2 راه آسان برای تکثیر بامبو

تکثیر بامبو

2 راه آسان برای تکثیر بامبو 

اساساً سه روش برای تکثیر بامبو وجود دارد که شامل گرفتن قلمه از ریشه های ریزوماتوز، برداشتن قلمه از ساقه های جوان (ساقه) می باشد. در اکثر موارد، قلمه های ریشه سریع ترین و ساده ترین راه برای تکثیر بامبو هستند. یافتن دانه‌ها دشوار است و به کندی رشد می‌کند، به همین جهت ما تصمیم گرفتیم در این مقاله دو روش سریع را شرح دهیم. با ما همراه باشید.

 ریزوم و قلمه ریشه

 

ریزوم و قلمه ریشه بامبو

 

 

در طبیعت، موثرترین روش تکثیر و تجدید بامبو از طریق گسترش زیرزمینی است. به عبارت دیگر، ریشه ها گسترش می یابند، و با این کار، به طور مداوم شاخه های جدیدی تولید می کنند که به سرعت به قطب های بلند تبدیل می شوند. نه تنها موثرترین استراتژی طبیعی است، بلکه باغبانان سخت کوش نیز می توانند این تکنیک را برای خود اسفاده کنند.

اما قبل از شروع شروع، مهم است که تفاوت بین دویدن بامبو و بامبو کلوخه را تشخیص دهید . دوندگان دارای ریزوم های بلندی هستند که به موازات زمین و به سمت بیرون و دور از گیاه اصلی رشد می کنند. با گسترش آنها، ریشه ها از گره های ریزوم ها بیرون می آیند و در نهایت ریزوم ها شاخه های تازه را به سمت بالا می فرستند. به تصویر زیر مراجعه کنید.

از طرف دیگر، بامبوهای کلوخه دارای سیستم ریشه ای فشرده هستند که در آن ریزوم ها به سمت بالا منحنی می شوند و تمایل دارند تا شاخه های جدید نزدیک به هم، درست در کنار گیاه اصلی تولید کنند.

تکثیر بامبو از ریزوم در حال اجرا بسیار ساده تر از ریزوم کلوخه ای خواهد بود، اما می توان آن را با هر دو انجام داد. اگر یک بامبو در حال دویدن دارید، احتمالاً در برخی مواقع متوجه خواهید شد که این گیاه میل غیرقابل توقفی برای گسترش دارد و شما بیش از اندازه ریزوم دارید که می توانید با آن کار کنید. به عنوان بخشی از نگهداری از بامبو خود، احتمالاً باید به طور دوره‌ای خاک را حفر کنید تا ریزوم‌ها را برش دهید، اگر در زمین است. اگر در گلدان است، باید هر چند وقت یکبار بامبو را پیوند بزنید، و زمانی که این کار را انجام دادید، توپ ریشه را به واحدهای کوچکتر تقسیم کنید.

 

آماده سازی

تکثیر بامبو از طریق ریزوم بهتر است در اوایل بهار انجام شود ، زمانی که شاخه های جدید تازه جوانه می زنند.

با آبیاری خوب گیاه مادر شروع کنید . این کار را یک روز زودتر انجام دهید تا خاک مرطوب باشد اما خیس نباشد. به طور کلی، بامبو دوست دارد نسبتاً مرطوب باشد، اما خیس نباشد. و به خصوص در یک زمان استرس زا مانند هنگام تقسیم ریزوم .

چند گلدان کوچک برای قرار دادن پیوندها آماده کنید. در حالی که برش های بزرگتر می توانند داخل گلدان های بزرگتر یا مستقیماً در زمین بروند. اما مبتدیان احتمالا باید از قلمه های کوچکتر استفاده کنند.

بامبو خاک غنی را ترجیح می دهد که با کمپوست یا کود آلی مخلوط شده باشد. و نیاز به زهکشی خوب دارد. چیزی زیبا و لومی که می‌توانید آن را اغلب بدون غرق شدن آب آبیاری کنید.

و ابزار خود را فراموش نکنید: اندازه بیل مناسب برای اندازه حفاری شما. و چند گیره خوب برای بریدن از میان ریزوم ها.

اگر با یک شبکه ریزوم به خصوص درهم و برهم سروکار دارید، یا در حال تقسیم کردن یک روت گلوله بامبو که در گلدان بسته شده است، ممکن است بخواهید از یک Sawsall یا نوع دیگری از اره متقابل استفاده کنید. اگر با یک بامبو یا نمونه بزرگتر کار می کنید، این می تواند به شما کمک کند تا یک برش تمیز ایجاد کنید.

فرآیند

چه گیاه مادری شما در زمین باشد و چه در ظرف، شما باید به دنبال قسمتی از ریزوم باشید که دورتر از هسته است. اگر این بامبو در حال ریشه دواندن است مانند Phyllostachys و در زمین است، می توانید نوک ریزوم را چندین سانت دورتر از گیاه اصلی داشته باشید. با کمک یک بیل دستی تیز باید بتوانید انتهای ریزوم ها را از خاک بیرون آورده و به سمت گیاه دنبال کنید.

 

اکنون بخش هایی را پیدا کنید که سالم و قوی به نظر می رسند. بسیاری از ریشه های تازه نشانه خوبی هستند، پیچک های نرم و سفید از ریزوم ها خارج می شوند. و مانند عکس بالا به دنبال جوانه ها یا شاخه های کوچک بگردید. قسمتی از ریزوم به طول 4 تا 6 اینچ، با حداقل چند گره یا مفصل، و با 2 یا 3 جوانه یا شاخه ایده آل خواهد بود. اگر از بیشه‌های بزرگ‌تری از بامبوهای در حال تکثیر هستید، می‌توانید تقریباً هر چیزی را تا زمانی که ریشه‌های خوبی در آن داشته باشد، حفر کنید. اما اگر قلمه ای از ظرف می برید، می توانید به چیزی کوچکتر بسنده کنید.

 

یک قسمت از برش ریزوم را در هر گلدان قرار دهید. ریزوم ها را تا حد امکان موازی با زمین نگه دارید و شاخه ها را به سمت بالا نشان دهید. تا زمانی که به سمت بالا حرکت می کنند، لازم نیست کامل باشند. ریشه ها و ریزوم ها را به طور کامل با حدود 2 یا 3 اینچ خاک بپوشانید. اگر ساقه ها بلندتر از آن باشند، بالای خاک خود را نشان می دهند. اما اگر آنها فقط جوانه های کوچکی باشند، ممکن است در زیر خاک غوطه ور بمانند. کثیفی زیاد بهتر از ناکافی بودن آن است.

به آبیاری قلمه های گلدانی مانند بامبوهای دیگر ادامه دهید، آنها را مرطوب اما نه خیس نگه دارید. یک ماستر یا بطری اسپری به مرطوب نگه داشتن آنها کمک می کند. آنها ممکن است تا پایان تابستان آماده پیوند شوند، یا ممکن است لازم باشد تا بهار بعد صبر کنید. در آب و هوای با زمستان های خشن و یخبندان، باید منتظر بمانید تا گیاه به طور کامل مستقر شود و آن را در معرض عناصر قرار دهید.

 

اگر ضریب موفقیت 100 درصدی بدست نیاوردید ناامید نشوید. شما باید از شاخه های جدید ببینید که آیا برش زنده مانده است یا خیر. اما گاهی اوقات شاخه ها خاموش می مانند، در حالی که فعالیت های زیادی در زیر زمین وجود دارد. مراقب سوراخ‌های زهکشی کف گلدان‌ها باشید تا نشانه‌هایی از رشد ریشه وجود داشته باشد.

کلوخه بامبو

اگر یک بامبو انباشته داشته باشید، همه چیز به هم نزدیکتر خواهد شد. و سعی نکنید قلمه بزنید مگر اینکه گیاه از قبل بالغ شده باشد و خیلی خوب استقرار یافته باشد، حداقل 4 یا 5 سال سن داشته باشد تا بتوانید تکثیر بامبورا از این طرق نیز انجام دهید. سپس به دنبال یک شاخه جدید باشید که فاصله کمی بین خود و گیاه اصلی دارد. این نشان دهنده یک بخش ریزوم طولانی تر است که مفید می باشد. حتی ممکن است بتوانید یک توده کوچک از 2 یا 3 سه شاخه را که تا حدودی از توده اصلی جدا شده اند بیرون بیاورید.

 

Sawsall (اره رفت و برگشتی) موثرترین ابزار برای ورود به آن فضاهای تنگ و ایجاد یک برش تمیز خواهد بود. فقط تا حد امکان توده ریشه را دست نخورده نگه دارید. در نهایت، یک گیاه بامبو که به خوبی تثبیت شده است به سرعت بهبود می یابد، بنابراین از ریسک کردن نترسید.

 

تکثیر از بامبو ریشه دار

اگر بامبوی ریشه دار دارید که در گلدانی که رشد کرده است در حال خشک شدن است، تکثیر بهترین راه حل شما خواهد بود. هنگامی که بامبو به ریشه بسته می شود، ریشه ها نمی توانند کشیده شوند و گیاه تولید رشد جدید را متوقف می کند. بخشی از مشکل این است که آنقدر تحت تاثیر قرار می گیرد که آب نمی تواند به گلدان خیس شود و به ریشه ها برسد. اما نگران نباشید، درمان وجود دارد.

بر خلاف قلمه‌های معمولی که در اوایل بهار، زمانی که جوانه‌ها تازه شروع شده‌اند، بهتر عمل می‌کنند، تقسیم گلوله ریشه بهتر است در اواخر پاییز یا زمستان انجام شود. تقسیم توپ ریشه گره دار در فصل خواب، قبل از شروع رشد جدید، بسیار ایمن تر است. این اجازه می دهد تا نمونه های جداگانه کمی بهبود یافته و قبل از شروع فصل رشد در محل قرار گیرند.

هنگامی که علائم شلوغی گلدان را می دانید، می توانید از بروز این اتفاق برای سایر گیاهان بامبو در آینده جلوگیری کنید. اما اگر خیلی دیر شده است، بهترین گزینه شما این است که همه چیز را از گلدان بیرون بکشید.

 

هنگامی که بامبو را از گلدان خارج کردید، خواهید دید که ریزوم ها کجا به گلدان برخورد کرده اند و سپس به سمت خود برگشته اند. نتیجه یک آشفتگی گره‌دار است و احتمالاً برای بریدن و تکثیر بامبو به یک اره نیاز خواهید داشت.

 

باید توده ریشه را با اره، برش دهید. این می تواند بسیار دشوار باشد، زیرا ریشه ها همه به عصاهایی که ممکن است 5 یا 10 فوت ارتفاع داشته باشند، متصل هستند. ممکن است متوجه شوید که برخی از بخش ها راحت تر از بقیه جدا می شوند. و بسته به اندازه گلدان اصلی، می توانید در مجموع 3 یا 4 بخش قابل دوام، حتی بیشتر، بسازید.

 

هنگامی که بازماندگان احتمالی خود را جدا کردید، آنها را با مقداری خاک تازه در گلدان قرار دهید و بلافاصله به آنها آب دهید. در این زمان نیاز است که آنها را کاملاً خیس کنید، زیرا ریشه ها احتمالاً برای آب گرسنه مانده اند. ممکن است لازم باشد گیاهان را به نحوی با استفاده از چوب یا شاید به حصار تکیه دهید تا زمانی که دوباره خود را تثبیت کنند.

 

تکثیر بامبو با قلمه گل

 

 

تکثیر بامبو

 

در بسیاری از گیاهان، به ویژه گیاهان آپارتمانی، ساده ترین روش تکثیر این است که به سادگی یک قلمه از ساقه و برگ های تازه را بردارید و در یک لیوان آب قرار دهید. در عرض 5 یا 10 روز، ساقه در حال رشد است و سپس می توانید آن را در خاک بکارید. هر چند با بامبو چندان آسان نیست. این روش گاهی اوقات شبیه سازی نامیده می شود.

در واقع این روش معمولی برای تکثیر بامبو نیست و با همه انواع بامبو کار نمی کند. به نظر می رسد که بهترین عملکرد را با گونه های خاص گرمسیری و کلوخه ای مانند بامبوسا ، دندروکالاموس و گوادوا دارد.

فرآیند

قلمه های ساقه ای یا قلمه زنی با ساقه های 1 تا 2 ساله بیشترین موفقیت را دارند. شما یک گلدان کاملاً رشد یافته می‌خواهید، اما هنوز شاخه‌های جدیدی بیرون می‌آورد. برای بهترین نتیجه، قلمه ها را حدود یک پا بلند کنید و مطمئن شوید که در هر قلمه یک مفصل گرهی دارید. در حالت ایده آل، شما باید فقط چند سانت از زیر هر گره برش دهید، به طوری که حدود 75 درصد برش بالای گره باشد.

 

رشد جدید، هم ریشه و هم ساقه، از مفاصل ظاهر می شود. با استفاده از یک تیغه تیز، یک برش کم عمق در قسمت زیرین هر شاخه جوان، در محل اتصال، درست در جایی که از سرشاخه اصلی جدا می شود، ایجاد کنید. به طور معمول شما 2 یا 3 شاخه در هر گره خواهید داشت. شما می توانید این شاخه ها را تا چند گره از مفصل برش دهید.

قلمه ها را مرطوب نگه دارید و مستقیماً در خاک قرار دهید. برای اهداف تکثیر، سعی کنید مقدار زیادی پرلیت را با خاک مخلوط کنید تا کرکی تر شود. این اجازه می دهد تا خاک بدون اشباع شدن مرطوب شود و رطوبت کلیدی است. قلمه را به صورت عمودی دفن کنید، حدود 1/2 تا 2/3 از هر قلمه را زیر آب بگذارید، مطمئن شوید که حداقل یک مفصل گرهی را زیر خاک بپوشانید. از طرف دیگر، می توانید آن را به صورت افقی بگذارید و کل قلمه را دفن کنید.

 

 

 

تکثیر بامبو
تکثیر بامبو

در این مرحله، می توانید قسمت توخالی و بالای ساقه های بامبو را نیز با آب پر کنید. این به مرطوب نگه داشتن قلمه کمک می کند. قلمه ها را در مکانی نسبتا گرم و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید. خاک را مرطوب نگه دارید و در عرض چند ماه شاهد رشد جدیدی خواهید بود که از مفاصل شاخه بر روی بیشتر قلمه های خود خارج می شود.

قلمه های بامبو خوش شانس

معمولاً وقتی مردم در مورد برداشتن قلمه بامبو و رشد مستقیم آنها در آب صحبت می کنند، در واقع در مورد بامبو خوش شانس صحبت می کنند . اما این چیزی کاملا متفاوت است. بامبو لاکی در واقع نوعی دراسنا است که اصلاً بامبو نیست. حتی یک نوع علف هم نیست. اما تکثیر آن از قلمه ها بسیار آسان است. (با توجه به روش های بالا عمل کنید)

مطالب بیشتر » لاکی بامبو را بشناسید!

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم دو روش مهم برای تکثیر بامبو را به طور کامل توضیح دهیم، امیدواریم که مطالب برای شما کاربردی بوده باشد.

جهت خرید گل و سفارش آنلاین کافی است با کارشناسان مجموعه گندمvip در تماس باشید.

ترجمه شده از این سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *