اطلاعاتی درباره روش نگهداری گل یاسمن

گل یاسمن

همانطور که می دانید گلبرگ های گل یاسمن سفید رنگ است که از عطر و رایحه عالی برخوردار بوده و طرفداران زیادی دارد و فضای دلنشینی را به محیط اطراف خود می بخشد. در نظر داشته باشید که نام علمی یاسمن، Stephanotis  است که از نظر خواص دارویی و درمانی اهمیت بالایی دارد. گل یاسمن یک نوع گیاه چند ساله است که به صورت گروهی در باغچه یا گلدان کاشت می شود و بعد از گذشت چند ماه، دوره شکوفه دهی را آغاز می کند. لازم به ذکر است که این نوع گل به دلیل داشتن عطر فوق العاده، از آن برای تهیه عطر استفاده می کنند.

همچنین بخوانید : معطرترین گل ها به گفته باغبان ها

ما در این مقاله قصد داریم تمام اطلاعات درباره روش نگهداری یاسمن را با جزئیات کامل برای بازدیدکنندگان و علاقمندان گل و گیاه، مطرح کنیم. برای کسب اطلاعات بیش تر توصیه می کنیم تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

نگهداری از گل یاسمن

آشنایی کامل با یاسمن

با اصول و روش نگهداری یاسمن آشنا شوید

هر گل و گیاهی برای نگهداری، به خاک، آبیاری و نور مستقیم خورشید نیاز دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش نگهداری یاسمن به ادامه مقاله توجه داشته باشید.

  • دمای استاندارد

همانطور که می دانید داشتن دمای ایده آل برای نگهداری یک گل، بسیار مهم و از اهمیت بالایی برخوردار است. برای نگهداری یاسمن به دمای بالا نیاز نیست؛ تنها با داشتن دمای متعادل، این نوع گل می تواند دوره رشد و شکوفه دهی خود را آغاز کند. در حالت کلی داشتن دمای مناسب جزء روش نگهداری یاسمن بوده و بایستی دمای محیط این نوع گل حدود 10 درجه سانتی گراد باشد. از طرفی این نوع گل در فصل پاییز از رشد بالایی برخوردار است و به دمای بالا نیاز ندارد.

  • خاک مناسب

بهترین و مناسب ترین خاک برای رشد سریع یاسمن ، خاک غنی رس و حاصل خیز است. از طرفی خاک این نوع گل باید به صورت زهکشی شده باشد تا بدون ایجاد بیماری و آفات دوره گل دهی خود را به اتمام برساند. ضروری است که بدانید برگ های این نوع گل ریز بوده و این نشانگر نداشتن مواد مغذی در ساقه و ریشه یاسمن است.

خاک مناسب برای رشد یاسمن

خاک مناسب برای رشد سریع یاسمن

  • تابش نور خورشید

همانطور که می دانید هر گیاهی برای رشد بهتر به تابش مستقیم نور آفتاب نیاز دارد تا مراحل رشد خود را به خوبی پشت سر بگذارد. لازم به ذکر است که تابش نور خورشید جزء یکی از مهم‌ ترین روش نگهداری یاسمن بوده و بایستی این نوع روش را رعایت کرد تا در روند رشد خللی ایجاد نشود. در نظر داشته باشید که یاسمن را هر شبانه روز یک بار بایستی در مقابل نور خورشید قرار داد تا یاسمن شکوفه دهی را آغاز کند.

  • آبیاری

برای هر گل و گیاهی آبیاری استاندارد نیاز است تا روال عادی رشد به خوبی پشت سر گذاشته شود. آبیاری نیز جزء اصلی ترین روش نگهداری یاسمن به شمار می آید. در فصل سرد زمستان، آبیاری گل یاسمن را حدود سه روز یک بار انجام دهید تا برگ و گلبرگ های این گل زیبا در معرض سرمازدگی قرار نگیرد و در بقیه فصل ها در طول روز حدود یک بار آبیاری یاسمن را انجام دهید. در نظر داشته باشید که آبیاری این گل بیش از حد نباشد؛ در غیر این صورت با ریزش برگ و خشک شدن ساقه گل رو به رو خواهید شد. در آخر اینکه در فصل تابستان در کنار آبیاری، از اسپری آب پاچ نیز استفاده کنید تا یاسمن روند رشد را به خوبی پشت سر بگذارد.

آبیاری به موقع گل یاسمن

آبیاری به موقع یاسمن

  • انجام مناسب هرس

یکی دیگر از مهم ترین روش نگهداری یاسمن، انجام به موقع هرس است که بایستی مدت زمان هرس کردن این نوع گل را به موقع و با اصول خاص انجام داد تا قبل از شروع فصل پاییز دوره گل دهی آن به پایان رسیده باشد. لازم به ذکر است که هرس کردن گل یاسمن را نباید به فصل زمستان موکول کرد زیرا در این فصل دوره شکوفایی یاسمن شروع می شود و هرس کردن باعث ریزش گلبرگ های گل یاسمن خواهد شد.

 

هرس کردن گل یاسمن

هرس کردن یاسمن

  • کود دهی

هر گل و گیاهی برای رشد بهتر به کود دهی و موادغذایی عالی نیاز دارد؛ پس ضروری است که هر دو هفته یک بار کود دهی گل یاسمن را انجام دهید تا با اصول و استانداردهای لازم، رشد این نوع گل صورت بگیرد. از طرفی در نظر داشته باشید که هر گل و گیاهی با توجه به نوع و گونه مورد نظر خود، زمان کود دهی را مشخص خواهد کرد و بایستی با در نظر داشتن نوع یک گیاه، کود دهی آن را انجام دهید.

  • عوض کردن گلدان یاسمن

عوض کردن گلدان این نوع گیاه جزء مهم ترین اصول روش نگهداری یاسمن بوده که باید در زمان اصلی و به موقع صورت بگیرد یعنی اگر ریشه این نوع گل از زیر گلدان خارج شده باشد، بایستی گلدان آن را عوض کرد تا جا و فضای کافی برای رشد و بزرگ شدن یاسمن فراهم شود. لازم به ذکر است که قبل از تعویض گلدان هر گل و گیاهی، آن را هرس کرده و سپس به گلدان دیگر منتقل کنید تا گلبرگ های یاسمن در معرض ریزش قرار نگیرد.

 

تعویض گلدان گل یاسمن

تعویض گلدان

  • تهیه قیم

همانطور که می دانید یاسمن جزء گیاهان بالارونده بوده که برای رشد سریع و به موقع به قیم نیاز دارد؛ یعنی برای رشد و شروع گل دهی به یک تکیه گاه نیاز دارد. که بهترین و مناسب ترین قیم برای این نوع گل، قیم دایره ای است که این عامل جزء یکی از بهترین روش نگهداری یاسمن به شمار می آید.

همچنین بخوانید : معرفی 9 گل رز بالارونده با رایحه بی نظیر

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد یک گل برای رشد سریع و طی دوران گل دهی و شکوفه زنی به نگهداری نیاز دارد. بهترین روش نگهداری یاسمن به خاک، دما، هرس کردن و موارد دیگر وابسته است؛ که بایستی این عوامل با اصول و استانداردهای لازم صورت بگیرد تا در روند گل دهی این نوع گیاه، خللی ایجاد نشود.

ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی درباره روش نگهداری یاسمن را با تمام جزئیات ضروری، برای علاقمندان به یاسمن بازگو کنیم. اگر قصد خرید این نوع گل را دارید توصیه می کنیم قبل از خرید حتما این مقاله را با دقت و تمرکز بالا مطالعه فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *