علت گل ندادن شمعدانی در تابستان

علت گل ندادن شمعدانی

چرا شمعدانی در فصل گرما گل نمی‌دهد؟

شمعدانی گیاهانی مقاوم در برابر خشکسالی و گرما هستند که بیشتر گونه های بومی آفریقای جنوبی هستند و می توانند در تمام طول سال در آب و هوای گرم با شرایط مناسب گلها را به نمایش بگذارند. علت گل ندادن شمعدانی ها به دلیل مرطوب بودن خاک، سایه زیاد، دمای سرد و کود زیاد نیتروژن است. شمعدانی ها برای گلدهی در تابستان به خاک خوب زهکشی شده، کود پتاسیم، آفتاب کامل و دمای شبانه بالای 12 درجه سانتی گراد (55 درجه فارنهایت) نیاز دارند.

به خواندن ادامه دهید تا بفهمید چرا شمعدانی های شما گل نمی دهند و چگونه می توانید بهترین شیوه ها را برای شکوفه شمعدانی به کار ببرید.

آبیاری بیش از حد یا زهکشی کند خاکها از شکوفه شمعدانی جلوگیری می کند.

تقریباً از 250 گونه به عنوان 80٪ از گل شمعدانی ها  بومی آفریقای جنوبی هستند و تقریباً در تمام طول سال در خاکی که به دلیل گرمای هوا و بارندگی های نادر تا حدودی خشک می شوند، گل می دهند.

تکرار شرایط آبیاری و رطوبت خاک زیستگاه طبیعی آنها، برای سلامت گیاه و ارتقاء گل مهم است.

بنابراین، دو دلیل رایج برای عدم گلدهی شمعدانی به دلایل زیر است:

آبیاری بیش از حد به طوری که خاک مرطوب یا خیس باقی بماند.

خاکهایی با زهکشی آهسته مانند خاک رس

خاکهای مرطوب و اسپری شده می تواند شمعدانی را تحت فشار قرار دهد و باعث بیماریهای قارچی مانند پوسیدگی ریشه شود، که از تنفس موثر ریشه جلوگیری می کند و پتانسیل شمعدانی را برای گلدهی محدود می کند.

اگر شمعدانی های شما گل نمی دهند، برنامه آبیاری خود را کاهش دهید تا خاک بین دو دوره آبیاری تا حدودی خشک شود.

به طور معمول، در صورت تابش و باران، هفته ای یکبار گلدان ها را آبیاری کنید.

موارد مهم تنظیم دفعات آبیاری (به طوری که خاک فرصت خشک شدن داشته باشد) متناسب با آب و هوای خاص شما و شرایط آب و هوایی است.

برای تعیین اینکه آیا شمعدانی های شما به آبیاری نیاز دارند یا خیر. خاک را تا عمق یک انگشت آزمایش کنید. اگر خاک مرطوب است، آبیاری را برای چند روز کنار بگذارید. اما اگر خاک شروع به خشک شدن کرد، شمعدانی را خوب خیس کنید.

 

علت گل ندادن شمعدانی در تابستان

علت گل ندادن شمعدانی در تابستان

 

اگر خاک باغچه شما مرطوب است یا به دلیل خاک رس یا خاک فشرده، سرعت تخلیه آن کم است. شمعدانی ها را در گلدان ها، ظروف یا سبدهای آویزان بکارید تا شرایط خشک شدن خاک را تکرار کنید که احتمال گلدهی شمعدانی ها را افزایش می دهد.

در صورتی که خاک به طور مداوم در منطقه ای با آفتاب کامل و خاک خوب زهکشی شده باشد. هر گونه شمعدانی را به عنوان اولویت پیوند دهید تا چشم انداز خوبی برای نمایش گلها افزایش یابد.

 

همچنین مطالعه کنید:  روش پرورش و نگهداری گل شمعدانی در گلدان

همیشه شمعدانی ها را با خیساندن خوب آبیاری کنید زیرا این امر باعث رشد و استقرار ریشه ها در خاک می شود و مقاومت گیاهان را در برابر خشکسالی افزایش می دهد.

 

علت گل ندادن شمعدانی در گلدان

شمعدانی ها به دلیل شرایط مناسب زهکشی در گلدان ها رشد و نمو می کنند، اما ضروری است که گلدان یا ظرف شما دارای سوراخ های زهکشی در پایه باشد تا آب اضافی خارج شود.

در گلدان ها و ظروف بدون زهکشی خوب، خاک دچار تیرگی می شود و گیاه یا از پوسیدگی ریشه می میرد یا دچار تنش آبی می شود و گل نمی دهد.

این امر به ویژه در مورد شمعدانی آپارتمانی صدق می کند، بنابراین همیشه اطمینان حاصل کنید که آب از گلدان خارج می شود تا خاک خیس نماند.

برای شمعدانی گلدانی در فضای باز، من گلدانی به عرض 12 اینچ را توصیه می کنم تا مطمئن شوید گلدان دارای ظرفیت کافی برای خاک و در نتیجه مواد مغذی برای گل شمعدانی است.

در آب و هوای گرم، یک گلدان بزرگتر می تواند رطوبت را نگه دارد و در روزهای گرم خیلی زود خشک نشود.

استفاده از کود برای گل شمعدانی گلدانی اهمیت بیشتری پیدا می کند زیرا ریشه می تواند مواد مغذی موجود در گلدان را تخلیه کرده و باعث کاهش گلدهی شود.

 

علت گل ندادن شمعدانی در تابستان

علت گل ندادن شمعدانی در تابستان

مطالب مرتبط: گیاه شمعدانی

 

علت گل ندادن شمعدانی: آفتاب کافی برای گل شمعدانی نیست

یکی از عوامل موثر در گلدهی گل شمعدانی، میزان نور خورشید در روز است.

برای شکوفایی قوی تر، شمعدانی های خود را در مکانی با حدود 6 ساعت آفتاب در روز قرار دهید.

سایه زیاد باعث رشد شمعدانی می شود و گلهای بسیار کمی را به نمایش می گذارد.

آفتاب صبح و بعد از آن سایه بعد از ظهر برای اکثر آب و هوا و اکثر ارقام شمعدانی برای گلدهی و برای یک گیاه سالم ایده آل است.

اگر شمعدانی های شما گل نمی دهند، آنها را در خارج از خانه و به پنجره آفتابی در داخل خانه منتقل کنید تا شمعدانی انرژی لازم برای گلدهی را داشته باشد.

 

علت گل ندادن شمعدانی: کود زیاد از گل شمعدانی جلوگیری می کند

شمعدانی ها لزوماً تغذیه کننده های سنگین نیستند. بنابراین کوددهی بیش از حد یا با غلظت زیاد می تواند باعث رشد شاخ و برگ و گل ندادن شود.

این امر به ویژه در مورد کودهای نیتروژن بالا صدق می کند.

کاهش مصرف کود به حداکثر هر 2 هفته یکبار با یک کود مایع محلول متعادل که نسبت نیتروژن، فسفر و پتاسیم برابر باشد (10:10:10 NPK).

همچنین بخوانید: علت جمع شدن برگ گیاهان چیست؟

 

علت گل ندادن شمعدانی در تابستان

 

نکات مهم برای گل دادن شمعدانی

اگر خاک به طور مداوم مرطوب باشد، سایه زیاد، کود نیتروژن زیاد، دمای سرد یا در گلدان های کوچک با مواد مغذی محدود، شمعدانی گل نمی دهد.

شمعدانی ها برای گلدهی به خاک خوب زهکشی شده، آفتاب کامل، کود پتاسیم و دمای ثابت بالای 55 درجه فارنهایت (12 درجه سانتی گراد) در شب نیاز دارند.

شمعدانی ها از آفریقای جنوبی هستند و ترجیح می دهند خاک بین دو دوره آبیاری تا شکوفا شدن و گلدهی، کمی خشک شود.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *