نگهداری از گل رز سگ

گل رز سگ

کاشت و پرورش گل رز سگی

گل رز سگ (Rosa canina) گونه ای گل رز وحشی مقاوم است. این درختچه برگریز ساقه های قوسی زیادی تولید می کند که پوشیده از خارهای کوچک است. برگهای دندانه دار به رنگ سبز ​​است. گلهای پنج گلبرگ و خوشبو در اواخر بهار ظاهر می شوند که در عرض 2 اینچ امتداد دارند. شکوفه ها به طور معمول یک رنگ صورتی روشن هستند، اما همچنین می توانند صورتی و همچنین سفید باشند.

این گونه گل رز بالارونده خوبی است و به راحتی با یک ساختار پشتیبانی رشد می کند. همچنین به عنوان یک پرچین آزاد در ایجاد یک صفحه محافظت از حریم خصوصی به خوبی عمل می کند و می تواند علاقه بصری زیادی را به عنوان یک نمونه انفرادی اضافه کند. دارای سرعت رشد سریع و طول عمر بالایی است. در واقع  از آنجا که رشد آن به آسانی انجام می شود، در بعضی مناطق مهاجم تلقی می شود. بنابراین قبل از کاشت، مقررات محلی خود را بررسی کنید. درختچه گل رز سگ را می توان در پاییز یا بهار کاشت.

همچنین مطالعه کنید: نگهداری از گلدان رزماری

 

نام گیاه شناسی Rosa canina
نام های مشترک  گل رز سگ
نوع گیاه درختچه
اندازه بالغ 3-15 فوت قد و عرض
آفتاب مورد نیاز آفتاب کامل تا سایه جزیی
نوع خاک مرطوب ، خوب زهکشی شده باشد
pH خاک اسیدی ، خنثی ، قلیایی
زمان شکوفه دهی  بهار ، تابستان
رنگ گل صورتی ، سفید
مناطق مقاومت 4-9 (USDA)
منطقه بومی اروپا ، آفریقا ، آسیا
سمیت غیر سمی

 

همچنین بخوانید : چگونه گل رز هفت رنگ ایجاد کنیم

 

گل رز سگ

 

 

مراقبت از گل رز سگ

هنگام کاشت درختچه گل رز سگ ، ابتدا خاک را شل کنید تا به ریشه های عمیق آن کمک کند. همچنین ، مقداری کمپوست را در خاک مخلوط کنید تا زهکشی بهتر شود و مواد مغذی به بوته افزایش یابد. اگر چندین بوته می کارید ، فاصله آنها را تقریباً 6 تا 15 فوت از یکدیگر جدا کنید. در اطراف بوته های خود یک لایه مالچ 2 تا 3 اینچی اضافه کنید ، که به حفظ رطوبت خاک و پایین نگه داشتن علف های هرز کمک می کند.

این گونه یکی از آسانترین گل های رز برای مراقبت است و نگهداری از آن نسبتاً ساده است. برای آبیاری منظم برنامه ریزی کنید. هرس و تغذیه به طور کلی از وظایف سالانه است.

همچنین مطالعه کنید: نحوه کاشت گل در 5 مرحله آسان برای یک باغچه

رنگ گل رز سگ

گل های رز سگ در آفتاب کامل رشد می کنند و بهترین گل را می دهند ، یعنی حداقل در اکثر روزها حداقل شش ساعت از تابش مستقیم آفتاب برخوردار است. با این حال، آنها همچنین می توانند سایه روشن را تحمل کنند.

 

گل رز سگی

 

خاک نگهداری از گل رز سگ

به طور کلی ، بوته های گل رز سگ می توانند با انواع مختلف خاک ، از جمله مرطوب ، لومی ، شنی و مقداری خاک رس سازگار باشند. زهکشی تیز خاک برای رشد سالم کلیدی است ، زیرا خاک مملو از آب می تواند باعث پوسیدگی ریشه شود. آنها همچنین pH خاکی را ترجیح می دهند که در اطراف خنثی باشد ، گرچه می توانند خاک های کمی اسیدی و کمی قلیایی را اداره کنند. برای رشد در گلدان ، از مخلوط گلدان زهکشی خوب استفاده کنید و یا خاک را با قطعات مساوی و کمپوست مخلوط کنید.

 

آب نگهداری از گل رز سگ

این گل رزها در خاک مرطوب اما مرطوب و مداوم رشد می کنند. هر زمان که خاک در اثر لمس حدود 2 اینچ پایین احساس خشکی کرد عمیقاً آبیاری کنید. سعی کنید از مرطوب شدن شاخ و برگ جلوگیری کنید ، زیرا این امر باعث پیشرفت بیماری ها می شود. گلدان گیاهان نسبت به گیاهانی که در زمین رشد می کنند به آبیاری مکرر احتیاج دارند.

 

دما و رطوبت نگهداری از گل رز سگ

گلهای رز سگ کاملاً مقاوم در برابر درجه حرارت مناطق رشد خود هستند. آنها می توانند از دوره های گرم و خشک، بادهای شدید و یخبندان زنده بمانند. رطوبت بالا می تواند مسئله ساز باشد، به خصوص اگر گردش هوا به اندازه کافی در اطراف بوته ها وجود نداشته باشد، زیرا باعث پوسیدگی و بیماری های قارچی می شود.

 

کود مناسب گل رز سگی

یک خاک غنی به درختچه های گل رز سگ کمک می کند تا در بهترین حالت رشد کنند و گل دهند. بنابراین هر ساله در فصل بهار و با توجه به دستورالعمل های برچسب، از کود متعادل و آهسته در بوته های خود استفاده کنید.

 

مشادهده دسته بندی کامل رز جاودان

 

انواع رز سگ

انواع مختلفی از گل رز سگ وجود دارد، از جمله:

Rosa canina ‘Assisiensis’: این رقم به دلیل نداشتن خار شناخته شده است.
Rosa canina var. lutetiana: این گونه تقریباً به 12 فوت قد و گلهای سفید صورتی مایل به اسپرت رشد می کند.
Rosa canina var. frondosa: این درختچه نیز به ارتفاع حدود 12 فوت می رسد و دارای گلهای صورتی با مراکز صورتی روشن است.

 

میوه گل رز سگی

میوه گل رز سگ

 

هرس گل رز سگ

در طول فصل رشد، حذف گل های مصرف شده برای رونق بیشتر ایده آل است اما ضروری نیست. این درختچه به هرس زیادی احتیاج ندارد، زیرا به طور طبیعی شکل جذابی را تشکیل می دهد. اگر می خواهید ساقه های بیش از حد رشد کرده را هرس کنید، بهترین زمان برای هرس اواخر پاییز یا اوایل بهار است که بوته هنوز خاموش است. اما توجه داشته باشید که درختچه ها روی ساقه های سال قبل گل می دهند ، بنابراین خیلی زیاد از بین نروید وگرنه برای آن فصل گل زیادی نخواهید داشت. با به وجود آمدن هر قسمت مرده یا بیمار را از بین ببرید. دستکش ضخیم و آستین بلند بپوشید تا هر زمان هرس می کنید از خار در امان باشید.

همچنین بخوانید: پرورش میخک در خانه

 

آفات و بیماری های شایع گل رز سگ

برخی از آفات رایج باغ، از جمله شته ها، مقیاس، کنه های عنکبوتی، کاترپیلارها و برگچه ها، ممکن است بوته های گل رز سگ را تحت تأثیر قرار دهند. در صورت مشاهده هر گونه آفت، بوته خود را با صابون حشره کش درمان کنید. همچنین بیماری های قارچی، مانند کپک پودری  ممکن است بوته ها را تحت تأثیر قرار دهد. اگر چنین است، شاخ و برگ آلوده را برداشته و از قارچ کش استفاده کنید. خوشبختانه درختچه گل رز سگ در برابر بسیاری از بیماری های رایج گل رز مقاوم است.

 

امیدوارم این مقاله در مورد این نوع گل زیبا برای شما و گیاه عزیزتان مفید واقع شود. لطفا تجربیات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید تا به بهتر و مفید واقع شدن این مطلب کمک کند. ما در گلفروشی آنلاین گندم vip در کنار شما علاقه مندان به گل و گیاه هستیم. برای مشاهده دسته بندی تاج گل و دسته گل کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *