ها باشد. در گام اول، از این کار اجتناب کنید. اگر از قبل این حشرات بر روی گیاهان شما حضور دارند، سعی کنید برگ‌های آلوده را با محلول چند قطره آب و مایع ظرفشویی پاک کنید. ایده خوب دیگری که می ‌توانید پیاده کنید این است که مستقیماً شته ‌ها را از روی برگ‌ها بردارید؛ به ویژه در مواردی که آلودگی شدید است.

راه دیگری که می ‌توانید امتحان کنید این است که در یک روز گرم، صبح زود گیاهان آپارتمانی آلوده خود را بیرون ببرید و با یک شلنگ آب آن ‌ها را به شدت آبیاری کنید. مراقب باشید که اگر گیاه شما ظریف یا تازه در حال رشد است، دچار شکستگی نشود. این‌ کار را می ‌توانید چندین بار به صورت با شدت ولی به مدت زمان کوتاه انجام دهید. این عمل باید جمعیت شته‌ ها را به طور طبیعی از بین ببرد. پس از اتمام کار، گیاه را بررسی کرده و باقی مانده شته ‌ها را با انگشتان خود خرد کنید. چند روز دیگر نیز کار اسپری کردن آب با شلنگ را تکرار کنید تا مطمئن شوید که به خوبی تمام شته ‌ها از بین رفته اند. اگر با وجود چنین تلاش ‌هایی باز هم شته ‌ها را روی برگ‌ها دیدید، توصیه می ‌شود که حشرات مفیدی مانند لاورهای چسبان سبز یا لاور کفشدوزک را به چرخه اضافه کنید تا شته ‌ها را بخورند.

پیشگیری از میلی باگزها

یکی از بهترین آفت‌کش‌ های خانگی برای از بین بردن میلی باگزها، استفاده از گوش پاک کن آغشته به الکل است. برای حذف سریع کارآمد این حشرات، کافی است آن را روی هر حشره ‌ای که می‌بینید بکشید. ممکن است لازم باشد چندین دفعه این روش را تکرار کنید اما در نهایت موثر واقع می ‌شود و خواهید که علت سوراخ شدن برگ‌ها از بین رفته‌ اند. پس از، از بین رفتن حشرات با آبیاری بیش از حد یا کود دهی بیش از حد به گیاهان آپارتمانی خود، از بازگشت آن‌ها جلوگیری کنید.

 

دلایل سوراخ شدن برگ گیاهان

یکی از راه ‌های سریع از بین میلی باگزها گوش پاک کن آغشته به الکل است

 

 

پیشگیری از کنه عنکبوتی

کنه ‌های عنکبوتی بهترین عملکرد خود را در شرایط خشک انجام می ‌دهند به این معنا که وقتی گیاه خود را برای مدتی بدون آب دادن رها می‌ کنید، فضای مناسب برای حضور کنه‌ های عنکبوتی فراهم می‌ شود. یکی از بهترین راه‌ هایی که می ‌توانید با این آفت مبارزه کنید این است که مرتباً برگ‌ها را مرطوب نگه دارید تا از حضور این حشرات جلوگیری شود. همچنین باید اغلب برگ‌ها را به صورت منظم گردگیری و تمیز کنید تا مانع از تخم گذاری این کنه ‌ها روی آن‌ ها شوید. در موارد شدید،‌ اسپری حشره‌کش خانگی ساخته شده از آب و روغن چریش را برای گیاهان داخل ساختمان امتحان کنید، در صورت مداومت خواهید دید که سوراخ شدن برگ‌ها به حداقل خواهد رسید.

چگونه می‌توان از شر آفات خارج از ساختمان خلاص شد؟

در زیر برخی از راهکارهای خانگی برای از بین بردن آفات گیاهان خارج از ساختمان را برای شما شرح خواهیم داد:

پیشگیری از سوسک ژاپنی

با تکان دادن گیاهان هر روز صبح، باعث ریختن این حشرات از روی برگ‌ها می ‌شوید. علت اینکه این کار را صبح زود انجام می دهید این است که قبل از فعال شدن حشرات، از بین بروند. هنگامی که سوسک‌ های ژاپنی به صورت لحظه‌ ای از بین رفتند، گیاهان را با ماده حشره‌کش خانگی که توسط صابون تهیه کرده ‌اید اسپری کنید. یک دستور العمل عالی برای ساخت این اسپری خانگی وجود دارد: یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی، یک فنجان روغن نباتی، یک چهارم لیوان آب و یک فنجان الکل. برای اینکه بهترین نتیجه را دریافت کنید این اسپری را صبح‌ ها روی گیاه بپاشید و آماده باشید تا اگر گیاهان حالت پژمردگی پیدا کردند، مجدد با آب آن‌ ها را اسپری کنید.

 

دلایل سوراخ شدن برگ گیاهان خانگی

تکان دادن برگ‌ها باعث ریختن سوسک ‌ها از روی آن‌ ها می‌ شود

 

 

جلوگیری از آلودگی حشرات گیاهی تارنیش

در وهله اول با پاکسازی باغ خود در تمام فصل بهار حداقل تا آن‌ جایی که ممکن است از حضور این حشرات پیشگیری کنید. انجام این کار به این معنی است که مواد مغذی این حشرات کمتر شده و گیاهان شما به مکانی که جذابیتی برای حشرات تارنیش ندارد، تبدیل می ‌شوند. اگر با مشکل این حشرات مواجه شدید، با قرار دادن طعمه و سمپاشی آن‌ ها با روغن چریش می ‌توانید حضور تارنیش ‌ها را کنترل کنید. در نهایت، یکی از بهترین گزینه ‌ها این بوده که حشرات شکارچی این تارنیش ‌ها را بیاورید، تا به صورت طبیعی از بین بروند.

پیشگیری از سوسک ‌های کک

یک راه از بین بردن طبیعی عالی برای این سوسک‌ ها، سیر است. راهکار این بوده که شما نیاز به یک سیر، یک قاشق غذاخوری صابون ظرفشویی که حاوی سفید کننده نیست، دو قاشق غذاخوری روغن نباتی و دو فنجان آب دارید. اسپری را با پوست کندن سیر و پوره کردن آن به همراه روغن و آب تهیه کنید. اجازه دهید این مخلوط به مدت یک شب بماند، سپس آن را صاف کنید. صابون را اضافه کرده و کاملا با هم مخلوط کنید. بعد از آن مواد را داخل یک بطری ریخته و به طور کامل بر روی گیاه اسپری کنید.

 

دلایل سوراخ شدن برگ گل و گیاه

سیرها به سرعت سوسک ‌های کک را از بین می ‌برند

 

 

پیشگیری از کاتر پیلار

برای جلوگیری از این کرم، می‌ توانید چندین روش مختلف را امتحان کنید. اولین روش این است که حشرات مفیدی که کاتر پیلارها را می‌ خورند بیاورید تا به سرعت و بدون دردسر گیاهان را پاکسازی کنند. روش دیگر این است که گیاهان آسیب دیده را با محلول روغن چریش و آب اسپری کنید.

در نهایت ممکن است بخواهید اسپری فلفل قرمز خانگی را نیز تست کنید. برای تهیه این اسپری سه و نیم عدد فلفل قرمز خشک شده را در مخلوط کن پودر کنید. این پودر را در نیم گالن آب جوش بریزید و اجازه دهید پنج دقیقه بجوشد. سپس نیم گالن آب سرد و چند قطره مایع ظرفشویی را اضافه کنید. این مخلوط را هر روز صبح روی کرم ‌ها اسپری کنید تا دیگر اثری از آن ‌ها روی گیاهان خود نبینید.

همچنین بخوانید: درمان طبیعی آفات گیاهان آپارتمانی

سخن آخر

در این مقاله آفت‌ های مرسومی که باعث سوراخ شدن برگ‌های گیاهان به ویژه گیاهان آپارتمانی می ‌شوند را معرفی کردیم و راه ‌های از بین بردن آن ‌ها را نیز با روش‌ های خانگی به شما شرح دادیم. توجه کنید که برای از بین بردن این آفت ‌ها، راه‌ های صنعتی و سم ‌های آماده نیز، در بازار موجود است اما تا جای ممکن به خصوص برای گیاهان داخل آپارتمان می‌توانید از آفت‌کش ‌های خانگی استفاده کنید تا اثرات سوء روی افراد خانه به حداقل برسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *