گلدان شمعدانی

گلدان شمعدانی

شمعدانی (Pelargonium x hortorum) گیاهان  محبوب در باغ هستند، اما معمولاً در داخل خانه یا بیرون در سبدهای آویزان رشد می کنند. پرورش گیاهان شمعدانی تا زمانی که بتوانید آنچه را که نیاز دارند به آنها بدهید ، آسان است.

همچنین بخوانید :  روش پرورش و نگهداری گل شمعدانی در گلدان

نگهداری از گیاه شمعدانی

مراقبت از گیاه شمعدانی
نحوه رشد شمعدانی بسته به محل یا نحوه پرورش گیاهان شمعدانی ، تا حدودی نیازهای آنها متفاوت خواهد بود.
نور مورد نیاز برای گیاه شمعدانی
در فضای داخلی یا خانه ، شمعدانی ها به نور زیادی احتیاج دارند اما شرایط نور متوسط ​​را تحمل می کنند. شمعدانی های خود را در منطقه ای با حداقل شش تا هشت ساعت نور خورشید قرار دهید. از آنجا که این گیاهان باید از سرما محافظت شوند ، قبل از کاشت منتظر بمانید تا تهدید سرمازدگی برطرف شود.
خاک گلدان مناسب گیاه شمعدانی
این گیاهان باید در خاک گلدان با زهکشی خوب نیز رشد کنند. هنگام رشد شمعدانی در فضای باز ، آنها به خاک مرطوب و زهکشی مناسب مانند خاک گلدان آپارتمانی با مقادیر مساوی خاک ، ذغال سنگ نارس و پرلیت نیاز دارند. گیاهان به فضایی حدود 8 تا 12 اینچ (20 تا 30 سانتی متر) با فاصله و در عمق یکسانی برای کاشت اولیه خود نیاز دارند. مالچ کردن گیاهان نیز برای کمک به حفظ رطوبت توصیه می شود.
آبیاری گلدان شمعدانی
مراقبت از شمعدانی چه در داخل خانه و چه در خارج ، بسیار حساس است. آبیاری باید عمیق انجام شود . همه انواع شمعدانی نیاز به زهکشی عالی دارند. ... هر روز نباید برای آبیاری این گیاهان عجله کنید ، زیرا وقتی بین دو آبیاری خاک آنها خشک می شود ، آنها بهتر رشد می کنند.
دما و رطوبت گیاهان
آنها همچنین به دمای داخلی در حدود 65-70 درجه فارنهایت (18-21 درجه سانتیگراد) در طول روز و 55 درجه فارنهایت (13 درجه سانتیگراد) در شب نیاز دارند.
کوددهی گیاه شمعدانی
کوددهی معمولاً ضروری است. هر چهار تا شش هفته در طول فصل رشد از کود محلول در آب یا کود 5-10-5 با مواد آلی اضافی استفاده کنید.

گیاه شمعدانی

گیاه شمعدانی به عنوان پلارگونیوم شناخته می شوند گیاهان بستر محبوب هستند که در طول تابستان موجی از رنگ و عطر را ارائه می دهند. آنها به راحتی در گلدان های سفالی رشد می کنند. آنها به خوبی کاشته شده یا خودشان یا در ترکیب با گیاهان دیگری مانند اسطوخودوس و نمزیا کار می کنند. برخی از انواع شمعدانی برای رشد در سبدهای آویز نیز عالی و پرطرفدار هستند.

برخی از شمعدانی‌ها که به شمعدانی‌های برگ معطر معروف هستند، علاوه بر شکوفه‌های زیبا، برگ‌های معطری نیز دارند. سیب، پرتقال، لیمو، ادویه یا اسطوخودوس را انتخاب کنید. آنها اغلب به عنوان گیاهان دارویی فروخته می شوند؛ زیرا برگ ها خوراکی می باشند.

مشخصات گیاه شمعدانی

نام گیاهی : Pelargonium

نام رایج: شمعدانی

عمر گل شمعدانی: چند ساله

رنگ گل: صورتی، قرمز، بنفش، برنزی، سفید

رویش گیاه: اردیبهشت تا مهر

رویش گل: اردیبهشت تا مهر

هرس در: مهر تا آبان

میزان مورد نیاز قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل

مقاومت گیاه: نصف مقاوم / نرم

نوع خاک: اسیدی / گچی / قلیایی / با زهکشی خوب / سبک / شنی

نیاز آبی گل شمعدانی : برای آبیاری این گیاه زیبا باید صبر کنید بین هر نوبت آبیاری یکبار خاک آن خشک شود همچنین بیشترین نیاز آبی گل شمعدانی را در فصل رشد یعنی بهار و تابستان دارد.

سمیت: می تواند برای گربه ها و سگ ها سمی باشد

شرایط رشد بسته به نوع شمعدانی کمی متفاوت است.

تفاوت بین گیاه شمعدانی و پلارگونیوم چیست؟

همه گیاهان دارای یک گونه یا نام لاتین و همچنین یک نام مشترک هستند. “Geranium” نام رایج گونه Pelargonium است. به طور گیج کننده ای، ” شمعدانی ” همچنین نام گیاه شناسی شمعدانی های مقاوم است که به نام های جرثقیل یا “شمعدانی واقعی” نیز شناخته می شود. با وجود نام مشترک، شمعدانی ها (پلارگونیوم و شمعدانی) گونه های متفاوت و نیازهای رشد متفاوتی نیز دارند.

نحوه پرورش شمعدانی

 

گیاه شمعدانی

گیاه شمعدانی

 

 

بهتر است گیاه شمعدانی ها را در خاک مرطوب اما با زهکشی خوب در آفتاب کامل پرورش دهید. همچنین در اواخر تابستان آبیاری را کاهش دهید و قلمه بردارید تا از جلوگیری ضررهای زمستانی مطمئن شوید. بیشتر شمعدانی ها در زمستان نیاز به محافظت بیشتری  دارند، و مقاومت آنها در مقابل سرما کاهش پیدا می کند بنابراین گلدان آنها را در پاییز و زمستان به داخل خانه در میان دیگر گیاهان آپارتمانی منتقل کنید تا مطمئن شوید که سال بعد دوباره رشد می کنند.

گیاه شمعدانی ها را می توان در هر نوع خاک باغچه کشت کرد اما آنها اغلب از خاک خنثی یا قلیایی بهره می برند و رشد بهتری نیز در این نوع خاک دارند. همچنین در موقعیت آفتاب کامل در ظروف، سبدهای آویزان یا تخت گل رشد کنید.

اگر گلدان شمعدانی را پشت پنجره ای با نور مستقیم قرار داده اید، بهتر است آنها را از آفتاب مستقیم در فصل گرم تابستان محافظت کنید.

هنگام رشد شمعدانی در ظروفی بجز گلدان، یک کمپوست چند منظوره بدون ذغال سنگ نارس با کود آهسته رهش اضافه شده انتخاب کنید. شمعدانی ها وقتی با سایر گیاهان بستر تابستانی کاشته می شوند، دیدنی به نظر می رسند. همچنین اگر در یک کمپوست خوب کاشته شوند و به خوبی نیاز آنها به آب برطرف شود، در برابر کاشت محکم با سایر گیاهان حساس مقاومت خواهند داشت.

نحوه نگهداری از گل شمعدانی

 

گیاه شمعدانی

 

شمعدانی ها را در تابستان به خوبی آبیاری کنید؛ شمعدانی ها اغلب به صورت یکساله رشد می کنند و در پایان تابستان کمپوست می شوند. اگر در مکانی بدون یخبندان زندگی می کنید، ارزش آن را دارد که آنها را برای زمستان نگه دارید.

برای زمستان گذرانی گیاه شمعدانی ، گیاهانی را که در خاک باغچه یا گلدان های بزرگ هستند بلند کرده و در گلدان کوچکتری قرار دهید. این کار باید قبل از اولین یخبندان انجام شود. برگ های آسیب دیده و گل های پژمرده را بردارید. گیاهان را حدود یک سوم برش دهید و در مکانی روشن اما بدون یخبندان و سرمای شدید قرار دهید.

توجه کنید که با این کار گیاهان به خواب کامل نمی روند، بنابراین در طول زمستان نیز به آرامی گیاه را آبیاری کنید. در بهار، یک کود مایع عمومی را به خاک گیاه اضافه کنید و آبیاری را نیز افزایش دهید. کاشت را فقط زمانی که تمام خطر یخبندان از بین رفت، معمولاً از اواخر ماه اردیبهشت انجام دهید.

اگر گیاه شمعدانی را به عنوان گیاهان خانگی پرورش دهید، می توانید اجازه دهید گیاه تا پاییز و حتی زمستان به گلدهی خود ادامه دهد. شمعدانی های داخلی را دور از رادیاتور یا شومینه به طور کل حرارت مستقیم نگه دارید.

نحوه تکثیر شمعدانی

از رشد جدید گیاهان زمستان شمعدانی در بهار قلمه بگیرید. در صورت تمایل می توان قلمه ها را در اواخر تابستان برداشت.

برای حذف مواد بریده شده، بالای سومین مفصل زیر نوک در حال رشد را برش دهید. جوانه های گل دهنده ای که در حال شکل گیری هستند را بچسبانید. با یک چاقوی تمیز به جز دو برگ رویی آن را جدا کنید. پایه برش را درست زیر پایین ترین مفصل دوباره برش دهید.

یک گلدان پلاستیکی باغچه را با کمپوست برش پر کنید و کمپوست را سفت کنید. قلمه ها را آبیاری کرده و حدود 1 سانتی متر داخل کمپوست قرار دهید. گلدان ها را در مکانی گرم اما نه گرم که نور باشد قرار دهید. اگر از انواع مختلف گیاه شمعدانی قلمه گرفته اید، برچسب زدن گلدان را فراموش نکنید.

علت رشد نکردن گل شمعدانی

 

گل شمعدانی

 

شمعدانی های منطقه ای به زنگ پلارگونیوم حساس هستند . این یک بیماری قارچی است که اغلب در تابستان های مرطوب یا زمانی که گیاهان در فضایی با تهویه ضعیف رشد کرده اند بدتر می شود. زنگ به راحتی دیده می شود زیرا سطح زیرین برگ ها لکه های قهوه ای را نشان می دهد. گیاهانی که در لکه های قهوه ای پوشیده شده اند را از بین ببرید تا علت رشد نکردن گل شمعدانی برطرف شود، و گل های زیبایی شکوفا شوند.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم شما را با گیاه شمعدانی آشنا کنیم و نحوه ی رشد و پرورش آنها را نیز آموزش دهیم و نکات مهمی را ارائه دهیم، امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد.

جهت خرید گل آنلاین  و بررسی قیمت گل شمعدانی کافی است با کارشناسان مجموعه گل فروشی اینتنرتی گندم vip تماس حاصل بفرمایید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *