گل کاملیا : راهنمای پرورش و نگهداری

گل کاملیا : راهنمای پرورش و نگهداری

کاملیا درختچه های همیشه سبز و متراکم با شاخ و برگ های زیبا است. آنها در فصل خنک ، گلهای روشن ، ظریف و ماندگار تولید می کنند. متداول ترین نوع گیاه کاملیا C. japonica و C. sasanqua است ، اگرچه هیبریدهای زیادی نیز وجود دارد که برای ایجاد رنگها ، اشکال و صفات دیگر مانند مقاومت به سرما پرورش داده شده اند. C. sinensis بصورت تجاری کشت می شود تا چای ایجاد شود که در شرق آسیا بسیار محبوب است. ترکیبی از گونه های مختلف کاملیا برای تولید روغن پخت و پز استفاده می شود که به شدت در جنوب چین استفاده می شود ، در ادامه به نحوه پرورش و نگهداری گل کاملیا و انواع آن می پردازیم.

گل کاملیا قبل از رواج در انگلستان و بعداً در ایالات متحده ، گلهای محبوب باغهای ژاپنی و چینی بود. امروزه کاملیا در سرتاسر کره زمین به عنوان گیاهان زینتی پرورش داده می شود ، که در درجه اول به دلیل آراستگی گسترده گلهای زیبا و مورد علاقه آنها است. گل کاملیا  گاهی اوقات گل رز ژاپنی یا گل کاملیا ژاپنی نامیده می شود.

همچنین بخوانید : چگونه گل های بوگنویلا را پرورش دهیم

گیاهان کاملیا بدون مراقبت و نگهداری زیاد رشد خوبی دارند اما در صورت داشتن شرایط رشد مطلوب و همچنین هرس به موقع و کوددهی مناسب ، رشد بهتری می کنند. برای انتخاب انواع مناسب گیاه کاملیا ، به زمان شکوفایی توجه کرده و گیاهانی را با برنامه های شکوفائی متفاوت انتخاب کنید تا از دوره های طولانی گلدهی برای گیاهان کاملیا لذت ببرید. در نظر داشته باشید که گیاه کاملیا را در چه مکانی می کارید و سعی کنید نمونه ای را پیدا کنید که کاملاً در مکانی که در نظر دارید متناسب باشد. با وجود تعداد زیادی ارقام ترکیبی ، احتمال دارد کاملیایی وجود داشته باشد که برای هر نقطه از باغ مناسب باشد.

 

گل کاملیا صورتی

 

انواع کاملیا

با بیش از 40000 رقم ثبت شده گل کاملیا ، گونه هایی وجود دارد که تقریباً برای هر مکان باغ و آب و هوایی مناسب هستند و ارقامی نیز در طیف وسیعی از اندازه ها ، شکل ها و رنگ های گل وجود دارد. برخی از انواع به سرعت به درختان کوچک با ساقه های محکم تبدیل می شوند. انواع دیگر کاملیا که رشد کمتری دارند ، به صورت قائم یا گسترش یافته ، دارای عادات رشد متراکم هستند.

طیف گسترده ای از  گل کاملیا نیز وجود دارد که عادت های رشد آنها در بین این دوحالت است. مراکز باغ و مهد کودک های منطقه شما باید انتخاب مناسبی داشته باشند و بتوانند شما را به سمت ارقامی متناسب با شرایط آب و هوایی هدایت کنند.

ارقام ترکیبی که برنده جایزه باغ سلطنتی Royal Horticultural شده اند عبارتند از:

کورنیش برف یا Cornish Snow – شکوفه های تک سفید که به دو و نیم فوت ارتفاع می رسند.

بهار کورنیش یا Cornish Spring  – شکوفه های تک صورتی که ارتفاع آن به دو و نیم فوت می رسد.

Francie L  – شکوفه های دوتایی صورتی-صورتی که هشت فوت در آسمان میروند.

زنگ آزادی یا Freedom Bell – گلهای نیمه مضاعف قرمز که ارتفاع آنها به دو و نیم فوت می رسد.

الهام یا Inspiration – شکوفه های نیمه مضاعف صورتی-صورتی که چهار پا بلند می شوند.

لئونارد مسل یا Leonard Messel – شکوفه های نیمه مضاعف صورتی و صورتی که به چهار فوت قد می رسند.

سلطنتی یا Royalty  – شکوفه های نیمه مضاعف قرمز کم رنگ که فقط یک پا رشد می کنند.

فستیوال بهار یا Spring Festival  – شکوفه های نیمه مضاعف صورتی که ارتفاع آنها به چهار فوت می رسد.

تام نودسن یا Tom Knudsen –  گل صد تومانی قرمز تیره که ارتفاع آن دو و نیم فوت است.

Tristrem Carlyon – رزهای صد تومانی دوتایی که چهار پا بلند می شوند.

همچنین بخوانید: نحوه پرورش و نگهداری گل رز Rugosa

 

گل های کاملیا گرمسیری

کاملیاهای ترکیبی جدید وجود دارد که برای آب و هوای گرم و مناطق گرمسیری پرورش داده شده است ، بنابراین کسانی که در مناطق جنوبی یا گرمسیری جنوب زندگی می کنند و با پرورش گل کاملیا مشکل دارند اکنون می توانند ارقامی را پیدا کنند که در آب و هوای آنها رشد می کنند. هیبریدهای C. japonica Alba Plena ، Debutante ، Professor Charles S. Sargent ، Red Giant ، Lady Clare ، Gigantea و Mathotiana ، همگی در مناطق گرمسیری جنوب عملکرد خوبی دارند و می توان آنها را در گلدان ها در مناطق دارای خاک قلیایی ، مانند میامی پرورش داد. .

گونه های مقاوم به سرما نیز وجود دارد (به ویژه C. oleifera) که دارای ترکیبی هستند که در برابر درجه حرارت منفی 15 درجه فارنهایت مقاومت می کنند ، اگر به نوعی پناهگاهی در مقابل باد و خورشید برای آنها فراهم شود ، آسیب کمی به آنها وارد میشود. برخی از کاملیا های مقاوم در برابر سرما عبارتند از: Winter’s Star (گلهای تک صورتی اسطوخودوس) ، Waterlily Winter (گلهای سفید دوتایی در زمستان) ، یخ قطبی (گلهایی شبیه شقایق سفید) ، Snow Flurry (گلهایی شبیه شقایق سفید) ، رویای زمستانی (نیمه) – گلهای صورتی دوتایی) ، افسون زمستان (گل صد تومانی صورتی) و آتش زمستان (گل صد تومانی صورتی گرم در نیمه زمستان).

همچنین یک سری گل مقاوم آوریل از camellias C. japonica وجود دارد که به دلیل زمان شکوفائی در مناطق خنک شمالی  براساس دامنه آب و هوایی آنها نامگذاری شده اند. این گونه های مقاوم آوریل شامل April Rememember ، April Dawn ، April Blush ، April Tryst ، April Rose و April Snow است.

گل کاملیا سفید

گل کاملیا سفید

شرایط رشد برای گل کاملیا

اکثر انواع کاملیا به خوبی برای مناطق USDA هفت تا ده مناسب هستند ، اما چند نوع ترکیبی وجود دارد که برای منطقه شش نیز مقاوم هستند. کاملیاها در خاک های کمی اسیدی با pH بین 5.5 تا 6.5 بهترین رشد را دارند. عملکرد آنها در خاکهایی که سطح pH بالایی دارند ضعیف عمل می کند و رشد گیاه متوقف می شود و برگها به احتمال زیاد در خاکهای قلیایی زرد می شوند. تهیه یک خاک با زهکشی خوب بسیار ضروری است ، زیرا کاملیا در شرایط خاک مرطوب زنده نمی ماند.

کاملیا اگر در مکان های سایه جزئی رشد کند عملکرد بهتری خواهد داشت و شکوفه های رنگارنگ تر و کاملتری تولید می کند. در حالت ایده آل ، می توانید گل کاملیای خود را در محلی قرار دهید که صبح آفتاب کامل دریافت کند و بعد از ظهرها سایه روشن داشته باشد. سایه بعد از ظهر ، به ویژه برای گیاهان جوان کاملیا ، که وقتی در زیر درختان بلند یا در ضلع شمالی یک ساختمان ، یا یک سازه بزرگ در فضای باز رشد می کنند ، عملکرد خوبی دارد. با بالغ شدن بوته ها ، شاخ و برگ ضخیم آنها سایه برای آنها فراهم می شود و در نهایت آنها می توانند با نور خورشید بیشتر سازگار شوند. در مناطق شش و هفت ، سایه زمستانی می تواند در از بین بردن آسیب سرما کمک کند.

 

پرورش و نگهداری گل کاملیا در گلدان

عملکرد کاملیا در ظروفی که در خارج از خانه در تراس یا در یک محیط گرم گلخانه ای در فضای داخلی رشد می کنند بسیار خوب عمل می کند. کاملیاها را در گلدان ها یا ظروفی  که قطر آنها 12 تا 14 اینچ است بکارید. کاملیاهای به اندازه پنج گالن را در ظروف بکارید که قطر آنها 16 تا 18 اینچ است. ظروف خود را با مخلوط گلدان که حداقل  نیمی از آن از مواد آلی تشکیل شده است را پر کنید و مطمئن شوید که زهکشی کافی را دارند.

پرورش گل کاملیا در گلدان

پرورش و نگهداری گل کاملیا در گلدان

 

نحوه کاشت گل کاملیا در گلدان

کاشت کاملیا در زمان مناسب بسیار مهم است. کسانی که در آب و هوای گرمتر مانند مناطق هشت تا ده قرار دارند ، باید در پاییز ، زمستان یا بهار بکارند ، در حالی که باغداران در مناطق شش و هفت فقط باید کاملیا را در بهار بکارند تا گیاهان فرصت تولید یک سیستم ریشه ای مستقر را داشته باشند قبل از رسیدن هوا به زمستان.

هنگام کاشت کاملیا ، در خاک حفره ای حفر کنید که عرض آن دو برابر عمق ریشه باشد. پس از حفر سوراخ ، دو یا سه اینچ پایین را دوباره پر کنید و خاک را محکم در جای خود قرار دهید. سپس ، گیاه را به آرامی از ظرف خود بیرون آورده و در مرکز سوراخ قرار دهید تا گلدان ریشه دو تا چهار اینچ بالاتر از سطح باشد.

اگر خیلی عمیق کاشته شود ، بوته ها به آهستگی رشد میکنند.  نحوه کاشت کاملیا کاملا انتخابی است ، بنابراین حتماً این شرایط را دقیقاً برآورده کنید. خاک اطراف گیاه را پر کرده و در امتداد لبه های بیرونی گلدان ریشه تپه های شیب دار کوچکی ایجاد کنید. مراقب باشید که قسمت بالای گلدان ریشه را با خاک نپوشانید.

یک لایه اینچ کود را به دور گیاه و بالای گلدان ریشه اضافه کنید. درست پس از کاشت  آب دهید تا بتوانید از انتقال به محیط جدید استفاده کنید.

 

گل کاملیا قرمز

گل کاملیا قرمز

 

نگهداری از گل کاملیا

کمی بعد از کاشت  و در موارد خشکی شدید و گرمای بیش از حد به کاملیاهای خود آب دهید. به محض اینکه بوته های کاملیا دیده شدند و حداقل سه سال از عمر آنها گذشته باشد ، در صورت داشتن آبیاری دستی ، به آن احتیاج زیادی دیگر نخواهید داشت. بارش باران باید در اکثر موارد آبیاری لازم را تأمین کند ، اما اگر تصمیم دارید ،کاملیای خود را آبیاری کنید ، مطمئن شوید که خاک به درستی زهکشی می شود.

 

در بهار ، بعد از افت شکوفه ها ، کودهای اسیدی شکل مخصوص کاملیاها تهیه کنید. اگر متوجه شدید که رشد آنها متوقف شده است یا برگها شروع به از بین رفتن رنگ سبز تیره یا کمیاب می کنند ، دوباره در اواسط تابستان آنها را تغذیه کنید.

برای تغذیه در تابستان ، حتماً یک روز قبل از تهیه لقاح ، به کاملیای خود آب دهید. مطمئن شوید فقط از کودی استفاده می کنید که مخصوص آزالیا یا کاملیا ساخته شده است و دستورالعمل های موجود در بسته را دنبال کنید.

اگر در حال پرورش کاملیای خود به ویژه در خاک حاصلخیز هستید ، هرگز از کود بیشتر از مقدار مصرف استفاده نکنید و به کاملیا خود غذا دهید. بعد از آگوست هرگز کود ندهید ، تا  کاملیای شما به موقع وارد حالت خواب شوند. کوددهی خیلی دیرهنگام می تواند باعث رشد جهشی در گیاهان شود که قرار است وارد خواب شوند و  فرصت رشد جدید قبل از رسیدن هوای سرد را نخواهد داشت.

گیاهان خود را پس از کم رنگ شدن گلها هرس کنید ، هر گونه چوب مرده یا ضعیف را از بین ببرید و رشد متراکمی را که ممکن است مانع شکوفه شود را قلمه بزنید . شاخه های پایین را برش دهید تا رشد قائم داشته باشید و برای تشویق سبک رشد و پرورش بوته ای تر ، قسمت های بالایی را ببرید.

هنگام هرس ، به دنبال زخمی باشید که نشان می دهد گیاه در پایان دوره رشد قبلی کجا قطع شده و دقیقاً بالاتر از آن بریده شده است. بریدن بالای این علامت ، سه یا چهار جوانه جدید را مجبور به رشد می کند.

گل کاملیا

 

چگونه گل کاملیا را تکثیر کنیم

گیاهان کاملیا به طور معمول با قلمه زنی تکثیر می شوند. برای تکثیر ، با مخلوط کردن قطعات مساوی گلدان و پرلیت ، یک محیط گلدان درست کنید. یک بطری خالی دو لیتری را از وسط برش بزنید و چند سوراخ کوچک تخلیه در نیمه پایینی بطری ایجاد کنید. سپس ، نیمه پایین را با محیط گلدان پر کنید. بعد ، یک اندام تازه را از درختچه کاملیا برش دهید و اندام را به چند قلمه چهار اینچی برش دهید. سپس ، برگهای پایینی هر قلمه را بردارید و فقط دو برگ بالای آن را در نوک هر قلمه بگذارید.

 

اکنون ، انتهای هر قلمه را به یک پودر هورمون ریشه دار آغشته کرده و قلمه ها را در ظرف پر از گلدان بچسبانید. بعد ، قلمه ها را با قسمت بالایی بطری دو لیتری بپوشانید و آن را بچسبانید تا در قسمت پایین بطری محکم شود. قلمه ها را به مدت سه ماه در یک مکان روشن اما سایه دار قرار دهید.

هنگامی که می بینید جوانه ها در نوک هر قلمه تشکیل می شوند ، می توانید آنها را به آرامی برداشته و هر قلمه را در ظرف هشت اینچی مخصوص خود بکارید. در مرحله بعد ، هر قلمه را با کودی که مخصوص کاملیا یا آزالیا ساخته شده است ، کمی بارور کنید. اجازه دهید قلمه ها در مکان جدید خود رشد کنند تا زمانی که گیاهان از ریشه پر شوند. سپس به زمین یا ظرف بزرگتر پیوند دهید.

گل کاملیا

آفات باغ و بیماری های کاملیا و نحوه جلوگیری از آنها

جوانه زدن: افت شکوفه یک مشکل شایع برای کاملیا است ، اما اگر علائم دیگری اتفاق نیفتد ، طبیعی است. کاملیاها تمایل به تولید جوانه های بیش از حد توان خود دارند و انتظار می رود قبل از باز شدن برخی از آنها از بین بروند. ریزش بیش از حد جوانه ممکن است در نتیجه یخ زدگی هوا ، خشکسالی یا آب زیاد باشد.

کاملیا برگ گال: اولین عارضه برگ کاملیا تغییر شکل و شکل ظاهری برگ ها است. آنها ممکن است علائمی مانند اعوجاج ، رنگ پریدگی و ظاهر ضخیم یا گوشتی از خود بروز دهند. برگها به آرامی تغییر رنگ می دهند ، ابتدا به سفید تبدیل می شوند ، سپس قبل از افتادن از گیاه قهوه ای می شوند. وقتی متوجه شدید برگها این علائم را نشان می دهند ، آنها را بردارید و آنها را دور بریزید (در کمپوست قرار ندهید) قبل از اینکه کاملاً سفید شوند ، در صورت امکان.

پژمردن گلبرگ کاملیا: شکوفه های کاملیا با بیماری گلبرگ به سرعت قهوه ای می شود ، سپس از گیاه می ریزد. بهترین روش برای ضرب و شتم بیماری پاکسازی گلهای افتاده از باغ و دور ریختن آنهاست (نه در پودر کمپوست) و همین کار را با شکوفه های متصل به گیاه که نشانه های بیماری دارند ، انجام دهید. اگر در اطراف کاملیای خود از کود استفاده می کنید و علائم آفت زدگی گلبرگ را مشاهده می کنید ، کود موجود را برداشته و با یک لایه جدید به ضخامت چهار تا پنج اینچ کود تازه به آن اضافه کنید.

حشرات scale tea: حشراتی هستند که به دلیل پوسته های زره ​​پوش خود شبیه برجستگی های ساقه گیاه است. حشرات scale tea یا قهوه ای یا سفید هستند و در قسمت زیرین برگ گیاه کاملیا ظاهر می شوند. نشانه دیگر حشرات scale tea ، “شهد” شفاف و چسبنده ای است که ترشح می کنند و می تواند منجر به قارچ شود. برگهای گیاهان آلوده به scale می توانند تغییر رنگ داده و زرد شوند یا از گیاه بیفتند. اگر حشرات scale tea را در کاملیای خود مشاهده کردید ، ابتدا با استفاده از شاخه ای که نشانه ای از بیماری است را با ابزار باغبانی تمیز و استریل ، تمام اشکالات قابل مشاهده را از بین ببرید. شما همچنین می توانید با روغن باغبانی با حشرات scale tea مبارزه کنید.

 

چگونه می توان بذر کاملیا را جمع آوری و ذخیره کرد

در حالی که بذر کاملیا به طور کلی در اوایل پاییز آماده جمع آوری است ، زمانبندی می تواند بسته به محل زندگی شما و انواع گیاهانی که می روید متفاوت باشد. بذرها برای رسیدن شروع به ایجاد یک ترک کوچک میکند.

بذرها را با دست بچینید یا از قیچی های باغبانی تمیز و استریل شده برای  گیاه استفاده کنید. بذرهایی را که جمع آوری کرده اید را در یک کیسه کاغذی قهوه ای رنگ قرار دهید ، آن را محکم کنید و با انواع گیاه برچسب بزنید. بذرها را در مکانی تاریک و خنک نگهداری کنید تا زمان کشت آنها فرا برسد.

شما می توانید از ترکاندن برای شکستن پوسته بذر استفاده کنید یا اینکه بلافاصله بذرها را قبل از کاشت به مدت 12 ساعت خیس کنید. یک یا روش دیگر برای افزایش سرعت جوانه زنی و همچنین میزان موفقیت این کار است که توصیه می شود.

کاملیا یک انتخاب منحصر به فرد برای باغ است.این گیاهان نسبت به برخی دیگر از گلهایی که می توانید برای پرورش انتخاب کنید کمی نیاز به تلاش بیشتری دارند ، اما باغبانان از هر سطح مهارت می توانند کاملیا را پرورش دهند ، دانش لازم برای مراقبت صحیح از آنها در گل فروشی گندم vip برای شما توضیح داده شد و امید است که موفق باشید ، اگر آمادگی افزودن کاملیا به باغ خود را دارید ، با تکثیر شکوفه های زیبا پاداش سخت کوشی خود را خواهید گرفت.

همچنین شما عزیزان میتوانید برای خرید گل کاملیا همین الان با گل فروشی آنلاین گندم vip در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *