نگهداری گیاه شفلرا و جلوگیری از ریزش برگ شفلرا

گیاه شفلرا

مراقبت از گیاه شفلرا

برگ های کشیده گیاه شفلرا شکل آن را شبیه به چتر می کند. بنابراین نام مستعار آن، درخت چتر، حس بصری زیادی دارد. گیاه شفلرا که از تایوان و جنوب چین سرچشمه می گیرد، می تواند تقریباً 13 فوت ارتفاع داشته باشد، اما به طور متوسط ​​فقط 1 تا 6 فوت ارتفاع دارد. گونه های گیاهی رایج شفلرا عبارتند از Schefflera amate و Schefflera arboricola. برگ های Schefflera arboricola نسبت به سایر گونه ها بزرگتر است و بومی استرالیا است.

شاید جالب ترین نکته در مورد این گیاه این واقعیت باشد که به عنوان یک خوشبو کننده طبیعی و سم زدا عمل می کند. برگها اکسیژن آزاد می کنند، اما آلاینده های هوا را نیز جذب می کنند.

ترکیب برگهای جذاب و قدرت سم زدایی آن باعث می شود گیاه شفلرا به یک گیاه آپارتمانی بسیار محبوب تبدیل شود.

 

همچنین بخوانید: چرا پتوس من رشد نمی کند ؟ (دلایل + چه باید کرد)

 

نحوه نگهداری از گیاه شفلرا

مانند بسیاری از گیاهان دیگر ، گیاهان شفلرا محیط خیلی مرطوب یا خیلی خشک دوست ندارند. در طول فصل رشد، آوریل تا سپتامبر (فروردین تا اوایل مهر)، گیاه به آب بیشتری نسبت به زمانی که گیاه رشد نمی کند نیاز دارد. فقط گیاه را آبیاری کنید تا اولین قطره ها شروع به تخلیه کنند و این کار را با آب ولرم انجام دهید. از طرف دیگر، خاک را احساس کنید تا مطمئن شوید که خشک نمی شود. خاک بیش از حد خشک نیز ممکن است با برگ های قهوه ای مشخص شود.

گیاهان شفلرا نور متوسط ​​را ترجیح می دهند، به این معنی که باید در نور روشن نگهداری شوند، اما نور نباید مستقیم باشد.

گیاه شفلرا باید در بهار و پاییز، 1-2 بار در هفته بارور شود. پس از تعویض گلدان مجدد، تقریباً هشت هفته صبر کنید تا لقاح آغاز شود. از اواخر تابستان تا پاییز، ممکن است گلهای کوچکی روی گیاه شکل بگیرد، اما بسیار نادر است!

 

گیاه شفلرا

چرا گیاه شفلرا برگاش میریزه

آیا گیاه سمی است؟

شیره گیاه شفلرا حاوی کریستالهای اگزالات کلسیم است که در صورت تماس با برگها باعث تحریک جزئی پوست می شود. هنگام کار با گیاه، ممکن است بخواهید برای جلوگیری از تحریک دستکش بپوشید. خوردن گیاه شفلرا عاقلانه نیست، زیرا می تواند باعث استفراغ، بی حسی دهان و سایر عوارض جانبی شود.

گیاه شفلرا برای سگ و گربه سمی است. علائمی که نشان می دهد حیوان خانگی شما گیاه را خورده است، سوزش دهان، لب و زبان، آبریزش زیاد، مشکل در بلع و استفراغ است. اگر گیاه را بلعیده اید یا مشکوک هستید که حیوان خانگی شما این کار را انجام داده است، لطفاً با یک متخصص پزشکی تماس بگیرید.

 

نحوه تکثیر گیاه

چند روش مختلف برای تکثیر گیاه شفلرا وجود دارد. می توانید از دانه ها یا قلمه برگ و ساقه استفاده کنید. اگر شرایط مناسب باشد، ریشه زایی باید به سرعت انجام شود، بیشتر با روش قلمه زدن.

برای استفاده از برگها برای تکثیر، برگهای سالم و قوی را بردارید. مطمئن شوید که برگ را نگه دارید، زیرا این قسمتی از برگ است که ریشه از آن تشکیل می شود. هنگامی که برگ از گیاه مادر جدا شد، آن را یک سانتی متر در خاک قرار دهید، و به زودی ریشه می دهد.

قلمه ها باید 4-6 اینچ باشند، مدتی از اواخر بهار تا اوایل تابستان، درست زیر یک گره، قطع شوند. برش ⅓ تا طول آن را در خاک بکارید و آن را در نور غیر مستقیم نگه دارید.

هنگامی که گیاهان جدید تقریباً 10 سانتی متر رشد کردند، می توان آنها را بارور کرد.

 

گیاه شفلرا

چرا گیاه شفلرا برگاش میریزه

هرس گیاه شفلرا

بهتر است گیاهان شفلرا را در بهار هرس کنید، اما همیشه باید گیاه را زیر نظر داشته باشید تا سریعاً قسمتهای بیمار یا افتاده را از بین ببرید. کوتاه کردن نوک های گاه به گاه و استراتژیک به توسعه ساقه های جدید کمک می کند. شاخه های بلند را تا دو سوم کوتاه کنید، اما هنگام کوتاه کردن، جوانه های بالای برگ را قطع کنید.

چرا گیاه شفلرا من برگ های خود را از دست می دهد؟

اگر گیاه شفلرا برگ های خود را از دست می دهد، ممکن است خاک خیلی مرطوب یا برعکس، خیلی خشک باشد. علاوه بر این، اگر مکرراً گیاه خود را به اطراف منتقل کرده یا آن را در معرض سرما یا گرمای شدید قرار دهید، ممکن است برگهای آن نیز بریزد.

 

همچنین مطالعه کنید: چرا گل کاغذی من گل نمی دهد(6 دلیل)

 

مشکلات و آفات شفلرا

بجز ریختن برگهای آن، گیاهان شفلرا ممکن است با مشکلات دیگری نیز روبرو شوند. آبیاری بیش از حد ممکن است منجر به پوسیدگی ریشه شود که با برگهای زرد، بوی نامطبوع یا ریشه های سیاه مشخص می شود. اگر گیاه شما دچار پوسیدگی ریشه شد، ریشه های پوسیده را بردارید و گیاه را در خاک تازه قرار دهید.

شپشک های شیری در شفلرا

آفات همچنین ممکن است مشکلاتی را برای گیاهان شفلرا ایجاد کنند. حشرات فلس دار از شیره Schefflera تغذیه می کنند و ماده ای چسبناک به نام “Honeydew” را پشت سر می گذارند. این آفات ریز و گرد می توانند رشد گیاهان شفلرا را متوقف کرده و باعث زردی برگ ها شوند.

شته ها و کرم های شپشک ممکن است در نتیجه رشد معیوب ظاهر شوند. پاشیدن آنها با آب یا پاک کردن برگها با دستمال مرطوب الکل گیاه شما را از شر این آفات خلاص می کند.

کمبود آب می تواند منجر به حمله کنه عنکبوت شود. کنه های عنکبوتی در زیر برگ ها پنهان می شوند و اغلب تارهای کوچکی را بین شاخه های شفلرا می چرخانند. با اسپری آب صابون بر روی گیاه می توانید این کنه های کوچک و بیضی شکل عنکبوت را از بین ببرید.

گیاه شفلرا

چرا گیاه شفلرا برگاش میریزه

 

اگر هوا گرم و خشک باشد، ممکن است حمله تریپ ایجاد شود. تریپس پس از مکیدن تغذیه از گیاه، علامت مکش روی برگ های شفلرا می گذارد که رشد را متوقف می کند. هر گونه گیاه آلوده را جدا کرده و چندین بار با آب گرم آن را آبکشی کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *