گل ژربرا و نکاتی در مورد کاشت و نگهداری و پرورش ژربرا

گل ژربرا

گل ژربرا

نوعی گل مروارید است که از آفریقا منشا می گیرد. در حال حاضر ، در سراسر جهان کشت می شوند و به دلیل رنگ­های روشن و زیبایی که دارند شناخته شده اند. گل ژربرا در سال 1884 در نزدیکی باربرتون ، آفریقای جنوبی ، توسط رابرت جیمسون اسکاتلندی کشف شد. گل­های گل ژربرا بومی آفریقای جنوبی هستند و در آنجا به طور دائمی رشد می کنند.

برنامه های تولید مثل گل که در انگلستان از سال 1890 آغاز شد ، کیفیت گل و تغییرات رنگ را افزایش داد. محبوبیت گل مروارید بزودی به تولیدکنندگان هلند رسید که امروزه ، به همراه کلمبیا ، یکی از اصلی ترین توزیع کنندگان نسخه گل است.

 گل ژربرا را می توان در داخل و خارج از خانه پرورش داد و معمولا به عنوان گل­های شاخه بریده در دسته گل­ های عید استفاده می شود. این گل ها به رنگ های سفید ، زرد ، نارنجی و صورتی هستند.

همچنین از این گل در انواع تاج گل تبریک نیز استفاده میکنند.

سرهای گلدار بزرگ که شباهت زیادی به گل­های آفتابگردان دارند ، گل­های گل ژربرا دارای رنگین کمان رنگی پر جنب و جوش هستند. صورتی روشن ، سفید برفی ، زرد آفتابی و قرمز یاقوتی ،تنها چند مورد از رنگ­های زیبایی است که این گل­های شاد به خود می بالند. در حال حاضر ژربرا به عنوان پنجمین گل محبوب جهان بعد از گل رز ، گل میخک ، گل داوودی و لاله قرار دارد. ارسال گل ژربرا بهترین راه برای زیباتر شدن روز شخصی است که گل ها را می گیرد.

 

کد محصول 283 ، استفاده شده از گل های ژربرا ، فریزیا و … برای خرید این باکس به صفحه باکس گل فریزیا مراجعه کنید.

مشخصات گل ژربرا

گل­های گل ژربرا دارای گل­های 3 تا 4 اینچی با ماندگاری طولانی هستند که در سایه های مختلفی از زرد ، سفید ، صورتی ، قرمز ، نارنجی ، اسطوخودوس و دو رنگ وجود دارند. دیسک گل مرکزی می تواند از یک رنگ مایل به زرد تا برنز روشن تا سیاه باشد. هر گل به یک ساقه بدون برگ متصل است که حدود 6 اینچ از شاخ و برگ گیاه بلند می شود ، که یک توده بلند 12 اینچی با برگهای بلند است. گل ژربرا از اواخر بهار تا پاییز در باغ گل تولید می کند و شکوفه های آن باعث ایجاد گل بریده با ماندگاری طولانی می شود. گل­های ژربرا به طور معمول 6 تا 18 اینچ قد می کشند.

مشخصات گل ژربرا

برای کمک به شما در پرورش این گل­های زیبا ، ما در این مقاله راهنمایی کامل در مورد مراقبت از گل های گل ژربرا شرح خواهیم داد.

جوانه زدن دانه های گل ژربرا دیزی

اولین مرحله پر کردن یک سینی بذر با مخلوط شروع بذر (مخلوط گلدان بدون خاک) است که برای جوانه زدن بذرها ایده آل است.
پس از پر شدن سینی ، با یک بطری اسپری آب، بذرها را آب پاشی کنید تا هر قسمت از سینی مرطوب شود.
اکنون ، از یک مداد برای ایجاد سوراخ ¼ اینچ در مرکز خاک در هر بخش از سینی ایجاد کنید.
یک دانه در هر سوراخ قرار دهید که انتهای آن به سمت پایین و بالای دانه دقیقاً زیر خط خاک باشد. کمی از خاک را تا قسمت بالای دانه را بپوشانید.
سپس ، دانه ها را با اسپری کردن با بطری اسپری ، آبیاری کنید.
در آخر ، سینی را با بسته بندی پلاستیکی بپوشانید و سینی را به مدت هشت ساعت در جایی روشن قرار دهید. سپس در یک نقطه با آفتاب غیر مستقیم قرار دهید. بسته پلاستیکی را بگذارید تا در عرض دو تا سه هفته جوانه بزند.

پیوند زدن گل ژربرا دیزی در فضای باز

اولین قدم این است که مطمئن شوید گل¬های گل مروارید با دو دسته برگ، جوانه می زنند که می تواند 15 تا 30 روز طول بکشد. پس از این اتفاق ، اطمینان حاصل کنید که هرگونه تهدید احتمالی یخ زدگی از بین رفته است. محلی برای آفتاب روشن صبح و سایه عصر برای نوزادان ژربرا انتخاب کنید.
بعد ، برای محل انتخاب شده ، خاک را با کود اصلاح کنید.
اکنون ، از دست خود برای ایجاد حفره هایی استفاده کنید که به اندازه کافی برای ریشه گل ژربرا بزرگ باشد. فاصله این سوراخ ها باید از یکدیگر حدود 12 تا 18 اینچ باشد.
گیاهان ژربرا را با بیرون آوردن آرام نهال ها از سینی ها و قرار دادن آنها در سوراخ ها ، درون خاک قرار دهید. گلوله های ریشه را با خاک بپوشانید و محکم بسته بندی کنید.
در آخر ، خاک را عمیقا آبیاری کرده و از خیس شدن برگها خودداری کنید.

از گل ژربرا در انواع تاج گل نیز استفاده میکنند برای مشاهده به صفحه تاج گل مراجعه کنید.

گلدان یک گل ژربرا دیزی در داخل خانه

اولین مرحله انتخاب یک گلدان بزرگ (حداقل 12 در 12 اینچ) با حدود پنج سوراخ زهکشی است.

اکنون ظرف را با مخلوط گلدان سبک (خاک حاصلخیز و خوب زهکشی) پر کنید و با اسپری کردن آب روی مخلوط ، خاک را مرطوب کنید.

بعد ، با استفاده از بیل باغبانی ، گل های مروارید را از باغ بیرون بیاورید. خاک را در اطراف ریشه ها حفر کنید. هنگامی که احساس کردید ریشه ها از خاک شل شده اند ، بیل را کاملا در زیر گلدان، از ریشه بیل بزنید و گل را بلند کنید.

گل را در کنار خانه جدید گیاه قرار دهید. یک سوراخ در خاک ایجاد کنید و به اندازه کافی بزرگ کنید تا بتواند در گلدان، ریشه گل قرار گیرد. گیاه را داخل سوراخ قرار دهید ، سپس ریشه ها را با خاک بپوشانید و بسته بندی کنید.

گل­های ژربرا را عمیق آبیاری کنید ، سپس فقط در هنگام خشک شدن خاک، آبیاری کنید (عمق آن تا یک اینچ) میتوانید این را با انگشت خود امتحان کنید.

در آخر ، گلدان را در جایی قرار دهید که گیاه ، آفتاب صبحگاهی و سایه عصر را دریافت کند.

چگونه از گیاه ژربرا دیزی مراقبت کنیم؟

ژربرا به توجه زیادی احتیاج ندارد ، زیرا گیاهان کاملاً محکمی هستند! راهنمای ساده ما را در زیر دنبال کنید تا بهترین والدین گیاه برای گل­های گل مروارید باشد.

نور خورشید: گل های ژربرا طرفداران بسیار زیاد خورشید هستند. آنها آفتاب مستقیم صبح و سایه عصر را ترجیح می دهند. مگر اینکه در دمای 80 درجه فارنهایت و بالاتر باشید ، به ژربرا اجازه دهید سایه بیشتری بگیرد (حداقل دو تا سه ساعت در روز). اگر ژربرا در فضای داخلی قرار داده شده ، حتماً کنار پنجره قرار دهید.

آب: گل مروارید ژربرا باید عمیق و دقیقا هفته ای یكبار آبیاری شود. برای آبیاری عمیق ، یک قانون کلی برای خیساندن وجود دارد و آن این است که حداقل هشت اینچ زیر سطح خاک باید آب داده شود. این از آنجا که ریشه های آنها /66/در اعماق خاک رشد می کنند برای ژربرا مفید است. در تابستان های گرم (85 درجه فارنهایت یا بالاتر) ، ممکن است بخواهید ژربرا را دو بار در هفته آبیاری کنید. اگر قصد تعطیلات را دارید ، از راهنمای ما برای گیاهان آبی که در آن زمان دور هستید استفاده کنید.

درجه حرارت و دما: گل­های گل ژربرا در دمای بین 70 درجه فارنهایت و 75 درجه فارنهایت بهترین رشد را دارند. از آنجا که گل مروارید یک گیاه چند ساله حساس به سرما است ، آنها می توانند دما را تا 30 درجه فارنهایت تحمل کنند ، اما هرگونه سرما باعث آسیب می شود.

راهنمای های لازم گل مروارید

مسمومیت:

سمیت: این گیاه برای انسان و حیوانات سمی نیست ، اما باید توجه داشت که خوردن هر گیاه ممکن است باعث ناراحتی دستگاه گوارش برای حیوانات شود.

آفات و مشکلات:

آفات: گل­های گل ژربرا به شته ها یا شپش های گیاهی حساس هستند كه به راحتی با علف كش كنترل می شوند.

مشکلات: گل­ها مستعد ابتلا به کپک خاکستری هستند ، به ویژه هنگامی که شرایط بسیار مرطوب است. برگها با کپک پوشانده می شوند و می توانند ریشه ها و ساقه ها را آلوده کرده و یک محصول را از بین ببرند. هنگامی که گل­ها به کپک آلوده می شوند ، لکه های قهوه ای ایجاد می کنند که پس از چیدن گل­ها ، منبسط می شوند. گل­ها ممکن است خشک شوند تا از کپک خاکستری دور شوند. گلخانه ها باید به خوبی هوادهی شوند. هنگام آبیاری گیاهان، از مرطوب شدن برگها جلوگیری کنید تا از رشد کپک جلوگیری کنید.

تولید مجدد و انتشار:

برای بارگیری مجدد ، یک اندازه گلدان بزرگتر از گلدان فعلی که ژربرا در آن قرار دارد را انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که گلدان یک سوراخ تخلیه دارد. بعد ، گلدان را با سه اینچ خاک گلدان پر کنید. گل ژربرا، خاکهای متوسط ​​و غنی با شرایط مرطوب و متوسط ​​را ترجیح می دهد .

گل ژربرا

اکنون ، با ساقه ، گل مروارید را بین انگشتان دست خود در بالای خاک قرار داده و گلدان را برعکس کنید. خاک اضافی را از گلدان از ریشه به آرامی خارج کنید. هر ریشه پوسیده یا مرده را برش دهید و آنها را در گلدان جدید قرار دهید. خاک را اضافه یا حذف کنید تا قسمت بالای گیاه ریشه ژربرا یک اینچ در زیر لبه گلدان جدید قرار بگیرد. نقاط خالی را با مخلوط خاک پر کنید. در آخر ، گل مروارید ژربرا را آبیاری کنید تا قطرات آن از ته گلدان دیده شود.

تکثیر: ساده ترین راه تکثیر گل مروارید ژربرا استفاده از بذر است. ما این را برای بهترین نتیجه توصیه می کنیم ، به خصوص اگر تازه، پرورش گل را شروع می کنید.

سوالات رایج ژربرا دیزی

گل­های گل ژربرا چه مدت دوام می آورند؟

گل­های گل ژربرا با مراقبت مناسب می توانند دو تا سه سال عمر کنند. برای تضمین زندگی طولانی تر ، سالی یک بار گل مروارید را دوباره تهیه کنید. شکوفه های آنها پس از ظهور چندین هفته طول می کشد.

آیا گلهای گل ژربرا شب ها بسته می شوند؟

گل­های گل ژربرا شب ها بسته می شوند تا انرژی خود را برای روز بعد ذخیره کنند. هنگامی که خورشید دوباره می درخشد ، آنها شکوفه های خود را دوباره باز می کنند. آنها همچنین برای محافظت از خود در هوای طوفانی بسته می شوند.

آیا گل­های گل ژربرا مجدداً شکوفا می شوند؟

گل ژربرا هر ساله در بهار دوباره شکوفا می شود. هنگام کاشت در فضای باز بیشتر از گلدان داخل خانه مجددا شکوفا می شود.

هنگامی که گل­های گل مروارید برای هدیه می فرستید ، بدانید که این گل های تازه پیام طراوت و زیبایی کاملاً معنی دار را منتقل می کنند. آنها یک تأثیر ماندگار و زنده را ایجاد می کنند. انواع مختلفی از گل برای هدیه دادن برای جشن ها و تولدها وجود دارد ، اما گل مروارید ژربرا و معنی آن به عنوان یکی از برجسته ترین و درخشان ترین گل ها است.

کاشت و نگهداری گل ژربرا

تخلیه خوب خاک برای پرورش گل ژربرا مهم است زیرا رطوبت بیش از حد می تواند منجر به بیماری تاج و پوسیدگی ریشه شود. اگر خاک زهکشی خوبی ندارد ، پرورش ژربرا را در ظروف یا بسترهای برجسته در نظر بگیرید. ژربرا همچنین خاکی را که با کمپوست غنی شده دوست دارد. نیاز به رطوبت خاک آنها به محض ریشه زایی متوسط ​​است ، اما اطمینان حاصل کنید که گیاهان پیوندی در زمان کاشت آب زیادی دریافت می کنند.

برای حفظ رطوبت خاک و کاهش رشد علف های هرز ، اطراف گیاهان را با یک لایه 2 تا 3 اینچی از مواد آلی مانند نی کاج یا پوست کاج بپوشانید. کاج کمک می کند تا نیاز به کنترل هفته مکانیکی و شیمیایی کاهش یابد.

کود دادن

کود دهی گل­های ژربرا برای تولید گیاهان با ظاهری زیبا بسیار مهم است. در فصل رشد دو تا سه بار از کود کنترل شده استفاده کنید یا هر دو هفته یک کود مایع استفاده کنید. ژربرا ، به ویژه در خاک گلدان ، می تواند از کمبود آهن و منگنز رنج ببرد. بنابراین ، از کود دانه ای یا اسپری کود برگی استفاده کنید که حاوی این ریز مغذی ها باشد.

آفات و بیماری­ها

آفات رایج روی گل­های گل ژربرا شامل مگس سفید ، شته ، تریپس و کنه عنکبوت است. اسپری های روغن چریش یا صابون حشره کش به کنترل این آفات کمک می کنند. هنگامی که دما بیش از 90 درجه سانتیگراد یا در آفتاب کامل است از روغن چریش یا اسپری صابون حشره کش استفاده نکنید ، زیرا این امر ممکن است به گیاهان آسیب برساند. سمپاشی در اواخر شب بهتر از سمپاشی صبح برای محافظت از حشرات گرده افشان است. همیشه دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید.

خاک های بیش از حد مرطوب می تواند منجر به پوسیدگی ساقه و ریشه شود. کپک خاکستری ، کپک پودری و آنتراکنوز شایعترین علت پوسیدگی ساقه و ریشه هستند. برای جلوگیری از مشکلات بیماری اجازه دهید خاک در بین دو آبیاری کمی خشک شود.

دلایل کشت و پرورش ژربرا عبارتند از:

۱- پنجمین گل برگزیده جهان از لحاظ تولید و فروش می­باشد

۲-  تنوع رنگ زیاد و زیبایی

۳- عمر طولانی و ماندگاری پس از برداشت

۴- کارایی زیاد

۵- فاصله کوتاه بین دوره های برداشت

دلایل کشت و پرورش ژربرا

نکته های مهم :

  • اگر نور کافی برای شاداب نگه داشتن این گل را فراهم کنید. نگهداری از گل ژربرا در داخل منزل و یا آپارتمان بسیار راحت خواهد بود.
  • اگر در سطح خاک احساس خشکی کردید این گیاه را باید به اندازه کافی آبیاری کنید و اجازه دهید آب کاملاً در عمق خاک نفوذ کند تا خراب نشود.
  • در هنگام آبیاری مراقب باشید تا برگ های آن به طور کامل خشک باشد و خیس نشوند. درفصل زمستان به میزان کمی آن را آبیاری کنید، اما نباید خاک آن، خیلی خشک شود.
  • تغذیه ماهانه و مرتب به خصوص در فصل بهار و تابستان و کود دهی منظم برای این گل و برگ های آن بسیار مفید است و همچنین کودکافی در فصول پاییز و زمستان ضروری است.
  • این گل را در مکان مناسب و تمیز نگهداری کنید. زیرا قبل از آنکه پژمرده شود خیلی سریع گل می دهد. گل­هایی که همه شبیه هم هستند. اما باید شاخ و برگ های زرد و خراب آن را جدا کنید.

نکته قابل توجه در مورد این گیاهان این است که می توان آنها را از طریق بذر یا گیاه پرورش داد ، بنابراین می توانید روشی را که مناسب شما است انتخاب کنید. بخاطر داشته باشید که این گیاهان عالی، گیاهان خانگی و همچنین گیاهان در فضای باز هستند اما مقاوم به سرما نیستند. به عبارت دیگر ، اگر در آب و هوای سرد زندگی می کنید بهتر است آنها را در داخل منزل ، در ظروف و گلدان ها پرورش دهید.

ژربرا دیزی با نام های دیگری نیز شناخته می شود: ترانسوال دیزی و باربرتون دیزی.

انواع مختلف گل­های گل مروارید

انواع مختلف گل مروارید ژربرا وجود دارد که می توانید آنها را پرورش دهید. این گیاهان در 4 کلاس اصلی وجود دارند:

گل­های منفرد: این نوع گل از کلاس اصلی ژربرا دیزی است. این گیاهان یا یک یا دو لایه گلبرگ دارند.

گل­های نیمه دوتایی: این دسته از گل های گل ژربرا، یک ردیف گلبرگ کوتاه دارند که دیسک مرکزی را احاطه کرده اند. گلبرگهای قلعه ای، به طور معمول گیاهان نیمه دو گل هستند.

گل­های دوتایی: این نوع از گل­های گلبرگ ژربرا دارای چندین لایه گلبرگ است. به طور معمول ، آنها حدود 5 تا 7 لایه گلبرگ دارند. این گیاهان بیشتر به گل کوکب یا زینیا شباهت دارند تا گل مروارید. اگر می خواهید گل­های دوتایی ژربرا دیزی را در خانه یا باغ خود بکارید این نکته را در ذهن داشته باشید.

گل عنکبوت: این نوع غیرمعمول گل مروارید، دارای گلبرگهای نازک تری است.

سایز بالغ گل ژربرا دیزی

بسیاری از افرادی که مایل به پرورش گل مروارید در خانه یا باغ خود هستند ، در مورد اندازه بالغ این گیاهان سوال می کنند. این سوال بسیار خوبی است ، زیرا این تنها راهی است که می دانید گیاهان شما چقدر فضا را اشغال می کنند. این امر به ویژه در صورت تمایل به پرورش گل گلدان در ظروف داخل خانه بسیار مهم است.

با این حال ، اگر می خواهید آنها را بیرون از باغچه پرورش دهید ، دانستن اندازه آنها نیز مهم است زیرا باید بدانید که چه مقدار اتاق برای آنها احتیاج دارد و چه مقدار فضای لازم برای کاشت گل دیگر دارید.

پاسخ به این مسئله که چقدر می تواند گل­های گل ژربرا رشد کند آسان نیست ، زیرا این امر بستگی زیادی به تنوع دارد. به طور کلی ، ژربرا دیزی می تواند از 10 تا 18 اینچ (24-45 سانتی متر) قد رشد کند. با این حال ، انواع کوچکی وجود دارد که به طور معمول در حدود 8 اینچ رشد می کنند. از طرف دیگر ، انواع مختلفی نیز وجود دارد که می توانند تا 24 اینچ رشد کنند.

 

به طور معمول ، گل مروارید ژربرا به ناحیه 1 تا 2 فوت (30-60 سانتی متر) گسترش می یابد. اگر می خواهید گیاه ژربرا دیزی بیشتری در باغ بکارید این نکته را به خاطر بسپارید: لازم است به هر یک از گیاهان فضای کمی برای رشد اختصاص دهید. این تنها راه برای رشد گل­های گل مروارید شما است.

آیا میدانید گونه ای از ژربرا را در تاج گل ترحیم استفاده میکنند پیشنهاد میکنیم مقاله  : گل مناسب برای تاج گل تسلیت را مطالعه فرمایید.

دوره گلدهی

اکثر مردم گل­های گل مروارید را برای باغچه خود می کارند ، بنابراین جای تعجب نیست که همه بخواهند از دوره شکوفا شدن بدانند. این کمی به تنوع بستگی دارد ، اما به طور کلی ، گل ژربرا، از اوایل تابستان گل می دهد تا دوره یخبندان و در مناطق سردتر گل می دهد.

در مناطق گرمتر با آب و هوای گرم ، گل مروارید می تواند در تمام طول سال شکوفا شود. با این حال ، آنها تمایل دارند که غنی ترین و زیباترین گل­ها را در دوره از پاییز تا بهار بدهند.

 

مناطق مقاومت

قبل از پرورش هر گونه گیاه ، مهم است که در مورد مناطق مقاومتی که می توانند در آن زنده بمانند آگاهی داشته باشید. مخصوصا اگر می خواهید گل مرواریدهای ژربرا خود را در فضای باز پرورش دهید ، بسیار مهم است. با این حال ، حتی اگر قصد دارید این گیاه یک گیاه خانگی باشد ، مهم است که بررسی کنید چه نوع دما و سایر شرایط آب و هوایی می تواند زنده بماند.

 

وقتی نوبت به گل ژربرا دیزی می رسد ، آنها در مناطق 8 تا 11 ایالات متحده مقاوم هستند. به این معنی که اگر در منطقه 8 زندگی می کنید به حفاظت از زمستان احتیاج خواهند داشت. اگر در آب و هوای سرد زندگی می کنید ، بهترین کار این است که گیاه ژربرا را در داخل خانه ، به عنوان گیاهان گلدانی ، پرورش دهید

بهترین نوع گل ژربرا برای رشد

انتخاب شما برای انتخاب گونه ژربرا تا حد زیادی به ترجیحات و شرایط آب و هوایی شما بستگی دارد (اگر می خواهید آنها را در خارج ، در باغ خود بکارید). با این حال ، برخی از انواع توصیه شده وجود دارد که مراقبت از آنها نسبتا آسان است. این گلبرگ های ژربرا وقت زیادی از شما نمی گیرند اما با گل های زیبا و درخشان و در رنگ های روشن به شما پاداش می دهند.

بهترین نوع گل ژربرا

از این تعداد ، شاید محبوب ترین نوع جگوار باشد. این یک گیاه زرق و برق دار است که می تواند گل های خیره کننده بدهد. بسته به سلیقه خود می توانید دانه های جگوار را در رنگ های جداگانه یا در ترکیبات مختلف خریداری کنید.

 

اگر به دنبال تنوع کمتری هستید ، گل ژربرا با گل­های کوچک تر (Gerber minis) ، ممکن است مناسب شما باشد. این روزها محبوبیت بیشتری پیدا کرده است ، بنابراین مشکلی برای یافتن آن در مراکز باغ گل وگیاه وجود ندارد. این مینی گل های ژربرا دارای طیف گسترده ای از رنگ ها هستند ، بنابراین شما می توانید آنهایی را که بیشتر دوست دارید داشته باشید. یک نکته خوب در مورد این نوع گل ژربرا این است که شما می توانید آن را مستقیما از بذر پرورش دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *