زمان گلدهی کاکتوس کی است؟

زمان گلدهی کاکتوس

کاکتوس ها گیاهانی با ساقه بسیار ضخیم و گوشتی هستند که در برگ هایشان خار و تیغ های کوچک زیادی دیده می شود. این نوع از گیاهان مقاومت بسیار زیادی در برابر کم آبی و بی آبی و همین طور گرما و نور شدید آفتاب دارند؛ به طوری که در بیابان های بسیار گرم و کم آب، آسیبی به آن ها نمی رسد.همه ی کاکتوس ها گلدار هستند؛ اما زمان گلدهی کاکتوس در هر نوع متفاوت است. شاید جالب باشد که بدانید در جهان هستی، بیش از دو هزار نوع کاکتوس وجود دارد؛ تنوع این گیاه آنقدر زیاد است که پاسخگوی هر نوع سلیقه ای می باشد.

همچنین بخوانید : علت قرمز شدن کاکتوس ماری چیست؟

زمان گلدهی کاکتوس

گوش خرگوشی نوعی گیاه کاکتوس

 

همه چیز در مورد گلدهی گیاه کاکتوس

 

گیاه کاکتوس برای اینکه عمل گلدهی را انجام دهد، باید به سن گلدهی رسیده باشد. همان طور که گفتیم بیش از دو هزار نوع گیاه کاکتوس در جهان وجود دارد. نکته مهم اینجاست که سن گلدهی هر نوع با نوع دیگر فرق می کند. به طور کلی زمان گلدهی کاکتوس، زمان مشخصی نیست.

مطالب مرتبط : چگونه گیاه کاکتوس خانه را به شکوفایی تشویق کنم؟

 

زمان گلدهی کاکتوس

شرایط نگهداری گل کاکتوس

 

برخی از گیاهان کاکتوس از سن دو سالگی گل می دهند و برخی حتی تا سن شصت سالگی هیچ گلی تولید نمی کنند؛ برخی دیگر نیز می توانند هر ساله عمل گلدهی را انجام دهند.

گلدهی گیاه کاکتوس تحت عوامل خاصی صورت می گیرد که در زیر، این عوامل را مشاهده می کنید.

 

مطالب مرتبط : نحوه تعویض گلدان کاکتوس

 

  1. سن گلدهی:

در خصوص زمان گلدهی کاکتوس می توان گفت مهم ترین عامل، سن گلدهی می باشد. سن گلدهی کاکتوس ها با یکدیگر فرق می کند. در ادامه متن نام چند نوع کاکتوس را به همراه سن گلدهی آن ها برایتان آورده ایم؛ تا پایان مطلب همراه ما باشید.

 

بهترین زمان گلدهی کاکتوس

بهترین زمان گلدهی کاکتوس

 

  1. آبیاری گیاه :

آبیاری گیاه کاکتوس باید به اندازه و به موقع باشد. اگر بیش از حد لازم کاکتوس را آبیاری کنید، گیاه از بین می رود؛ زیرا این گیاه به آب فراوان نیاز ندارد. شما با آبیاری فراوان باعث پوسیده شدن ساقه آن شده و گیاه را بیمار می کنید.

به طوری که قارچ سراسر گیاه را فرا گرفته و دیگر گلدهی در آن اتفاق نمی افتد و به دنبال این اتفاقات، گیاه می میرد. بنابراین باید آبیاری کاکتوس با دقت زیادی انجام شود.

 

  1. وجود نور کافی:

اگر نور کافی وجود نداشته باشد، زمان گلدهی کاکتوس فرا نمی رسد. این گیاه در فصل رشد یعنی هنگام شروع فصل بهار تا پایان فصل تابستان، باید در مقابل نور زیاد آفتاب به مدت سه الی چهار ساعت در طول یک شبانه روز قرار بگیرد. در غیر این صورت مشکلاتی هم چون باریک شدن، کشیده شدن و کاهش گلدهی برای آن ها اتفاق می افتد. اگر نور طبیعی در دسترس نباشد، می توان از نور مصنوعی استفاده کرد. توجه داشته باشید که گیاه کاکتوس در فصل سرد سال، یعنی زمستان به نور زیادی احتیاج ندارد.

 

 

 

  1. داشتن خاک مناسب:

داشتن خاک مناسب هم یکی از عوامل مهم در فرا رسیدن زمان گلدهی کاکتوس است. این خاک باید زهکشی بسیار خوبی داشته باشد؛ تا در صورت آبیاری به سرعت خشک شود. در واقع گیاه کاکتوس در هر نوع خاکی می تواند زندگی کند؛ اما باید توجه داشته باشید که خاک انتخابی ما، خاکی باشد که آب را در خود نگه ندارد و به سرعت خشک شود.

 

زمان گلدهی گیاه کاکتوس چه موقع است

زمان گلدهی گیاه کاکتوس چه موقع است؟

 

  1. خواب زمستانی:

همان طور که گفتیم در فصل زمستان، این گیاه نیاز به نور زیادی ندارد؛ بنابراین میزان نور دریافتی هم در هنگام خواب زمستانی باید کم باشد؛ علاوه بر این، مقدار آبیاری نیز باید کاهش پیدا کند.

از دیدن چروک شدن کاکتوس در هنگام خواب زمستانی نگران نشوید؛ زیرا این اتفاق، طبیعی است. بهترین محیط در هنگام خواب زمستانی، برای نگهداری کاکتوس ها، محیطی خشک است؛ زیرا کاکتوس ها در این محیط از قارچ ها و سایر عوامل بیماری زا دور می شوند و سالم می مانند.

 

 

  1. کود دهی منظم:

کود ها مواد غذایی کاکتوس ها هستند؛ بنابراین برای رشد بهتر این گیاه و همین طور فرا رسیدن زمان گلدهی کاکتوس لازم است به آن کود بدهید. مناسب ترین کود ها برای کاکتوس ها، کود گوسفندی پوسیده و کود ورمی کمپوست می باشد. بهترین زمان برای کود دادن به کاکتوس ها، هنگام رشد آن هاست. به محض این که اولین نشانه ای از رشد کاکتوس خود را دیدید، فرایند کود دهی را آغاز کنید.

 

  1. سلامت کامل گیاه:

اگر کاکتوس از سلامت کامل برخوردار نباشد، امکان گلدهی آن وجود ندارد؛ بنابراین اگر می خواهید گلدهی کاکتوستان را ببینید از سلامت ریشه آن و سایر قسمت ها اطمینان حاصل کنید.

 

تاثیر خاک و کود در زمان گلدهی کاکتوس

تاثیر خاک و کود در زمان گلدهی کاکتوس

 

زمان گلدهی انواع گل کاکتوس

 

نام گیاه کاکتوس سن گلدهی گیاه کاکتوس
انواع فرو کاکتوس ۴ تا ۱۰ سال
ژمینو سالگیون ۶ تا ۸ سال
مامیلاریا کارمنا ۳ تا ۴ سال
اچینوپسیس ۴ تا ۶ سال
اسپستوا ۲۰ سال
چاما سرئوس ۳ سال
نوتو خورشیدی ۵ تا ۷ سال
هاسل برژیا ۵ تا ۷ سال
کانرژیا ۲۰ تا ۳۰ سال
ژمیو کالیسیوم میهانوچی ۲ تا ۳ سال

 

 

 

زمان گلدهی کاکتوس خمره ای

 

کلام آخر

ممکن است زمان گلدهی گیاه کاکتوس کمی دیر و با شرایط خاص اتفاق بیفتد؛ اما هنگامی که این اتفاق رخ دهد، شاهد رشد زیباترین گل ها خواهید بود. متاسفانه عمر گل های گیاه کاکتوس خیلی نیست؛ به طوری که این گل ها نهایتا بعد از یک هفته از بین می روند. گل نوعی از این گیاه، فقط یک روز عمر می کند؛ اما اکثرا عمر گل های گیاه کاکتوس، پنج تا هفت روز است. زمان گلدهی کاکتوس با رعایت موارد گفته شده قطعا اتفاق می افتد.

شما عزیزان می توانید نمونه هایی از بهترین گل و گیاه آپارتمانی را با قیمتی مناسب از سایت ما  سفارش دهید. برای خرید سایر گل و گیاه های آپارتمانی مانند دسته گل، تاج گل، سبد گل و… به صفحه اصلی گلفروشی گندم وی ای پی مراجعه نمایید.

 

زمان گلدهی کاکتوس در آپارتمان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *