چرا گیاه سانسوریا رشد نمی کند ؟

چرا گیاه سانسوریا رشد نمی کند | علت رشد نکردن گیاه سانسوریا

دلیل رشد نکردن گیاه سانسوریا این است که به دلیل دمای خنک ، سطح کم نور و طول روز کوتاهتر در حالت خفته است. گیاهان مار یا سانسوریا تنها در صورتی قابل رشد هستند که دمای اتاق بالای 16 درجه باشد و ساعات کافی از آفتاب روشن غیر مستقیم وجود داشته باشد.

اگر نوک برگ تیز گیاه مار شما آسیب ببیند یا شکسته شود ، تیغه برگ می تواند رشد خود را متوقف کنند.

بطور طبیعی رشد گیاهان مار مطابق با اکثر گیاهان ساکولنت است و ارتفاع برگهای آنها در شرایط مطلوب می تواند به 4 فوت برسد.

اما عوامل متعددی وجود دارد که باعث می شود گیاه سانسوریا یا مار شما بسیار کند رشد کند یا اصلا رشد نکند:

دلیل رشد نکردن گیاه سانسوریا :

 

شدت نور کم:  گیاهان مار در برابر نور کم مقاوم هستند اما در اتاقهایی با نور غیر مستقیم روشن بیشتر رشد می کنند. آفتاب مستقیم زیاد می تواند برگ ها را بسوزاند اما سایه زیاد باعث رشد آهسته گیاه سانسوریا شما می شود.
طول روزهای کوتاهتر گیاهان سانسوریا یا مار اغلب در زمستان در حالت خواب هستند و طول روزها با نور کم بسیار کوتاهتر است ، بنابراین احتمال رشد گیاه مار وجود ندارد.
دمای پایین  گیاهان سانسوریا در محدوده دمای معمولی اتاق 15 درجه سانتی گراد یا بیشتر رشد می کنند. اگر گیاه سانسوریا در یک اتاق سردتر در خانه شما قرار دارد ، به تدریج رشد می کند یا اصلاً رشد نمی کند.
آبیاری:  گیاهان سانسوریا به خشکی مقاوم هستند و نیازی به آبیاری مکرر ندارند. اگر گیاه مار یا سانسوریا خود را بیش از حد آبیاری کنید ممکن است پوسیدگی ریشه ایجاد کرده و بمیرد. گیاه مار فقط با آبیاری کم آبیاری میشود ، گیاه سعی می کند با رشد نکردن زیاد ، منابع خود را حفظ کند.
آسیب به نوک برگ: اگر نوک برگ های نوک تیز آسیب ببیند ، تیغه برگ می تواند رشد خود را متوقف کند. این می تواند در صورتی رخ دهد که گیاه سانسوریا بلند و سنگین باشد و بنابراین احتمال سقوط بیشتر وجود دارد.
اندازه گلدان: گیاهان سانسوریا  ، مار حتی اگر ریشه ها به گلدان بسته باشند ، رشد می کنند ، اما یک گلدان کوچک می تواند رشد گیاه را محدود کند.
کمبود کود:  گیاهان سانسوریا تغذیه کننده سنگینی نیستند اما کمبود مواد مغذی می تواند باعث رشد نکردن مار شود. مصرف نصف کود  کاکتوس یک بار در ماه در فصل رشد می تواند به افزایش رشد کمک کند.

 

علت رشد نکردن گیاه سانسوریا

 

گیاه سانسوریا به دلیل خواب فصلی رشد نمی کند

گیاهان مار اغلب خفته هستند و در طول زمستان رشد نمی کنند. این به این دلیل است که رشد گیاه مار شما بستگی زیادی به عواملی مانند شدت نور ، ساعت های تابش نور خورشید در روز و دما دارد.

 

 

شدت نور ، ساعتهای تابش نور خورشید همگی بر رشد یا عدم رشد برگهای مار شما تأثیر می گذارد.

بنابراین اگر در آب و هوای سردتر زندگی می کنید یا شاید در عرض شمالی زندگی می کنید که طول روزهای آن در زمستان کوتاهتر است ، ممکن است گیاه مار شما به مدت چند ماه به هیچ وجه رشد نکند.

این کاملا طبیعی است و گیاه مار به سادگی به محیط خود را تطابق می دهد.

گیاه سانسوریا باید در بهار هنگامی که درجه حرارت به طور مداوم بالاتر است و در معرض ساعات بیشتری از نور قرار می گیرد ، رشد خود را دوباره آغاز کند تا گیاه مار بتواند فتوسنتز کرده و رشد کند.

اگر به نظر می رسد گیاه مار شما حتی در فصل گرمتر رشد نمی کند ، ماه های تابستان سال را در نظر بگیرید و گیاه مار را به اتاقی با نور بیشتر (نور غیر مستقیم روشن را ترجیح می دهند) و اتاقی را که دائماً گرمتر است ، در نظر بگیرید.

گیاهان سانسوریا یک گیاه خانگی سازگار هستند و می توانند در محدوده های مختلف دمایی زندگی کنند و نوسانات دما را تحمل کنند ، اما برای رشد مطلوب اتاق گرمتر ترجیح داده می شود ، بنابراین گیاهان مار را در یک اتاق روشن و دور از دمای سرد نگه دارید که می تواند رشد آن را کند کند.

با شرایط مناسب داخلی ، گیاه مار یا سانسوریا می تواند (با سرعت نسبتاً آهسته و معمولاً در ساکولنت ها) از اوایل بهار تا اواخر تابستان با ارتفاع بالغ حدود 4 فوت ارتفاع داشته باشد.

 

 

آسیب نوک برگ از رشد برگ های مار جلوگیری می کند

گیاه مار دارای نوک برگ های نوک تیز است که در صورت آسیب دیدگی یا شکستگی قابل توجه ، می تواند از رشد تیغه جداگانه جلوگیری کند ، اما احتمال زنده ماندن گیاه وجود دارد.

این یک مشکل رایج برای افرادی است که گیاهان سانسوریا یا مار را به عنوان گیاهان خانگی پرورش می دهند زیرا آنها بلند و سنگین هستند.

اگر هنگامی که شخصی به آن برخورد می کند ، گیاه سرنگون می شود ، این می تواند باعث آسیب به برگ شود که از رشد تیغه برگ جلوگیری می کند.

من توصیه می کنم گیاه مار را بعد از آسیب دیدگی ترک کنید تا ببینید آیا قادر به بازیابی است یا خیر ، اگر تیغه برگ به طور واضح رشد نمی کند و در نوک آن به طور قابل توجهی آسیب دیده است ، تیغه برگ را به عقب برش دهید تا به تحریک رشد بیشتر کمک کند.

علت رشد نکردن گیاه سانسوریا

علت رشد نکردن گیاه سانسوریا

 

گیاه سانسوریا رشد نمی کند

دلیل رشد نکردن گیاه سانسوریا

اندازه گلدان می تواند سرعت رشد گیاه مار را کند کند

گیاهان سانسوریا مقاوم هستند و در واقع ترجیح می دهند ریشه آنها تا حدودی به گلدان بسته شود بنابراین یک گلدان کوچک لزوماً برای سلامتی گیاه مار شما مضر نیست ، با این حال در نهایت می تواند رشد را محدود کند.

گلدانهای کوچکتر ممکن است لزوماً علت رشد نکردن گیاه مار شما نباشند ، اما می تواند عامل موثر باشد زیرا گلدانهای کوچکتر ظرفیت کمتری برای خاک دارند و بنابراین ریشه ها دسترسی کمتری به مواد مغذی دارند.

گیاهان مار در واقع بیشتر در گلدان های کوچکتر گل نشان می دهند ، زیرا “استرس” بستن در گلدان می تواند باعث گلدهی آن شود ، بنابراین در مورد تعویض گلدان گیاه سانسوریا هیچ فوریتی وجود ندارد.

با این حال ، تعویض گلدان  یک گیاه مار پس از سه سال در یک گلدان بزرگتر با خاک گلدان جدید ، اغلب ایده خوبی برای رشد و جلوگیری از سرنگونی گیاه مار شما است ، زیرا اغلب سنگین می شوند.

 

دلیل رشد نکردن گیاه سانسوریا : کمبود کود

گیاهان مار یا سانسوریا  لزوماً تغذیه کننده های سنگین نیستند اما اگر با سرعت بسیار کمی رشد کنند ، کود می تواند به تحریک رشد برگ ها کمک کند.

گیاهان مار که سالها در یک گلدان قرار داشته اند می توانند خاک مواد مغذی را تخلیه کنند که می تواند سرعت رشد را کند کرده و به نظر برسد که برگها در حال رشد نیستند.

گیاهان مار یا سانسوریا ساکولنت هستند بنابراین مهم است که به گیاه مار کود مخصوص بدهید زیرا کود معمولی گیاهان خانگی ممکن است دارای مواد مغذی در غلظت بسیار بالایی باشد که گیاه مار  آن را تحمل نکند و منجر به افتادگی برگ ها شود.

از کود آبدار و کود کاکتوس استفاده کنید  و دستورالعمل های سازندگان را دنبال کنید.

همیشه کود را در طول فصل رشد (بهار و تابستان) بمالید و از استفاده از آن در زمستان خودداری کنید زیرا اغلب در پاسخ به دمای سردتر و نور کمتر در حالت خفته هستند.

 

دلیل رشد نکردن گیاه سانسوریا

دلیل رشد نکردن گیاه سانسوریا ، علت رشد نکردن گیاه سانسوریا

 

 

علت رشد نکردن گیاه سانسوریا: نور کم

گیاهان سانسوریا یا مار ، گیاهان آپارتمانی عالی هستند زیرا می توانند نور کم را تحمل کنند.

اما اگر آنها در یک اتاق سایه دار با نور طبیعی کمی یا بدون نور باشند ، گیاه مار با رشد بسیار آهسته انرژی خود را حفظ می کند.

در حالی که گیاهان مار می توانند آفتاب را تحمل کنند ، مهم است که بتدریج گیاهان مار را در معرض نور بیشتری قرار دهیم و سپس گیاه را از نقطه ای سایه دار به نقطه ای آفتابی منتقل کنیم زیرا کنتراست فوری می تواند برگها را بسوزاند.

 

 

چرا گیاه سانسوریا رشد نمی کند : نکات مهم
اگر گیاه سانسوریا شما رشد نمی کند ، این به این دلیل است که ساعت کافی نور روشن وجود ندارد ، درجه حرارت بسیار سرد است یا نوک برگ آسیب دیده است که می تواند باعث توقف رشد تک تک برگ ها شود.
گیاهان سانسوریا در فصل زمستان هنگامی که شدت نور کمتر است ، طول روز کوتاهتر است و دمای خنک تری وجود دارد ، در خواب هستند. گیاه مار معمولاً در بهار در پاسخ به ساعات بیشتری از نور ، شروع به رشد می کند.
نوک برگ های آسیب دیده می تواند باعث قطع رشد یک برگ از گیاه مار شما شود. برگ های آسیب دیده را که به پایه گیاه رشد نکرده اند برش دهید تا به تحریک رشد بیشتر کمک کند.
اگر اندازه گلدان بسیار کوچک باشد ، گیاه مار می تواند مواد مغذی موجود را تخلیه کند و رشد می تواند کند شده و رشد خود را متوقف کند.
برخی از کودهای آبدار و کود کاکتوس می توانند به رشد گیاه مار در هنگام استفاده در بهار و تابستان کمک کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *