مزایا و فواید نگهداری گیاهان خانگی

مزایا و فواید نگهداری گیاهان خانگی

مزایای نگهداری گیاهان در خانه

وقتی فضاهای داخلی را با گیاهان آپارتمانی تزیین می کنید، فقط سبزه اضافه نمی کنید. این موجودات زنده با بدن، ذهن و خانه شما ارتباط برقرار می کنند به گونه ای که کیفیت زندگی را افزایش می دهند.

 

تنفس بهتر در اثر نگهداری گیاهان خانگی

هنگام تنفس، بدن اکسیژن می گیرد و دی اکسید کربن آزاد می کند. در طی فتوسنتز، گیاهان دی اکسید کربن را جذب می کنند و اکسیژن آزاد می کنند. این الگوی مخالف استفاده از گاز، گیاهان و مردم را شریک طبیعی نسبت به یکدیگر می کند. افزودن گیاهان به فضاهای داخلی می تواند سطح اکسیژن را افزایش دهد. در شب، فتوسنتز متوقف می شود و گیاهان معمولاً مانند انسان تنفس می کنند، اکسیژن را جذب می کنند و دی اکسید کربن آزاد می کنند. چند گیاه ارکیده، ساکولنت و بروملیادهای اپی فیتیک درست برعکس، دی اکسید کربن دریافت می کنند و اکسیژن آزاد می کنند. این گیاهان را در اتاق خواب قرار دهید تا هوا در طول شب تازه شود.

همچنین بخوانید: پرورش و نگهداری گیاهان هوازی در آپارتمان

مزایا و فواید نگهداری گیاهان خانگی
مزایا و فواید نگهداری گیاهان خانگی

 

 

به عنوان بخشی از فرایندهای فتوسنتز و تنفسی، گیاهان بخار رطوبت آزاد می کنند، که باعث افزایش رطوبت هوای اطراف آنها می شود. گیاهان تقریباً 97٪ از آب را که می گیرند آزاد می کنند. چندین گیاه را کنار هم قرار دهید تا بتوانید رطوبت اتاق را افزایش دهید، که باعث می شود مشکل های تنفسی در شما نباشد. مطالعات انجام شده در دانشگاه کشاورزی نروژ نشان می دهد که استفاده از گیاهان در فضاهای داخلی از بروز خشکی پوست، سرماخوردگی، گلودرد و سرفه های خشک می کاهد.

مطالب مرتبط: 10 گیاه با گل های زرق و برق دار صورتی

تصفیه هوا در اثر نگهداری گیاهان خانگی

طبق تحقیقات ناسا، گیاهان هر 24 ساعت سموم را از هوا خارج می کنند. به میزان 87٪ از ترکیبات آلی فرار (VOC). VOC ها شامل موادی مانند فرمالدئید (موجود در فرش، وینیل، دود سیگار و کیسه های مواد غذایی)، بنزن و تری کلرواتیلن (هر دو در الیاف، جوهرها، حلال ها و رنگ های ساخته شده توسط بشر وجود دارد) هستند. بنزن معمولاً با غلظت زیاد در محیط مطالعه یافت می شود، جایی که کتاب ها و مقالات چاپی به وفور یافت می شود.

ساختمان های مدرن و کنترل شده از نظر آب و هوا، VOC ها را در داخل به دام می اندازند. تحقیقات ناسا کشف کرد که گیاهان با کشیدن آلودگی ها به خاک، جایی که میکروارگانیسم های منطقه ریشه، VOC ها را به غذای گیاه تبدیل می کنند، هوای محبوس شده را تصفیه می کنند.

 

بهبود سلامت در اثر نگهداری گیاهان خانگی

به گفته محققان دانشگاه ایالتی کانزاس، افزودن گیاهان به اتاق های بیمارستان سرعت بهبود بیماران جراحی را افزایش می دهد. در مقایسه با بیماران در اتاقهای فاقد گیاه، بیماران در اتاقهای دارای گیاهان کمتر دارو نیاز خواهند داشت. ضربان قلب و فشار خون کمتری دارند. خستگی و اضطراب کمتری را تجربه می کنند و زودتر از بیمارستان مرخص می شوند.

هیئت مدیره محصولات باغبانی هلند مطالعه ای را در محل کار انجام داد که نشان داد. افزودن گیاهان به محیط کار باعث کاهش خستگی، سرماخوردگی، سردرد، سرفه، گلودرد و علائم شبیه آنفولانزا می شود. در مطالعه دیگری توسط دانشگاه کشاورزی نروژ، میزان بیماری در مطب های دارای گیاه بیش از 60 درصد کاهش یافت.

یک مطالعه در کالج رویال کشاورزی در Circencester، انگلیس، نشان داد که دانشجویان 70’re توجه بیشتری را هنگام آموزش به اتاق های حاوی گیاهان نشان می دهند. در همان مطالعه، حضور در سخنرانی هایی که در کلاس های درس با گیاهان انجام می شد نیز بیشتر بود.

 

مزایا نگهداری گیاهان خانگی
مزایا نگهداری گیاهان خانگی

گیاهان سرپوشیده ممکن است به کاهش سطح استرس کمک کنند

مطالعه منبع مورد اعتماد منتشر شده در مجله انسان شناسی فیزیولوژیکی نشان داد که گیاهان در خانه یا محل کار شما می توانند احساس راحتی، آرامش و طبیعی تر بودن را به شما بدهند.

در این مطالعه، به شرکت کنندگان دو وظیفه مختلف داده شد: گلدان مجدد یک گیاه آپارتمانی یا تکمیل یک کار کوتاه مبتنی بر کامپیوتر. پس از هر کار، محققان عوامل بیولوژیکی مرتبط با استرس از جمله ضربان قلب و فشار خون را اندازه گیری کردند.

آنها دریافتند که کار باغبانی در داخل ساختمان پاسخ استرس را در شرکت کنندگان کاهش می دهد. از سوی دیگر، کار رایانه باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون شد، حتی اگر شرکت کنندگان در مطالعه مردان جوانی بودند که به خوبی به کار رایانه ای عادت داشتند. محققان به این نتیجه رسیدند که کار با گیاهان می تواند استرس فیزیولوژیکی و روانی را کاهش دهد.

 

برای بهبود خواب، گیاهان را به اتاق خواب خود اضافه کنید

فضای سبز سرسبز و گل‌های پر جنب و جوش می‌تواند جذابیت و آرامش را به اتاق‌خواب‌ها بیافزاید، اما توانایی‌های افزایش اکسیژن گیاهان نیز می‌تواند به خواب آرام کمک کند. گیاهان دی اکسید کربن را جذب می کنند و آن را به اکسیژن تبدیل می کنند که سپس در طی فرآیند فتوسنتز در محیط آزاد می شود. طبق یک مطالعه اخیر، قرار گرفتن در معرض سطوح بالای اکسیژن در شب می‌تواند خواب عمیق‌تر و ترمیمی‌تری را ایجاد کند، بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از دانشمندان و پزشکان توصیه می‌کنند گیاهان آپارتمانی را به اتاق خواب خود اضافه کنید.

در حالی که همه گیاهان در طول فتوسنتز اکسیژن آزاد می کنند، برخی از بهترین گیاهان اکسیژن رسان برای افزودن به اتاق خواب عبارتند از:

  • گیاهان مار
  • دیزی ژربرا
  • همیشه سبز چینی
  • گیاهان پول

همچنین بخوانید: کاشت و نگهداری میخک هندی یا دافنه زمستانی

فواید نگهداری گیاهان خانگی
فواید نگهداری گیاهان خانگی

گیاهان آپارتمانی رطوبت داخل خانه را افزایش می دهند

در طول فتوسنتز، گیاهان اکسیژن آزاد می کنند، اما بخار آب را نیز در هوا آزاد می کنند و سطح رطوبت نسبی را افزایش می دهند. این به ویژه در ماه های خشک زمستانی که گرمای گاز یا برق می تواند سیستم تنفسی و پوست شما را خراب کند مفید است. با افزایش سطح رطوبت داخل خانه با گیاهان آپارتمانی، می توانید به بهبود سلامت تنفسی و مبارزه با مشکلاتی مانند موهای خشک، وز و پوست خشک زمستانی کمک کنید.

برخی از بهترین گیاهان برای افزایش رطوبت داخلی، گیاه عنکبوتی معمولی هستند. یک مطالعه اخیر نشان داد که افزودن چند گیاه عنکبوتی به خانه، سطح رطوبت داخل خانه را در مدت زمان کوتاهی از 20٪ به 30٪ افزایش می دهد

توصیه ها براساس اهداف شما متفاوت است.
برای بهبود سلامت و کاهش خستگی و استرس، هر 129 فوت مربع یک گیاه بزرگ (گلدان با قطر 8 اینچ یا بزرگتر) قرار دهید. در محیط های اداری یا کلاس های درس، گیاهان را طوری قرار دهید که هر کس فضای سبز را در نظر داشته باشد.
برای تصفیه هوا ، از 15-18 گیاه در گلدان های با قطر 6-8 اینچ برای یک خانه 1800 فوت مربعی استفاده کنید. این تقریباً یک گیاه بزرگتر در هر 100 فوت مربع است. با دو گیاه کوچکتر (گلدان های 4/5 اینچی) به نتایج مشابه برسید.

به یاد داشته باشید که برای بهترین موفقیت در هر گیاه خانگی، باید گیاه مناسب را با شرایط مناسب رشد مطابقت دهید. به عنوان مثال برای شرایط کم نور، گیاهی متناسب با آن شرایط انتخاب کنید.

همچنین بخوانید: بهترین گل ها برای آپارتمان کم نور

 

مزیت بهترین گیاهان برای استفاده در محیط داخلی

 

نام مشترک  نام لاتین  مزایا بهترین استفاده
گیاه عنکبوت Chlorophytum comosum هوا را به سرعت تصفیه می کند. فرمالدئید را از بین می برد فضاهای زندگی
درخت اژدها 1 Dracaena marginata هوا را تصفیه می کند فرمالدئید، بنزن، تولوئن و زایلن را از بین می برد فضاهای زندگی
ژربرا دیزی 2 Gerbera jamesonii یا
ژربرا جامسونی
اکسیژن را در شب آزاد می کند. با حذف بنزن و تری کلرواتیلن هوا را تصفیه می کند اتاق های خواب برای تازه سازی هوا در شب یا فضای زندگی
پیچک انگلیسی مارپیچ Hedera بنزن را از هوا خارج می کند خوابگاه یا اداره جات
سرخس بوستون Nephrolepis exaltata ‘Bostoniensis’ هوا را مرطوب می کند ، فضاهای زندگی توجه داشته باشید که اتاق های خشک زمستانی می توانند سرخس های بوستون را به سرعت از بین ببرند.  غبارآلود روزانه گیاهان برای بهترین نتیجه
فیلودندرون 3 Philodendron ، فیلودندرون هوا را تصفیه می کند و  هوای آلوده را حذف می کند فضاهای مسکونی خانه های نوساز یا نوسازی شده با کف، دیوار، فرش و…
گیاه مار Sansevieria trifasciata

 

هوا را تصفیه می کند فرمالدئید و اکسید نیتروژن را از بین می برد

تولید شده توسط وسایل سوخت سوز

فضاهای زندگی، آشپزخانه، اتاقهایی با اجاق های چوبی
لیلوم صلح peace lily قالب را از هوا پاک می کند حمام یا مناطق مرطوب از خانه

 

 

1 Dracaenas دیگر با خواص مشابه: Janet Craig Dracaena (Dracaena deremensis ‘Janet Craig’) و گیاه ذرت (Dracaena fragrans ‘Massangeana’).

ژربرا گیاهان خانگی مزاجی است. جذب مجدد آنها بسیار چالش برانگیز است. بهتر است مانند گلهای شاخه بریده با آنها رفتار کنید: وقتی نمایش رنگ تمام شد، مگر اینکه برگها را دوست داشته باشید، آنها را کمپوست کنید.

 

برای خرید گیاه و گل به صفخه اصلی خرید گل آنلاین گندم vip مراجعه گنبد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *