چگونه گل رز لنتن (Lenten) را پرورش دهیم

گل رز لنتن | رز Lenten

گل رز (Helleborus x hybridus) یک گل رز نیست ، بلکه یک گیاه چند ساله متعلق به خانواده گل آلاله است. به عنوان یک گروه ، گونه ها و هیبریدهای Helleborus ، از جمله رز Lenten ، به عنوان Hellebores شناخته می شوند. نام مشترک دو بخشی گل رز لنتن به فصل شکوفه گیاه (که حدودا در مناسبت روزه بزرگ است) و شکل گل سرخ جوانه های گل آن اشاره دارد.

رز لنتن یک گیاه ترکیبی است که از تقاطع H. orientalis با دیگر گونه های نزدیک به هم برای اصلاح گلها پرورش یافته است. گل رز به دلیل شکوفه های اولیه بنفش ، قرمز ، زرد ، سبز ، آبی ، بنفش کم رنگ و صورتی و شاخ و برگهای همیشه سبز چرمی اش ، دارای ارزش خوبی در طول فصل رشد است.

گل رز lenten

گلها – در واقع کاسبرگها  که شبیه گلبرگها هستند ماندگاری بالاتری دارند – بزرگ هستند (قطر 3 تا 4 اینچ) و به صورت دسته ای از ساقه های ضخیمی که از بالای شاخ و برگ بالا می آیند به پایین آویزان می شوند. علاوه بر تغییرات رنگ ، ممکن است تغییرات دیگری در آنها وجود داشته باشد.

رز لنتن معمولاً از نهال های نهالستان کاشته می شود که در سال اول شکوفه می دهد.  بذرها که از دانه ها رشد کرده ، دو یا سه سال طول می کشد تا گل دهند . Hellebores را می توان در اوایل پاییز یا اواخر بهار کاشت و دارای یک دوره شکوفه طولانی هشت تا 10 هفته است. وقتی آنها گسترش یافتند تا منطقه ای را پر کنند ، شاخ و برگهای جذاب آنها باعث می شود که یک پوشش زمینی باشکوه را داشته باشید. رز Lenten نیز در شرایط مناسب طبیعی ، رشد خواهد شد. اما اگر می خواهید گلهای لنتن خود را به عنوان نمونه های تک داشته باشید، نهال های کاملاً محکم را می توان به قسمت دیگری از باغ شما پیوند زد.

 

 

نام گیاه شناسی Helleborus x hybridus
نام مشترک  گل Lenten
نوع گیاه  همیشه سبز
اندازه بالغ  18-24 اینچ طول ، 18 اینچ عرض
آفتاب مورد نیاز نیاز به سایه جزئی
نوع خاک  غنی ، مرطوب ، تخلیه کننده خوب
pH خاک  6.5-8
زمان شکوفایی بهار
رنگ گل  بنفش ، قرمز ، زرد ، سبز ، آبی ، بنفش کم رنگ یا صورتی
مناطق مقاومت  4-9 (USDA)
منطقه بومی  اروپای جنوبی
سمیت

 

 

همچنین بخوانید : مشخصات گل رز شارون

 

نگهداری از گل رز lenten

گلهای رز لنته یکی از آسانترین گیاهان برای رشد هستند. مرطوب نگه داشتن خاک و کود پاشی در اوایل زمستان باعث ترغیب گیاهان به رشد می شود ، اما پس از استقرار ، گیاهان می توانند شرایط خشک تری را تحمل کنند. آنها را در اوایل پاییز یا اواخر بهار در یک مکان نیمه یا کاملاً سایه دار بکارید ، اما آنها را از وزش باد شدید زمستان دور نگه دارید.

بسیاری از باغداران دوست دارند با قرار دادن آن در محلی که به راحتی قابل مشاهده است ، مانند تخت نزدیک ایوان یا پاسیوی سایه دار ، از کیفیت شکوفایی  اولیه چند ساله آن لذت ببرند. مانند گیاهان هاستا . حتی اگر رنگ آنها با نزدیک شدن به تابستان از جنب و جوش کمتری برخوردار شود و در اثر سقوط ساقه کاملاً کمرنگ شود ، هنوز هم می توان برای ماندگاری کاسبرگ های گل رز لنتن ارزش قائل شد. آنها حدود شش ماه در باغ ثابت هستند.

یکی از بهترین گیاهان چند ساله برای سایه ، این گیاهان هستند. مکان ایده آل برای هلیبرها(Helleborus ) زیر سایبان درخت برگریز است که در تابستان سایه ایجاد می کند اما در زمستان برگهای خود را از دست می دهد.

خاک
این گل بهاری ترجیح می دهد یک خاک حاصلخیز مرطوب ، خوب زهکشی و بارور داشته باشد. خاک را با کمپوست اصلاح کنید تا قدرت گیاهان بهبود یابد ، یا با چای کود دهید.

آب
گیاهان Helleborus خاکی مرطوب اما نه به طور مداوم مرطوب را ترجیح می دهند که باعث بیماری میشود. آب کافی برای مرطوب نگه داشتن خاک در مدت زمان طولانی هوای گرم و خشک تأمین کنید اما پس از استقرار ، هلیبرها می توانند شرایط خشک را تحمل کنند.

دما و رطوبت
اگرچه شاخ و برگ آن همیشه سبز است ، اما ممکن است در زمستان های بسیار سخت سوزانده و پاره شود. با پوشش پارچه ای سبک یا قاب سرد از گیاهان در برابر بادهای سرد محافظت کنید.

کود
اصلاح منظم خاک شما با مواد آلی برای گیاه کافی است ، اما برای گیاهان بزرگتر ، می توانید در اوایل بهار با شروع ظهور شاخ و برگ جدید کود متعادل دهید.

 

 

آیا گل رز لنتن سمی است؟

مانند تمام اعضای گونه Hellebore ، تمام قسمت های گیاه گل رز لنتن حاوی پروتوآنمونین است ، سمی که باعث ایجاد انواع مشکلات پوستی و گوارشی می شود. توسط سازمان های کنترل سم به عنوان گیاه کلاس 1 (سمیت اصلی) ذکر شده است. مرگ انسان نسبتاً نادر است ، زیرا مقادیر زیادی باید بلعیده شود ، اما مرگ سگ ، گربه و حیوانات دیگر ؛ امری غیرمعمول نیست. تماس با پوست معمولاً با شستشوی کامل پوست و استفاده از پمادهای موضعی قابل درمان است ، اما اگر قسمت های گیاهی خورده شد ، بلافاصله با نمایندگی کنترل سم تماس بگیرید.

علائم مسمومیت
در انسان ، تماس پوست می تواند باعث خارش ، جوش و تاول شود. مصرف هر قسمت از گیاهان می تواند باعث حالت تهوع ، استفراغ ، سرگیجه ، اسپاسم ، هپاتیت ، زردی یا فلج شود. مصرف مقدار زیاد می تواند منجر به مرگ شود.

سگها ، گربه ها و اسب هایی که گیاهان را می خورند ممکن است دچار  درد شکم و اسهال ، قولنج و افسردگی شوند. علائم خفیف معمولاً طی 24 ساعت از بین می رود اما در صورت بلع مقدار زیاد مسمومیت می تواند بسیار جدی تر باشد. اگر  حیوان خانگی شما مقدار زیادی گل رز روزه یا lenten خورده است ، به دنبال دامپزشک باشید.

 

انواع گل رز لنتن

ارقام نسبتاً کمی از گل رز لنتن وجود دارد. ارقام موجود برای ارائه رنگهای مختلف شکوفه پرورش داده می شوند ، اما شکل اصلی گیاه یکسان است:

‘بانوی سرخ’: این رقم گل های تک گلبرگ را به رنگ قرمز عمیق ارائه می دهد.
بانوی صورتی: این گل تک گلبرگ سفید با رژگونه صورتی است.
خانم Betty Ranicar ‘: این رقم دارای شکوفه های گلبرگ به رنگ سفید برفی است.
‘Windcliff Double Pink’: این تنوع گلهای صورتی و گلبرگ خیره کننده ای را ارائه می دهد.

Lenten Rose  نسبت به Hellebores دیگر

علاوه بر ارقام گل رز لنتن که از H. orientalis گرفته شده است ، گونه های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید:

Helleborus niger ‘کریسمس رز’: علی رغم نام آن ، این گونه معمولاً در اواخر زمستان شکوفا می شود. گلهای سفید ، گاهی با رنگ صورتی برافروخته می شوند.
Helleborus argutifolius ‘Corsican hellebore’: این گیاه معمولاً در حاشیه جاده های کورسیکا و ساردینیا دیده می شود و به دلیل شاخ و برگ گیاهان همیشه سبز درشت اما جسور شناخته می شود.

 

گل رز Lenten با روشهای مختلفی تکثیر میشود.

توده های گیاهی را می توان در بهار حفر و تقسیم کرد. اطمینان حاصل کنید که هر کلوخه دارای یک قسمت ریشه ای خوب و همچنین ساقه های سطح زمین است. این بخشها به احتمال زیاد در فصل اول به گیاهان شکوفا تبدیل می شوند.
شما می توانید نهال های کوچک رز Lenten را به دقت حفر کرده و در هر کجا که میخواهید پیوند دهید. این نهال ها ممکن است سال اول شکوفا نشوند اما معمولاً تا سال دوم شکوفا می شوند.
بذرهای جمع شده از سر گل را می توان برای کاشت بهار بعدی ذخیره کرد. انتظار می رود دو تا سه سال صبر نیاز باشد تا بذرها به گیاهان گلدار تبدیل شوند.

هرس

هنگامی که گلها از انتهای آن شروع به قهوه ای شدن کردند ، باید یک گل رز لنتن را به قسمت پایه گیاه بچینید. به شاخ و برگهای همیشه سبز اجازه دهید تا در طول زمستان ادامه یابد تا شکوفه ها شروع به گسترش کنند ، در آن زمان باید شاخ و برگهای قهوه ای و پاره شده در قسمت پایه برداشته شود.

آفات / بیماری های شایع
رزهای لنتن مقاوم در برابر deer هستند اما گاهی اوقات به leaf و پوسیدگی تاج حساس هستند. می توان از قارچ کش های پیشگیرانه در اوایل فصل رشد برای کاهش عفونت های قارچی استفاده کرد. فاصله مناسب همچنین به جلوگیری از گسترش بیماری های قارچی در بین گیاهان کمک می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *