کاکتوس

کاکتوس

مراقبت از کاکتوس ها داخل خانه
کاکتوس های کویری زیبایی منحصر به فرد و پر رنگی دارند و برخی از کاکتوس های کویری دارای زیباترین گل های گیاهان هستند. پرورش کاکتوس های کویری کار سختی نیست. این گیاهان از جمله مقاوم ترین گیاهان خانگی هستند. باغبانی موفق به رعایت چند قانون ساده نیاز دارد. امروزه ده ها نوع کاکتوس کویری در بازار وجود دارد. در بیشتر موارد قوانین حاکم بر رشد آنها یکسان است. برخی از گونه های کاکتوس ها پس از سه یا چهار سال در کشت شکوفا می شوند. بقیه مدت زمان بیشتری طول می کشد یا هرگز در فضای داخلی شکوفا نمی شود. کاکتوس های جنگلی در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری در سراسر جهان رشد می کنند. آنها غالباً از گیاهان بالارونده یا منفذی هستند که به درختان چسبیده اند. معروف ترین این کاکتوس کریسمس است که بومی برزیل است. امروزه ، کاکتوس های کریسمس با شکوفه هایی به رنگ های قرمز ، صورتی ، بنفش و حتی زرد در دسترس هستند. قبل از اینکه گیاه بخواهد شکوفا شود ، آن را قطع کرده و هنگامی که آبیاری و کود کاهش می یابد ، یک دوره استراحت ایجاد کنید و گیاه خنک نگه داشته شود (حدود 50 F تا 55 F). بعد از یک تا دو ماه گیاه را به مکان گرمتر منتقل کرده و آبیاری را از سر بگیرید. جوانه ها به زودی شروع به نشان دادن می کنند. همچنین انتقال گیاه در تابستان به بیرون ضروری است.
نور مورد نیاز
به عنوان یک قاعده کلی ، ساکولنت ها و کاکتوس ها به 10 تا 14 ساعت نور در روز نیاز دارند. نور زیاد برای كاكتوس های بیابانی سالم ، خصوصاً در زمستان ضروری است. بعضی از گونه ها ممکن است در آفتاب مستقیم تابستان سوزانده شوند ، اگر ابتدا مقاوم نشده باشند. کاکتوس های جنگلی ، نور خورشید روشن و غیر مستقیم لازم دارند. در تابستان آنها را به بیرون منتقل کنید.
خاک
گلدان کاکتوس بیابانی را با یک مخلوط کاکتوس تخلیه سریع زهکشی کنید. در صورت موجود نبودن خاک گلدان عادی آن را با عوامل غیر آلی مانند پرلیت اصلاح کنید تا زهکشی و هوادهی آن افزایش یابد. کاکتوس ها گیاهانی هستند که رشد آهسته دارند و به ندرت نیاز به تعویض گلدان دارند. همچنین به یاد داشته باشید که بسیاری از گونه های کاکتوس بعد از مدتی ، شکوفا می شوند. برای کاکتوس جنگلی از یک مخلوط گلدان معمولی استفاده کنید.در ابتدای فصل رشد مجدداً اقدام به تعویض گلدان کنید.
آب
به عنوان یک قاعده کلی هفته ای یک مرتبه یک بار در هفته در فصل رشد ، گیاهان باید حداقل یک بار در هفته آبیاری شوند. هنگام آبیاری ، خاک باید به خوبی خیس شود و آب اضافی از گلدان خارج شود. بین هر آبیاری اجازه دهید کمی کمپوست خشک شود. در بهار و تابستان ، وقتی کاکتوس صحرایی شما به طور فعال در حال رشد و شکوفایی است یا هر دو ، هر زمان که کمپوست شروع به خشک شدن کرد ، آبیاری کنید. در طی این آبیاری ها ، از آبیاری کامل گیاه اطمینان حاصل کنید. در طول دوره استراحت زمستانی ، تقریباً آبیاری را قطع کنید. رایج ترین اشتباه با کاکتوس های کویری ، آبیاری بیش از حد در زمستان است که باعث پوسیدگی یا در پایه گیاه یا نوک مناطق رشد می شود. اگر پوسیدگی پیشرفته باشد ، ممکن است لازم باشد گیاهان جدید از قلمه ها شروع شوند یا کل گیاه را دور بریزید. در ماه های تابستان و هنگامی که جوانه ها شروع به نشان دادن می کنند ، کاکتوس جنگلی خود را به عنوان یک گیاه معمولی در خانه آبیاری کنید. در طول دوره استراحت ، فقط زمانی که خاک در اثر لمس خشک است ، آبیاری کنید. همانند ساکولنت ها و کاکتوس های بیابانی ، در دوره استراحت نیز نباید زیاد به آبیاری کاکتوس جنگلی بپردازید. پوسیدگی ریشه در نتیجه ایجاد می شود. پوسیدگی ریشه پیشرفته فقط با گرفتن قلمه های جدید و شروع مجدد قابل درمان است.
دما و رطوبت
در طول دوره رشد فعال ، کاکتوس های کویری دمای گرم و خشک را از 70 درجه فارنهایت(21 درجه سانتی گراد) تا بیش از 80 درجه فارنهایت (26 درجه سانتی گراد) ترجیح می دهند. در زمستان ، گیاهان یک دوره خنک تر ، تا 55 درجه فارنهایت (12 درجه سانتی گراد)را ترجیح می دهند. کاکتوس های جنگلی نسبت به دما تا حدودی کم ترند. در طول فصل رشد ، آنها دامنه وسیعی دارند ، از 55 درجه فارنهایت(12 درجه سانتی گراد) تا 70 درجه فارنهایت (21 درجه سانتی گراد) در دوره استراحت 50 فارنهایت (10 درجه سانتی گراد) ضروری است.
کود
برای کاکتوس بیابانی از کود کاکتوس ها در فصل رشد استفاده کنید. برخی از تولیدکنندگان با کودهای استاندارد نتایج ضعیفی دارند ، بنابراین احتمالاً ارزش دارد که به دنبال یک کود مخصوص کاکتوس ها بگردید. برای کاکتوس جنگلی در فصل رشد با یک کود استاندارد کود دهید. کود را در فصل رشد کاهش دهید. اکثر کاکتوس ها و ساکولنت ها نیازی به ترکیب خاصی ندارند. با این حال ، کودهای محلول در آب با مقدار کم نیتروژن برای این کار نیز مناسب است. از مخلوط 5-10-10 یا کود 10-10-10 رقیق شده به میزان 1/4 استفاده کنید.

همه گیاهان کاکتوس از خانواده Cactaceae هستند و هزاران گونه ار این گیاه وجود دارد. دو گروه بزرگ وجود دارد که به عنوان گیاهان آپارتمانی پرورش داده می شوند. هر دو محبوب و آشنا هستند و هر دو با نگهداری نسبتاً اندک می توانند در محیط داخلی رشد کنند.

کاکتوس یک گیاه آمریکایی است؛ شکوفه های زیبا، ساقه های ضخیم و شکل های غیرمعمول آن ها سالانه هزاران نفر را به تماشای بیابان می کشاند. این گیاه، به عنوان یک خانواده گیاهی، تغییراتی را بین گونه های فردی نشان می دهد. آنها از کاکتوس قلاب ماهی سه اینچی که در شکاف صخره ای لانه کرده اند تا کاکتوس بلند ساگوارو که ارتفاع آن به 30 تا 40 فوت می رسد را شامل می شود. کاکتوس ها در دامنه های صخره ای، مخروط افکنه ها و در آب های بایر در سراسر بیابان رشد می کنند.

موارد استفاده 

برای بسیاری از حیوانات مانند گوسفند شاخ و سنجاب زمینی آنتلوپ، کاکتوس منبع مهمی از غذا و آب است. این گیاهان و کوبنده های کالیفرنیا اغلب لانه های خود را در بوقلمون cholla می سازند. این پرندگان خارهای کاکتوس را کوتاه می‌کنند تا دسترسی راحت‌تری داشته باشند، اما برای محافظت در برابر روباه‌ها، کایوت‌ها و پرندگان شکارچی به تعادل خارها متکی هستند. دارکوب های گیلا و سوسوهای طلاکاری شده، حفره هایی را در بازوهای بلند گیاه ساگوارو خرد می کنند. جغدها، مگس گیرها و سارها نیز از خانه های متروکه در ساگواروها به عنوان اقامتگاه خود استفاده می کنند.

برای هزاران سال بومیان آمریکا از گونه های مختلف این گیاه آب دار برای اهداف غذایی و دارویی استفاده می کردند. سرخپوستان Cahuilla ماه های سردتر را صرف جمع آوری گیاهان مورد نظر می کردند. آنها میوه کاکتوس beavertail را برای شیرینی آن برداشت کردند. میوه را حداقل به مدت 12 ساعت در یک گودال با سنگ های داغ پخته و دانه های درشت آن را به صورت ماس ​​آسیاب کردند. وقتی لنت های گوشت جوان بودند، آنها را به قطعات کوچک برش می دادند، می جوشانند و به عنوان سبزی سرو می کردند.

زنان بومی از چوب های جمع آوری برای برداشت جوانه های کاکتوس بشکه ای استفاده می کردند تا از آسیب دیدن خارهای تیز جلوگیری کنند. معمولاً این جوانه ها را قبل از خوردن چندین بار آب پز می کردند تا طعم تلخ آن از بین برود.

ویژگیهای فیزیکی

کاکتوس

کاکتوس ها گیاهان چند ساله آبدار هستند. کاکتوس ها عموما دارای ساقه های علفی یا چوبی ضخیم حاوی کلروفیل هستند . کاکتوس ها را می توان از سایر گیاهان آبدار با وجود آن متمایز کردآرئول ها، ساختارهای بالشتکی کوچک با تریکوم ها (موهای گیاهی) و تقریباً در همه گونه ها، خارها یا موهای خاردار (گلوکیدها). آرئول ها شاخه های اصلاح شده ای هستند که از آن گل ها، شاخه ها و برگ های بیشتری (در صورت وجود) ممکن است رشد کنند.

معرفی دوگونه :
کاکتوس های کویری گیاهان “سنتی” تری هستند که معمولاً با خارها یا موها پوشانده می شوند و اغلب به صورت گیاهان پایه خیاری ، توپی یا گوش خرگوشی بزرگ رشد می کنند. کاکتوس های جنگلی در مناطق جنگلی رشد می کنند ، از جنگل های معتدل گرفته تا مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری. معروف ترین آنها  کاکتوس کریسمس است. این گیاهان بیابانی و جنگلی رشد کندی دارند و شکوفه های زیبایی دارند ، اما آنها عادت های رشد بسیار متفاوتی دارند.

 

نام گیاه شناسی Cactaceae ، کاکتوس ، کاکتوس بیابانی، کاکتوس جنگلی
 نوع گیاه گیاهان ساکولنت (به استثنای برخی موارد)
اندازه بالغ  بسته به نوع مختلف متفاوت است
قرار گرفتن در معرض آفتاب مقدار بسته به نوع متفاوت است
نوع خاک  خاک شنی با زهکشی خوب
pH خاک  5.5-7
زمان گلدهی متفاوت است
رنگ گل  متفاوت است
مناطق مقاومتی  9-11
مناطق بومی  کویرها و جنگل های بارانی در سراسر جهان
سمیت  برخی از انواع سمی هستند ، همه انواع برای انسان و حیوانات خطرناک است

 

کلام آخر

در این مقاله تلاش کرید شما را با فواید کاکتوس آشنا کنیم، و اطلاعات کاربردی را در اختیارتان قرار دهیم؛ امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد.

جهت سفارش و خرید گل از مجموعه گندمvip می توانید به صفحه گل و گیاهان ما سری بزنید و همچنین جهت مشاوره بیشتر می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *