چرا پتوس من رشد نمی کند ؟ (دلایل + چه باید کرد)

چرا پتوس من رشد نمی کند

علت رشد نکردن پتوس یا پوتوس

گیاه پتوس (نام درست این گیاه پوتوس است)، معروف به پیچک شیطان ، مقاوم است و مراقبت از آنها آسان است. پتوس یک انتخاب عالی برای مبتدیان است. آنها معمولاً مانند سایر گیاهان آپارتمانی دچار مشکلات زیادی نمی شوند. اما اگر گیاه پتوس شما رشد نمی کند ، باید یک مشکل واقعی در راه باشد. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چرا پوتوس شما رشد نمی کند؟ بیایید دریابیم!

نور ضعیف ، آبیاری نامناسب و کمبود مواد مغذی از علل مهم توقف رشد در پتوس ها است. فراهم آوردن نور زیاد ، خاک با زهکشی خوب و آبیاری کافی باعث رشد گلدان شما می شود. انتظار می رود در فصل زمستان با کاهش دما از محدوده طبیعی خود ، رشد کندتری داشته باشد.

 

ممکن است هر یک از این موارد باشد که فقط با بازرسی مناسب قابل تشخیص است.

ما می دانیم که باید از قبل استرس داشته باشید تا رشد راکد خود را مشاهده کنید  و بیش از این ، نمی توانید مقصر ایجاد کننده این وضعیت را پیدا کنید.

برای سهولت کار ، ما تمام دلایل احتمالی را که می توانید بر رشد پتوس شما تأثیر بگذارد ذکر کرده ایم  و همچنین راه حل احتمالی آن را ذکر خواهیم کرد.

این به شما کمک می کند تا مساله اصلی را شناسایی کرده و اطلاعات بهتری در مورد تقاضاهای رو به رشد پتوس خود به دست آورید.

مهم نیست چگونه در حال رشد پتوس خود هستید ، فقط باید شیوه یا روش های مناسب برای رشد و شکوفایی آنها را بدانید.

 

پتوس

چرا پتوس من رشد نمی کند

 

 

پوتوس ها چقدر سریع رشد می کنند؟

در صورت فراهم شدن محیط مناسب ، ماهیچه ها می توانند هر ماه بین 12 تا 18 اینچ رشد کنند.

پتوس می تواند تا 40 فوت ارتفاع و تا 6 فوت گسترده در محیط های ایده آل زندگی گسترش یابد. آنها به سرعت در فصول رشد می کنند ، یعنی از بهار تا تابستان.

آنها طیف وسیعی از شرایط را تحمل می کنند و در شرایط سخت نیز رشد قابل توجهی دارند. بنابراین شما می بینید که نهال های جدید در عرض 3-4 ماه رشد می کنند و بلند و پر پشت می شوند.

 

مطالب مرتبط: چرا برگ های پوتوس من لوله می شود

 

چرا پتوس من رشد نمی کند؟

پتوس می تواند در یک زمان با شما دوست و در زمان دیگر دشمن باشد. این به این دلیل است که شما وظیفه خود را برای درست نگه داشتن گیاه انجام میدهید ، اما هیچ رشدی در پوتوس خود نمیبینید.

پوتوس ممکن است برخی از آفات را جذب کرده باشد ، یا شاید فقط استرس آنها را آزار می دهد و بر سلامت کلی و رشد آنها تأثیر می گذارد. اجازه دهید بیشتر بخوانیم تا به جزئیات برسیم.

پرورش پتوس در زمان نامناسب سال

پتوس در تابستان نسبتاً سریع رشد می کند. اگر به تازگی گلدان خود را کاشته اید و زمستان است ، به سختی می تواند کمی رشد کند.

رشد پتوس و سایر گیاهان خانگی نیز تا حدودی به فصل بستگی دارد.

فصل رشد فصل بهار و تابستان است. پاییز و زمستان فصل های خفته هستند.

حتی روال مراقبت نیز کند می شود زیرا پتوس ها دوست دارند در فصول خفته استراحت کنند ، آنها به آب کمتر و کود کمتری نیاز دارند.

 

همچنین بخوانید : گیاه پوتوس

 

با تغذیه و مراقبت مناسب از پتوس در بهار و تابستان ، می توانید پتوس خود در پاییز و زمستان سالم و در حال رشد نگه دارید.

اگرچه طبیعی است که رشد خود را کند کنند ، اما در ماه های زمستان به سختی می توانید شاهد رشد باشید.

بنابراین اگر ناراحت هستید که چرا آنها حتی پس از دادن پتوس شما هیچ گونه رشدی نشان نمی دهند ، تنها چیزی که آنها نیاز دارند زمان نادرست برای انتظار رشد از آنها است.

 

سطح رطوبت ایده آل نیست

 

سطح رطوبت پتوس شما باید متوسط ​​تا زیاد نگه داشته شود. اگر پتوس به مدت طولانی در سطح رطوبت پایین نگهداری شود ، رشد جدیدی ایجاد نمی کند.

آنها ابتدا ترد می شوند و سپس هنگامی که در سطح رطوبت کم قرار می گیرند بر رشد آنها تأثیر می گذارد.

پتوس عاشق بالاترین رطوبت سطح تا 90 است ، بیشتر از آن برابر با باران است. بنابراین آن را زیر 90 و بیش از 50 نگه دارید تا بهترین نتیجه و گلدهی یکنواخت حاصل شود.

آیا می دانید ، اگر محیط اطراف آنها خشک باشد ، مه پاشیدن به رطوبت هوا کمک نمی کند. بهتر است در چنین شرایطی از مرطوب کننده استفاده کنید.

مکان شما به اندازه کافی روشن نیست

پتوس در شرایط کم نور زنده می مانند ، اما سرعت رشد کند است. آنها برای رشد مطلوب به تعادل مناسب نور ، طبیعی یا مصنوعی نیاز دارند.

پتوس در طول روز در نور فیلتر روشن بیشتر شکوفا می شود. آنها نمی توانند به طور کامل در مناطق تاریک یا شرایط کم نور رشد کنند. این امر همچنین ما را به جایی می رساند که شما همچنین باید در مواجهه مستقیم با آفتاب مراقب باشید.

آفتاب سوختگی و برگ های کم رنگ نشانه های کمی از آفتاب مستقیم است زیرا برگ ها را می سوزاند و آب بدن را از بین می برد.

برای برگ های ضخیم تر ، عظیم و متنوع ، ساقه ضخیم ، ریشه های سالم و خاک و برگ ها را در نزدیک پنجره ها یا بالکن ها قرار دهید.

اطمینان حاصل کنید که با آفتاب مستقیم نمی سوزد و از پرده های شفاف برای نگه داشتن آنها در فاصله مناسب برای کاهش شدت نور استفاده کنید.

 

 

 

اگر گلدان شما به طور مداوم رشد نمی کند ، آبیاری خود را بررسی کنید. آبیاری بیش از حد برای شما بدون هیچ تردیدی یک دشمن است ، اما زیر آبیاری بعد از یک نقطه قابل تحمل نیست. بهترین راه آبیاری کامل است.

بسیاری از افراد پیشنهاد می کنند هفته ای یکبار برنامه آبیاری را دنبال کنید. در اینجا ما پیشنهاد نمی کنیم که عمیق تر شوید تا بفهمید چه چیزی و چه موقع نیاز دارد.

طنز این است که گلدان ها در کوزه های آبی به خوبی رشد می کنند اما وقتی در خاک رشد می کنند نمی توانند آبیاری بیش از حد را تحمل کنند.

آبیاری باید فقط در صورت خشک شدن خاک انجام شود. با کندن انگشت خود در چند اینچ بالای خاک ، می توانید تأیید کنید که خاک به آب نیاز دارد یا خیر. این امر نه آب گلدان شما را از بین می برد و نه باعث غرق شدن خاک می شود که منجر به پوسیدگی ریشه شود.

چرا پتوس من رشد نمی کند

چرا پتوس من رشد نمی کند

همچنین می توانید از روش آبیاری برای دادن مقدار مناسب آب به گلدان خود پیروی کنید.

اگر مطمئن شدید که آب اضافی از سوراخ های زهکشی به طور کامل تخلیه شده است ، از آبیاری گیاهان خودداری کنید ، در مسیر صحیح هستید.

 

کمبود مواد مغذی در خاک

چرا پتوس من رشد نمی کند

چرا پتوس من رشد نمی کند

 

 

پتوس ها در تغذیه بسیار خوب عمل می کنند. بسیاری از پرورش دهندگان می دانند که پرورش پتوس در ترکیب مناسب خاک آنها را سالم نگه می دارد و با مواد مغذی مورد نیاز آنها را تغذیه می کند.

پتوس در چنین شرایطی رشد شایسته ای خواهد داشت ، اما اگر رشد قابل مشاهده ای نداشته باشید ، به احتمال زیاد آنها به مواد مغذی نیاز دارند.

در صورت کمبود احتیاجات غذایی به پتوس های خود کود دهید. این باعث افزایش رشد آنها می شود.

برای حفظ رشد مداوم ، پتوس را با کود محلول در آب (ترجیحاً ارگانیک) برای توزیع یکنواخت مواد مغذی بارور کنید. برای دستیابی به بهترین نتیجه ، هر 1-2 ماه در تابستان کود دهید.

در طول دوره های خواب ، به پتوس در داخل آپارتمان خود اجازه دهید مدتی استراحت کند ، یعنی در این مدت نیازی به کوددهی نیست.

شما می توانید هر کودی را که مناسب گلدان خود می دانید انتخاب کنید ، اما همیشه از دستورالعمل های موجود در بسته بندی برای تغذیه با مقدار مناسب پیروی کنید.

نکته: می توانید با استفاده از کیت های آزمایش خاک موجود در فروشگاه های باغبانی ، نیازهای مغذی پتوس خود را بررسی کنید.

 

رشد گلدان در نوع خاک اشتباه

چرا پتوس من رشد نمی کند

چرا پتوس من رشد نمی کند

 

 

پرورش پتوس بسیار هیجان انگیز و سرگرم کننده است زیرا شما دو گزینه برای رشد آنها در خاک یا آب یا هر دو دارید. آنها از رشد در خاک و آب لذت می برند و در هر دو شرایط گیاهان سرسبز به شما می دهند.

هنگام رشد در خاک ، پتوس شما دوست ندارد با کیفیت خاک سازش کند. پتوس های شما ممکن است رشد نکنند زیرا خاک فاقد مواد مغذی و سنگین است.

تغذیه بالا و مخلوط خاک هوادهی شده بهترین گزینه برای گل های شما است. آنها سطح pH خاک را بین 6.1 تا 6.5 ترجیح می دهند ، هرچند که با کمی تنوع مناسب است. این امر باعث می شود آنها حتی در شرایط نامناسب زندگی نیز پیشرفت کنند.

اگر ترکیب خاک شما این الزامات را برآورده نمی کند ، باید آن را به خاک مبتنی بر ذغال سنگ نارس تغییر دهید. یک گلدان با زهکشی خوب و یک گلدان متخلخل را برای بهترین نتایج انتخاب کنید.

خاک باغ یک گزینه بسیار سنگین برای گلدان های شما است. هر گونه ترکیب خاک برای گیاهان سرپوشیده در فروشگاه ها انتخاب مناسب را انجام می دهد.

 

تعویض گلدان

تعویض گلدان ، برای گیاهان بزرگتر و کاشت مکرر نه برای هیچ گیاهی منفی است. شما نمیتوانید گلدان های خود را هر سال به جای خود منتقل کنید و انتظار داشته باشید که آنها به همان شیوه رشد کنند.

اگر شما یکی از آن دسته از پرورش دهندگانی هستید که فکر می کنند کار با گیاهان باعث افزایش سرعت رشد شما می شود ،  تعویض گلدان باعث تنش هر گیاهی می شود. شما باید هر بار که لکه های خود را در محل خود قرار می دهید 2-3 سال منتظر بمانید.

وقتی می بینید که ریشه ها در حال رشد گسترده هستند ، پتوس در حال رشد طولانی هستند. هنگامی که ریشه ها از سوراخ های زهکشی خارج می شوند ، نشانه خوبی است که آنها را جابجا کنید. اجازه دهید ریشه ها قوی شوند و در اطراف خاک برای ایجاد پتوس سالم مقاوم شوند.

تعویض گلدان ، بارها و بارها ، بر ریشه ها تأثیر می گذارد زیرا از نظر مواد مغذی فاقد و ضعیف می شوند. بنابراین سرعت را پایین بیاورید و فقط در مواقعی که به آن نیاز دارند ، یا در صورت بیماری شدید ، عکسبرداری کنید.

هر زمان که دیدید پتوس های شما دارای مسیرهای طولانی هستند ، هرس کنید. این امر باعث شکل گیری آنها و کاهش بار و ریشه های خاک برای حمایت از آنها می شود. همچنین ، ریشه ها و خاک پس از هرس پتوس ها قادر خواهند بود به خوبی عمل کنند.

 

حمله آفات به پتوس

scale ها ، تریپس ها ، کنه ها و حشرات شیری و سایر حشرات به پتوس حمله می کنند اما نه خیلی زیاد. پتوس ها گیاهان نیرومندی هستند و تحت هیچ شرایط نامطلوبی به راحتی تحت تأثیر قرار نمی گیرند.

این حشرات برگها و ساقه های پتوس را می مکند و به بافتهای برگ آسیب می رساند و آنها را ضعیف و مخدوش می کند.

اما وقتی آفات حمله می کنند ، باید در اسرع وقت درمان شوند. شما باید به پتوس های خود مشکوک باشید تا بفهمید آیا به آفات آلوده شده اند یا خیر. این یک دلیل احتمالی برای توقف رشد نهال ها است.

پتوس ها را با پاک کردن آنها با الکل مالش دهید. برای از بین بردن این حشرات می توانید از حشره کش ها استفاده کنید. با مخلوط کردن یک قاشق غذاخوری صابون مایع با یک لیتر آب حشره کش های خانگی درست کنید و همه جا را اسپری کنید.

 

استرس باعث رشد نکردن پتوس می شود

دلایل استرس در پتوس های شما می تواند موارد زیر باشد:

کمبود مواد مغذی کافی
زیر آب رفتن
آبیاری بیش از حد
نور کم
آفتاب مستقیم
کوددهی بیش از حد
همه موارد بالا دلایل فشارهای استرس بر پتوس است. یک یا چند یا همه مواردی که باید بدانید.

افراط یا مراقبت بیش از حد به رشد در پتوس ها کمک نمی کند.

کوددهی بیش از حد ممکن است در ابتدا به رشد جدید کمک کند ، اما با گذشت زمان باعث ضعیف شدن و شل شدن گیاه و سپس عدم رشد می شود.

آبیاری و کوددهی بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه می شود. پوسیدگی ریشه می تواند علت اصلی عدم نمایش رشد جدید پتوس ها باشد.

فقط مقدار مناسب یا روال انعطاف پذیر باعث می شود که پتوس شما خوب و شاد بماند.

 

چگونه می توانم پتوس خود را سریعتر رشد دهم؟

چرا پتوس من رشد نمی کند

چرا پتوس من رشد نمی کند

 

 

هیچ راه میانبری برای رشد پتوس های بزرگ و متراکم وجود ندارد. همیشه یک روال معمول و صبر برای تولید پتوس های سالم و شاداب لازم است.

پتوس ها که گیاهان با نگهداری کمی هستند، برای رشد سریعتر نیاز به توجه دارند.

می توانید روتین آبیاری خود را بررسی کنید.
انگشت خود را در 2-3 اینچ بالای خاک پتوس و رطوبت آن را بررسی کنید. اگر هنوز مرطوب است ، صبر کنید تا کاملاً خشک شود.
به این ترتیب ، می توانید مشکلات آب را برطرف کرده و مواد مغذی مورد نیاز خود را بدون گرسنگی یا غرق شدن خاک تامین کنید. هنگام آبیاری با آب لوله کشی ، سعی کنید آب لوله کشی یک شب بماند تا آب بهداشتی بیشتر و کلر کمتری داشته باشد.
خورشید به مدت 6-8 ساعت نیازهای نوری پوتوس را برآورده می کند. نور فیلتر شده روشن بسیار ضروری است زیرا به خشک شدن خاک مرطوب ، انجام فرآیند فتوسنتز ، ایجاد ساقه ، برگها قوی و ضخیم و حفظ تنوع شاخ و برگ آنها کمک می کند.
هر 2-3 ماه فقط با کودهای آلی در بهار و تابستان کود دهید. اطمینان حاصل کنید که ترکیب خاک دارای ارزش غذایی بالا و زهکشی خوبی است. این ترکیب خاک و کود بیشتر به رشد سریع گل های شما کمک می کند.
آنها را در محیط گرم نگه دارید ، یعنی درجه حرارت بین 70 درجه فارنهایت تا 90 درجه فارنهایت. سطح رطوبت برای پتوس های بهینه بیشتر از 60 درصد حفظ شود.
در دمای بسیار پایین ، گیاه منجمد می شود و رشد آن متوقف می شود. در زمستان ها سعی کنید دما را با کمک وسایل گرمایشی حفظ کنید.
اطراف پتوس ها را غبارآلود کنید یا از یک مرطوب کننده برای افزایش سطح رطوبت استفاده کنید. هر چند ماه یکبار برای عملکرد بهتر گیاهان پتوس را هرس کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *