گل آهار و روش های پرورش و نگهداری

گل آهار

آهار یک گیاه یک ساله گلدار و بومی مکزیک می باشد. گونه های وحشی این گیاه قادر هستند تا هفتاد سانتی متر رشد داشته و روی سر آن شکوفه ای به شکل سوسن ایجاد شوند. انواع مختلف گل آهار از قرمز تا نارنجی، زرد، صورتی، سبز و حتی گلهایی با مخلوطی از این رنگها وجود دارد که هر کدام زیبایی خاص خودشان را داشته و شکل عالی و زیبایی دارند بنابراین میوه این زیبایی آهار را به یک گل بریده پرطرفدار تبدیل نموده است. اگر این کل را برای مراقبت از خانه انتخاب می کنید و نمی دانید بین انواع آهار کدام را استفاده کنیم توصیه میکنیم تمام این مطلب را مطالعه کرده تا با 10 نوع از پرطرفدارترین انواع گل های آهار آشنایی پیدا کنید.

گل آهار پارت آرت

آهار پارت آرت نوعی از آهار با گلهای طلایی بزرگ بوده که دارای رگه های قرمز و ساقه های بلند است. همچنین یک گونه سفید با رگه های قرمز روی این گل قرار دارد. آهار پاپ آرت قادر است در آب به خوبی زندگی کند، بنابراین قادر هستید آن را در منزل پرورش داده و برای گل شاخه بریده از آن استفاده نمایید.

 

گل آهار چند رنگ

آهار چند رنگ، همان گونه از نامش مشخص است، یک گل چند رنگ می باشد. این یک گل بزرگ چند رنگ با گلبرگهای شیک و یک ترکیب از رنگهای صورتی، قرمز و زرد نارنجی می باشد. این گونه هم جزو گل های آپارتمانی بوده و قادر هستید از آن به عنوان گل شاخه بریده استفاده نمایید.

 

گل آهار بنفش

یکی از قد بلندترین عضوها در بین گل آهار بنفش می باشد. این گونه بسیار بلند است و گلهای بنفش با مرکز لیمو رنگ تولید می کند. این گل معمولاً در مکان هایی کاشته می شود که قصد دارند ظاهر طبیعی و واقع بینانه محیط را حفظ کنند. آهار بنفش در کنار سایر گیاهان بلند کاشته شده تا زیبا شدن محیط را چند برابر نماید. لازم به ذکر است که بعضی از افراد برای پر نمودن فضای خالی پرچین ها از این گل استفاده می نمایند.

بخوانید  >>> نحوه کاشت و پروش درختچه لیمو در گلدان!

 

گل آهار ملکه سرخ

ملکه سرخ یک نوع آهار فوق العاده با گلهای قرمز با لبه های لیمو است. این گیاه تا 60 سانتی متر رشد داشته و به عنوان پرچین قادر هستید از آن استفاده کنید یا کاشت در گلدان انجام دهید. اگر با پرچین ها آشنایی ندارید. باید بگوییم که پرچین در اصل دیوارهای سبز گیاه بوده که در اطراف باغ ها یا اطراف چمنزارهای پارک ها قرار گرفته اند. البته، پرچین ها معمولاً از شمشاد ساخته می شوند. اما می توانید حصاری زیبا و دیدنی در اطراف باغ گل خود ایجاد کنید. ملکه سرخ، مانند اکثر گونه های گل رز ، به عنوان گل بریده استفاده می گردد.

 

گل آهار سوییزل

Sweezel نوعی گل آهار است که به دو نوع مختلف با رنگ های مختلف تقسیم بندی خواهد شد. گل بزرگ و دو رنگ این گیاه با گلهای زرد و قرمز و قد کوتاه، به آسانی می تواند در خانه شما زندگی کند و توجه هر فردی را به خود جلب کند. اگر قصد دارید سوئییزل را در منزل خود نگه دارید سعی کنید آن را در مکانی آفتابی بکارید و از زیبایی آن استفاده کنید.

 

گل آهار آفتابی یک گل خاص و زیبا

آهار آفتابی گیاهی بوده با یک گل تک و نارنجی، رنگی زیبا و خاص که روی ساقه ای سخت رشد می کند. این گل در زبان اسپانیایی به معنای آفتابی است و به دلیل رنگ زیبای خود نامگذاری شده است. آهار آفتابی یک گیاه آسان برای نگهداری است که در اثر باران صدمه ندیده و گلهای خود را تا نخستین یخبندان نگهداری می کند. پس اگر می خواهید در فصل سرما باغ شما عاری از گلهای زیبا و رنگارنگ باشد، این نوع گل همیشه بهار یک انتخاب فوق العاده ای برای شما می باشد.

 

گل آهار آزتک

آزتک ها گیاهی کم ارتفاع هستند که به صورت درختچه ای با گل های دو رنگ و نمایان رشد می کنند. این گل شرایط گوناگون آب و هوایی را تحمل می کند و هم در فضای باز و هم در گلدان و هم در داخل خانه رشد خواهد کرد. پس  اگر به دلایلی نمی توانید یکی از انواع گل های آهار را در باغ نگه دارید آهار آزتک می تواند گزینه خوبی باشد، زیرا می توانید آن را در گلدان نیز قرار دهید. نکته مهم هنگام نگهداری آزتک در گلدان و اگر قرار است آن را در گلدان نگهداری کنید این است که این گیاه را در جایی ازمنزل بگذارید که نور مناسب باشد، در غیر این صورت بعد از مدتی گیاه نابود می شود.

 

گل آهار سرخ

گل آهار سرخ یک نوع ظریفی از آهار می باشد. گل آهار سرخ نوعی گل آهار بوده که خیلی ظریف است. در گلهای قرمز روشن شکوفا می شود و فوق العاده زیبا است. این نوع کوچک و متراکم بوده و دارای گلبرگهای بسیار ظریف است. پس اگر گل جذاب و کوچکی را برای باغ می خواهید آهار سرخ گزینه خوبی برای شما می باشد.

مطالب مرتبط : محبوب ترین گل های پا کوتاه کدامند؟

 

گل آهار ارلی واندر

ارلی واندر گونه ای بلند از گل آهار بوده که قادر است تا 75 سانتی متر رشد نماید گل های این گیاه هم به صورت جداگانه و هم به صورت جفت رشد می کنند و دارای ترکیبی از گل های صورتی، زرد یا حتی قرمز می باشند. ارلی واندر هم به عنوان پرچینی مانند آهار ملکه سرخ استفاده می شود و قادر هستید از آن به عنوان پرچین باغ استفاده نمایید. همچنین امکان نگهداری در باغ فراهم شده است.

 

آهار سبز

آهار سبز یک نوعی از گل آهار با گلبرگ های خاص می باشد. یکی از غیر معمول ترین انواع گل آهار، که دارای گلبرگ های سبز لیمویی مخصوص است آهار سبز می باشد. این گل در کنار گلهای سفید یا گلهایی که نارنجی، بنفش یا گیلاسی هستند، ترکیب جذابی ایجاد می کند و فوق العاده زیبا و دیدنی می شود. با توجه به قابلیت های گل آهار سبز، اگر یک گل متفاوت و خاصی می خواهید، آهار سبز یکی از خاص ترین و زیباترین گل هایی است که قادر به نگهداری هستید.

همچنین بخوانید: 9 راز مراقبت از گیاهان آپارتمانی

گل آهار سبز

روش های نگهداری از گل آهار

نگهداری از گل آهار بسیار آسان می باشد این گیاه قوی به خشکی مقاوم است و قادر است هوای سرد پاییزی را متحمل شود. برای به دست آوردن بهترین نتایج و فراهم نمودن شرایط عالی برای این گیاه نیاز است موارد زیر را رعایت نمایید.

روش آبیاری گل آهار چطور است؟

اگرچه گل آهار می تواند وضعیت خشکی را متحمل شود ولی برای رشد سالم همیشه به آبیاری نیاز دارد. آبیاری نامناسب می تواند باعث کوچک شدن گیاهان و کم شدن تعداد گل ها گردد. پس بهتر است هفته ای یک تا دو مرتبه در فصل های گرم سال آب به گیاه بدهید. فقط مراقب باشید خاک اشباع نشود. اهار نمی خواهد در خاک غرق شده باشد و این می تواند او را از بین ببرد. البته به خاطر داشته باشید که آبیاری فراوان معمولاً برای گیاهانی که در باغ کاشته می شوند اتفاق نمی افتد، ولی می تواند باعث مشکلاتی برای گیاهان گلدانی باشد. پس اگر آهار خود را در گلدان کاشتید ، همیشه پیش از آبیاری رطوبت خاک را بررسی کنید و اگر خاک خیس است تا زمانی که خشک شود صبر کنید. بهتر است بین آبیاری ها اجازه دهید خاک کمی خشک گردد. بعد مقدار کافی آب به آن اضافه کنید. لازم به ذکر است که اگر زمان زیادی برای آبیاری گیاه ندارید. می توانید از کمی کمپوست برای حفظ رطوبت بیشتر در خاک و کاهش نیاز به آبیاری استفاده کنید.

همچنین بخوانید: پرورش میخک در خانه و خواص آن

روش آبیاری گل آهار

 

نور مورد نیاز گل آهار

گلدهی اهار در هوای گرم و آفتابی صورت می گیرد. بنابراین پیشنهاد می کنیم این گل را در جایی در زیر نور کامل آفتاب بکارید. اگر آهار دست کم شش ساعت در روز نور خورشید دریافت نمود. گل های زیادتری را تولید می کند. نور کافی همچنین با خشک نگه داشتن برگها از ایجاد لکه سفید سطحی و سایر بیماریهای شبیه به آن پیشگیری می کند. با این وجود اگر محیط روشن ندارید، نیازی به منصرف شدن از آن نیستید. تا زمانی که آفتاب چهار ساعت در روز به این گیاه می تابد، قادر است سایه را تحمل نموده و عمر آن را افزایش دهد. فقط به خاطر داشته باشید که نور روز شما نباید زیاد در سایه باشد، زیرا این کار از شکوفه شدن گلها جلوگیری می کند.

 

خاک مناسب برای گل آهار

خوشبختانه آهار خیلی سخت گیر نبوده و تقریباً در هر نوع خاک می تواند زندگی نماید ولی زندگی در خاک حاصلخیز پر از مواد طبیعی را ترجیح می دهد و همچنین زهکشی فوق العاده دارد. به همین دلیل بهتر است چنین خاکی را برای آهر تهیه کرده تا آهار شما به روش عالی رشد نماید. خاک با کیفیت پر از هوموس و الیاف طبیعی، گیاه را سالم تر و شاداب تر می کند. می توانید خاک مورد نظر خود را با اضافه کردن کمی کود یا ورم کستینگ که یک نوع کود ارگانیک می باشد تقویت نمایید. برای نگهداری کردن آهار، از کاشت آن در خاک محل تجمع آب خودداری کرده زیرا تجمع آب و جاری شدن خاک به ریشه گیاه صدمه می رساند و آن را از بین می برد. البته می توانید با افزودن پرلیت یا زغال سنگ و تسریع در روند زهکشی، این مشکل را که عمدتاً ناشی از زهکشی ضعیف خاک است بهتر کنید. آخرین نکته هم برای خاک مناسب برای نگهداری گل، ما همیشه باید pH خاک را در محدوده خنثی نگه داریم و اجازه ندهیم خاک بازی یا اسیدی گردد.

همچنین بخوانید: پرورش 3 گونه کاکتوس آپارتمانی

خاک مناسب برای گل آهار

 

کوددهی گل آهار چگونه باید باشد؟

از آنجا که آهار در یک فصل فوق العاده رشد می کند سعی کنید با افزودن مداوم کود پر از فسفر، آن را به این کار تشویق نمایید. برای شروع، این کار را با تقویت کردن خاک زمان کاشت با اضافه کردن آهسته کود گرانوله انجام بدهید. سپس این لایه کود را در زمان تابستان 2-3 بار دیگر تکرار نمایید. همچنین کود دانه ای با انتشار آهسته قادر هستید از کودهای محلول در آب یا کمپوست طبیعی چای برای تهیه همه عناصر لازم برای رشد آهار استفاده کنید. تنها چیزی که باید در مورد کودهای گیاهی به آن توجه کنید این است که کود انتخاب شده شما باید متعادل شود.

همچنین بخوانید: پرطرفدارترين و بهترين گیاهان مناسب برای محل کار

 

روش هرس کردن و حذف کردن گل های سپری شده

صرف نظر از نوع آهار در خانه تمام انواع گلها از هرس و برداشتن قسمتهای قدیمی لذت خواهند برد. انجام مداوم این کار در زمان نگهداری از آهار منجر به یک گیاه متراکم تر و بزرگتر و ظاهر شدن تعداد زیادی جوانه جدید در آن می شود. پس هرچه آهار را بیشتر هرس نمایید. گیاه ضخیم تر و بیشتر شکوفا می شود. بنابراین، هرس گلها برای گذاشتن در گلدان و استفاده به عنوان گلهای بریده یک فرایند دو طرفه است و علاوه بر زیبا کردن خانه ، بلکه به رشد بهتر گیاه هم کمک می کند. حذف گلهای فرسوده نیز رشد گلهای جوان را افزایش می دهد. هنگام بریدن گل های آهار همیشه این نکته را توجه کنید که وقتی گل عمر مفیدش را سپری کرد یا به اصطلاح فرسوده شده است، آن را از گیاه جدا نموده تا دانه ای تولید نگردد. زیرا تولید بذر انرژی گیاه را می گیرد و مانع از انجام وظیفه اصلی خود می شود. توجه داشته باشید که گاهی حذف این گروه از گلها باعث توقف گلدهی شده ولی نیازی به نگرانی نیست چون بعد از مدتی دوباره گل ها رشد می کند و این بار مدت زمان گلدهی افزایش می یابد. تنها چیزی که باید در مورد هرس آن یا گل دیگر در حین نگهداری اطلاع داشته باشید این است که آن را به درستی انجام بدهید. در اصل در آن کار زیاده روی ننمایید.

 

روش های تکثیر گل آهار

تکثیر آهار با کاشت بذر یا قلمه ممکن است و هر دو راه بسیار راحت می باشد. اگر قصد دارید روش قلمه را انجام بدهید ، باید ساقه بی گل را 7 تا 10 سانتی متر از گیاه جدا نموده و برگ های پایینی را جدا نمایید. سپس باید ساقه را از محل برش در هورمون ریشه زایی فرو نمایید. سپس آن را در خاک نسبتاً سبک بکارید و در آخر گلدان را در جایی مرطوب قرار بدهید تا رشد جدیدی را ببینید. ولی اگر قصد دارید نهال های خود را با کاشت بذر تکثیر کنید، می توانید به محض پایان زمستان و گرم بودن نسبی خاک بذرها را مستقیماً روی خاک بکارید. علاوه بر این می توانید حدود 4 تا 6 هفته پیش از آخرین موج سرمای زمستان دانه ها را در داخل منزل فعال کرده تا سریعتر رشد نمایند. اگر دانه آهار ندارید قادر هستید آن را از گل فروشان بخرید. آهار به راحتی در اکثر گل فروشی ها موجود است.

 

 

بیماری و آفت هایی نگهداری از گل آهار

یکی از ناامید کننده ترین کارهایی که در آهار رخ می دهد انواع بیماری ها مانند لکه های سفید و لکه های باکتریایی می باشد. بنابراین ظاهر سفیدی سطح قادر است به یک مشکل جدی در مناطق گرم و مرطوب تبدیل گردد. البته، لازم نیست نگرانی داشته باشید چون این به ندرت اتفاق می افتد. لکه های سطحی باکتریایی نیز می توانند به آهار حمله نمایند. علامت این بیماری تشکیل لکه های آبی در سطح برگها است که با گذشت زمان اول قهوه ای و بعد سیاه خواهند شد. این مساله در نتیجه تجمع آب در سطح برگها ایجاد می شود. خوشبختانه این نوع بیماریها فقط به برگ های گل آهار حمله می کنند و روی گل ها تأثیر نمی گذارند. در اولین علائم بیماری می توانید برگها را با محلول قارچ کش دارای روغن، پتاسیم، بی کربنات، مس یا آهک درمان نمایید. فقط مطمئن شوید که قبل از محلول پاشی محلول را از گیاه جدا نمایید. برای جلوگیری از مبتلا شدن، توصیه می کنیم با ایجاد فضای کافی و گردش مناسب هوا در اطراف گل و آبیاری گیاه از پایه و سطح خاک، از مبتلا شدن گیاه به بیماریهای گوناگون جلوگیری نمایید.

آفتی که بیش از سایر آفات به سوسک ها حمله می کند کنه عنکبوت است. کنه عنکبوت می تواند به برگها صدمه برساند. پس از دیدن این آفت، فوراً برای از بین بردن آن و حذف این آفت پیش از بروز مشکل جدی اقدام کنید. به یاد داشته باشید که اگر گل را به منزل  آوردید، همیشه همه بخش های آن را از نظر وجود کنه ها با دقت چک کنید. این کار از ورود آفات به منزل پیشگیری می کند و از بیماری دیگر گیاهان آپارتمانی جلوگیری می کند.

 

مشکلاتی نگهداری گل آهار

درست است که نگهداری از گل آهار راحت می باشد ولی گاهی اوقات مشکل دارید و نمی دانید به چه دلیل است. به همین خاطر، در این قسمت بعضی از مشکلات رایج اهار را چک کنید و نکاتی را برای حل آنها توضیح خواهیم داد:

  • زردی برگ ها

این امر در زمان نگهداری از گل رخ می دهد، معمولاً به دلیل ناکافی بودن مواد مغذی در خاک، اما می تواند نتیجه آبیاری زیاد هم باشد. اگر به کمبود مواد مغذی مشکوک هستید، کود مایع ارگانیک به گیاه بدهید. در غیر این صورت، مطمئن شوید که خاک مرطوب یا غرقاب نیست.

  • تیره شدن برگ ها

آبیاری کمتر از مقدار مورد نیاز گیاه یا آفتاب سوختگی از علل این مشکل است. بنابراین، برای پیشگیری از این مساله، هرگز نگذارید تمام خاک به طور کامل خشک گردد. اگر گیاه جوان یا جوانه های شما دارای برگ های قهوه ای است. گیاه را به مکانی سایه دار برده و به مرور زمان در معرض آفتاب کامل قرار دهید. به یاد داشته باشید که این روند باید چند هفته به طول انجامد.

  • سیاهی برگ ها

اگر متوجه لکه های سیاه روی سطح برگ ها شدید، ممکن است گیاه دارای لکه باکتریایی باشد. برای پیشگیری از این مساله می توانید برگ های گیاه را خشک نگه دارید. اما اگر برگ ها ناگهان مشکی شدند به احتمال زیاد هوای سرد یا یخ زدن دلیل اصلی آن است و برای حل مساله، باید گیاه را به محیطی با دمای خوب و دور از یخ زدگی ببرید که معمولا اگر گل داخل تراس نگهداری می شود آن را به داخل منزل منتقل کنید تا مشکل گیاه برطرف شود.

  • داشتن پورد سفید در سطح برگ

اگر در سطح برگ ها لکه های سفید با آرد دیدید احتمالا این مشکل مربوط به سفیدی سطح است. اگر گیاه آلوده است، نمی توانید از شر آن خلاص شوید ولی قادر هستید با پاشیدن قارچ کش طبیعی در همه قسمتهای گیاه و آبیاری مناسب آن از سطح پایه و سطح خاک، از گسترش لکه سفید پیشگیری نمایید.

 

عدم گلدهی آهار

دلایل متعددی برای عدم گلدهی یا تعداد کم جوانه ها وجود دارد که شامل سایه زیاد، آبیاری ضعیف یا کمبود مواد مغذی است. برای حل مساله عدم گلدهی اطمینان پیدا کنید که آهار در مکان آفتابی قرار داشته و بین دو آبیاری خاک کمی خشک شود، اما نباید کاملاً خشک شود. علاوه بر این کود دادن مناسب را هم از یاد نبرید.

 

 

جمع بندی مقاله و کلام پایانی

در این مقاله در ابتدا ده گونه ی بسیار زیبا از گل آهار را معرفی کردیم و توضیحاتی درباره هر یک از این گونه ها ارائه دادیم و در ادامه به بررسی شرایط نگهداری گل آهار پرداختیم و شرایط دمایی، خاک بستر، رطوبت، میزان آبیاری آن، تکثیر و قلمه زدن آن را کامل توضیح دادیم و در ادامه به بررسی آفات و بیماری های گل آهار توضیحاتی بیان کردیم و راههای درمان آن را نیز ارائه دادیم تا شما به صورت کامل با این گل بسیار زیبا آشنا شوید و در صورت لزوم از این گل در آپارتمان یا خانه ی خود استفاده کنید و از زیبایی آن لذت ببرید در پایان خوشحال خواهیم شد نظرات و تجارب ارزشمند شما را درباره گل آهار در قسمت نظرات با ما و دیگر دوستانتان به اشتراک بگذارید شاد و پیروز باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *