تفاوت گیاه پوتوس با فیلودندرون

تفاوت گیاه پوتوس با فیلودندرون

مسلماً پوتوس و فیلودندرون از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی در اطراف ما هستند و از قضا اغلب آنها را با یکدیگر اشتباه می گیرند. در حالی که ظاهری شبیه به هم دارند و نیازها و عادات و رشد یکسانی دارند ، گیاهان مختلفی با ویژگی ها و نیازهای مجزا هستند. وقتی دانستید که به دنبال چه چیزی بگردید ، به راحتی از یکدیگر قابل تشخیص هستند.

همچنین بخوانید : نحوه نگهداری از گیاه پوتوس (Devil’s Ivy)

مطالب مرتبط :  نحوه نگهداری از گیاه فیلودندرون

 

تفاوت گیاه پوتوس با فیلودندرون

 

هشدار
هر دو پوتوس و فیلودندرون هنگام بلع برای گربه ها و سگ ها سمی هستند. در اطراف حیوانات خانگی با احتیاط پرورش دهید.

 

تفاوت پوتوس و فیلودندرون

چندین تفاوت اساسی بین پوتوس (که معمولاً “پیچک شیطان” نیز نامیده می شود) و فیلودندرون ها وجود دارد که می تواند به تفاوت آنها کمک کند. اینها شامل طبقه بندی ، شکل و بافت برگ ، ریشه و دمبرگهای هوایی ، عادت رشد و برگهای جدید و نیاز رشد آنها است.

 

تفاوت گیاه پوتوس با فیلودندرون
برگ های پوتوس ، تفاوت گیاه پوتوس با فیلودندرون

 

 

طبقه بندی

تاکسونومی شاخه ای از علم است که مربوط به طبقه بندی گروه های موجودات بیولوژیکی است و نحوه نامگذاری و سازماندهی گیاهان به جنس و خانواده است. اساساً مربوط به نامگذاری گیاه شناسی است.

Pothos و philodendrons دو گیاه مجزا هستند که به جنس های جداگانه ای تعلق دارند. Pothos از تیره Epipremnum و فیلودندرون از تیره Philodendron است. با این حال ، آنها در همان خانواده وجود دارند ، زیرا هر دو شاخساره و فیلودندرون از خانواده گیاهان آروئید (Araceae) هستند.

شکل برگ و بافت

یکی از ساده ترین راه ها برای تشخیص پوتوس و فیلودندرونها کنار برگهای آنهاست. برگهای فیلودندرون بیشتر به شکل قلب است که نازک تر و دارای بافتی نرم است. از طرف دیگر ، Pothos دارای برگهایی بزرگتر ، ضخیم تر و موم دار است.

این اختلافات برگ بخصوص در ناحیه اتصال دمبرگ به پایه برگ محسوس است. در حالی که پایه یک برگ پوتوس نسبتاً مستقیم است ، پایه یک برگ فیلودندرون به طور چشمگیری به سمت داخل خمیده و به شکل بالای قلب است.

 

تفاوت گیاه پوتوس با فیلودندرون

فیلودندرون ، تفاوت گیاه پوتوس با فیلودندرون

 

 

ریشه های هوایی و دمبرگ ها

همچنین می توان تفاوت هایی را بین ریشه های هوایی و دمبرگ های پوتوس ها در مقابل ریشه های هوایی و دمبرگهای گیاه فیلودندرون مشاهده کرد. هر دو چالاک و فیلودندرون دارای ریشه های هوایی تهاجمی هستند که به آنها اجازه می دهد تا در اطراف سطح صعود کنند . با این حال ، pothos (تصویر سمت راست) فقط یک ریشه بزرگ هوایی در هر گره دارد ، در حالی که فیلودندرون (تصویر سمت چپ) ممکن است چندین ریشه هوایی کوچکتر در هر گره داشته باشد ، و به نظر می رسد وحشی تر و رام نشده باشد.

 

دمبرگ ها ساقه های کوچکی هستند که برگ ها را به ساقه های اصلی گیاه متصل می کنند. به دلیل تفاوت در عادات رشد ، گودال ها دارای دمبرگ هایی هستند که به سمت ساقه ای که به آن متصل می شوند فرورفتگی دارند ، در حالی که فیلودندرون ها دارای دمبرگ هایی کاملا گرد هستند. دمبرگ های فیلودندرون نیز نازک تر از دمبرگ های گودال هستند.

 

تفاوت گیاه پوتوس با فیلودندرون

پوتوس ، تفاوت گیاه پوتوس با فیلودندرون

 

 

عادت رشد و برگهای جدید
روش دیگر برای تشخیص تفاوت بین پوتوس ها در برابر فیلودندرون جستجوی وجود کاتافیل ها است. هنگامی که برگهای جدید در یک گیاه philodendron رشد می کنند ، از کاتافیل ها بیرون می آیند ، که در اصل برگ های کوچکی هستند که برگ جدید را در هنگام رشد محصور و محافظت می کنند. آنها معمولاً پس از باز شدن برگ جدید روی گیاه باقی می مانند و در نهایت خشک می شوند و می ریزند. Pothos به این روش برگ جدید نمی روید. به جای ظهور از کاتافیل ، برگهای جدید گیاهان پوتوس به سادگی رشد می کنند و از برگ قبلی باز می شوند.

همچنین بخوانید : تفاوت رز هلندی و رز ایرانی

 

تفاوت گیاه پوتوس با فیلودندرون

تفاوت گیاه پوتوس با فیلودندرون

 

اختلافات در حال رشد

مسلماً ، در مورد نور ، خاک ، آب و دما ، پوتوس ها و فیلودندرونها نیازهای بسیار مشابهی دارند و هر دو از گیاهان آپارتمانی با نگهداری کم محسوب می شوند. با این وجود ، چند تفاوت جزئی وجود دارد که دانستن آنها مفید است.

در حالی که هر دو چالاک و فیلودندرون می توانند نور کم را تحمل کنند ، پوتوس ها نور کم را با سرعت بیشتری نسبت به فیلودندرون ها تحمل می کنند. Philodendrons زودتر از پوتوس ها پا می گیرد و اگر نور کافی دریافت نکند ، برگ های بسیار ریز رشد می کند. از طرف دیگر ، پوتوس ها با سرعت کمتری لگ دار می شوند و اندازه برگ آنها در نور کم نسبتاً بی تأثیر است.

همچنین تکثیر گیاهچه ها با قلمه نسبت به فیلودندرون کمی راحت تر است و مقاومت بیشتری به خشکی دارند.

 

 

 

گیاه دیگری وجود دارد که غالباً هم با پوتوس ها و هم با گیاهان فیلودندرون اشتباه گرفته می شود. Scandipsus pictus یکی دیگر از گیاهان در خانواده آرویدها است که مشخصه آن عادت رشد  و تکه های براق و نقره ای براق در تمام برگهای آن است که به آن درخششی کم رنگ می بخشد و نیازهای رشد آن بسیار شبیه به پوتوس ها و گیاهان زراعی است.

انواع مختلفی از پوتوس و فیلودندرون های  وجود دارد که شبیه یکدیگر هستند. دستورالعمل های کلی که در اینجا ذکر شده است به شما کمک می کند تا هر گونه گونه پوتوس یا فیلودندرون  را به راحتی شناسایی کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *