فیکوس لیراتا

فیکوس لیراتا

فیکوس لیراتا (Ficus lyrata) یک گیاه آپارتمانی پرطرفدار است که دارای برگ های بسیار بزرگ ، رگه دار و رگبرگ و به شکل ویولن است که به صورت قائم رشد می کنند. این گیاهان بومی مناطق گرمسیری آفریقا هستند ، جایی که در شرایط بسیار گرم و مرطوب رشد می کنند. این امر آنها را برای خانه هایی که احتمالاً در تکثیر بخار مشکل دارند ، تا حدودی به چالش می کشد. با این حال ، آنها گیاهان نسبتاً مقاومی هستند که می توانند برای مدت زمان نسبتاً طولانی در یک محیط کم نظیر مقاومت کنند.

فیکوس لیراتا به عنوان نقاط کانونی یک اتاق مناسب هستند ، اگر بتوانید آنها را در یک ظرف کف زمین قرار دهید به گیاه اجازه می دهد حداقل تا 6 فوت رشد کند. (قد اکثر نمونه های آپارتمانی تقریباً به 10 فوت می رسد.) آنها بسیار سریع رشد میکنند.

 

همچنین مطالعه کنید : نگهداری از گلدان بنجامین

نام گیاه شناسی Ficus lyrata
نام مشترک انجیر برگ کمانچه ، انجیر بانجو
نوع گیاه برگ همیشه سبز
اندازه بالغ50 فوت قد (بیرون از منزل) ، 10 فوت قد (داخل خانه)
نیاز آفتاب نیاز به قسمتی سایه
نوع خاک لومی ، رطوبت متوسط ، زهکشی خوب
pH خاک 6 تا 7
زمان گلدهیبه ندرت در خارج از منطقه بومی خود گل می دهد
رنگ گلInsignificant
مناطق مقاومت 10 تا 12
منطقه بومی گرمسیری غرب آفریقا

فیکوس لیراتا

مراقبت از فیکوس لیراتا
فیکوس لیراتا گیاه مقاومی است به شرطی که بتوانید شرایط رشد آنها را درست کنید. هنگامی که به عنوان گیاه خانگی رشد می کند ، آماده باشید که هر چند روز یکبار فیکوس لیراتا خود را بچرخانید تا قسمت دیگری رو به منبع نور قرار گیرد. به این ترتیب ، بیش از آنکه به سمت نور متمایل شود ، رشد یکنواختی خواهد داشت. همچنین ، هر هفته یا دو هفته با استفاده از پارچه مرطوب برگ ها را گردگیری کنید. این امر نه تنها باعث براقیت و جذابیت بیشتر برگ ها می شود ، بلکه باعث می شود تا نور خورشید به برگها برای فتوسنتز برخورد کند. علاوه بر این ، می توانید هر گونه برگ آسیب دیده یا مرده را از بین ببرید ، زیرا دیگر به درد گیاه نمی خورد. و در صورت تمایل می توانید بالای ساقه اصلی را هرس کرده تا رشد بیشتری داشته باشید.
نور مورد نیاز
فیکوس لیراتا برای رشد بهترین حالت به نورغیر مستقیم (فیلتر شده) و روشن نیاز دارد. نور مستقیم خورشید می تواند برگ ها را بسوزاند .
خاک
هر نوع مخلوط گلدان گیاهان آپارتمانی با کیفیت برای فیکوس لیراتا مناسب است. اطمینان حاصل کنید که خاک به خوبی زهکشی می شود.
آب
فیکوس لیراتا مقدار متوسطی از رطوبت را در خاک دوست دارد. اگر گیاه آب کافی دریافت نکند ، برگهای آن پژمرده می شوند و رنگ سبز روشن خود را از دست می دهند و اگر آب زیادی دریافت کند ، گیاه ممکن است برگ های خود را رها کند و دچار پوسیدگی ریشه شود که در نهایت می تواند آن را از بین ببرد. در فصل رشد (بهار تا پاییز) ، فیکوس لیراتا خود را زمانی آبیاری کنید که سطح خاک خشک شود و در طول ماه های زمستان ، آبی کمتر مناسب است. بعلاوه ، این گیاهان به میزان زیاد نمک در خاک حساس هستند .2 بنابراین ایده آل است که خاک را شستشو دهید تا ماهیانه آب از گلدان خارج شود. این به جلوگیری از تجمع نمک کمک می کند.
دما و رطوبت
فیکوس لیراتا نوسانات شدید دما را دوست ندارد. اتاقی که بین 60 تا 85 درجه فارنهایت (15 تا 29 درجه سانتی گراد) است معمولاً خوب است ، اگرچه نباید گیاه را نزدیک تهویه مطبوع و گرمایش مستقیم قرار دهید. این می تواند باعث تغییر ناگهانی دما شود. سطح رطوبت بین 30 تا 65 درصد را دنبال کنید. در صورت نیاز به تکمیل رطوبت ، گیاه خود را روزانه با آب تمیز در بطری اسپری غبارآلود کنید یا می توانید آن را روی سینی سنگریزه های پر از آب قرار دهید ، به شرطی که ته ظرف آب را لمس نکند.
کود
در طول فصل رشد ، با رعایت دستورالعمل های برچسب ، با یک ماده غذایی گیاهی کود نیتروژن دهید. کودهایی وجود دارد که به طور خاص برای فیکوس لیراتا ساخته شده اند. به طور کلی در زمستان مجبور به تغذیه گیاه خود نخواهید بود. فیکوس لیراتا کودهای با نسبت NPK 3-1-2 را ترجیح می دهد. این به این دلیل است که آنها دارای مقدار زیادی نیتروژن هستند که این گیاهان هوس می کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *