پرطرفدارترين و بهترين گیاهان مناسب برای محل کار

گیاهان مناسب محل کار

استفاده از گیاهان مناسب برای محل کار سبب افزايش بهره وري و ارتقاء روحيه کارکنان مي گردد. نتايج مطالعات صورت گرفته در سال 2014 نشان مي دهد که افراد از نظر مهارت های اساسی و حافظه در محیط های کاری با تراکم گیاهی عملکرد بهتري ارائه مي نمايند. همچنين حضور گياهان در دفترهاي کاري از خستگي کارکنان مي کاهد و تاثير ترميمي بر ذهن آنان دارد. گیاهان اداری به تمرکز بیشتر، بهبود سلامت و تصفیه هوا کمک می کنند. داشتن یک گیاه در یک اتاق فقط برای یک روز می تواند سموم را دفع نمايد.

گیاهان مناسب محل کار

حضور گياهان در محل کار سبب بهبود عملکرد کارکنان مي گردد.

 

گیاهان مناسب برای محل کار محدود هستند و لازم است براي انتخاب گياه ايده آل براي اين مکان دقت و وسواس صورت گيرد. زيرا از تمامي انواع گياهان و گل ها نمي توان در محل کار استفاده نمود. به طور کلي مي توان گفت گیاهانی که نیاز به نگهداری کمی دارند، می توانند نور کم را تحمل کنند و در محیط های گرم رشد می کنند، گزینه های مناسبي براي به کارگيري در محل کار هستند.

چرا بايد از گياهان مناسب براي محل کار استفاده شود؟

از نظر علمي افزودن فضاي سبز به محيط زندگي و کار افراد مورد تائيد و تاکيد قرار گرفته است. اغلب گياهان مناسب براي محل کار داراي سه ويژگي مشترک هستند. اين گياهان موجب بهبود کيفيت هواي موجود شده و به نور و رسيدگي کم نياز دارند. واضح است به کارگيري گياهاني که به دفعات آبياري کمي در طول ماه نياز دارند بسيار بهتر و مطلوب تر از انواعي است که به طور مستمر و روزانه نيازمند آب دهي و رسيدگي هستند.

 

گیاهان مناسب محل کار

کارشناسان استفاده از گياهان در محل کار را سودمند ارزيابي مي نمايند.

 

گیاهان نه تنها ظاهر خوبی دارند بلکه می توانند هوای اطراف را نیز تصفیه کنند. گياهان مناسب براي محل کار می توانند دی اکسید کربن را جذب کرده و اکسیژن آزاد کنند، در واقع می توانند مواد شیمیایی سمی را از هوا حذف کرده و باعث جريان هواي سالم در محيط گردند . این امر مشمول موارد مضر مانند بنزن و فرمالدئید نيز مي گردد. همچنين مطالعات نشان داده است که گیاهان می توانند به کنترل علائم آلرژی و بهبود سریع تر سرماخوردگی نيز کمک کنند. ایجاد فضایی که بتواند رفاه و بهره وری را بهبود بخشد، يک امر مطلوب در محيط هاي کاري محسوب مي گردد. قرار دادن تنها چهار گياه در محيط، کيفيت هوا را 60 درصد بهبود مي دهد.

گیاهان مناسب محل کار

گياهان مناسب برای محل کار نيازمند نور زياد و رسيدگي زياد نيستند.

 

ديزاين مجدد دفاتر کار و یا خرید مبلمان جدید ملزم به صرف هزينه زيادي است و همواره انتخاب مناسبي برای دفاتر نیست. یک راه سریع برای تغییر ظاهر محل کار، افزودن گیاهان است. گياهان می توانند یک اتاق آرام را تبديل به فضایی خارق العاده نمايند. براي انجام موفقيت آميز انتخاب گياهان مناسب براي استفاده در محل کار، لازم است نکات زير مورد توجه قرار گيرند.

براي انتخاب گياهان مناسب براي محل کار لازم است در ابتدا گونه هايي که مناسب با شرايط آب و هوايي منطقه هستند، شناسايي شوند. در گام بعد بايد ميزان نور موجود در فضا اندازه گيري شود چون اين مسئله در گزينش گياهان ايده آل نقش تعيين کننده اي دارد. بهتر است از انتخاب گياهاني که رشد سريعي دارند در محل هاي کار استفاده نشود، زيرا اين گياهان نيازمند رسيدگي و نگهداري زيادي هستند و مناسب براي استفاده در محل کار نمي باشند.

محل قرار دادن گياهان در محل کار

استفاده از گياهان در محل کار، محدود به دفاتر وسيع نمي گردد.

استفاده از گياهان در هر بخشي از ادارات امکان پذير است و محدوديتي از نظر مکاني براي قرار دادن گياهان وجود ندارد. به طور کلي گياهان مناسب براي محل کار را مي توان به دو دسته تقسيم نمود. دسته اول گياهاني هستند که مناسب براي قرار گيري بر روي ميز کارکنان هستند. مکان قرار گيري دسته دوم گياهان را مي توان با توجه به ديزاين دفتر و ساير المان هاي موجود در آن معين نمود. کنار پنجره، گوشه سالن ها، کرويدر راهروها و … مکان هايي هستند که اغلب براي قرار دادن گلدان ها از آن استفاده مي شود.

گیاهان برتر برای استفاده در محيط هاي کاري

استفاده از گیاهان مناسب براي محل کار و قرار دادن آن بر روي ميز کار می تواند فضا را به مکانی آرام تر و جذاب تر تبدیل کنند. با انتخاب یکی از گونه های گياهي تمیز کننده هوا و تقویت کننده روحیه که مقاومت زيادي در برابر شرايط بد نگهداري دارند، شادابي و نشاط را براي فرد به ارمغان خواهد آورد.

·        پیچک شیطان

پیچک شیطان نوعي انگور هميشه سبز است که با نام Pothos نيز شناخته می شود. برگ های بزرگ و گاها قلبي شکل از مشخصه هاي ظاهري اين گياه است. اين گونه گياهي دارای تنوع وسیعی از رنگ های روشن و تیره است. پیچک شیطان به خوبی با انواع شرایط اداری نور کم تا روشن سازگار است.

گیاهان مناسب محل کار

گياه پيچک شيطان در نور کم يا زياد قادر به ادامه حيات است.

·      آگلونما

يکي از بهترین گیاهان مناسب براي محل کار ، آگلونما است. شهرت و محبوبيت اين گياه همیشه سبز به دلیل رنگ برگ هاي آن است. آگلونما داراي برگ های سبز تیره با رگه هاي نقره اي يا قرمز است. اين گونه گياهي نماد عمر طولانی است و به همين علت به عنوان هميشه سبز چيني شناخته مي شود.

برگ هاي زيبای گياه آگلائونما دليل محبوبيت آن است.

 

·        فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین که معمولاً به عنوان انجیر گریان شناخته می شود، گیاهی همه کاره است. اين گياه در جنگل های گرمسیری هند، آسیای جنوب شرقی و شمال استرالیا به صورت وحشی رشد می کند و نام خود را از آکم هندی بن-جا گرفته است.

 

فیکوس بنجامین يا انجير گريان گياهي مناسب براي محل کار است.

همچنین بخوانید : نگهداری از گلدان بنجامین

 

 

·        Zamioculcas Zamiifolia یا زاموفیلیا

يکي از ايده آل ترين گياهان براي به کار گيري بر روي ميز کار گیاه زاموفیلیا Zamioculcas Zamiifolia است. اين گونه گياه که به طور مخفف به ZZ  معروف است، علاوه بر زيبايي نيازمند آبياري کمي مي باشد؛ زيرا ساقه های چربی و ریشه های برآمده آن مقدار زیادی آب ذخیره می کنند. اين گياه در شرايطي که نور کافي براي رشد گياهان وجود ندارد، به خوبي رشد مي کند. همچنين گیاه ZZ به کود کمی احتیاج دارد و کمتر دچار آفت مي شود؛ به عبارت بهتر مي توان گفت که  ZZ یک گیاه بدون دردسر است.

گیاهان مناسب محل کار

زاموفیلیا یا ZZ دچار آفت و بيماري نمي گردد.

مطالب مرتبط : علت زرد شدن گیاه زاموفیلیا

·        فیلودندرون

فیلودندرون ها در اواخر دهه 1800 در آمریکای جنوبی کشف شدند و به عنوان اصلی ترین گیاهان مناسب براي محل کار و ساير مکان هاي سرپوشيده شناخته مي شوند. برگ ها در اين گياه دارای پوشش براق هستند و اين ويژگي حتي در مواقعي که گياه در سايه قرار داشته باشد نيز حفظ مي شود.

فیلودندرون گونه اي ايده آل براي قرار گرفتن در سايه است.

·        نیلوفر صلح

نیلوفر صلح گياهي ايده آل براي محل کار است. اين گونه گياه داراي برگ های بسیار وسیع پهن به رنگ سبز پررنگ هستند و گل های سفید زیبایی اين گياه را مزين مي نمايد. اين گياه نور زيادي احتياج ندارد و آبياري نامرتب و گاه و بي گاه نيز پاسخگوي نياز آن خواهد بود. گیاه نيلوفر صلح به دلیل تمیز کردن هوا، کمک به دفع سموم و ایجاد محیطی مناسب برای کار، شهرت قابل توجهي يافته اند. نور کم آسيبي براي اين گياه ايجاد نخواهد کرد.

نيلوفر صلح، گياه زيباي تصفيه کننده هوا است.

·        دراسنا

يکي از مقاوم ترين گياهاني که براي استفاده در محل کار ايده آل است، دراسنا مي باشد. اين گياه یک انتخاب عالی برای از بین بردن آلاینده هاي هوا است. مراقبت از اين گياه آسان است و می تواند در شرایط شبیه به خشکسالی زنده بماند. سیستم ریشه اين گونه به نحوي است که از پژمردگی آن جلوگيري مي کند. اين گياه مقاوم، بسيار زيبا بوده و برگ هاي رنگارنگ آن جلوه بي نظيري به ميز کار خواهد داد.

 

دراسنا گياهي مقاوم و زيبا براي استفاده در محل کار است ، برای خرید این گلدان بر روی گلدان دراسنا کامپکت کد ۴۰۵ کلیک کنید.

·        سانسوریا

سانسیوریا يا “زبان مادر شوهر” یا “گیاه مار” یکی از گياهان مناسب براي محل کار است که می تواند تا یک ماه بدون آب دوام بیاورد و در نور کم زنده بماند. همچنین می توان اين گياه را برای مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار داد.

 

سانسوریا تنها يک بار در ماه نيازمند آبياري است.

برای خرید بر روی گلدان سانسوریا کلیک کنید.

 

·        کاکتوس

کاکتوس گياه معروفي است که در مواقعي که به کارگيري از هيچ گياه ديگري امکان پذير نيست، قابل استفاده است. گیاه کاکتوس که معمولاً در بیابان های خشک یافت می شود، در هر شرايطي زنده مانده و رشد مي کند.

 

کاکتوس گونه اي مقاوم در شرايط سخت

مطالب مرتبط : معرفی کاکتوس های گلدار

ساير گياهان مناسب براي محل کار

علاوه بر گياهان معرفي شده در قسمت قبل، گونه هاي ديگري نيز وجود دارند که کمتر از موارد فوق در محل کار مورد استفاده قرار مي گيرند؛ اما استفاده از آن ها فضا را دلنشين و جذاب مي نمايد.

·        آلوئه ورا

آلوئه ورا براي مواقعي که فرد زمان زيادي را دفتر کار خود سپري نمي کند، ايده آل است. اين گياه نياز به آبياري کمي دارد؛ اما قدرت تحمل کم نوری را ندارد.

آلوئه ورا نياز به نور زياد و آب کم دارد.

·        بنفشه آفريقايي، ارکیده و سایر گیاهان اداری گل دار

در برخي از مواقع فضاي اداراي نيازمند گياهان گل دار است. ارکيده، بنفشه آفريقايي و گياهان ديگري از اين دست را مي توان در محل کار به کار گرفت. فصل گل دهي بنفشه آفريقاي در زمستان است و حضور اين گياه در محل کار شگفتي ساز خواهد بود. در ميان گونه هاي گل دار، نگهداري از ارکيده ساده تر از ساير گیاهان است.

گل ارکيده از انواع گونه هاي گلدار است.

·        بونسای

بونساي ها گياهان جذابي هستند که طرفداران زيادي دارند. اين گياه نيازمند نگهداري دقيق است و استفاده از آن نسبت به ساير موارد قبل، سخت تر است.

 

بونساي گياهي جذاب و چشمگير براي استفاده در محل کار است.

 

مطالب مرتبط : درخت بونسای

جمع بندي و نتيجه گيري

استفاده از گياهان مناسب براي محل کار ايده نويني نيست و از ديرباز کاربرد داشته است. علت اين امر را مي توان به مزاياي قابل توجه وجود گياهان در محيط، مرتبط دانست. گياهان مناسب براي محل کار، با تصفيه کردن هوا و پاک سازي سموم موجود، کيفيت هوای محيط را افزايش مي دهند. اين مسئله در بهبود تمرکز کارکنان و افزايش حافظه و مهارت هاي ديگر تاثير چشمگيري دارد.

به طور کلي به کارگيري گونه هايی از گياهان در محل کار ايده آل به نظر مي رسد که در شرايط سخت مانند کم آبي و نور نامناسب، رشد کافي داشته باشند. گياهاني که نيازمند رسيدگي و نگهداري زياد هستند، نيازمند استفاده از خدمات باغباني هستند و حضور آن ها در محل کار و دفاتر زياد توصيه نمي شوند. انواع گياهان مناسب براي محل کار که استفاده از آن ها متداول و مرسوم است در اين نوشتار معرفي گرديده اند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *