چگونه گل رز بیابانی پرورش دهیم

گل رز بیابانی

پرورش گل رز بیابانی

گل رز بیابانی (Adenium obesum) گیاهی است با رشد کم رشد (با کمتر از 12 اینچ در سال) که دارای ساقه ای ضخیم، آبدار و گلهای صورتی است. متعلق به تیره Apocynaceae است که بومی آفریقا، خاورمیانه و ماداگاسکار است. گل رز بیابانی تنها آدنیوم است که در کشت گسترده یافت می شود، اگرچه برای دستیابی به رنگ های مختلف گل (مانند نارنجی و راه راه) به طور گسترده ترکیبی شده است.

در بسیاری از مناطق گرمسیری و گرم (مناطق 11 و 12)، این یک گیاه تزئینی دوست داشتنی در فضای باز است، در حالی که در سایر مناطق کشور به فضای داخلی رنگ می بخشد. بهتر است در بهار کاشته شود و در زمستان های خنک تر برگ می ریزد، اما اگر دمای کافی گرم و کمی آب دریافت کند برگ ها میمانند. به طور کلی، مراقبت از این گونه نسبتاً آسان است.

 

نام گیاه شناسی  Adenium obesum
نام مشترک  گل رز صحرا ، ستاره سبی ، آزالیای مسخره ، لیلیوم ایمپالا
نوع گیاه  Succulent
اندازه بالغ  3–9 فوت قد ، 3-5 فوت عرض
نیاز به آفتاب کامل
نوع خاک شنی ، خوب تخلیه شده باشد
PH خاک خنثی تا اسیدی
زمان شکوفه تابستان
رنگ گل  صورتی ، قرمز
مناطق مقاومت (USDA)  11 ، 12
منطقه بومی آفریقا
سمیت برای حیوانات و انسان سمی است

 

همچنین بخوانید: نکاتی برای هرس گل رز 

گل رز بیابانی

 

 

نگهداری از گل رز بیابانی

مراقبت از گل رز بیابانی یا صحرا ساده است اما ظرافت لازم دارد. مشابه بسیاری از گیاهان در خانواده آبدار، در مورد موفقیت رشد گیاه گل رز بیابانی، دو عنصر اصلی وجود دارد: نور خورشید زیاد و آبیاری منظم. این گیاه همچنین درجه حرارت دائمی گرم را ترجیح می دهد، به همین دلیل است که در بسیاری از مناطق ایالات متحده (به جز مناطق 11 و 12) ، این گیاه یک گیاه داخلی است. این گیاه به طور معمول در ماه های تابستان شکوفا می شود، قبل از اینکه در زمستان خاموش شود، با گلهای پر جنب و جوش صورتی و قرمز و برگ های سبز روشن فوران می کند. گرچه زیباست ، اما با کمی احتیاط همراه است. شیره گیاه گل رز بیابانی بسیار سمی است و باید مراقبت شود که گیاه  از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور باشد.

همچنین بخوانید: چگونه گل رز هفت رنگ ایجاد کنیم

گیاه گل رز بیابانی در یک محیط کاملا آفتاب شکوفا می شود، بنابراین در خانه خود مکانی را برای نگهداری گیاه انتخاب کنید که در طول روز نور کافی داشته باشد، مانند طاقچه پنجره روشن یا اتاق آفتاب. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که گیاه گل رز صحرایی می تواند در فضای باز با موفقیت رشد کند، در باغچه خود محلی را انتخاب کنید که سایه گیاهان بلندتر نباشد اما ممکن است کمی از آفتاب ظهر محافظت کند، زیرا باعث سوزاندن برگ های گیاه می شود.

خاک

همانطور که از نام آن پیداست، گیاه گل رز بیابانی برای خشک شدن طبیعی و شرایط شبه کویر استفاده می شود. این موضوع به دلیل عشق به نور و دمای گرمتر و همچنین نیاز به خاک ماسه ای یا ماسه ای که زهکشی خوبی داشته باشد صدق می کند. خاک باید دارای pH خنثی تا اسیدی باشد و در حالت ایده آل حدود 6.0 باشد.

آب

گیاه گل رز بیابانی، در مورد آب، بسته به زمان سال و دما نیازهای متفاوتی دارد. در طول فصل رشد (اواخر بهار و تابستان)، خاک گل رز بیابانی باید مرطوب نگه داشته شود اما هرگز اشباع نشود. به طور دوره ای خاک را چک کنید ، اجازه دهید قبل از آبیاری مجدد، کاملاً خشک شود. علاوه بر این ، مراقب باشید که گل رز بیابانی خود را در گلدانی بکارید که دارای حفره های زهکشی زیادی است ، زیرا در صورت مرطوب شدن ، بسیار حساس است و پوسیده می شود (گلدان سفالی  می تواند کمک کند).

ماه های پاییز و زمستان بیایید (وقتی گیاه به طور معمول در طبیعت خاموش می شود) ، می توانید رطوبت را به شدت کاهش دهید، فقط یک بار در ماه  آبیاری کنید. اگر کنجکاو هستید که آیا گیاه شما در فصل رشد خود آب کافی دریافت می کند یا خیر ، می توانید به دنبال تنه آن باشید تا پاسخ آن را بدست آورید. یک تنه متورم و ضخیم (متناسب با اندازه گیاه شما) نشانه خوبی برای رطوبت رسانی خوب گیاه است.

دما و رطوبت
گیاه شما باید همیشه در دمای گرم نگهداری شود. اگر در معرض دمای طولانی مدت زیر 50 درجه فارنهایت قرار گیرد، به سرعت از بین می رود و در دمای 65 تا 90 درجه بهترین رشد را خواهد داشت. اگر گل رز بیابانی خود را در فضای باز کاشته اید، بدانید که احتمالاً در برابر سرمازدگی هایی که ماه های پاییز یا زمستان به وجود می آورد زنده نخواهد ماند. رطوبت برای گل رز کویر مهم نیست، زیرا به آب و هوای خشک و گرم یک صحرا عادت دارد.

کود
برای دوز اضافی مواد مغذی (و احتمال داشتن تعداد بیشتری گل پس از شکوفایی) ، می توانید گل رز بیابانی خود را در طول دوره رشد فعال ماهانه یک بار با کود مایع تغذیه کنید. در دوره خواب، گیاه را کود نکنید.

آیا گیاه گل صحرا سمی است؟

اگر در خانه ای با حیوانات خانگی یا کودکان خردسال زندگی می کنید، ممکن است یک گیاه گل رز بیابانی انتخاب شما نباشد. گفته شده است که رز بیابانی به دلیل داشتن شیره شیر که دارای سموم کشنده است بسیار خطرناک است (در حقیقت، آنها زمانی در فلش های سمی برای شکار در آفریقا استفاده می شدند). تمام قسمتهای گیاه سمی در نظر گرفته می شود، از جمله ساقه، تنه، ریشه، برگها و گلها و حیوانات فقط با لیسیدن گیاه می توانند بلافاصله بیمار شوند. اگر حیوان خانگی یا حیوان با شیره گل رز صحرا تماس پیدا کند، سریعاً با دامپزشک یا کنترل سم حیوانات اضطراری تماس بگیرید. انسانها باید هنگام کار با گیاه از دستکش استفاده کنند ، در صورت تماس با شیره دستها را با آب صابون بشویند.

 

علائم مسمومیت
علائم مسمومیت معمولاً بین 12 تا 36 ساعت پس از مواجهه نشان داده می شود و می تواند شامل ناراحتی معده، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، ریزش بیش از حد، زخم های دهان یا گلو، ضعف ، گرفتگی شکم ، گشاد شدن مردمک چشم، تشنج، دمای بدن و لرز باشد.

گل رز بیابانی را می توان از قلمه های شاخه تکثیر کرد ، اما گیاهان اغلب قادر به تولید ساقه پیازی مشخص (و بسیار مطلوب) نیستند. برای اینکه ساقه را در معرض دید قرار دهید ، می بایست گیاه را در یک ظرف بلند و نازک قبل از پیوند در یک ظرف کوتاه که به شما اجازه می دهد کمی ریشه نشان دهد، شروع کنید.

 

تعویض گلدان گل رز بیابانی

گل رز بیابانی را در صورت لزوم ترجیحاً در فصول گرم تعویض  کنید. هنگام تهیه مجدد هر نوع ساکولنت ، باید قبل از برداشتن آرام گیاه از گلدان ، مطمئن شوید که خاک کاملاً خشک شده است. خاک قدیمی را از ریشه دور کنید، اطمینان حاصل کنید که هر گونه ریشه پوسیده یا مرده را از بین ببرید. هرگونه بریدگی را با محلول قارچ کش و ضد باکتری درمان کنید. گیاه را در گلدان جدید خود قرار داده و با خاک گلدان پر کنید و ریشه ها را هنگام بارگذاری مجدد پخش کنید. گیاه را حدود یک هفته خشک بگذارید و سپس شروع به آبیاری کم کنید تا خطر پوسیدگی ریشه را کاهش دهید.

در پایان

در این مقاله به بررسی نکاتی برای کاشت و پرورش گل رز بیابانی پرداختیم. امیدوارم مورد توجه شما علاقه مندان به گل و گیاه قرار گیرد. لطفا دیدگاه خود را برای ما ارسال بفرمایید. ما در گل فروشی آنلاین گندم vip برای سفارش و خرید آنلاین گل در کنار شما هستیم. چنانچه علاقه‌مند به بازدید از دسته بندی های سبد گل، تاج گل، دسته گل، رز جاودان و غیره هستید حتما از سایت بازدید نمایید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *