چگونه می توان گل کیهان شکلاتی را پرورش داد

گل کیهان شکلاتی

این گل های غیرمعمول مانند گل کیهان عادی به نظر می رسند اما کمی کوچکتر هستند و عرض آنها یک اینچ و نیم است و گلبرگ ها گرد می شوند. آنها دارای رنگ قرمز تیره  با ظاهری کاملاً مخملی هستند – و بوی شکلاتی دارند (واقعاً!). این گل بسیار پرطرفدار برای اولین بار در سال 1885 به صورت تجاری در یک فهرست بذر معرفی شد. با این حال ، انواع بذر به ندرت در دسترس هستند و بنابراین این کیهان بیشتر از طریق ریشه غده ای ، شبیه ریشه گل محمدی تکثیر می شود. این مراکز به رنگ قهوه ای تیره بوده و تأثیر کلی آن بسیار چشمگیر است ، به همین دلیل این گل ها برای باغ های هیجان انگیز باغ ، گلدان و گل آرایی بسیار مورد توجه قرار می گیرند. آنها به ویژه با تمام رنگ های صورتی ، گل های سفید خامه ای و سایه های آبی خوب جفت می شوند تا رنگ قهوه ای را جبران کنند. آنها گل های بریده شده شگفت انگیزی را نیز ایجاد می کنند . این گیاه ده ها سال است که در طبیعت منقرض شده است ، اما در اوایل قرن 21 گیاه شناسان مکزیکی برای تأیید حضور آن در جنگل های قدیمی بلوط و کاج کارهایی را انجام دادند.

در سالهای اخیر چندین رقم جدید معرفی شده است.

چگونه کیهان شکلاتی را در آپارتمان پرورش دهیم

رایحه شکلات کیهان شکلات به دلیل وجود وانیلین است ، یک ترکیب آلی که در کاکائو نیز یافت می شود. رایحه بیشتر در روزهای گرم بروز می کند. کاشت آنها در گلدان نزدیک پاسیو یا محل نشستن این امکان را برای شما فراهم می کند تا راحت تر از رایحه لذت ببرید.

 

نام گیاه شناسی  Cosmos atrosanguineus
نام مشترک  Chocolate Cosmos
نوع گیاه  سالانه ، چند ساله بالاتر از منطقه 7
اندازه بالغ 30 اینچ قد
قرار گرفتن در معرض آفتاب  نیاز به آفتاب کامل
نوع خاک  غنی ، زهکشی مناسب
PH خاک  کمی اسیدی است
زمان بلوم تابستان
رنگ گل قرمز تیره
مناطق مقاومتی  7-11 (USDA)
مناطق بومی مکزیک
مسمومیت هیچ اثر سمی گزارش نشده است

 

گل کیهان شکلاتی

 

نحوه نگهداری از گل کیهان شکلاتی

این گلها علی رغم تفاوت هایشان بسیار شبیه کیهان عادی هستند. آنها مقاوم هستند و معمولاً تا اولین سرما باعث تولید گل های جدید می شوند. آنها در مناطق 9 و بالاتر مانند گیاهان چند ساله مقاوم هستند ، اما با مالچ پاشی شدید و محافظت در زمستان ، ممکن است شما در پرورش آنها به عنوان گیاهان چند ساله در مناطق 7 و 8 شانس داشته باشید. این گل ها ممکن است چند سال طول بکشد تا تاسیس شوند ، اما گلهای بیشتری در فصل تولید می کنند. آنها را می توان در بهار یا پاییز تقسیم کرد.

نور مورد نیاز
مانند کیهان عادی ،  گل کیهان شکلات نور مستقیم خورشید ، حداقل شش ساعت در روز را دوست دارد.

خاک
خاک حاصلخیز و زهکشی خوب باعث شکوفایی این زیبایی ها خواهد شد. اگر در ظروف رشد کند ، مخلوطی از خاک گلدان و خاک سطحی باید نتایج خوبی بدست آورد ، شاید برای اطمینان از زهکشی خوب ، مقداری سنگ ریزه در ته ظرف اضافه کنید.

اب
آب زیاد باعث پوسیدگی ریشه آنها می شود ، بنابراین مراقب باشید که بیش از حد آب ندهید. آبیاری عمیق یکبار در هفته در تابستان ، مگر اینکه بارندگی زیادی داشته باشد ، باید کافی باشد. اجازه دهید خاک بین دو آبیاری کمی خشک شود.

دما و رطوبت
این گلها می توانند به یخ زدگی حساس باشند ، بنابراین قبل از کاشت مراقب یخ زدگی باشید. آنها می توانند رطوبت را تحمل کنند و از خاک مرطوب لذت میبرند، اما آب زیاد در ریشه آنها باعث پوسیدگی می شود.

کود
کود زیاد ممکن است باعث شود که کیهان شکلات شما شاخ و برگ بیشتری نسبت به شکوفه تولید کند ، اما کمی کود گل رز که در بهار استفاده می شود می تواند به این گلها کمک کند تا رنگ زنده خود را تا پاییز حفظ کرده و حفظ کنند.

 

آیا کیهان شکلاتی سمی است؟

این گلها هیچ گونه اثر سمی در انسان و حیوان گزارش نداشته اند.

بذر کیهان شکلاتی استریل است ، بنابراین آنها دوباره کاشته نخواهند شد و از بذر گیاه تولید نمی کنند. تنها روش تکثیر این گلها از طریق قلمه زدن یا کاشت ریشه است. ریشه ها ضخیم و غده ای هستند. برای موفقیت آمیزترین گیاه به دنبال بخش های ریشه ای باشید که “چشم” یا جوانه های رشد جدید دارند.

 

آفات و بیماری های شایع
این آفات گل کیهان شکلاتی شما را آزار می دهد: کپک پودری ، ساقه canker  ، پوسیدگی ساقه ریزوکتونیا ، قالب خاکستری و شته ها. به آنها فضای کافی و جریان هوا دهید تا از کپک پودری جلوگیری کند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *