گیاه پتوس یا پوتوس

گیاه پتوس یا پوتوس

یکی از ساده ترین گیاهان سرپوشیده برای رشد، گیاه پتوس (Epipremnum aureum) است؛ که اغلب به نفع گیاهان بارانی مانند ارکیده نادیده گرفته می شود. این درخت انگور گرمسیری مشابه فیلودندرون اگرچه فاقد شکوفه است، در مجموعه ای از رنگ ها و الگوهای شاخ و برگ وجود دارد که برای طیف گسترده ای از سلیقه ها و دکورها جذاب است. پوتوس که حتی برای مبتدیان تقریباً بی اشتباه است، غفلت را می بخشد، عملاً عاری از آفات و بیماری است و یک گیاه سرپوشیده با نیاز به نور کم، عالی است که برای اتاق ها و دفاتر تاریک تر مناسب است.

ساقه‌های بلند از طریق ریشه‌های هوایی که به سطوح می‌چسبند دنبال می‌شوند یا بالا می‌روند و این گزینه را برای سبدهای آویزان، پایه‌های گیاهی و قفسه‌های کتاب به گزینه‌ای همه‌کاره تبدیل می‌کند. بهتر از همه، گیاه پتوس یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی برای بهبود کیفیت هوای داخل خانه، تمیزتر کردن محیط خانه و محل کار است.

مشخصات گیاه پوتوس

نام گیاه شناسی: Epipremnum aureum

نام های رایج: تاک شیطان، خزنده سیلان، تارو تارو، آروم پیچک، تاک نقره ای و پیچک جزایر سلیمان.

اصل و نسب: بومی مناطق گرمسیری جنوب شرقی آسیا و جزایر غربی اقیانوس آرام است.

مناطق: USDA مناطق 10-12. گیاهان را می توان در فضای باز در مناطق عاری از یخبندان فلوریدا و کالیفرنیا پرورش داد.

سطح مراقبت: آسان.

نور مورد نیاز: نور غیر مستقیم روشن ایده آل است، اما گیاه پتوس در برابر نور کم و نور فلورسنت مقاوم هستند. از تابش مستقیم نور خورشید که باعث سوختگی یا تغییر رنگ شاخ و برگ می شود، اجتناب کنید.

نرخ رشد: آهسته تا سریع بسته به تنوع. تنوع بیشتر در برگ ها باعث کاهش رشد می شود.

شاخ و برگ: برگ های براق به طول 4 تا 12 اینچ، به شکل قلب یا نیزه ای، به رنگ های سبز، چارتری، آبی یا طرح های متنوع هستند.

گل ها: گلهای کوچک، سفید و کلاهدار ناچیز هستند و روی گیاهان بالغ در زیستگاه بومی آنها دیده می شوند. گیاهان در محیط متوسط ​​خانه گل نخواهند داد.

عادت و اندازه: وینینگ، عادت دنباله دار، 6-10 فوت طول. می تواند تا 30-50 فوت در زیستگاه بومی خود رشد کند.

سمیت: تمام قسمت‌های گیاه پتوس در صورت بلعیده شدن توسط حیوانات خانگی یا کودکان خفیف تا متوسط ​​سمی هستند. گیاهان سمی رایج برای سگ و گربه را ببینید.

شبیه پوتوس: برگها می توانند تقریباً شبیه فیلودندرون برگ قلب باشند. پوتوس دارای برگ‌های ضخیم‌تر و بافتی‌تر است، در حالی که برگ‌های فیلودندرون تیره‌تر، صاف‌تر و کمتر متمایز هستند. ساقه برگ پوتوس دارای شیار کمی است، در حالی که ساقه های فیلودندرون صاف هستند. شاخ و برگ فیلودندرون به طور مشخص به شکل قلب است، در حالی که برگ های پوتوس می توانند نامتقارن باشند. هر دوی آنها شرایط رشد و نیازهای مراقبتی مشابهی دارند.

پوتوس همچنین مربوط به گیاهان رایج باغی مانند آنتوریوم، کالادیوم و زنبق است.

 

نکات رشد POTHOS پتوس

محل قرارگیری: نزدیک پنجره ای قرار بگیرید که نور غیرمستقیم روشن دریافت می کند و از بادهای سرد اجتناب کنید.

دما و رطوبت: گیاه پتوس باید در دمای بالاتر از 10 درجه سانتی گراد، با محدوده دمایی ایده آل بین 15 تا 26 درجه سانتی گراد نگهداری شوند. پوتوس رطوبت بالا را مشابه زیستگاه بومی خود ترجیح می دهد، اما نسبت به هوای متوسط ​​یا خشک متحمل است. گیاهان از رطوبت اضافی هوا مانند مه پاش یا مرطوب کننده اتاق در طول زمستان که هوای داخل خانه خشک تر است، بهره مند می شوند.

نوع خاک: در مخلوط گلدانی با کیفیت بالا و با زهکشی خوب رشد کنید. پوتوس pH کمی اسیدی بین 6.1 تا 6.5 را ترجیح می دهد، اما مقادیر کمی بالاتر یا پایین تر را تحمل می کند.

الزامات گلدان: در ظرفی به عرض 1-2 اینچ بیشتر از ساقه ریشه با سوراخ های زهکشی کافی بکارید.

تکثیر: به راحتی از طریق قلمه های ساقه تکثیر می شود. ساقه ها را به طول 6 اینچ درست زیر یک گره برگ ببرید و در آب قرار دهید. ریشه ها طی یک یا دو ماه رشد می کنند. هر 2-3 هفته آب را عوض کنید. قلمه های ریشه دار را در خاک تازه گلدان بکارید. برای سرسبزترین رشد، چندین ساقه را در یک گلدان پرورش دهید.

گیاهان را می توان از طریق تقسیم نیز تکثیر کرد. توپ ریشه را به آرامی به بخش هایی برش دهید و در خاک تازه قرار دهید و 1 تا 2 اینچ فضای اطراف توپ ریشه باقی بگذارید.

مراقبت از پوتوس

 

گیاه پتوس

آبیاری: بین دو آبیاری اجازه دهید اینچ بالای خاک خشک شود. آبیاری بیش از حد می تواند باعث پوسیدگی ریشه شود. آب اضافی را از نعلبکی زیر گلدان دور بریزید تا گیاهان در آب ننشینند.

کود دهی: پوتوس ها تغذیه کننده های سبک هستند. برای حفظ سلامت ظاهری گیاهان، هر 1 تا 3 ماه یک بار از کود مایع متعادل برای گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

هرس: گیاه پتوس را می توان فشرده تر نگه داشت یا به آنها اجازه داد که پراکنده شوند. دونده های بلند را کوتاه کنید تا گیاهان پر و بوته ای باشند. ساقه های لخت را می توان به سطح خاک برید تا شاخه های جدید جوانه بزنند. برای یک عادت انگور، اجازه دهید گیاهان به طور طبیعی رشد کنند.

تمیز کردن: برگها را هر چند هفته یکبار با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا ظاهر شاخ و برگها تازه شود.

گلدان مجدد: اگر گیاهان هر چقدر هم که آبیاری شوند آویزان می شوند، این می تواند نشانه ریشه دار بودن باشد. گیاه را از ظرف خود خارج کنید؛ اگر ریشه ها شلوغ به نظر می رسند و محکم می چرخند، وقت آن است که دوباره گلکاری کنیم. در یک ظرف جدید با عرض ۱ تا ۲ اینچ در خاک گلدان تازه قرار دهید.

مطالب مرتبط: چرا پوتوس من رشد نمی کند؟

بیماری و آفات گیاه پتوس

گیاه پتوس مشکلات حشرات یا بیماری کمی دارند. در اینجا مواردی وجود دارد که باید به دنبال آنها باشید:

 • برگ‌های قهوه‌ای یا زرد: اگر برگ‌های مسن‌تر قهوه‌ای یا زرد هستند در حالی که رشد جدید خوب به نظر می‌رسد، این می‌تواند نشانه‌ای از زیر آبیاری باشد. برای تشویق رشد جدید و افزایش آبیاری، ساقه‌های آسیب‌دیده را به پایه گیاه ببرید.
 • از دست دادن رنگ شاخ و برگ: محو شدن رنگ احتمالاً به دلیل نور کم است. به مکان روشن تر حرکت کنید.
 • برگهای رنگ پریده یا قهوه ای: این ممکن است نشانه نور زیاد گیاهان باشد. به مکانی با نور کمتر حرکت کنید.
 • برگ ها یا ساقه های سیاه شده یا ریزش ناگهانی گیاه: احتمالاً نشانه آبیاری بیش از حد و پوسیدگی ریشه است. شاخه های آسیب دیده را قطع کنید. اجازه دهید خاک کاملا خشک شود و ریشه های جدید رشد کنند. در موارد شدید، گیاهان ممکن است بهبود پیدا نکنند.
 • لبه های چروکیده، زرد، پژمرده یا قهوه ای روی برگ ها: این می تواند نشانه ای از زیر آب رفتن باشد. در صورت نیاز آبیاری را افزایش دهید.
 • برگ های سیاه شده و رشد کم یا بدون رشد: می تواند در نتیجه دماهای سرد باشد. گیاهان را به مکان گرمتر منتقل کنید و رشد آسیب دیده را کوتاه کنید. ریشه ها باید خوب باشند و رشد جدید را از بین ببرند.
 • آفات: می تواند شامل شپشک آردآلود یا فلس باشد. نواحی آسیب دیده را با یک سواب یا پنبه آغشته به الکل مالشی 70 درصد پاک کنید یا از صابون حشره کش استفاده کنید. اگر خاک در مدت زمان زیادی خیس بماند، ممکن است پشه های قارچی را جذب کند. بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود تا از پشه ها جلوگیری شود. (در مورد آفات رایج گیاهان آپارتمانی بیشتر ببینید .)

نمایش ایده ها

گیاه پتوس

 • گیاه پتوس را می توان فشرده و پرپشت نگه داشت، یا اجازه داد تا یک عادت دنباله دار ایجاد کند. بهترین نحوه نمایش پوتوس به نحوه آموزش آن بستگی دارد.
 • یک گیاه دنباله دار را در یک سبد آویزان پرورش دهید و اجازه دهید شاخ و برگ ها آبشار شوند تا نمایشی زیبا داشته باشند. در اتاق خواب، اتاق نشیمن یا دفتر کار قرار دهید تا از مزایای تصفیه هوا لذت ببرید. (مشاهده گیاهان آویزان داخلی بیشتر )
 • برای جلوه طبیعی جنگل بارانی، یک تکیه گاه عمودی مانند چوب رانش، پوست درخت، یک پرده تزئینی یا میله را آموزش دهید.
 • اجازه دهید یک فرم ورقه ای به صورت افقی در امتداد میز، مانتو یا قفسه کتاب پخش شود تا لمسی نرم و زنده داشته باشید.
 • دونده های بلند را می توان در امتداد دیوار یا قاب پنجره آموزش داد، شاخه ها را با قلاب های فنجانی کوچک محکم کرد. این می تواند ظاهر یکپارچه شدن فضای داخلی با طبیعت را به شما بدهد.
 • یک نوع بوته ای را در یک گلدان تزئینی به عنوان یک لهجه زنده روی میز قهوه خوری، میز انتهایی، میز اداری یا پایه گیاه نشان دهید. برای کاهش نیاز به هرس از یک فرم رنگارنگ با رشد کندتر استفاده کنید.
 • یک قالب دنباله دار یا بوته ای را روی قفسه یا چوب لباسی در حمام قرار دهید تا با افزایش رطوبت و گرمای دوش و حمام، رشد کند.
 • یک فرم سبز یا کمی رنگارنگ که به نور کمتری روی میز اداری شما نیاز دارد تا در طول روز کاری روحیه شما را بهبود بخشد، نمایش دهید.
 • در یک گلدان تزیینی با رنگ روشن، گونه ای سبز را که نور کم را تحمل می کند بکارید. در گوشه‌ای کسل‌کننده و کسل‌کننده از خانه قرار دهید تا فضا را زنده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *