چگونه گل های بوگنویلا را پرورش دهیم

شکوفه های زیبای بوگنویلا در اصل از خود گل تشکیل نشده اند. درعوض ، دقیقاً مانند “شکوفه های poinsettia” ، شاخه های پوشیده از گل (معمولاً) از سه پوست تشکیل شده اند که هنگام شکوفه تغییر رنگ می دهند. گل کوچک ، قسمت لوله ای که به رنگ سفید یا زرد است و قسمت مرکزی گل. از زمانی که دریاسالار لوئیس بوگاینویل در سفر خود در سال 1768 به آمریکای جنوبی ، این گیاه را کشف کرد نمونه های مختلف دیگری از آن روز به وجود آمده است. اکنون این انواع مختلف با رنگهایی از جمله قرمز ، نارنجی ، صورتی ، بنفش ، سفید یا زرد در دسترس باغبانان خانگی است ، همانطور که در بخش زیر توضیح داده شده است.

انواع گل BOUGAINVILLEA

بیش از 250 نوع شناخته شده گل بوگنویلا در دسترس است ، از جمله ارقام بدون خار ، غول ها ، کوتوله ها و انواع گیاهان نیمه کوتوله. برخی از بهترین انواع موجود عبارتند از:

گل باربارا کارست Barbara Karst

عاشق گرما و شکوفه جوانی با پوست های قرمز روشن که در سایه به رنگ مایل به آبی  دیده می شود.

طلای کالیفرنیا یا California Gold – پوست های زرد طلایی.

Double Pink – به طور مرتب باید سرش را برش دهید. شکوفه های دوتایی صورتی.

جامائیکا سفید یا Jamaica White – برگهای سفید و رگه دار. شکوفه زن جوان و نیرومند.

Juanita Hatten – گلهای صورتی تیره ، برگهای سبز با علامت های طلایی.

غروب خورشید یا Sundown – رنگ زردآلو ، شکوفه های زیاد ، نیاز به خوراک زیاد.

شگفتی یا Surprise – گلهای صورتی و سفید دو رنگ ، شکوفه دهی آسان.

سحر تگزاس یا Texas Dawn – گلهای کوچک صورتی در خوشه های عظیم، به هرس منظم نیاز دارد.

ویکی یا Vickie  – برگهای متنوع سبز و طلایی.

همچنین بخوانید : نحوه پرورش و نگهداری گل رز Rugosa

شرایط  رشد برای گل بوگنویلا

گیاهان بوگنویلا دو نیاز به رشد ساده دارند ، آفتاب کامل و خاک برخی از تولیدکنندگان حتی برای بهبود زهکشی کمی خاک به خاک خود اضافه می کنند. اگرچه این یک الزام نیست ، پرورش گیاه بوگنویلا در کنار دیوار با برخی ازلوازم ، تا حد زیادی اجازه میدهد تا گل بوگنویلا بتواند به طور کامل رشد کند.

 

چگونه گل بوگنویلا را بکاریم

 

گل بوگنویلا به دلیل ریشه های نازک و الیافی آن ، به عملکرد نادرست بسیار حساس هستند ، بنابراین هنگام کاشت باید احتیاط بیشتری انجام شود تا به هیچ وجه مزاحم سیستم ریشه آنها نشود. برای سهولت کاشت گیاه بوگنویلا ، ممکن است در نظر بگیرید که کناره های ظرف آن را با یک قیچی تیز و تمیز یا قیچی باغچه بریده باشید.

متناوباً ، به آرامی به لبه های ظرف ضربه بزنید تا خاک اطراف لبه ها شل شود تا وقتی وارونه می کنید گیاه به راحتی از ظرف خارج می شود. در هر صورت ، هر کاری لازم است انجام دهید تا از لمس ریشه جلوگیری کنید وگرنه می توانید گیاه را به راحتی از بین ببرید. تنها لمس سیستم ریشه ای که باید اتفاق بیفتد این است که ریشه ها را هنگام جابجایی گیاه در حفره آن بسیار دقیق فنجان کنید ، فقط به اندازه ای که بتواند آنها را در جای خود نگه دارد ، زیرا هر گونه اختلال جزئی در سیستم ریشه می تواند گیاه را از بین ببرد.

همچنین بخوانید : گرانترین گلهای جهان را بشناسید

هنگامی که یک نقطه را برای کاشت گیاه بوگنویلای خود انتخاب کردید ، باید یک حفره برای کاشت آن ایجاد کنید. شما  باید یک سوراخ حفر کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا گیاه بدون آسیب رساندن به ریشه ها در آن قرار بگیرد. کمی فضای اضافی برای کار بگذارید و سوراخ را کمی بزرگتر از عرض ظرف گیاه که بوگنویلای شما وارد شده است حفر کنید. سوراخ نیاز نیست عظیم باشد ، اما فقط حدود 20 تا 40 درصد بزرگتر از سوراخ ظرف باشد کافی است.

هنگامی که آن را برای قرار دادن حفر کردید ، آن را خوب آبیاری کنید و اجازه دهید قبل از قرار دادن گیاه در سوراخ کاشت ، آب کاملاً تخلیه شود . همچنین میتوانید مقداری فسفر برای محل کاشت در نظر بگیرید ، زیرا گیاه بوگنویلا به خوبی به شرایط خاک با فسفر بالا پاسخ می دهد. مقدار کمی کود با فسفر بالا را در پایین محل کاشت قرار داده و روی آن را با کود بپوشانید تا ریشه ها با کود تماس مستقیم نداشته باشند. اکنون که حفره آماده شد ، زمان انتقال مکان گیاه فرا رسیده است.

اگر نمی توانید به راحتی گیاه را از مزاحمت ظرف خارج کنید، بدون اینکه مزاحم ریشه شوید ، بهتر است کف ظرف را برش دهید و بقیه ظرف را در داخل حفره بگذارید . سپس ، هنگامی که گیاه در مکان مورد نیاز قرار گرفت ، می توانید کناره های ظرف را به دقت برش دهید و بدون ایجاد مزاحمت در سیستم ریشه ، آنها را به آرامی بردارید. فقط مراقب باشید که هنگام برش دادن ظرف ،  سیستم ریشه بریده نشوید. برای جلوگیری از بریدن  ریشه ها ، برش های کوچک بزنید ،از باز شدن قیچی بیش از حد گسترده جلوگیری کنید تا به طور تصادفی برخی از ریشه های حساس گیاه را از بین نبرید.

 

هنگامی که گیاه در حفره جدید خود نشسته است ، با احتیاط اطراف آن را پر کنید تا تقریباً تا نیمه پر شود. سپس محل را دوباره آبیاری کرده و اجازه دهید قبل از پر کردن بقیه حفره با خاک ، آب آن خارج شود. پس از تخلیه کافی آب ، فضاهای باقیمانده را با خاک پر کرده و به آرامی با دستان خود در جای خود قرار دهید.

برای جلوگیری از مشکلات پوسیدگی تاج و ریشه ، می توانید گیاه بوگنویلای خود را بالاتر از حد انتظار بکارید تا درست بالای خاک اطراف آن باشد. گیاهان بوگنویلا باید کمی مرتفع شوند تا پس از نشست تاج گیاه کمی از زمین بلند شود.

 

مراقبت و نگهداری  از گل های بوگنویلا

 

گیاهان بوگنویلا از مناطقی می آیند که آب زیادی دریافت نمی کنند ، بنابراین آنها عادت دارند که رطوبت بیش از حد نداشته باشند. به همین دلیل ، هر وقت آبیاری سایر گیاهان باغ خود را انجام دادید ، می توانید به آنها آب ندهید.

اگر به بوگنویلاها آب زیادی بدهید ، آنها ضعیف می شوند و  برگهای سبز ، شکوفه های رنگارنگ خود را از دست می دهند. گه گاه کودهای فسفاته برای بوگنویلاها تهیه کنید. اگر گیاه  رشد بیش از حد داشت ، تغذیه را قطع کنید. این گیاهان در حال حاضر کاملاً پربار هستند .

هرس در گیاهانی مانند بوگنویلا همیشه ضروری است و انجام این کار قابلیت شکوفایی گیاه را افزایش می دهد. به محض افتادن اولین بوته ها در بهار ، زمان هرس رشد گیاه است که باید منجر به مجموعه ای جدید از شکوفه ها و کوتاه شدن دوره گلدهی شود. این کار می تواند در هر زمان انجام شود ، گیاهان به هرس بین بهار و پاییز ، که فصل گلدهی طولانی مدت آنها است ، نیاز دارند.

از آنجائیکه گیاه بوگنویلا به طرز گسترده ای شناخته شده است ، بسیاری از انواع  آن نیاز به حمایت دارند ، به خصوص اگر می خواهید گیاهان شما قسمت های بالای حصار را بپوشانند ، در دیوارها پخش شوند ، یا با قوسهای خود همه جا راتزئین کنند. پرورش بوگنویلای برای رشد گیاهان به همان شکلی که می خواهید رشد می کند ضروری است. برای پرورش این گیاه ، باید روی هر سطحی که آنها را پرورش می دهید تکیه گاه هایی رشته ای یا مفتولی نصب کنید. هنگام گره زدن بوگنویلا با نخ یا سیم ، مراقب باشید شاخه ها را خیلی محکم نبندید ، زیرا مستعد شکستن هستند. شاخه ها را آزادانه گره بزنید ، و با ادامه رشد گیاه فضای زیادی برای جابجا شدن امکان پذیر می شود.

شاخه های بوگنویلا را به آرامی در اطراف تکیه گاه ها جمع کرده و از آنها برای هدایت گیاه به مکانی که می خواهید هدایت کنید ، استفاده کنید و آنها را در فواصل منظم قرار دهید تا به ظاهر دلخواه برسید. اگر به گیاه آموزش می دهید که در جهت عمودی رشد کند ، از سیم پلاستیکی استفاده کنید ، زیرا شاخه ها به راحتی گیر می کنند و پلاستیک نسبت به سیم کشی یا رشته معمولی سایندگی کمتری خواهد داشت. به یاد داشته باشید که شاخه ها را آزاد ببندید ، مخصوصاً هنگام رشد عمودی.

 

چگونه گل بوگنویلا را تکثیر کنیم

تکثیر گیاه بوگنویلا مانند بسیاری از گیاهان باغ شما ساده نیست. برای بهترین نتیجه ، شما به هورمون ریشه زایی و یک مورد تکثیر نیاز دارید.

در بهار شروع کنید ، با استفاده از قیچی های تمیز و استریل شده قلمه هایی به طول شش اینچ بگیرید. انتهای قلمه های خود را با پودر هورمون ریشه زنی تیمار کنید ، سپس آنها را در مخلوطی از پرلیت و خاک بکارید که به طور مساوی مرطوب نگه داشته شود. اگر از یک مورد انتشار استفاده می کنید ، آن را روی 75 درجه فارنهایت (24 درجه سانتیگراد) تنظیم کنید و آن را در نقطه ای قرار دهید که دارای نور فیلتر شده شدید باشد. رشد ریشه ها حدود هشت هفته طول می کشد و دستیابی به آنها بدون هورمون ریشه زایی و مورد تکثیر ممکن است بسیار دشوار باشد.

 

آفات باغ و بیماری های گل بوگنویلا و نحوه دفع آنها

گل بوگنویلا کاملاً در برابر آفات و بیماری ها مقاوم است ، زیرا این گیاه گیاهی ناموزون است که حتی در خاک های ضعیف نیز رشد می کند تا زمانی که زهکشی زیادی وجود داشته باشد. با این حال ، هر چند وقت یک بار حتی سخت ترین گیاهان با آفات یا بیماری ها مبارزه می کنند. اگر بوگنویلای شما دارای بیماری است ، احتمالاً یکی از موارد ذکر شده در اینجا باشد.

شته ها: شته ها شایع ترین آفت برای ضربه زدن به گیاهان بوگنویلا هستند و در بسیاری از باغ ها مشکل ساز هستند. این حشرات ریز آب گیاهان را می مکند و در زیر برگها جمع می شوند ، جایی که تغذیه آنها باعث تغییر شکل ، پیچ خوردگی یا پژمردگی شاخ و برگ می شود. این آفات باغ آنقدر کوچک هستند که در واقع می توانید آنها را با مخزن آب مناسب از شلنگ باغ از مخفیگاه آنها بیرون بیاورید. برای شروع هجوم بیشتر ، می توانید شته ها را با اسپری خانگی ساخته شده از یک لیتر آب گرم ، چهار یا پنج قطره صابون ظرف و یک قاشق چای خوری و روغن چریش درمان کنید.

 

Leafminers: چندین پروانه و مگس مختلف به دلیل نحوه تغذیه آنها به صورت برگ برگ به اسم Leafminers شناخته می شوند. Leafminers تونلهایی را از طریق برگ هایی که آلوده می کنند را اجاد میکنند و خود حشره در انتهای مسیر قرار دارد. برگهای گیاهان آلوده به تدریج خورده می شوند تا زمانی که کاملاً اسکلت شوند و در نهایت از گیاه می ریزند. برگبرها می توانند کشنده باشند، زیرا تمایل دارند تخم های خود را بگذارند.  علف های هرز می توانند زیستگاه های متناوب این حشرات را فراهم کنند ، بنابراین علف های هرز در باغ و اطراف آن روش دیگری برای دور نگه داشتن Leafminers است. در مورد آلودگی های برگ که شدیدتر هستند ، ممکن است لازم باشد که گیاهان را با استفاده از پوشش های ردیفی محافظت کنید یا با روغن چریش درمان کنید. گرچه روغن چریش حشرات را از بین نخواهد برد ، اما حیاتی ترین فرآیند آنها ، از جمله غذا خوردن ، جفت گیری و پرواز را متوقف می کند – بنابراین در طولانی مدت ، اثر آن یکسان است.

پوسیدگی ریشه: بیشترین اثرات پوسیدگی ریشه در زیر زمین است ، جایی که علائم ابتدا خود را نشان می دهند. سیستم ریشه گیاهان آلوده به جای داشتن رنگی ریشه های سالم ، به سایه های تیره قهوه ای تغییر رنگ می دهند. ریشه ها همچنین ممکن است نرم  باشند. زمانی که گیاه در بالای سطح زمین شروع به نشان دادن علائم این آسیب زیر زمینی می کند ، اثرات آن شدید خواهد بود. با احتیاط در تأمین زهکشی مناسب گیاهان ، از مقابله با پوسیدگی ریشه در باغ خودداری کنید و فقط به آنها آب کافی بدهید تا رطوبت اضافی اطراف ریشه آنها جمع نشود. با رفع رطوبت اضافی و بریدن ریشه های ناسالم با قیچی ، پوسیدگی ریشه را درمان کنید. وقتی سیستم ریشه واقعا غرق در آب است ، می توانید گیاه را با ریشه هایش در معرض آفتاب بگذارید تا قبل از قرار دادن دوباره آن در زمین خشک شود.

حشره Scale: برای باغبانانی که با حشرات Scale ناآشنا هستند ، تشخیص  آنها دشوار است ، زیرا آنها بیشتر شبیه برجستگی یا غلاف روی شاخه هستند تا حشره زنده. به احتمال زیاد علائم Scale را مشاهده می کنید که شامل شاخ و برگ خشک شده ، قارچ سیاه روی برگها یا شاخه ها ، شیره چسبناک روی سطح گیاهان و ظاهر عمومی وضعیت سلامتی است. اگر  حشرات ریز را با پوسته روی گیاهان خود مشاهده میکنید ، آنها را با شاخه یا ابزار باغچه ببرید و آنها باید به راحتی از بین بروند. گیاهان آلوده خود را قرنطینه کنید ، زیرا اگر چنین نکنید حشرات Scale همچنان در باغ شما پخش می شوند. می توانید Scale را با صابون حشره کش یا روغن های باغبانی و همچنین حشرات شکارچی مانند Chilocorus nigritus یا Lindorus lophanthae معالجه کنید.

 

کنه های عنکبوتی: کنه های ریز عنکبوتی دقیقاً مانند شته ها از آب گیاهان تغذیه می کنند ، اما بر خلاف شته ها ، سمی آزاد می کنند که به همراه نوار روکش دار ، لکه های سفید را روی شاخ و برگ گیاهان باقی می گذارد. ساده ترین راه برای خلاص شدن از شر کنه های عنکبوتی چند بار آب پر فشار از شلنگ باغ است ، اما برای غلبه بر یک آلودگی باید این کار را انجام دهید. از کفشدوزک می توانید برای جلوگیری از حمله استفاده کرد ، یا می توانید با اسپری خانگی یک لیتر آب گرم ، چهار یا پنج قطره صابون ظرف و یک قاشق چای خوری روغن چریش درمان کنید.

Thrips: زمانی  که در باغچه خود Thrips مشاهده کردید وحشت نکنید ، زیرا انواع مختلف مفید هم دارند و به گیاهان شما آسیب نمی رسانند. تریپس در کنار آسیب های گیاهان مانند شاخ و برگ پژمرده ، به رنگ سفید یا رگه دار ، (پوستی که تریپس هنگام تغذیه از خود به جای می گذارد ، خود را نشان میدهد ) که برای گیاه مشکل ایجاد میکند. سمپاشی گیاهان حساس با صابون حشره کش یا قرار دادن گاه به گاه قرص کافور یا خوشبوکننده حمام در باغچه ، می تواند تریپس را از بین ببرد.

مگس سفید: اولین چیزی که بسیاری از باغبانانی که متوجه حمله آلودگی به مگس سفید می شوند ، “شهد چسبناک و شفافی است که مگس های سفید در تمام گیاهانی که آلوده می کنند باقی میگذارد. این ماده همچنین تمایل به جذب مورچه ها دارد. مگس سفید همچنین شاخ و برگ را با لکه های سفید ترک می کند و در زیر برگ ها جمع می شود. اگر مزاحمت ایجاد شود ، آنها به هوا منتقل می شوند. از تله های چسبنده زرد و شکارچیانی مانند کفشدوزک  می توانید در برابر مگس سفید استفاده کرد.

 

مطمئناً  این گل گرمسیری خیره کننده لذت زیادی دارد. در بعضی از مناطق آب و هوایی ، گیاه بوگنویلا در زمستان شکوفا می شود و آن را به پادزهر مناسبی برای آب و هوای سرد تبدیل می کند. در باغهایی می توانید بوگنویلا را در تمام طول سال مشاهده کنید و از آن  لذت ببرید ، باغداران موافق این هستند که این گل با رشد سریع ارزشمند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *