بهترین موقعیت های نور طبیعی برای گیاهان خانگی

بهترین موقعیت های نور طبیعی برای گیاهان خانگی

نور طبیعی برای گیاهان خانگی

در کنار آب، نور مهمترین عنصر رشد گیاهان سالم است. بسیاری از انواع گیاهان آپارتمانی می توانند در خاک نامناسب مبارزه کنند و یا بدون کود زنده بمانند، اما هیچ گیاهی بدون نور برای مدت طولانی زنده نخواهد ماند.

گیاهان انرژی نور را جذب کرده و از طریق فتوسنتز آن را به انرژی تبدیل می کنند. فتوسنتز در سلولهای خاصی به نام کلروپلاست انجام می شود. گیاهانی که می توانند سطح نوری بالاتر را کنترل کنند، سطح کلروپلاست بیشتری دارند. کلروپلاست ها همچنین با تغییر غلظت گیاهان، به گیاهان در پاسخ به تغییر سطح نور کمک می کنند. هنگامی که گیاهان در معرض نور کم قرار می گیرند، کلروپلاست های بیشتری را به صف می اندازند تا نور کمتری را بدست آورند. این فرآیند سازگاری نامیده می شود و به شما توضیح می دهد که چرا گیاهان سایه دوست شما می توانند برای پذیرفتن شرایط نوری بالاتر “آموزش” یابند.

توانایی منحصر به فرد گیاهان در تبدیل نور خورشید به انرژی یکی از جنبه های اساسی زندگی در این گیاه است. از طریق گیاهان است که نور خورشید به انرژی قابل استفاده تبدیل می شود، سپس توسط حیواناتی که به نوبه خود با حرکت انرژی از طریق زنجیره غذایی توسط سایر حیوانات مصرف می شوند، مصرف می شود.

همچنین بخوانید: بهترین گل ها برای آپارتمان کم نور

 

بهترین موقعیت های نور طبیعی برای گیاهان خانگی

وقتی صحبت از پرورش گیاهان در فضای بسته می شود، باغبان ها معمولاً برای نور کافی یا نور سازگارتر می جنگند. مهم است که بدانید نور طبیعی خورشید که از پنجره می آید به اندازه نور خورشید در خارج نیست و شدت نور هرچه بیشتر گیاه از پنجره منتقل شود به سرعت افت می کند.

 

همچنین بخوانید: چرا برگ های ارکیده فالانوپسیس (Phalaenopsis) من زرد می شوند؟

توجه به جهتی که پنجره برای اندازه گیری شدت نور وارد شده نیز مهم است. در نیمکره شمالی، شدت نور نسبت به جهت پنجره به شرح زیر است:

پنجره های رو به شمال

این پنجره ها ضعیف ترین شدت نور را دارند و اغلب در سایه نسبتاً عمیق در سراسر پنجره قرار دارند. ممکن است در ماه های تابستان بتوان گیاهان سایه دوست را در پنجره ای رو به شمال پرورش داد، اما در زمستان این پنجره ها معمولاً برای رشد گیاه مناسب نیستند.

پنجره های رو به جنوب

از آنجا که خورشید کمی قوس جنوب شرقی به غرب در آسمان را دنبال می کند، پنجره های جنوبی معمولاً از شدت نور شدیدی برخوردار هستند. گیاهانی که در پنجره های مسدود نشده جنوبی قرار می گیرند معمولاً بیشترین نور را دریافت می کنند.

پنجره های رو به شرق

پنجره های شرقی از آفتاب صبح که پرتوها آنچنان قوی نیستند سود می برند. پنجره های شرقی اغلب برای گیاهانی که فقط به نور آفتاب یا نور آفتاب صبحگاهی نیاز دارند خوب است.

پنجره های رو به غرب

پنجره های غربی آفتاب کامل عصر را بدست می آورند، که می تواند به طور شگفت انگیزی در تابستان قوی باشد. اگرچه شدت تابش آنها با نور جنوب همان تابش نور را ندارد، اما پنجره ای رو به غرب مکان مناسبی برای گیاهان عاشق آفتاب است.

 

مشاهده دسته بندی کامل گل رز جاودان

بهترین موقعیت های نور طبیعی برای گیاهان خانگی

اندازه گیری شدت نور

روش های زیادی برای اندازه گیری شدت نور وجود دارد. به عنوان مثال می توانید به میزان سایه ایجاد شده توسط نور نگاه کنید. یک سایه تیز و کاملاً مشخص حاکی از نور روشن است، در حالی که سایه نامشخص و مبهم نور متوسط ​​است. هیچ سایه ای به سمت کاهش شدت نور نمی رود.

بسیاری از تولید کنندگان از شمع های پا یا اندازه گیری بر اساس شدت نور یک لوستر واحد نیز استفاده می کنند. در اینجا اندازه گیری اساسی شمع پا وجود دارد:

200-500 فوت شمع: شدت کم نور، تقریبا سایه عمیق، برای اکثر گیاهان نامناسب است.
500–1000: شدت نور هنوز کم است، اما به اندازه کافی روشن است که می توان آن را مانند نور طبیعی یک اتاق معمولی خواند، برای گیاهان سایه دوست.
1000–2000: نور آفتاب روشن اما غیرمستقیم، ممکن است سایه ای کاملاً مشخص ایجاد نکند، اما برای بسیاری از گیاهان که به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارند خوب است.
2،000-4،000: حدود 40 درصد از آفتاب ظهر، یا نور مستقیم از پنجره ها می آید، نور شدید و مناسب برای گیاهانی که به شدت نور خوب و قوی نیاز دارند.
4،000-5،000: حدود 50 درصد از آفتاب ظهر، یا نور مستقیم خورشید در یک اتاق روشن، مناسب برای گیاهان با نور زیاد
5000 و بالاتر: نور داخلی بسیار روشن
هنگامی که شمع های پا را در نظر می گیرید، خوب است به یاد داشته باشید که آفتاب کامل در فضای باز حدود 10،000 تا 12،000 شمع پا است، بنابراین درخشان ترین اتاق های داخلی نیز به ندرت به آن میزان نور خورشید نزدیک می شوند. با این حال، سوزاندن گیاهانی که نزدیک پنجره ها قرار گرفته اند کاملاً امکان پذیر است زیرا شیشه پنجره می تواند به عنوان ذره بین عمل کند و گیاه برای آفتاب گرفتن روی برگ های آن سازگار نیست. در نهایت، بهترین راهنمای شدت نور مطلوب گیاهان، خود گیاه است. به علائم آفتاب بیش از حد که شامل برگ های زرد یا لکه های سوخته، یا آفتاب بسیار کم، که شامل رشد نامناسب ساقه است، توجه کنید.

 

مطالب مرتبط: نگهداری از گلدان آلوورا

بهترین موقعیت های نور طبیعی برای گیاهان خانگی

 

ما در مجموعه گندم vip با فروش و ارسال انواع گل و گیاه در خدمت شما عزیزان هستیم. کافی است بر روی سفارش و خرید آنلاین گل کلیک نمایید و از دسته بندی های گوناگون سایت بازدید و انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید گل آنلاین گندم VIP می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها به شما نشان دهیم.
رد کردن
اجازه دادن به اعلان ها