مسلماً گیاه پوتوس یکی از آسانترین گیاهان آپارتمانی برای رشد است ، حتی اگر کسی باشید که فراموش می کند گیاه را به میزان کافی آبیاری کند. این گیاه  دنباله دار ، بومی جزایر سلیمان در اقیانوس آرام جنوبی ، دارای برگهای سبز نوک تیز و قلبی است که گاهی اوقات با رشته های سفید ، زرد یا سبز کم رنگ تنوع می یابد.

همچنین مطالعه کنید : تفاوت گیاه پوتوس با فیلودندرون

طول ماهیانه آن اغلب بین 12 تا 18 اینچ اضافه می شود. پوتوس ها نور غیر مسقیم را دوست دارند ، می تواند در مناطقی که نور آفتاب زیادی ندارند یا فقط دارای نور فلورسنت هستند رشد کند  و این گزینه ای عالی برای مکان هایی مانند دفاتر و اتاق های خواب است.

همچنین مطالعه کنید : نحوه نگهداری از گیاه پوتوس (Devil’s Ivy)

نام گیاه شناسی Epipremnum aureum
نام مشترک Pothos ، پوتوس طلایی ، devil's vine, devil's ivy
نوع گیاهرونده
اندازه بالغ 20-40 فوت طول ، 3-6 فوت عرض
نور خورشیدآفتاب کامل ، سایه جزئی
نوع خاک مرطوب با زهکشی مناسب
pH خاک خنثی تا اسیدی
زمان شکوفهگل نمی دهد
رنگ گلگل نمی دهد
مناطق مقاومتی 10-12 (USDA)
مناطق بومی اقیانوس آرام جنوبی
سمیتبرای سگها و گربه ها سمی است

 

نگهداری از گیاه پوتوس

مراقبت از گیاه پوتوس
این گیاه به تنهایی به چوب پنبه و نگهدارنده نمی چسبد (مانند پیچک) ، اما می توان آنها را بر روی تکیه ها آموزش داد تا ظاهر دوقلو شود. به عنوان گیاهان داخل سالن ، نمونه های پوتوس تا 30 فوت معمول هستند ، اگرچه بیشتر آنها با طول بسیار کوتاهتری نگهداری می شوند. اگر می خواهید پوتوس های شما به یک تاک بلند تبدیل شوند ، می توان آن را روی قلاب های کنار دیوارها و فریم های پنجره محکم کرد. مراقبت از گیاه پوتوس بسیار آسان است و آنها نسبت به غفلت شما معمولا تا حدی مقاوم هستند. علاوه بر این ، پوتوس ها معمولاً بدون آفت هستند. با این حال ، گاهی اوقات ممکن است به حشره های نمکی آلوده شوند - صابون حشره کش بر علیه آنها عمل می کند ، اما ساده ترین روش این است که حشرات را به راحتی با یک پنبه آغشته به الکل نابود کنید.
نور مورد نیاز
وقتی گیاهان در محیط داخلی رشد می کنند ، نور روشن اما غیرمستقیم را ترجیح می دهند.
خاک
گیاهان پوتوس در خاک گلدان معمولی و با زهکشی خوب رشد می کنند. PH خاک نیز نتیجه ای برای گیاه ندارد و می تواند در شرایط مختلف از خنثی تا اسیدی رشد کند.
آب
پوتوس ها دوست دارند در بین آبیاری ها خاک آنها کاملا خشک شود. اگر در خاک ، مداوم مرطوب باقی بماند ، ریشه گیاه پوسیده می شود. لکه های سیاه روی برگها (یا ریزش ناگهانی گیاه) نشان می دهد که خاک بیش از حد مرطوب نگه داشته شده است. بگذارید این گیاه به شما بگوید که چه موقع آبیاری کنید - وقتی شروع به آویزان شدن می کند ، به یک نوشیدنی خوب احتیاج دارد. با این حال ، صبر نکنید تا برگها شروع به جمع شدن کنند در غیر اینصورت برخی از برگها را از دست می دهید. لبه های خشک و قهوه ای به این معنی است که گیاه خیلی طولانی خشک نگه داشته شده است.
دما و رطوبت
پوتوس ها باید در دمای مداوم بالاتر از 50 درجه فارنهایت نگهداری شود ، گرچه آنها بیشتر از یک درجه حرارت معمول اتاق که بین 65 درجه فارنهایت و 75 درجه فارنهایت (18 تا 23 درجه سانتی گراد)است ، استقبال می کنند. علاوه بر این ، گیاهان پوتوس رطوبت زیادی دارند ، بنابراین می توانید رطوبت موجود در هوای اطراف گیاه را با قرار دادن آن در یک منطقه مرطوب از خانه ، مانند آشپزخانه یا حمام ، افزایش دهید. هنوز هم گیاه بسیار مقاوم است و حتی در شرایطی که رطوبت کم است می تواند رشد کند ، بنابراین نیازی به سرمایه گذاری در یک دستگاه رطوبت ساز فضا یا اقدامات شدید نیست.
کود
گیاهان پوتوس گیاهان سنگینی نیستند ، اما از آنجا که به طور معمول هیچ ماده غذایی در اکثر خاک های گلدان وجود ندارد ، می توانید ماهیانه تا دو ماهانه با هر کود متعادل گیاه را تغذیه کنید تا تغذیه آنها افزایش یابد.

گیاه پتوس یا پوتوس

یکی از ساده ترین گیاهان سرپوشیده برای رشد، گیاه پتوس ( Epipremnum aureum ) است؛ که اغلب به نفع گیاهان بارانی مانند ارکیده نادیده گرفته می شود. این درخت انگور گرمسیری  مشابه فیلودندرون اگرچه فاقد شکوفه است، در مجموعه ای از رنگ ها و الگوهای شاخ و برگ وجود دارد که برای طیف گسترده ای از سلیقه ها و دکورها جذاب است. پوتوس که حتی برای مبتدیان تقریباً بی اشتباه است، غفلت را می بخشد، عملاً عاری از آفات و بیماری است و یک گیاه سرپوشیده با نیاز به نور کم، عالی است که برای اتاق ها و دفاتر تاریک تر مناسب است.

ساقه‌های بلند از طریق ریشه‌های هوایی که به سطوح می‌چسبند دنبال می‌شوند یا بالا می‌روند و این گزینه را برای سبدهای آویزان، پایه‌های گیاهی و قفسه‌های کتاب به گزینه‌ای همه‌کاره تبدیل می‌کند. بهتر از همه، گیاه پتوس یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی برای بهبود کیفیت هوای داخل خانه، تمیزتر کردن محیط خانه و محل کار است. 

مشخصات پوتوس

نام گیاه شناسی: Epipremnum aureum

نام های رایج: تاک شیطان، خزنده سیلان، تارو تارو، آروم پیچک، تاک نقره ای و پیچک جزایر سلیمان.

اصل و نسب: بومی مناطق گرمسیری جنوب شرقی آسیا و جزایر غربی اقیانوس آرام است.

مناطق: USDA مناطق 10-12. گیاهان را می توان در فضای باز در مناطق عاری از یخبندان فلوریدا و کالیفرنیا پرورش داد.

سطح مراقبت: آسان.

نور مورد نیاز: نور غیر مستقیم روشن ایده آل است، اما گیاه پتوس در برابر نور کم و نور فلورسنت مقاوم هستند. از تابش مستقیم نور خورشید که باعث سوختگی یا تغییر رنگ شاخ و برگ می شود، اجتناب کنید.

نرخ رشد: آهسته تا سریع بسته به تنوع. تنوع بیشتر در برگ ها باعث کاهش رشد می شود.

شاخ و برگ: برگ های براق به طول 4 تا 12 اینچ، به شکل قلب یا نیزه ای، به رنگ های سبز، چارتری، آبی یا طرح های متنوع هستند.

گل ها: گلهای کوچک، سفید و کلاهدار ناچیز هستند و روی گیاهان بالغ در زیستگاه بومی آنها دیده می شوند. گیاهان در محیط متوسط ​​خانه گل نخواهند داد.

عادت و اندازه: وینینگ، عادت دنباله دار، 6-10 فوت طول. می تواند تا 30-50 فوت در زیستگاه بومی خود رشد کند.

سمیت: تمام قسمت‌های گیاه پتوس در صورت بلعیده شدن توسط حیوانات خانگی یا کودکان خفیف تا متوسط ​​سمی هستند. گیاهان سمی رایج برای سگ و گربه را ببینید.

شبیه پوتوس: برگها می توانند تقریباً شبیه فیلودندرون برگ قلب باشند. پوتوس دارای برگ‌های ضخیم‌تر و بافتی‌تر است، در حالی که برگ‌های فیلودندرون تیره‌تر، صاف‌تر و کمتر متمایز هستند. ساقه برگ پوتوس دارای شیار کمی است، در حالی که ساقه های فیلودندرون صاف هستند. شاخ و برگ فیلودندرون به طور مشخص به شکل قلب است، در حالی که برگ های پوتوس می توانند نامتقارن باشند. هر دوی آنها شرایط رشد و نیازهای مراقبتی مشابهی دارند.

پوتوس همچنین مربوط به گیاهان رایج باغی مانند آنتوریوم، کالادیوم و زنبق است.

نکات رشد POTHOS

محل قرارگیری: نزدیک پنجره ای قرار بگیرید که نور غیرمستقیم روشن دریافت می کند و از بادهای سرد اجتناب کنید.

دما و رطوبت: گیاه پتوس باید در دمای بالاتر از 10 درجه سانتی گراد، با محدوده دمایی ایده آل بین 15 تا 26 درجه سانتی گراد نگهداری شوند. پوتوس رطوبت بالا را مشابه زیستگاه بومی خود ترجیح می دهد، اما نسبت به هوای متوسط ​​یا خشک متحمل است. گیاهان از رطوبت اضافی هوا مانند مه پاش یا مرطوب کننده اتاق در طول زمستان که هوای داخل خانه خشک تر است، بهره مند می شوند.

نوع خاک: در مخلوط گلدانی با کیفیت بالا و با زهکشی خوب رشد کنید. پوتوس pH کمی اسیدی بین 6.1 تا 6.5 را ترجیح می دهد، اما مقادیر کمی بالاتر یا پایین تر را تحمل می کند.

الزامات گلدان: در ظرفی به عرض 1-2 اینچ بیشتر از ساقه ریشه با سوراخ های زهکشی کافی بکارید.

تکثیر:   به راحتی از طریق قلمه های ساقه تکثیر می شود. ساقه ها را به طول 6 اینچ درست زیر یک گره برگ ببرید و در آب قرار دهید. ریشه ها طی یک یا دو ماه رشد می کنند. هر 2-3 هفته آب را عوض کنید. قلمه های ریشه دار را در خاک تازه گلدان بکارید. برای سرسبزترین رشد، چندین ساقه را در یک گلدان پرورش دهید.

گیاهان را می توان از طریق تقسیم نیز تکثیر کرد. توپ ریشه را به آرامی به بخش هایی برش دهید و در خاک تازه قرار دهید و 1 تا 2 اینچ فضای اطراف توپ ریشه باقی بگذارید.

مراقبت از پوتوس

 

گیاه پتوس

آبیاری: بین دو آبیاری اجازه دهید اینچ بالای خاک خشک شود. آبیاری بیش از حد می تواند باعث پوسیدگی ریشه شود. آب اضافی را از نعلبکی زیر گلدان دور بریزید تا گیاهان در آب ننشینند.

کود دهی: پوتوس ها تغذیه کننده های سبک هستند. برای حفظ سلامت ظاهری گیاهان، هر 1 تا 3 ماه یک بار از کود مایع متعادل برای گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

هرس: گیاه پتوس را می توان فشرده تر نگه داشت یا به آنها اجازه داد که پراکنده شوند. دونده های بلند را کوتاه کنید تا گیاهان پر و بوته ای باشند. ساقه های لخت را می توان به سطح خاک برید تا شاخه های جدید جوانه بزنند. برای یک عادت انگور، اجازه دهید گیاهان به طور طبیعی رشد کنند.

تمیز کردن: برگها را هر چند هفته یکبار با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا ظاهر شاخ و برگها تازه شود.

گلدان مجدد: اگر گیاهان هر چقدر هم که آبیاری شوند آویزان می شوند، این می تواند نشانه ریشه دار بودن باشد. گیاه را از ظرف خود خارج کنید؛ اگر ریشه ها شلوغ به نظر می رسند و محکم می چرخند، وقت آن است که دوباره گلکاری کنیم. در یک ظرف جدید با عرض ۱ تا ۲ اینچ در خاک گلدان تازه قرار دهید.

مطالب مرتبط: چرا پوتوس من رشد نمی کند؟

آفات و بیماری ها

گیاه پتوس مشکلات حشرات یا بیماری کمی دارند. در اینجا مواردی وجود دارد که باید به دنبال آنها باشید:

 • برگ‌های قهوه‌ای یا زرد: اگر برگ‌های مسن‌تر قهوه‌ای یا زرد هستند در حالی که رشد جدید خوب به نظر می‌رسد، این می‌تواند نشانه‌ای از زیر آبیاری باشد. برای تشویق رشد جدید و افزایش آبیاری، ساقه‌های آسیب‌دیده را به پایه گیاه ببرید.
 • از دست دادن رنگ شاخ و برگ: محو شدن رنگ احتمالاً به دلیل نور کم است. به مکان روشن تر حرکت کنید.
 • برگهای رنگ پریده یا قهوه ای: این ممکن است نشانه نور زیاد گیاهان باشد. به مکانی با نور کمتر حرکت کنید.
 • برگ ها یا ساقه های سیاه شده یا ریزش ناگهانی گیاه: احتمالاً نشانه آبیاری بیش از حد و پوسیدگی ریشه است. شاخه های آسیب دیده را قطع کنید. اجازه دهید خاک کاملا خشک شود و ریشه های جدید رشد کنند. در موارد شدید، گیاهان ممکن است بهبود پیدا نکنند.
 • لبه های چروکیده، زرد، پژمرده یا قهوه ای روی برگ ها: این می تواند نشانه ای از زیر آب رفتن باشد. در صورت نیاز آبیاری را افزایش دهید.
 • برگ های سیاه شده و رشد کم یا بدون رشد: می تواند در نتیجه دماهای سرد باشد. گیاهان را به مکان گرمتر منتقل کنید و رشد آسیب دیده را کوتاه کنید. ریشه ها باید خوب باشند و رشد جدید را از بین ببرند.
 • آفات: می تواند شامل شپشک آردآلود یا فلس باشد. نواحی آسیب دیده را با یک سواب یا پنبه آغشته به الکل مالشی 70 درصد پاک کنید یا از صابون حشره کش استفاده کنید. اگر خاک در مدت زمان زیادی خیس بماند، ممکن است پشه های قارچی را جذب کند. بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود تا از پشه ها جلوگیری شود. (در مورد آفات رایج گیاهان آپارتمانی بیشتر ببینید .)

نمایش ایده ها

گیاه پتوس

 • گیاه پتوس را می توان فشرده و پرپشت نگه داشت، یا اجازه داد تا یک عادت دنباله دار ایجاد کند. بهترین نحوه نمایش پوتوس به نحوه آموزش آن بستگی دارد.
 • یک گیاه دنباله دار را در یک سبد آویزان پرورش دهید و اجازه دهید شاخ و برگ ها آبشار شوند تا نمایشی زیبا داشته باشند. در اتاق خواب، اتاق نشیمن یا دفتر کار قرار دهید تا از مزایای تصفیه هوا لذت ببرید. (مشاهده گیاهان آویزان داخلی بیشتر )
 • برای جلوه طبیعی جنگل بارانی، یک تکیه گاه عمودی مانند چوب رانش، پوست درخت، یک پرده تزئینی یا میله را آموزش دهید.
 • اجازه دهید یک فرم ورقه ای به صورت افقی در امتداد میز، مانتو یا قفسه کتاب پخش شود تا لمسی نرم و زنده داشته باشید.
 • دونده های بلند را می توان در امتداد دیوار یا قاب پنجره آموزش داد، شاخه ها را با قلاب های فنجانی کوچک محکم کرد. این می تواند ظاهر یکپارچه شدن فضای داخلی با طبیعت را به شما بدهد.
 • یک نوع بوته ای را در یک گلدان تزئینی به عنوان یک لهجه زنده روی میز قهوه خوری، میز انتهایی، میز اداری یا پایه گیاه نشان دهید. برای کاهش نیاز به هرس از یک فرم رنگارنگ با رشد کندتر استفاده کنید.
 • یک قالب دنباله دار یا بوته ای را روی قفسه یا چوب لباسی در حمام قرار دهید تا با افزایش رطوبت و گرمای دوش و حمام، رشد کند.
 • یک فرم سبز یا کمی رنگارنگ که به نور کمتری روی میز اداری شما نیاز دارد تا در طول روز کاری روحیه شما را بهبود بخشد، نمایش دهید.
 • در یک گلدان تزیینی با رنگ روشن، گونه ای سبز را که نور کم را تحمل می کند بکارید. در گوشه‌ای کسل‌کننده و کسل‌کننده از خانه قرار دهید تا فضا را زنده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *