آیا نگهداری پوتوس برای آپارتمان مناسب است؟

آیا پوتوس برای آپارتمان مناسب است

آیا نگهداری پوتوس برای آپارتمان مناسب است؟

نگهداری پوتوس در آپارتمان امکان پذیر است؟

برای پاسخ دادن به این سوال ابتدا باید با گیاه پوتوس آشنا شوید. اما اگر بخواهیم یک جواب کلی در مورد این سوال بدهیم، باید بگوییم این گیاه در حال حاضر یکی از محبوب ترین گیاهانی است که افراد در منازل و آپارتمان های خود از آن نگهداری می کنند. دلیل علمی اینکه توصیه می کنیم تا از این گیاه در منازل خود استفاده کنید این است که گیاه پوتوس به نوعی به عنوان یک تصفیه کننده هوا در منازل عمل می کند.

گیاه پوتوس با از بین بردن گازهای سمی فرمالئید، تولوئن، زایلن و بنزن از محیط اطراف خود، به تصفیه هوا کمک شایانی می کند. علت دیگری که باعث می شود تا افراد از این گیاه نگهداری کنند، رشد آسان و نگهداری ساده این گیاه است. این گیاه در اغلب آب و هوا و شرایط متفاوت به رشد خود ادامه می دهد و سالم می ماند.

همچنین بخوانید: 3 روش برای تکثیر گیاهان

 

مورد دیگری که نگهداری پوتوس را در آپارتمان ها و منازل مسکونی آسان تر می کند، داشتن زیبایی بی نظیر این گیاه می باشد. همانطور که در تصاویر این گیاه مشاهده می کنید، پوتوس با داشتن برگ های سبز و رگه های زرد داخل آن، زیبایی فوق العاده ای را برای منازل شما به ارمغان خواهد آورد، که البته این گونه را پوتوس طلایی می نامند.

اما توجه داشته باشید که این گیاه اگر وارد بدن انسان و حیوانات شود، ممکن است خطر آفرین باشد. در نتیجه از خوردن برگ های این گیاه خودداری کنید و این گیاه را از دسترس کودکان خود خارج کنید. این گیاه به دلیل داشتن اگزالات کلسیم، پس از ورود به بدن، باعث ایجاد سمی خواهد شد که در نتیجه آن، ممکن است برخی از بیماری ها را در پی داشته باشد.

پس اگر شما از جمله افرادی هستید که به نگهداری گل و گیاه در منزل علاقه مند هستید، بدون معطلی گیاه پوتوس را به کلکسیون گیاهان خود اضافه کنید.

 

پوتوس در آکواریوم

نگهداری و مراقبت از گیاه پوتوس

همانطور که در مقدمه مطلب گفتیم، گیاه پوتوس، از جمله گیاهانی است که نگهداری بسیار ساده و آسانی دارد. این گیاه در طیف وسیعی از محیط ها، شرایط رشد خود را فراهم می کند. آن ها در انواع نورهای غیرمستقیم، روشن و یا حتی در نورهای کم به رشد خود ادامه می دهند و فرقی نمی کند که گیاه پوتوس را داخل آب نگهداری می کنید یا در خاک گلدان. برای آن ها فرقی نمی کند که خاک گلدان شما دارای مواد مغذی باشد یا نباشد. در هر صورت به رشد خود ادامه می دهند و به داشتن هوایی بهتر در آپارتمانتان کمک خواهند کرد.

گیاه پوتوس در طیف وسیعی از نور رشد می کند، اما وقتی در برابر نور مستقیم خورشید قرار می گیرد، رشد ضیف تری خواهد داشت و عملکرد مناسبی نخواهد داشت.

نگهداری پوتوس ها به دلیل رشد خوبشان در آب و خاک بسیار میان مردم محبوب هستند. برای قلمه زدن این گیاه هم کافیست مقداری از گیاه اصلی را قلمه بزنید و در آب قرار دهید تا یک گیاه آپارتمانی فوق العاده داشته باشید.

همچنین بخوانید: پرورش و نگهداری گل برگ انجیری یا گیاه فیلودندرون

زیبایی گیاه پوتوس

 

 

توجه داشته باشید که تغییر محل نگهداری این گیاه، ممکن است که موجب آسیب رساندن به آن بشود. برای مثال اگر شما تا الان این گیاه را در خاک گلدان نگهداری می کردید و الان بخواهید که آن را در آب قرار دهید ممکن است که گیاه پوتوس رشد خود را به خوبی حفظ نکند و آسیب ببیند. این موضوع حتی می تواند برای شرایط بالعکس نیز اتفاق بیافتد. یعنی اگر شما این گیاه را پس از مدتی زیادی که در آب نگهداری کرده اید، بخواهید به خاک منتقل کنید، ممکن است آسیب ببیند.

کود دادن به این گیاه، با فاصله زمانی سه ماه یکبار، به رشد سریع تر پوتوس کمک زیادی خواهد کرد.

 

پوتوس در آب

دلایل کند شدن رشد برگ های پوتوس

گیاه پوتوس یکی از مقاوم ترین و سخت ترین گیاهان است و حتی اگر شما مدتی هم از رسیدگی به آن غفلت کنید، به رشد خود ادامه خواهد داد. اما به طور کلی، پوتوس هم نوعی گیاه است و به هر دلیلی ممکن است شرایط رشد خوبی برای آن فراهم نشود. حشره زدن، قرار گرفتن در نور مستقیم و… از جمله دلایلی هستند که از رشد سریع این گیاه جلوگیری می کنند.

برگ های گیاه پوتوس، دارای اشکال متفاوتی می باشند. برگ های جوان و تازه این گیاه طولی با اندازه 8 سانتی متری دارند؛ اما وقتی این برگ ها به حالت بالغ و بزرگ خود برسند ممکن است که طولی حدود 91 سانتی متر هم داشته باشند. شکل ظاهری این برگ ها قلب مانند می باشند.

در مورد ظاهر این گیاه هم باید بگوییم که گیاه پوتوس به گیاه فیلودندرون بسیار شباهت دارد. برگ هر دو گیاه حالت قلبی شکل دارد، اما تفاوتی که باعث تشخیص این دو گیاه از یکدیگر می شود، کشیده تر بودن برگ های پوتوس است.

 

مطالب مرتبط: علت لوله شدن یا پیچ خوردن برگ پوتوس

 

دمای مناسب نگهداری پتوس

گیاه پوتوس در دمای هوا 21 تا 32 درجه سانتی گراد، در بهترین حالت رشد خود قرار خواهد گرفت. که این دما معمولا در آپارتمان ها، یک دمای معمولی و متداول می باشد. اما همانطور که گفتیم؛ این گیاه در طیف دمایی زیادی قابلیت رشد دارد، به همین دلیل ممکن است در دمای بالاتر و یا پایین تر از این مقدار هم رشد خود را ادامه دهد. ولی گاهی دیده شده که قرار گرفتن گیاه پوتوس در دماهای نامتعارف به رشد عادی آن آسیب وارد کرده است.

اگر گیاه خود را در داخل آب نگهداری می کنید، حتما پیشنهاد می کنیم تا آب گیاه را هر چند روز یکبار تعویض کنید. برای نگهداری پوتوس در خاک هم اجازه ندهید که بیشتر از 5 سانتی از بالای خاک خشک شود. زیرا خشک شدن زیادی این گیاه، باعث خشکی ریشه، آفت زدن و بیماری های دیگر در گیاه خواهد شد.

نور مناسب برای گیاه پوتوس

 

از آب دادن زیادی یه این گیاه آپارتمانی نیز باید خودداری کنید. اگر چه آب دادن زیاد به پوتوس موجب کوتاهی قد برگ های گیاه نخواهد شد؛ اما در اثر زیاده روی ممکن است به پوسیدگی ریشه و در نتیجه بیماری گیاه منجر شود.

انواع پوتوس

گیاه پوتوس از جمله گیاهانی است که گونه های متفاوت زیادی دارد که هر کدام از آن ها دارای ویژگی ها و خاصیت های مخصوص به خود هستند.

پوتوس طلایی

یکی از گیاهانی که به محض ورود به گل فروشی ها به چشم شما می خورد، پوتوس طلایی است. این گیاه برگ های قلبی شکل سبز رنگ دارد که رنگ های طلایی به روی آن پاشیده شده است. پوتوس طلایی با زیبایی شگفت انگیزی که دارد محبوب ترین گونه این گیاه آپارتمانی محسوب می شود.

گاهی اوقات این گونه از پوتوس را ابلق نیز نام گذاری می کنند که در واقع یکی هستند. یکی از نکاتی که در نگهدای این گونه باید در نظر داشته باشید این است که، نرسیدن نور کافی به این گیاه، موجب از بین رفتن رگه های طلایی روی آن می شود. اما همانطور که گفتیم؛ پوتوس ها به طور کلی در نور غیر مستقیم و نورکم هم به رشد خود ادامه خواهند داد. برای داشتن یک پوتوس طلایی شاداب، پیشنهاد می کنیم که گاهی اوقات آن را در معرض نور کافی قرار دهید.

همچنین بخوانید: تفاوت گیاه پوتوس با فیلودندرون

پوتوس طلایی

پوتوس مرمری یا ابلق

نام دیگری که برای این نوع از گیاه وجود دارد، پوتوس ملکه مرمری است. همانطور که در تصویر این گیاه مشاهده می کنید، ترکیب رنگ های سبز تیره با سفید، این گیاه را به یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی تبدیل کرده است.  اما نکته ای که باید برای نگهداری پوتوس مرمری به آن توجه کنید این است که، این گیاه نسبت به سایر گونه های این گیاه به نور بیشتری برای رشد نیاز دارد. در نتیجه اگر شرایط لازم برای ایجاد نور کافی را دارید، حتما پیشنهاد می کنیم که این گیاه فوق العاده را خریداری کنید.

همچنین بخوانید: پرلیت چیست و چه کاربردی دارد؟

نگهداری پوتوس

پوتوس مرمری یا ملکه مرمری

پوتوس نئونی

رنگ سبز روشن آهکی پوتوس نئون باعث می شود تا این گیاه همیشه از جذابیت بالایی برخوردار باشد. این گونه که با نام های پوتوس آهک و پوتوس زرد هم شناخته می شود، یکی از مقاوم ترین گونه های این گیاه محسوب می شود. بر خلاف گونه نئونی خود، هر چه در محیط های تاریک تر و کم نور تر قرار بگیرد، رشد بهتر و مناسب تری خواهد داشت. بنابراین برای نگهداری پوتوس نئونی آنها را در مقابل نور شدید قرار ندهید.

اما طبق تجربه به شما پیشنهاد می کنیم که اگر می خواهید از این رنگ نئونی فوق العاده لذت ببرید، این گیاه را گاهی اوقات در معرض نور کافی قرار دهید.

 

گیاهان آپارتمانی

پوتوس نئونی، آهکی یا زرد

پوتوس نقره ای

همانطور که مشاهده می کنید؛ گونه های گیاه پوتوس هر کدام به نوعی زیبا هستند. پوتوس ساتن نقره یا پوتوس نقره ای نیز از این قاعده مستثنی نیستند. آمیخته شدن رنگ های خاکستری با رنگ سبز تیره باعث شده تا برگ های این گیاه زیبایی خیره کننده ای داشته باشند. اما در مورد مقاومت این گونه باید بگوییم، پوتوس نقره ای مانند پوتوس نئونی از مقاومت بالایی در نور کم برخوردار است. علاوه بر این، در مقابل آب کم نیز مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهد.

برگ های این گونه نسبت به سایر گونه ها، از ضخامت بیشتری برخوردار هستند. این گیاه برای تزیین آپارتمان یکی از گزینه های عالی محسوب می شود. البته این گونه از گیاه پوتوس جزء گونه های کم یاب محسوب می شود.

 

نگهداری پوتوس

پوتوس نقره ای یا ساتن نقره

پوتوس جسینا

نگهداری پوتوس، پوتوس جسینا از دیگر گونه های کمیاب این گیاه محسوب می شود. اما نکته جالبی که در مورد این گونه وجود دارد این است که، شما نمی توانید هیچ دو برگی از این گونه را پیدا کنید که اندازه مشابهی داشته باشند. پوتوس جسینا ظاهری قلبی شکل کشیده دارد. ممکن است که شما این گونه را با پوتوس نئونی اشتباه بگیرید، اما با دقت کردن به برگ های جسینا خواهید فهمید که این گیاه ترکیبی از سبز و زرد می باشد و نسبت به نور کم نیز مقاومت خوبی دارد.

همچنین بخوانید: نگهداری از گیاهان آپارتمانی

 

نگهداری پوتوس

پوتوس جسینا

کلام پایانی

همانطور که در این مقاله خواندید؛ گیاه پوتوس دارای تنوع زیادی در گونه های خود می باشد. شما می توانید با توجه به در نظر گرفتن شرایط محیطی خود، یکی از آن ها را برای خود انتخاب کنید. ما در گل فروشی گندم VIP  در خدمت شما عزیزان با فروش و ارسال انواع گل و گیاهان آپارتمانی هستیم.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *