نحوه ی پرورش گیاه سانسوریا

نگهداری از گیاه سانسوریا

نحوه ی پرورش گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا و نکاتی برای رشد آن

سانسوریا یکی از پر مصرف ترین و شناخته شده ترین گیاهان آپارتمانی است که بومی مناطقی در آفریقا، به ویژه ماداگاسکار و جنوب آسیا است. زیبایی بسیاری از اشکال سانسور و همچنین دوام مرتبط با این گیاه باعث شده است خرید سانسور همیشه رونق داشته باشد. در اینجا همه چیزهایی است که باید در مورد روش های مراقبت از گیاهان خانگی سانسوریا بدانید.

خانواده مارچوبه

Sansevieria،  از گیاهان گلدار در خانواده مارچوبه (Asparagaceae)، بر اساس تحقیقات فیلوژنتیکی به عنوان Dracaena طبقه بندی شده است. این گروه بیشتر در مناطق گرمسیری آفریقا یافت می شوند. بسیاری از گونه ها الیاف برگ مقاوم در برابر آب تولید می کنند؛ که اغلب برای ساختن طناب و بند کمان استفاده می شود و برخی به دلیل داشتن برگ های دوست داشتنی به عنوان گیاهان زینتی کشت می شوند.

 

شرایط نگهداری گیاه سانسوریا

 

گیاه سانسوریا

 

 

خاک مناسب
با توجه به موقعیت گیاه سانسوریا، خاک یک عامل حیاتی اضافی در مراقبت از آن  است. سانسوریا خاک سبک و قابل نفوذ را ترجیح می دهد و از خاک مرطوب بیزار است. سانسوریا، گیاهی است که آب اضافی را به سرعت به زمین باز می گرداند. هنگام خرید سانسور، ظرفی با خاک سبک و قابل نفوذ انتخاب کنید.

کود دهی 
سانسور خاک های خنثی تا قلیایی را برای کوددهی دوست دارد. در نتیجه از کود متعادل با نسبت جدید 20-20-20 استفاده کنید. یکبار غذای دریایی را با 50 درصد غلظت پیشنهادی سازنده کود سانسور کنید. علاوه بر جلوگیری از آسیب به گیاه، تجویز بهینه کود در حفظ همه انواع محصولات حیاتی است.

گل ها
گل‌های گونه‌های سابق گیاه سانسوریا، معمولاً به رنگ سبز مایل به سفید، همچنین رز، یاسی مایل به قرمز، قهوه‌ای است که روی یک نژاد ساده یا شاخه‌دار تولید می‌شوند. میوه یک توت قرمز یا نارنجی است. در طبیعت، آنها توسط پروانه گرده افشانی می شوند، اما گلدهی و باردهی هر دو نامنظم است و دانه های کمی تولید می شود. نژاد از مریستم آپیکال گرفته شده است و شاخه گلدار دیگر برگهای جدیدی تولید نمی کند. بر خلاف گیاهانی مانند آگاو که پس از گلدهی می میرند، شاخه های شکوفه داده به سادگی از تولید برگ های جدید باز می مانند. شاخه گلدار با تولید گیاهچه از طریق ریزوم ها یا استولون های خود به رشد خود ادامه می دهد.

نور

گیاه سانسوریا گرچه به نور کم مقاوم است، اما در نور کامل و غیرمستقیم بهترین شرایط نوری برای گیاه مهیا می‌شود. لازم به ذکر است در نور کم، برگ‌های گیاه رنگ پریده می‌شوند و در نمونه‌های سانسوریای ابلق، طرح روی برگ‌ها کم رنگ خواهد شد.

دما

این گیاه طیف گسترده‌ای از دما را تحمل می‌کند و حتی قادر به تحمل دمای زیر ۱۰ درجه سانتیگراد نیز میباشد. با این وجود بهترین رشد را در دمای ۳۰-۲۰ درجه سانتیگراد خواهد داشت. شب‌های بسیار سرد منجر به سیاه شدن و آبکی شدن برگ‌های گیاه می‌شود و این مسئله ۴-۱ هفته بعد از سرما دیدن گیاه ظهور می‌کند.

زمان تعویض گلدان سانسوریا

اگر با هرکدام از موارد زیر رو به رو شدید، زمان آن فرا رسیده است که گلدان گیاه سانسوریا خود را عوض کنید؛
• کوچک شدن گلدان در پی رشد گیاه
• تکثیر گیاه
• شکستگی گلدان
•گذشت 2 یا 3 سال از کاشت یا تعویض گلدان قبلی
اگر گل شما دچار برخی مشکلات و بیماری های سانسوریا است تا زمان بهبود آن، از انتقال آن به گلدانی دیگر خودداری کنید. زمانی که گیاه به بیماری دچار است، بسیار ضعیف میشود و توانایی تطابق با فضای جدید را ندارد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *