پرورش گیاه فیلگوش یا بابا آدم | آلوکازیا

گیاه فیلگوش

پرورش گیاه بابا آدم، آلوکازیا یا فیلگوش

گیاهان گرمسیری در تیره Alocasia دارای شاخ و برگ های خیره کننده ای هستند که می توانند به عنوان قطب اصلی یک باغ یا اتاق تبدیل شوند. ریزوم ها یا غده های بزرگ، گوش های عظیمی به شکل قلب یا پیکان تولید می کنند که منجر به نام رایج، یعنی فیلگوش یا به انگلیسی Alocasia (باباآدم) می شود. آنها غالباً به عنوان گیاهان آپارتمانی پرورش می یابند، اما معمولاً آوردن آنها در خارج از خانه در ماه های گرم برای ایجاد جلوه ای طبیعی، کل گلدان را میپوشانند.

آلوکازیاها می توانند بسیار سریع رشد کنند و در شرایط مناسب، برخی از گونه ها مهاجم محسوب می شوند، به ویژه در امتداد سواحل خلیج ایالات متحده. بنابراین، قبل از کاشت این گونه در فضای باز در باغ، با شهرداری محلی خود هماهنگ باشید. اگر فرزند یا حیوانات خانگی دارید، ممکن است بخواهید به طور کلی از این گیاهان اجتناب کنید زیرا برگها برای انسان و حیوانات سمی هستند.

 

 

نام گیاه شناسی Alocasia
نام رایج آلوکازیا، فیلگوش، ماسک آفریقایی
نوع گیاه  گیاه گرمسیری به عنوان یک گیاه آپارتمانی در آب و هوای غیر گرمسیری رشد می کند
اندازه بالغ 2-15 فوت قد؛ 2-8 فوت در گسترش (بستگی به گونه و تنوع دارد)
قرار گرفتن در معرض نور خورشید نور غیر مستقیم در محیط داخلی؛ قسمتی سایه در فضای باز
نوع خاک مخلوط گلدان نرم، زهکشی خوب یا لومی خرد
pH خاک  5.5 تا 6.5 (کمی اسیدی)
زمان گلدهی بهار و تابستان
رنگ گل  زرد کره ای روشن (گلها نمایان نیستند)
مناطق مقاومتی  10–11 (که اغلب به عنوان گیاه آپارتمانی رشد می کنند) مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آسیا، شرق استرالیا
سمی بودن  بسیاری از گونه ها برای انسان و حیوانات خانگی بسیار سمی هستند.

 

 

پرورش از فیلگوش یا آلوکازیا

این گیاهان حتی با داشتن یک فصل کوتاه رشد در آب و هوای شمال می توانند به سرعت رشد کنند. در ماه های گرم تابستان، گیاهان آلوکازیا می توانند هر هفته یک برگ جدید تولید کنند و هر برگ جدید می تواند دو برابر هفته قبل باشد. شکل برگها می تواند از نوک پیکانهای باریک تا برگهای پهن قلبی مانند باشد. دارای رگه های رنگارنگ و انواع بافت ها از ضخیم، مومی، براق و … است.

وقتی گیاه در دوره خواب (در اواخر پاییز و زمستان) قرار گرفت، شروع به استراحت می کند. رشد سریع برگ متوقف می شود و گیاه به احتمال زیاد در کل فصل زمستان باقی خواهد ماند. به مراقبت از آن ادامه دهید و رشد سریع، در فصل بعد، رشد بعدی را برمی گرداند.

 

گیاه فیلگوش

گیاه فیلگوش

نیازها از سایه تا نور کامل خورشید بسته به نوع مختلف متفاوت است. از پرورش دهنده یا فروشنده سوال کنید که آیا گیاه آفتاب گیر است. رنگ برگ در بین گیاهانی که با نور بیشتری رشد می کنند تمایل به بهتر شدن دارد.

همچنین بخوانید: شرایط نگهداری گل بابا آدم در خانه

گیاه فیلگوش

گیاه فیلگوش

 

خاک مناسب فیلگوش یا بابا آدم

فیلگوش را در مخلوط گلدان شل و خوب زهکشی شده یا خاک لومی خرد و کاشته شده بکارید.

 

آبیاری آلوکازیا یا فیلگوش

گیاهان آلوکازیا را در تمام سال مرطوب نگه دارید. آنها گیاهان آب دوست هستند. خط خوبی با این گیاهان وجود دارد. شما می توانید خاک را مرطوب نگه دارید، اما خیس نباشد. در ماه های زمستان به آب کمتری احتیاج دارند زیرا گیاه خوابیده است.

قبل از آبیاری اجازه دهید حدود چند اینچ خاک تقریبا خشک شود. این به مرطوب نگه داشتن خاک کمک می کند. خاک مرطوب در زمستان باعث حساسیت گیاه در برابر عفونت های قارچی می شود.

 

دما و رطوبت آلوکازیا یا بابا آدم

گیاهان فیلگوش زیر 60 درجه فارنهایت رنج می برند. برخی از ارقام در هوای سردتر از بین می روند و از ریزوم دوباره جوانه می زنند. آنها به محیط های بسیار مرطوب احتیاج دارند و رشد می کنند. برای بالا بردن رطوبت در اطراف گیاه خود، آن را روی سینی پر از سنگریزه قرار دهید و سپس آب را اضافه کنید تا دقیقاً به زیر ته گلدان برسد. آنها را از نشت سرد پنجره ها، درها و تهویه هوا دور نگه دارید.

 

فیلگوش

گیاه فیلگوش

 

کود مناسب آلوکازیا یا بابا آدم

آلوکازیاها می توانند فیدرهای سنگین، به ویژه نمونه های بزرگ باشند. با کود مایع در طول فصل رشد یا برنامه های مکرر و کوچک کود گرانول تغذیه کنید.

 

آیا گیاه فیلگوش سمی است؟

آلوکازیا یک گیاه بسیار سمی است. برگها حاوی بلورهای اگزالات نامحلول هستند. جویدن یا گاز گرفتن یک برگ از انسان یا حیوان خانگی، بلورها را آزاد می کند که می تواند باعث تورم و تحریک دهان و دستگاه گوارش شود. به ندرت، تورم شدید مجاری هوایی فوقانی ممکن است  تنفس را دشوار شود. گیاه را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید و اگر فرد یا حیوان یک برگ گیاه را بلعید، با پزشک خود، یا دامپزشک تماس بگیرید.

همچنین بخوانید: سمی ترین گل های جهان

 

انواع گیاه فیلگوش یا بابا آدم

حدود 70 گونه آلوکازیا و همچنین ده ها نوع هیبرید وجود دارد. گیاهان آلوکاسیا در درجه اول به دلیل جذابیت شکل برگ، رنگ و اندازه آنها، هیبرید می شوند. این انواع را در نظر بگیرید:

Alocasia sanderiana، همچنین به عنوان گیاه Kris شناخته می شود، دارای شاخ و برگ بسیار سبز تیره و یک گیاه خانگی با ظاهر عجیب و غریب را فراهم می کند. برگهای بلند و نوک تیز آن دارای رگه های سفید و لبه های پوسته پوسته شده است که با رنگ سفید مشخص شده اند.

مطالب مرتبط :گل مناسب برای گلدان بلند

 

Alocasia x amazonica ترکیبی است که دارای برگهای چرمی، لبه موج دار، نوک پیکان، سبز برنز تیره (با طول تا 16 اینچ) است.
Alocasia macrorrhizos، همچنین به عنوان تارو غول پیکر شناخته می شود، یک گیاه واقعا عظیم است که می تواند تا 15 فوت قد و 8 فوت عرض با برگهایی رشد کند که طول آنها 3 تا 4 فوت و عرض 2 تا 4 فوت باشد.
علاوه بر این، گیاه بسیار هیبریدی شده است. اکثر گونه های آلوکازیا در سایه زنده می مانند، اما آنها اغلب از نور خورشید فیلترشده کمی روشن تر قدردانی می کنند. انواع بزرگتر را می توان برای کنترل کامل آفتاب گرمسیری پرورش داد. همه گونه ها را گرم و مرطوب نگه دارید. برگها را کوتاه کنید. مانند همه آروئیدها، آلوکازیا نیز دارای یک گل و گیاه معمولی است، اما این گل معمولاً قابل توجه نیست.

 

تعویض گلدان آلوکازیا یا بابا آدم

انواع آلوکازیا را هر ساله در گلدان های بزرگتر با خاک گلدان تازه و بدون زهکشی آزاد قرار دهید. همچنین، بهتر است ریزوم را سالانه تقسیم کنید تا گیاه اندازه قابل کنترل داشته باشد و مجموعه شما افزایش یابد.

بیشتر گیاهان آلوکازیا را می توان با تقسیم کلوخه یا ریزوم تکثیر کرد. تکه ای از ریزوم زیرزمینی را بریده و جداگانه گلدان کنید. آن را گرم و مرطوب نگه دارید تا رشد جدید آغاز شود.

 

آفات و بیماری های شایع فیلگوش آلوکازیا یا بابا آدم

گرچه کاملاً چشمگیر است، این گیاهان می توانند نسبت به انواع بیماری ها از جمله پوسیدگی تاج، ساقه و ریشه، لکه برگ و عفونت گزانتوموناس کاملاً حساس باشند. علائم بیماری ها به طور معمول لکه های سیاه یا قهوه ای تیره روی برگها و لبه زرد رنگ اطراف لکه ها است. با استفاده از روش های آبیاری مناسب می توانید از بیماری جلوگیری کنید. این گیاهان را بیش از حد آبیاری نکنید. شاخ و برگها را خشک نگه دارید و گردش مناسب هوا را در اطراف و نزدیک گیاه فراهم کنید.

آفات رایج آلوکازیا شامل شپشک های پوستی، مقیاس یا scale، شته ها و کنه های عنکبوتی است. هر چند هفته یکبار گیاه را با آب گرم و صابون اسپری کنید تا از این آفات جلوگیری کند و گیاه بدون گرد و غبار باشد. در صورت بروز آلودگی، از یک روغن حشره کش بسیار ریز یا روغن چریش استفاده کنید. این محصولات آفات و تخمهای آنها را از بین می برد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *