انواع ساکولنت | گیاهان ساکولنت و نگهداری از آن

انواع ساکولنت

انواع ساکولنت

انواع ساکولنت کدامند؟

انواع مختلفی از ساکولنت ها وجود دارد، انتخاب بهترین آنها برای نیازها و علایق منحصر به فرد شما می تواند چالش برانگیز باشد. چقدر بزرگ می شوند؟ چقدر به نور خورشید نیاز دارند؟ در مورد آبیاری چطور؟ آیا آنها می توانند در زمستان در فضای باز بمانند؟

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع مختلف ساکولنت (succulent) آشنا کنیم، اما قبل از آن بهتر است کمی با کلیت این گونه آشنا شوید.

 

ساکولنت چیست؟

یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی که نیاز به مراقبت و رسیدگی شدیدی ندارند انواع ساکولنت ها هستند. این گیاهان به صورت کوچک و متوسط هستند و تفاوت های ظاهری زیادی در انواع آن وجود دارد.

در گذشته آنها در بیابان ها رشد پیدا میکردند اما جالب است که آنها راه به خانه ها پیدا کردند و اغلب گیاه دوستان یکی از گونه های آن را در آپارتمان خود دارند.

این گیاه دارای اندام های سفت و گوشتی است که در آنها آب ذخیره میکند. بنابراین آنها می توانند در شرایط سخت آب و هوایی دوام بیاورند و رشد کنند. انواع ساکولنت در سرتاسر این کره خاکی یافت میشوند از آسیا و آفریقا گرفته تا بیابان های آمریکا.

گونه های ساکولنت

آلوئه ورا

انواع ساکولنت

 یکی از محبوب ترین و معروف ترین نوع های این گیاه مقاوم آلوئه ورا ها هستند. این گیاه سبز آب دار وگوشتی را می توان در گلدان کاشت و نگهداری کرد.

آلوئه ورا علاوه بر اینکه جنبه زینتی دارد می توان خواص درمانی فراوانی دارد که اغلب برای خواص آن، این گیاه را میشناسند.

حتی این روزها شما می توانید نوشیدنی های آلوئه ورا را در هر نقطه ای از شهر پیدا کنید.

بهترین نوری که مناسب آن باشد، قرار گرفتن در معرض نور زیاد اما به صورت غیر مستقیم است.

اگر برگ ها این گیاه شروع به تغییر رنگ کرد؛ یعنی برگ های آن به رنگ نارنجی و قهوه ای نزدیک شدند نشان دهنده این است شدت نور ززیاد است و لازم است که جای گلدان را تغییر دهید.

آلوئه ورا را باید در دمای بین 17 تا 25 درجه سانتی گراد نگه داشت و آن را از محیط های سرد دور نگه دارید.

مانند انواع دیگر ساکولنت ها، این گیاه محبوب هم آب را در میان ساقه و برگ ها ذخیره میکند و نیاز به آبیاری زیاد ندارد.

خاک مناسب بای الوئه ورا خاک باغچه یا خاکی است که به خوبی زهکی شده باشد. برای رشد بهتر باین گیاه بهتر است در آخر بهار یا تابستان اقدام به کود دهی کنید و آن را با یک کود نیمه قوی انجام دهید.

مطالعه بیشتر: نگهداری از گلدان آلوورا

کالانکوئه (Kalanchoe blossfeldiana)

کالانکوئه

 

کالانکوئه  که یکی از انواع ساکولنت که به عنوان شاد ترین آنها از آن یاد میشود، همچنین این گیاه با نام کتی آتشین نیز شهرت دارد.

این گیاه گلدار زیبا با برگ های بیضی شکل درخشان به رنگ سبز تیره در فصل پاییز با گل هایی به رنگ صورتی، ارغوانی، سفید، نارنجی، زرد و یا قرمز شکوفا میشود. اگر کالانکوئه در زمستان شروع به گل دهی کند معمولا گل هایی به رنگ سفید خواهد داشت.

زمانی که این گیاه رشد کافی داشته باشد و به مرحله بلوغ برسد شکا جالبی مانند فنجان میگیرد.

این گیاه بومی مناطق گرمسیری است و بسیار نسبت به سرما حساس است و نیاز به نور طبیعی غیر مستقیم نیاز دارد. همچنین نور باید به صورت یکسان به تمام آن بتابد وگرنه نمی تواند شکوفا شود.

این گیاه زیبا هر چقدر دمای شدید تری حس کند زودتر شکوفا میشود. دمای ایده آل برای کالانکوئه بین 18 تا 35 درجه است.

برای کود دهی کتی آتشین باید در آواخر بهار و تابستان اقدام کنید و بهتر است یک کود ملایم را  در آب حل کنید و مورد استفاده قرار دهید.

ترکیب خاک گلدان و خاک کاکتوس با زهکسی بالا مناسب ترین خاک برای رشد این گونه از انواع ساکولنت است.

کالانکوئه چندان مورد توجه آفات نیست اما می‌تواند توسط شته یا شپشک آردی تهدید شود.

همچنین بخوانید: انواع کاکتوس های بزرگ که میتوانید در آپارتمان نگهداری کنید

 

کراسولا اواتا (Crassula ovata)

 

یشم

یکی از عجیب ترین و پر رمز و راز ترین انواع ساکولنت گیاه یشم یا همان کراسولا است که به درخت ثروت، درخت پول یا گیاه پول هم مشهور است.

برگ های ضخیم و سبز این گیاه معمولا به شکل مثلث یا بیضی هستند که بسیار هم براق دیده می شوند. این گیاه چندساله، همیشه سبز است.

خاک مناسب و غنی برای رشد گل یشم بسیار پراهمیت است. برای سرحال بودن و رشد مناسب به خاک حاصلخیز، غنی، سبک و زهکشی شده نیازمند است.

بنابراین برای کاشتن و رشد کافی این گیاه در گلدان خاکی با ترکیب خاک رس، خاک لومی، ماسه، خاک برگ مناسب می باشد و همچنین می توانید ترکیبی از کوکوپیت، ماسه و پرلیت هم داشته باشید.

کراسولا مانند انواع ساکولنت ها نیاز به آبیاری فراوان ندارد و نور مستقیم برگ های این گیاه آپارتمانی را می سوزاند.

 

اچوریا (Echeveria)

 اچوریا

یکی از بزگترین انواع ساکولنت ها، این گیاه مخملی است که به آشوریا و ساق عروس مشهور است.

برگ های اچوریا مانند گل رز هستند که می توانند به اندازه ی یک بشقاب بزرگ رشد کنند. اغلب از این گیاه برای باغچه آرایی  استفاده می­شود.

این گیاه اصلا به آبیاری زیادی نیاز ندارد فقط کافیست خاک آن را مرطوب نگه دارید. البته کم آبی و خشک شدن خاک آن باعث پژمرده شدن آن خواهد شد.

آشوریا نیاز به یک خاک سبک دارد که آب را در خود نگه ندارد و به سرعت خشک شود. خاک کاکتوس یا خاک گلدان برای این نوع بسیار مناسب است.

این گیاه برخلاف گونه های قبلی نور مستقیم را به سایه و نور غیر مستقیم ترجیح میدهد اما باید مراقب باید مواظب تغییرات شدید نور باشید؛ هرگونه تغییری که ناگهان اتفاق بیافتد، باعث استرس و پژمرده شدن اچوریا میشود.

اگر در مناطق سردسیر زندگی میکنید از کاشتن این گیاه بیرون از خانه پرهیز کنید، آشوریا بسیار مناسب برای پروررش در پاسیو است.

کلام آخر

دراین مقاله تلاش کردیم شما را با چند نمونه محبوب از انواع ساکولنت آشنا کنیم، این گیاهان از لحاظ ظاهری کمی شبیه به کاکتوس ها هستند اما نباید آن ها را با یکدیگر اشتباه گرفت. امیدواریم که این مطلب مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

مطالعه بیشتر: نکات مهم در نگهداری از کاکتوس ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *