نگهداری از گیاه سانسوریا

نگهداری از گیاه سانسوریا

Sansevieria trifasciata که معمولاً به عنوان گیاه مار یا گیاه سانسوریا شناخته می شود ، یکی از محبوب ترین و مقاوم ترین گونه های گیاهان آپارتمانی است. گیاه مار با نام مشترک دیگری به نام زبان مادر شوهر روبرو می شود که احتمالاً یک مقایسه توهین آمیز بین شکل برگ تیز و زبان تیز آن است. این گیاه دارای برگهای سفت است که بسته به نوع مختلف از 6 اینچ تا 8 فوت قد دارند.

رنگ گیاهان مار متفاوت است اما معمولاً دارای برگهای نواری سبز هستند و معمولاً حاشیه زرد دارند. این گیاهان آسان پرورش می یابند و تقریباً مرگ ندارند. آنها در گوشه ای از نور بسیار روشن یا تقریباً تاریک خانه رشد خواهند کرد. آنها معمولاً در نور محیط داخلی به آرامی رشد می کنند اما چند ساعت آفتاب مستقیم صبح رشد آنها را تقویت می کند. در صورت تعویض گلدان ، این کار را در بهار انجام دهید.

برای خرید سانسوریا کراواتی و یا پاکوتاه میتوانید به صفحه خرید سانسوریا پاکوتاه مراجعه نمایید.

همچنین بخوانید : گیاهان آپارتمانی مقاوم به کم آبی که از بین بردن آنها تقریباً غیرممکن است

نام گیاه شناسیSansevieria 
نام عمومیگیاه مار ، کنف رشته افعی ، شمشیر سنت جورج
نوع گیاههمیشه سبز ، چند ساله
اندازه بالغ0.5 فوت - 8 فوت قد
قرار گرفتن در معرض نور خورشید  جزئی
نوع خاکشنی ، خوب زهکشی شده باشد
pH خاککمی اسیدی تا کمی قلیایی
زمان گلدهیبهار (شکوفه ها نادر است)
رنگ گلسفید مایل به سبز
مناطق مقاومتی9–11 (USDA) 
مناطق بومیگرمسیری آفریقای غربی
سمی بودنبرای سگ ها ، گربه ها و انسان ها سمی است

نگهداری از گیاه سانسوریا

نحوه مراقبت از گیاه سانسوریا
گیاه مار برای باغبانان مبتدی ایده آل است ، زیرا کشتن آنها تقریباً غیرممکن است. این گیاهان همچنین در برابر خشکی مقاوم هستند. مراقب باشید گیاه مار خود را بیش از حد آبیاری نکنید ، زیرا این امر باعث پوسیدگی می شود. قبل از آبیاری دوباره از خشک بودن خاک اطمینان حاصل کنید. آنها حتی می توانند دو ماه بین آبیاری در ماه های زمستان را بگذرانند. در ماه های گرم هر 1هفته یکبار آب دهید. گیاهان مار در هوای گرم رشد می کنند و در شرایط بسیار سرد مبارزه می کنند.
نور مورد نیاز برای گلدان سانسوریا
گیاهان سانسوریا اگرچه بسیار بخشنده هستند ، نور غیر مستقیم اما ثابت را با کمی آفتاب ترجیح می دهند. آنها می توانند با شرایط کامل آفتاب سازگار شوند و همچنین در شرایط کاملا تاریک زنده بمانند.
خاک
گیاهان مار یا سانسوریا از رشد در شرایط مرطوب خاک متنفر هستند و فقط می توانند در ترکیب خاک دوستدار زهکشی رشد کنند. گیاهان مار در مخلوط خاک ساکولنت و کاکتوس به بهترین نحو رشد خواهند کرد زیرا این مخلوط های خاک ، آب را به مدت طولانی حفظ نمی کنند و به طرز شگفت انگیزی با زهکشی دوست هستند.
نحوه آبیاری سانسوریا
بگذارید خاک بین دو آبیاری خشک شود. در طول زمستان ، آبیاری را به ماهانه یا هر زمان که خاک در اثر لمس خشک باشد، کاهش دهید. آب زیاد می تواند گیاه را از بین ببرد ، در تابستان نیز هفته ای یک مرتبه با قائده خاک خشک ادامه دهید.
دما و رطوبت
Sansevieria شرایط گرم را ترجیح می دهد و اگر در معرض دمای زیر 50 درجه فارنهایت (زیر 10درجه سانتی گراد )قرار بگیرد ، رنج خواهد برد. گیاه را در محلی قرار دهید که از آن محافظت شود. محدوده دما بین 21 تا 32 درجه سانتیگراد ، (70 تا 90 درجه فارنهایت ) بهترین عملکرد را دارد.
کوددهی سانسوریا
با کود ملایم کاکتوس در طول فصل رشد یا مایع با ترشح آهسته (کود 10-10-10) نیمه مقاوم تغذیه می شود ، در زمستان کود ندهید.

نحوه ی پرورش گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا و نکاتی برای رشد آن

سانسوریا یکی از پر مصرف ترین و شناخته شده ترین گیاهان آپارتمانی است که بومی مناطقی در آفریقا، به ویژه ماداگاسکار و جنوب آسیا است. زیبایی بسیاری از اشکال سانسور و همچنین دوام مرتبط با این گیاه باعث شده است خرید سانسور همیشه رونق داشته باشد. در اینجا همه چیزهایی است که باید در مورد روش های مراقبت از گیاهان خانگی سانسوریا بدانید.

خانواده مارچوبه

Sansevieria،  از گیاهان گلدار در خانواده مارچوبه (Asparagaceae)، بر اساس تحقیقات فیلوژنتیکی به عنوان Dracaena طبقه بندی شده است. این گروه بیشتر در مناطق گرمسیری آفریقا یافت می شوند. بسیاری از گونه ها الیاف برگ مقاوم در برابر آب تولید می کنند؛ که اغلب برای ساختن طناب و بند کمان استفاده می شود و برخی به دلیل داشتن برگ های دوست داشتنی به عنوان گیاهان زینتی کشت می شوند.

 

شرایط نگهداری گیاه سانسوریا

 

گیاه سانسوریا

 

 

خاک مناسب
با توجه به موقعیت گیاه سانسوریا، خاک یک عامل حیاتی اضافی در مراقبت از آن  است. سانسوریا خاک سبک و قابل نفوذ را ترجیح می دهد و از خاک مرطوب بیزار است. سانسوریا، گیاهی است که آب اضافی را به سرعت به زمین باز می گرداند. هنگام خرید سانسور، ظرفی با خاک سبک و قابل نفوذ انتخاب کنید.

کود دهی 
سانسور خاک های خنثی تا قلیایی را برای کوددهی دوست دارد. در نتیجه از کود متعادل با نسبت جدید 20-20-20 استفاده کنید. یکبار غذای دریایی را با 50 درصد غلظت پیشنهادی سازنده کود سانسور کنید. علاوه بر جلوگیری از آسیب به گیاه، تجویز بهینه کود در حفظ همه انواع محصولات حیاتی است.

گل ها
گل‌های گونه‌های سابق گیاه سانسوریا، معمولاً به رنگ سبز مایل به سفید، همچنین رز، یاسی مایل به قرمز، قهوه‌ای است که روی یک نژاد ساده یا شاخه‌دار تولید می‌شوند. میوه یک توت قرمز یا نارنجی است. در طبیعت، آنها توسط پروانه گرده افشانی می شوند، اما گلدهی و باردهی هر دو نامنظم است و دانه های کمی تولید می شود. نژاد از مریستم آپیکال گرفته شده است و شاخه گلدار دیگر برگهای جدیدی تولید نمی کند. بر خلاف گیاهانی مانند آگاو که پس از گلدهی می میرند، شاخه های شکوفه داده به سادگی از تولید برگ های جدید باز می مانند. شاخه گلدار با تولید گیاهچه از طریق ریزوم ها یا استولون های خود به رشد خود ادامه می دهد.

نور

گیاه سانسوریا گرچه به نور کم مقاوم است، اما در نور کامل و غیرمستقیم بهترین شرایط نوری برای گیاه مهیا می‌شود. لازم به ذکر است در نور کم، برگ‌های گیاه رنگ پریده می‌شوند و در نمونه‌های سانسوریای ابلق، طرح روی برگ‌ها کم رنگ خواهد شد.

دما

این گیاه طیف گسترده‌ای از دما را تحمل می‌کند و حتی قادر به تحمل دمای زیر ۱۰ درجه سانتیگراد نیز میباشد. با این وجود بهترین رشد را در دمای ۳۰-۲۰ درجه سانتیگراد خواهد داشت. شب‌های بسیار سرد منجر به سیاه شدن و آبکی شدن برگ‌های گیاه می‌شود و این مسئله ۴-۱ هفته بعد از سرما دیدن گیاه ظهور می‌کند.

زمان تعویض گلدان سانسوریا

اگر با هرکدام از موارد زیر رو به رو شدید، زمان آن فرا رسیده است که گلدان گیاه سانسوریا خود را عوض کنید؛
• کوچک شدن گلدان در پی رشد گیاه
• تکثیر گیاه
• شکستگی گلدان
•گذشت 2 یا 3 سال از کاشت یا تعویض گلدان قبلی
اگر گل شما دچار برخی مشکلات و بیماری های سانسوریا است تا زمان بهبود آن، از انتقال آن به گلدانی دیگر خودداری کنید. زمانی که گیاه به بیماری دچار است، بسیار ضعیف میشود و توانایی تطابق با فضای جدید را ندارد.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *