شرایط نگهداری گل بابا آدم در خانه

گیاه بابا آدم

نگهداری گل بابا آدم در خانه (آلوکازیا آمازونیکا)

اطلاع دقیق از شرایط نگهداری گل بابا آدم در خانه به شما این امکان را می دهد که بتوانید این گیاه محبوب را بدون هیچ مشکلی و به بهترین نحو پرورش دهید. Kris plant ،Alocasia sanderiana و Elephants Ear نام های انگلیسی این گل هستند. بابا آدم علفی، چند ساله و از خانواده آراسه ها (Araceae) است و تنه ای نسبتاً محکم دارد. به دلیل شکل برگ های این گیاه که نسبتا بزرگ هستند به نام گوش فیل نیز آن را می شناسند. منشأ فیلگوش مناطق گرمسیری جنوب شرقی آسیا است اما امروزه در نقاط بسیاری می توان آن را مشاهده کرد. بابا آدم یا آلوکازیا از گیاهان آپارتمانی با نگهداری راحت و زیبایی بسیار زیاد است که علاقه مندان زیادی دارد.

همچنین بخوانید: گیاهان پوششی برای باغچه

برگ های جذاب و با طراوت آلوکازیا آمازونیکا
برگ های جذاب و با طراوت آلوکازیا آمازونیکا

انواع گیاه بابا آدم

شرایط نگهداری گل بابا آدم در خانه با توجه به نوع آن می تواند کمی متفاوت باشد. فیلگوش یک گیاه سرزنده بوده که بیش از 70 گونه دارد. اما مشخصه همه آن ها داشتن برگ های دراز بزرگ با اعصاب بسیار مشخص است.

 • بابا آدم تنه قرمز، برگ های این نوع بابا آدم پهن و کشیده هستند همچنین دارای ارتفاع کمتری نسبت به بابا آدم تنه سبز است.
 • بابا آدم تنه سبز، ساقه ای ضخیم و بلند، ارتفاع زیاد و برگ های کمتر نسبت به نوع قرمز از مشخصات اصلی این گیاه به حساب می آیند.
 • گل بابا آدم مینیاتوری، این گیاه دارای برگ های سبز پررنگ با رگه های سفید است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.
 • بابا آدم بلک، دارای ساقه های کوتاه تر و برگ های گردتر نسبت به نمونه های قبلی. جذابیت اصلی این گیاه در سبز تیره بودن برگ های آن نهفته بوده که در حاشیه مشکی قرار داشته و بافت مخملی بسیار چشم نوازی دارد.
 • بابا آدم ابلق، این نوع بابا آدم ساخته شده توسط گلخانه داران تایلند بوده و جهش یافته است.
 • بابا آدم جاینت، برگ های سبز روشن، موج دار، به شکل قلب دراز و رگه های عمیق دارد.

همچنین بخوانید: درختچه گلدار برای باغچه

چگونه از گیاه بابا آدم یا آلوکازیا آمازونیکا مراقبت کنیم؟

 • نور زیاد، برای مراقبت از گیاه بابا آدم ضروری است.
 • آبیاری فراوان در ماه های گرم
 • رطوبت محیط، یک جنبه کلیدی برای این گیاه
 • پیوند را فقط در بهار انجام دهید.
 • دمای گرم معمولاً بین 20 تا 30 درجه سانتیگراد
 • برگ های گیاه را تمیز کنید.

آیا گیاه بابا آدم سایه دوست است یا به آفتاب نیاز دارد؟

تنظیم نور برای محیا کردن شرایط نگهداری گل بابا آدم در خانه بسیار ضروری است. این گیاه می تواند در نور پراکنده خورشید و در شرایط سایه رشد کند، اما نور مستقیم باعث سوختگی شدید برگ های آن می شود. از طرفی اگر گیاه به مدت طولانی در مکانی با نور ناکافی قرار گیرد، ساقه آن نازک و برگ های آن نرم خواهند شد.

همچنین بخوانید: پرورش گیاه فیلگوش یا بابا آدم | آلوکازیا

شرایط نگهداری گل بابا آدم در خانه
شرایط نگهداری گل بابا آدم در خانه

بهترین مکان برای نگهداری بابا آدم کجاست؟

پشت پنجره و در سایه از آن نگهداری کنید. بهتر است در برابر نور غیر مستقیم و فیلتر شده خورشید باشد.

رشد بابا آدم آسان است یا خیر؟

شرایط نگهداری گل بابا آدم در خانه فوق العاده راحت است و می توان به خوبی آن را پرورش داد. می توان اذعان داشت یکی از مواردی که منجر به محبوبیت این گیاه شده همین ویژگی آن است.

میزان نیاز بابا آدم به آب و آبیاری چقدر است؟

شیوه آبیاری در شرایط نگهداری گل بابا آدم در خانه از اهمیت بالایی برخوردار است. گل بابا آدم در طول فصل رشد به دلیل داشتن برگ های بزرگ به آب زیادی نیاز دارد. گیاهان سرپوشیده باید روزی یکبار آب پاشی شوند و زمانی که لایه سطحی خاک کمی خشک شد آبیاری شوند. در زمستان، گیاه به خواب زمستانی یا خواب آلودگی می رود، به کندی رشد می کند یا اصلا رشد نمی کند. در این مدت آبیاری باید کاهش یابد در اکثر مواقع یک بار در هفته کافی خواهد بود. بر کسی پوشیده نیست که رطوبت بیش از حد در این دوره می تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود.

همچنین بخوانید: پرورش گل و گیاه در پارکینگ

انواع گل بابا آدم
انواع گل بابا آدم

 

عمر گیاه بابا آدم چقدر است؟

این گیاه چند ساله است یعنی بیش از 2 سال عمر می کند به شرطی که به خوبی از آن مراقبت کنید.

علت سوراخ شدن برگ بابا آدم چیست؟

خشکی خاک، کمبود مواد مغذی و آفات از جمله عواملی هستند که منجر به سوراخ شدن برگ گیاه بابا آدم می شوند.

علت جمع شدن برگ بابا آدم چیست؟

در صورت بروز این مشکل بررسی کنید که به تمام نکات در شرایط نگهداری گل بابا آدم در خانه دقت کرده باشید. آبیاری زیاد یا کم، آفات، نور کم یا کمبود مواد مغذی در خاک می توانند در جمع شدن برگ گیاه نقش داشته باشند.

علت زرد شدن بابا آدم چیست؟

شایع ترین علت زرد شدن برگ های آلوکازیا آبیاری زیاد است، خاک سنگین نیز می تواند به ایجاد این مشکل کمک کند. نور ناکافی، رطوبت کم و کمبود گرما، کمبود تغذیه، حمله آفات یا بیماری ها از دیگر احتمالات هستند.

علت خم شدن ساقه بابا آدم چیست؟

برگ هایی که به طور طبیعی خم می شوند معمولا مشکلاتی مانند کم آبی، سطوح رطوبت پایین، کمبود روشنایی و دمای پایین دارند.

علت کوچک شدن برگ بابا آدم چیست؟

آبیاری بیش از حد یا ناکافی و قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می توانند منجر به بروز این مشکل شوند. همچنین استرس ناشی از دما، گلدان نامناسب و سطح رطوبت بسیار پایین دیگر عوامل هستند.

آیا گیاه بابا آدم سمی است؟

در شرایط نگهداری گل بابا آدم در خانه باید روی این نکته تاکید داشت که این گیاه سمی است. اگر شیره آن با چشم تماس پیدا کند می تواند باعث قرمزی، درد، سوزش و تورم شود. کریستال های اگزالات نامحلول در بخش های این گل وجود دارد بنابراین تقریباً کل گیاه یا حداقل ساقه و برگ های آن می تواند سمی باشد. هر قسمت از گیاه خورده شود، کریستال های آزاد شده می توانند دهان و دستگاه گوارش را تحریک کنند و منجر به ناراحتی گلو و سوزش سر دل شوند.

همچنین بخوانید: گیاهان سازگار با نور کم

علت زرد شدن برگ فیلگوش
علت زرد شدن برگ فیلگوش

فواید گیاه بابا ادم | خواص گیاه بابا آدم

قسمت های مختلف بابا آدم فواید بخصوصی دارند، اما به طور کلی توصیه می شود زیر نظر یک متخصص از خواص این گیاه بهره ببرید.

 • خواص عصاره یا عرق گیاه بابا آدم
  عصاره و عرق این گیاه برای درمان سرماخوردگی، روماتیسم و بهبود ایدز استفاده می شود. همچنین فیلگوش در درمان چاقی، التهاب و تصفیه خون نقش بسیار موثری دارد. برای شفافیت پوست می توانید از عرق این گیاه استفاده کنید و خاصیت ضد پیری از دیگر خواص آن است.
 • خواص ریشه بابا آدم
  از جمله خواص ریشه این گیاه می توان به تصفیه مواد زائد خون از کلیه و کبد اشاره کرد. می تواند به دفع CO2 کمک کند و همچنین در بهبود وضعیت گرفتگی سیستم تنفسی نقش دارد. علاوه بر این موارد از جوشانده ریشه این گیاه برای درمان واریس استفاده می کنند. درمان بیماری های پوستی، آبله مرغان، سرخک و آبله نیز از دیگر خواص قسمت ریشه این گیاه است.

همچنین بخوانید: گلدان مناسب برای گل یا گیاه

رشد گیاه بابا آدم
رشد گیاه بابا آدم

در آخر
اگر چیزی که به دنبال آن هستید یک گیاه زینتی با برگ های بزرگ است فیلگوش یک گزینه عالی است. زیبایی باورنکردنی و شکل برگ هایشان آن ها را به یکی از محبوب ترین گیاهان برای منزل تبدیل می کند. شرایط نگهداری گل بابا آدم در خانه دشوار نیست، در این مطلب تا حد امکان سعی کرده ایم در این زمینه شما را راهنمایی کنیم‌.

ما در گلفروشی آنلاین گندم vip با فروش و ارسال انواع گیاهان آپارتمانی، سبد گل، تاج گل ترحیم، تاج گل تبریک، دسته گل، انواع رز جاودان و… در خدمت شما عزیزان هستیم.

ویدئوی زیر نیز تهیه شده در گندم vip در خصوص شرایط نگهداری گیاه بابا آدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *