گل یا گیاه دوساله چیست؟

گل و گیاه دوساله

تمایز بین گیاهان یک ساله و چند ساله به طور کلی توسط بیشتر باغبانان قابل درک است. گیاهان یک ساله کل چرخه زندگی خود را در یک سال کامل می کنند و از بذر به گیاه دیگر به گل می روند و دوباره به بذر می روند و سپس از بین می روند. از طرف دیگر ، گیاهان چند ساله گیاهانی هستند که در یک فصل از بذر به بذر می روند اما در پایان فصل نمی میرند. گاهی اوقات گیاه چند ساله که در آب و هوای گرمتر است ممکن است به صورت یکساله در آب و هوای سردتر که زمستان باعث از بین رفتن آن می شود ، رشد کند.

با این تفاسیر ، گیاه چند ساله گیاهی است که می توانید انتظار داشته باشید حداقل سه سال یا در بعضی موارد خیلی بیشتر عمر کند. اگرچه گفته شد ، همه گیاهان چند ساله مقاوم در برابر درجه حرارت شدید نیستند ، بنابراین برخی از گیاهان چند ساله ممکن است در زمستان و در مناطق سردتر زنده بمانند. این همان جایی است که مناطق مقاومت گیاه USDA در آن نقش دارد.

چند نوع مختلف وجود دارد ، از جمله سالانه ، چند ساله و دوساله. برای دوساله کلاسیک ، در اولین فصل رشد ، گیاه فقط شاخ و برگ تولید می کند. در سال دوم ، اغلب در اوایل فصل گل می دهد و بذر می گذارد.

همچنین بخوانید : نحوه نگهداری از گیاهان داخل شیشه (تراریوم)

 

گیاه دوساله چیست؟

در بین گیاهان یکساله (گیاهانی که در یک فصل گل می دهند و می میرند) و گیاهان چند ساله (گیاهانی که بیش از دو سال عمر می کنند) دسته دیگری از گیاهان است که به گیاه دوساله معروف هستند ، این گیاهان چند ساله با عمر کوتاه هستند که برای تکمیل چرخه زندگی خود معمولاً دو فصل رشد طول می کشد. موسیر نمونه ای از گیاهان دو ساله است.

به عنوان مثال جعفری ، یک گیاه دوساله است که اغلب زمستان بیش از حد ، حتی در آب و هوای سردتر نیز انجام می شود.  خیلی سریع یک ساقه گل را بالا می فرستد و به دانه می رود. در آن مرحله ، رشد برگ کند شده و از طعم و لطافت برگها کاسته می شود.

بسیاری از گلهای محبوب دوساله هستند ، اغلب گل هایی که میخریم معمولاً در سال دوم خود هستند و آماده گلدهی هستند.

اگر از نزدیک تماشا کنید ، ممکن است متوجه شوید که بعضی اوقات در سال اول خود گل تولید نمی کنند ، بلکه در سال دوم کاملاً بالغ می شوند. به عنوان مثال Foxglove یک دوساله است که به راحتی خود بذر می زند و اگر اجازه دهید نهال ها سال دوم خود برگردند ، گل تولید می شود.

 

توجه داشته باشید که گیاهان ممکن است در انواع مختلفی موجود باشند ، برخی از آنها یک ساله ، برخی دوساله و برخی دیگر چند ساله هستند. برای تعیین نوع موجودیت شما ممکن است یک بررسی دقیق از گونه داشته باشید.

 

لیست گل های دوساله محبوب

Black-eyed Susan (Rudbeckia hirta)
California poppy (Eschscholozia)
Canterbury Bells (Campanula medium)
Forget-me-not (Myosotis)
Foxglove (Digitalis)
Hollyhock (Alcea)
Honesty (Lunaria)
Pansy (Viola wittrockiana)
Poppy (Papaver)
Stock (Matthiola incana)
Sweet William (Dianthus barbatus)
Wallflower (Erysimum cheiri)

 

گیاه دوساله

 

 

حقیقت جالب اما تلخ

در طب در قدیم از گل foxglove برای التیام زخم ها و معالجه بیماری های قلبی استفاده می شد – در حال حاضر ، این ماده سمی شناخته شده است و در صورت بلعیدن می تواند کشنده باشد.

 

مطالب مرتبط : 8 گیاه خانگی گلدار

 

سبزیجات
اگرچه گاهی اوقات تشخیص داده نمی شود ، اما تعداد زیادی از سبزیجات نیز دوساله هستند. دلیل اینکه مورد توجه قرار نگرفته است این است که هنگام خرید نهال در مرکز باغ ، اینها معمولاً گیاهانی هستند که سال دوم خود را سپری می کنند و در نتیجه ، آنها مانند یک ساله رفتار می کنند ، میوه خود را تولید می کنند و در همان فصلی که آنها را کاشتید می میرند.

از جمله سبزیجات دوساله می توان به جعفری ذکر شده در بالا و همچنین بسیاری از محصولات کلوس اشاره کرد.

برخی از سبزیجات محبوب دوساله عبارتند از:

Angelica
Beets
Broccoli
Brussels sprouts
Cabbage
Caraway
Carrots
Celery
Leeks
Onions
Parsley
Parsnips
Swiss chard

گیاه دوساله

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *