گیاه شمعدانی | گل شمعدانی

گلدان شمعدانی

گیاه شمعدانی

گیاه شمعدانی به عنوان پلارگونیوم شناخته می شوند گیاهان بستر محبوب هستند که در طول تابستان موجی از رنگ و عطر را ارائه می دهند. آنها به راحتی در گلدان های سفالی رشد می کنند. آنها به خوبی کاشته شده یا خودشان یا در ترکیب با گیاهان دیگری مانند اسطوخودوس و نمزیا کار می کنند. برخی از انواع شمعدانی برای رشد در سبدهای آویز نیز عالی و پرطرفدار هستند.

برخی از شمعدانی‌ها که به شمعدانی‌های برگ معطر معروف هستند، علاوه بر شکوفه‌های زیبا، برگ‌های معطری نیز دارند. سیب، پرتقال، لیمو، ادویه یا اسطوخودوس را انتخاب کنید. آنها اغلب به عنوان گیاهان دارویی فروخته می شوند؛ زیرا برگ ها خوراکی می باشند.

گل شمعدونی

همه چیز درباره گل شمعدانی

گیاه شمعدانی یک گل باغی نمادین و معطر است. پرورش دهندگان آمریکایی برای اولین بار بیش از 200 سال پیش گل شمعدانی را معرفی کردند و از آن پس این گیاه بسیار محبوب و معروف شد. شمعدانی ها سبدهای آویزان، ظروف و تخت گل ها را با برگ های فانتزی پر می کنند که به اندازه خوشه شکوفه های خوش طعمی که اطراف آنها را احاطه کرده اند جذاب هستند. کاشت شمعدانی می تواند بسیار آسان و مفید باشد. تنها چیزی که نیاز دارید چند نکته ساده برای مراقبت از گل شمعدانی است.

گیاه شمعدانی به نام شمعدانی های یکساله نیز شناخته می شوند، در واقع از تیره Pelargonium هستند. شمعدانی باغی که منشا آن آفریقای جنوبی بود، در سال 1786 از فرانسه به آمریکای شمالی راه یافت. اولین قلمه های شمعدانی توماس جفرسون به زودی به نسل هایی از باغبانان تکثیر شد که به دوستان و خانواده منتقل شدند.

بسیاری از باغبانان متعهد، گیاهان شمعدانی خود را برای کاشت مجدد در بهار در مکان های سرپوشیده نگهداری می کنند. برخی حتی در تمام طول سال شمعدانی را در داخل خانه به عنوان گیاهان آپارتمانی پرورش می دهند. شمعدانی یک گیاه واقعا همه کاره است.

همچنین مطالعه کنید: پرورش و نگهداری گل شمعدانی

مشخصات گیاه شمعدانی

نام گیاهی: Pelargonium

نام رایج: شمعدانی

عمر گل شمعدانی: چند ساله

رنگ گل: صورتی، قرمز، بنفش، برنزی، سفید

رویش گیاه: اردیبهشت تا مهر

رویش گل: اردیبهشت تا مهر

هرس در: مهر تا آبان

میزان مورد نیاز قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل

مقاومت گیاه: نصف مقاوم / نرم

نوع خاک: اسیدی / گچی / قلیایی / با زهکشی خوب / سبک / شنی

نیاز آبی گل شمعدانی : برای آبیاری این گیاه زیبا باید صبر کنید بین هر نوبت آبیاری یکبار خاک آن خشک شود همچنین بیشترین نیاز آبی گل شمعدانی را در فصل رشد یعنی بهار و تابستان دارد.

سمیت: می تواند برای گربه ها و سگ ها سمی باشد

شرایط رشد بسته به نوع شمعدانی کمی متفاوت است.

تفاوت بین گیاه شمعدانی و پلارگونیوم چیست؟

همه گیاهان دارای یک گونه یا نام لاتین و همچنین یک نام مشترک هستند. “Geranium” نام رایج گونه Pelargonium است. به طور گیج کننده ای، ” شمعدانی ” همچنین نام گیاه شناسی شمعدانی های مقاوم است که به نام های جرثقیل یا “شمعدانی واقعی” نیز شناخته می شود. با وجود نام مشترک، شمعدانی ها (پلارگونیوم و شمعدانی) گونه های متفاوت و نیازهای رشد متفاوتی نیز دارند.

نحوه پرورش شمعدانی

انواع گیاه شمعدانی

گیاه شمعدانی انواع بسیار زیادی دارد؛ آنها با بیش از 300 گونه، آنها در طیف گسترده ای از رنگ و انواع شکوفه، شاخ و برگ و حتی رایحه در دسترس هستند. اندازه آنها از 12 سانتی متر شروع می شود. چهار گونه محبوب شمعدانی عبارتند از:

گیاه شمعدانی منطقه ای

شمعدانی های کلاسیکی که شما می شناسید. شمعدانی های زونال با شکوفه های تک یا دوتایی در رنگ های سفید، صورتی، قرمز، شرابی، زرد، نارنجی و بنفش، رشد دهنده آسان، مقاوم به گرما و مقاوم در برابر خشکی هستند. ارقام کلاسیک، تانگو و کوه راکی همگی در رنگ های متنوعی عرضه می شوند.

گیاه شمعدانی سلطنتی

همچنین به عنوان شمعدانی مارشا واشنگتن شناخته می شود. آنها دارای شکوفه های رنگارنگ بزرگ هستند و به عنوان یک تنوع ظریف در نظر گرفته می شوند، اما با مراقبت مناسب رشد می کنند. آنها در مناطق سردتر بهترین عملکرد را دارند و در دمای گرم تابستان گل نمی دهند. ارقام منحصر به فرد عبارتند از Ace High ،Brown’s Butterfly ،Blue Orchid و Coral Sea.

گیاه شمعدانی پیچک

شمعدانی پیچک تپه های فراوانی از گل های آبشاری ایجاد می کند. برگ ها براق و شبیه پیچک هستند. گلهای منفرد، نیمه دوتایی و دوتایی از اوایل بهار تا اولین یخبندان پاییز شکوفا می شوند. ارقامSummer Showers ، Contessa و White Mesh را برای شکوفه های فراوان امتحان کنید.

گیاه شمعدانی معطر

شمعدانی معطر دارای برگ های معطر با بافتی مخملی هستند. در حالی که آنها به اندازه گونه های دیگر شکوفا نمی شوند، آنها مورد علاقه بسیاری از باغبانان هستند.  

اگر به دنبال کاشت یک گیاه شمعدانی مقاوم معتبر از خانواده Geraniaceae هستید، گزینه های زیادی دارید. بیشتر گیاهان چند ساله در مناطق 3 تا 8 هستند و اکثریت دارای ریزوم های قوی هستند که به راحتی پخش می شوند. برخی از شمعدانی‌های مقاوم محبوب‌تر، پوشش بسیار خوبی برای زمین ایجاد می‌کنند. کاشت ارقام از جنس Geranium macrorrhizum یا هیبریدهای Geranium cantabrigiense و Geranium oxonianum را در نظر بگیرید.

نکاتی برای کاشت، رشد و مراقبت از شمعدانی

برای اینکه بدانید چگونه گیاه شمعدانی پرورش دهید، نیازی نیست که یک باغبان چیره دست باشید. شمعدانی‌ها به کودهای فانتزی یا خاک‌های تخصصی اهمیت چندانی نمی‌دهند و برای رشد به مراقبت اولیه نیاز دارند.

 مشاهده دسته بندی کامل گیاهان آپارتمانی در گندم vip

خاک مناسب گل شمعدانی

گیاه شمعدانی

 

خاک مناسب برای گیاه شمعدانی، خاکی سست با مواد آلی فراوان است. اگر خاک شما سنگین است، از ذغال سنگ نارس، کمپوست یا پرلیت استفاده کنید. کود و ورمیکولیت توصیه نمی شود.

محل کاشت شمعدانی

تقریباً در تمام مناطق می توانید شمعدانی بکارید. با وجود دانستن این موضوع، ممکن است همچنان بپرسید که آیا شمعدانی ها به آفتاب کامل نیاز دارند؟

گیاه شمعدانی ها برای گلدهی به نور خورشید زیادی نیاز دارند، اما در مناطقی که تابستان های گرم دارند، کمی سایه توصیه می شود. وقتی صحبت از میزان نیاز شمعدانی به نور خورشید می شود، پاسخ به منطقه باغ شما بستگی دارد. مکان ایده آل دارای آفتاب صبح، سایه بعد از ظهر و خاک با زهکشی خوب است. یک منطقه با اندازه مناسب برای تخت گل شمعدانی خود انتخاب کنید. فاصله مناسب بین گیاهان خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد.

زمان کاشت شمعدانی

در فصل کاشت عجله نکنید، گیاه شمعدانی به سرما مقاوم نیست. اما اگر بیش از حد منتظر بمانید، در معرض خطر از دست دادن دمای خنک شبانه ای هستید که جوانه زدن را تشویق می کند. دانستن نحوه رشد شمعدانی در فضای باز با کاشت در زمان مناسب آغاز می شود. صبر کنید تا خطر آخرین یخبندان از بین برود و خاک شما به 60 درجه فارنهایت برسد.

گیاه شمعدانی
گیاه شمعدانی

آبیاری گل شمعدانی

 

آبیاری گیاهان آپارتمانی

 

 

از آنجایی که باید گیاه شمعدانی را به طور کامل و عمیق آبیاری کنید، زمانی را برای آبیاری یک شیار در اطراف هر گیاه بگذارید تا به عنوان مخزن آبیاری عمل کند. این اجازه می دهد تا آب جمع شود و سپس به آرامی از طریق خاک فیلتر شود. برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه، بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود.

خاک گلدان ها تمایل به گرم شدن دارد، بنابراین رشد گیاه شمعدانی در گلدان نیاز به آبیاری منظم دارد. سوراخ های زهکشی به جلوگیری از پوسیدگی ریشه کمک می کند، بنابراین لازم نیست بین دو آبیاری منتظر خشک شدن خاک باشید.

شمعدانی ها چقدر آب نیاز دارند؟ این نیاز بستگی به گیاه شما دارد. همچنین چرخه های پژمردگی و احیاء منجر به تولید ضعیف گل و ریزش برگ ها می شود.

کود برای شمعدانی

گیاه شمعدانی به کودهای سبک نیاز دارد. برای پرورش این گیاه نیازی به خرید کود مخصوص ندارید. برای کود دهی ملایم، 2 قاشق غذاخوری از کود 20-20-20 محلول در آب را با 1 گالن آب مخلوط کنید. این محلول را هر سه هفته یکبار در طول فصل رشد بمالید.

 

بهتر است گیاه شمعدانی ها را در خاک مرطوب اما با زهکشی خوب در آفتاب کامل پرورش دهید. همچنین در اواخر تابستان آبیاری را کاهش دهید و قلمه بردارید تا از جلوگیری ضررهای زمستانی مطمئن شوید. بیشتر شمعدانی ها در زمستان نیاز به محافظت بیشتری  دارند، و مقاومت آنها در مقابل سرما کاهش پیدا می کند بنابراین گلدان آنها را در پاییز و زمستان به داخل خانه در میان دیگر گیاهان آپارتمانی منتقل کنید تا مطمئن شوید که سال بعد دوباره رشد می کنند.

گیاه شمعدانی ها را می توان در هر نوع خاک باغچه کشت کرد اما آنها اغلب از خاک خنثی یا قلیایی بهره می برند و رشد بهتری نیز در این نوع خاک دارند. همچنین در موقعیت آفتاب کامل در ظروف، سبدهای آویزان یا تخت گل رشد کنید.

اگر گلدان شمعدانی را پشت پنجره ای با نور مستقیم قرار داده اید، بهتر است آنها را از آفتاب مستقیم در فصل گرم تابستان محافظت کنید.

هنگام رشد شمعدانی در ظروفی بجز گلدان، یک کمپوست چند منظوره بدون ذغال سنگ نارس با کود آهسته رهش اضافه شده انتخاب کنید. شمعدانی ها وقتی با سایر گیاهان بستر تابستانی کاشته می شوند، دیدنی به نظر می رسند. همچنین اگر در یک کمپوست خوب کاشته شوند و به خوبی نیاز آنها به آب برطرف شود، در برابر کاشت محکم با سایر گیاهان حساس مقاومت خواهند داشت.

نحوه نگهداری از گل شمعدانی

 

گیاه شمعدانی

 

شمعدانی ها را در تابستان به خوبی آبیاری کنید؛ شمعدانی ها اغلب به صورت یکساله رشد می کنند و در پایان تابستان کمپوست می شوند. اگر در مکانی بدون یخبندان زندگی می کنید، ارزش آن را دارد که آنها را برای زمستان نگه دارید.

برای زمستان گذرانی گیاه شمعدانی ، گیاهانی را که در خاک باغچه یا گلدان های بزرگ هستند بلند کرده و در گلدان کوچکتری قرار دهید. این کار باید قبل از اولین یخبندان انجام شود. برگ های آسیب دیده و گل های پژمرده را بردارید. گیاهان را حدود یک سوم برش دهید و در مکانی روشن اما بدون یخبندان و سرمای شدید قرار دهید.

توجه کنید که با این کار گیاهان به خواب کامل نمی روند، بنابراین در طول زمستان نیز به آرامی گیاه را آبیاری کنید. در بهار، یک کود مایع عمومی را به خاک گیاه اضافه کنید و آبیاری را نیز افزایش دهید. کاشت را فقط زمانی که تمام خطر یخبندان از بین رفت، معمولاً از اواخر ماه اردیبهشت انجام دهید.

اگر گیاه شمعدانی را به عنوان گیاهان خانگی پرورش دهید، می توانید اجازه دهید گیاه تا پاییز و حتی زمستان به گلدهی خود ادامه دهد. شمعدانی های داخلی را دور از رادیاتور یا شومینه به طور کل حرارت مستقیم نگه دارید.

نحوه تکثیر شمعدانی

از رشد جدید گیاهان زمستان شمعدانی در بهار قلمه بگیرید. در صورت تمایل می توان قلمه ها را در اواخر تابستان برداشت.

برای حذف مواد بریده شده، بالای سومین مفصل زیر نوک در حال رشد را برش دهید. جوانه های گل دهنده ای که در حال شکل گیری هستند را بچسبانید. با یک چاقوی تمیز به جز دو برگ رویی آن را جدا کنید. پایه برش را درست زیر پایین ترین مفصل دوباره برش دهید.

یک گلدان پلاستیکی باغچه را با کمپوست برش پر کنید و کمپوست را سفت کنید. قلمه ها را آبیاری کرده و حدود 1 سانتی متر داخل کمپوست قرار دهید. گلدان ها را در مکانی گرم اما نه گرم که نور باشد قرار دهید. اگر از انواع مختلف گیاه شمعدانی قلمه گرفته اید، برچسب زدن گلدان را فراموش نکنید.

علت رشد نکردن گل شمعدانی

 

گل شمعدانی

 

شمعدانی های منطقه ای به زنگ پلارگونیوم حساس هستند. این یک بیماری قارچی است که اغلب در تابستان های مرطوب یا زمانی که گیاهان در فضایی با تهویه ضعیف رشد کرده اند بدتر می شود. زنگ به راحتی دیده می شود زیرا سطح زیرین برگ ها لکه های قهوه ای را نشان می دهد. گیاهانی که در لکه های قهوه ای پوشیده شده اند را از بین ببرید تا علت رشد نکردن گل شمعدانی برطرف شود، و گل های زیبایی شکوفا شوند.

 

پرورش گل شمعدانی در گلدان

آیا نمی دانید چگونه گیاه شمعدانی را در گلدان بکارید؟ در واقع کاشت آنها در زمین به سادگی انجام میشود. شما به خاک سست، با زهکشی خوب، آبیاری مداوم و سطوح کم کوددهی نیاز دارید. شمعدانی ها در ظروف با هر شکل و اندازه به خوبی رشد می کنند، البته تا زمانی که سوراخ های زهکشی داشته باشند. کلید رشد موفقیت آمیز گل شمعدانی در گلدان، قرار دادن آنها در مکان های آفتابی و دور از بادهای مخرب است.

مزیت افزوده کاشت گیاه شمعدانی در گلدان این است که می توانید به سادگی گلدان ها را در طول زمستان به داخل گلدان منتقل کنید. هنگامی که شمعدانی ها در کنار پنجره آفتابی قرار می گیرند، حتی در سردترین ماه ها به عنوان یک گیاه آپارتمانی رشد می کنند. در بهار، آنها را به تدریج پس از آخرین یخبندان به خارج از منزل منتقل کنید.

 

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم شما را با گیاه شمعدانی آشنا کنیم و نحوه ی رشد و پرورش آنها را نیز آموزش دهیم و نکات مهمی را ارائه دهیم، امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد.

جهت خرید گل آنلاین  و بررسی قیمت گل شمعدانی کافی است با کارشناسان مجموعه گل فروشی اینترنتی گندم vip تماس حاصل بفرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *