پرورش و نگهداری گیاه یشمی

پرورش و نگهداری گیاه یشمی

گیاه یشم از گیاهان آپارتمانی آبدار است که دارای برگهای گوشتی و بیضی شکل و ساقه های چوبی ضخیم و شبیه تنه های کوچک درخت است. با کمی مراقبت آسان ، می تواند بین 3 تا 6 فوت ارتفاع داشته باشد ، اما این کار را به آرامی انجام می دهد ، و فقط حدود دو اینچ در سال رشد می کند.

تصور می شد که گیاهان یشم بومی آفریقای جنوبی هستند و برای صاحبان آنها خوش شانسی می آورد ، بنابراین اغلب به عنوان هدیه داده می شد. از آنجا که آنها معمولاً فقط در داخل خانه رشد می کنند ، می توان آنها را به خانه آورد یا در هر زمان شروع کرد ، چه از فروشگاه آنلاین گل  و چه از طریق تکثیر.

همچنین مطالعه کنید : درخت بونسای

نام گیاه شناسی Crassula ovata
نام رایج گیاه یشم
نوع گیاهساکولنت
اندازه بالغ 3-6 فوت ارتفاع ، 2-3 فوت عرض
قرار گرفتن در معرض آفتابنیاز به آفتاب کامل
نوع خاکنیاز به زهکشی خوب
pH خاک خنثی تا اسیدی
زمان شکوفه بهار (به ندرت در داخل خانه شکوفا می شود)
رنگ گلسفید
مناطق مقاومت 11-12 (USDA)
منطقه بومی آفریقای جنوبی
سمیت سمی برای سگ و گربه

نگهداری از گیاه یشم

مراقبت از گیاه یشم
گیاهان یشم به طور کلی غیرقابل تقاضا هستند و به راحتی رشد می کنند ، اما مستعد رطوبت زیاد و مجموعه ای از بیماری ها هستند. آبیاری بیش از حد ، مانند سایر گیاهان ساکولنت ، مطمئناً کشنده برای آنها است. گیاهان یشم نیز برای رشد کامل به نور زیادی احتیاج دارند. با این حال ، در صورت برآورده شدن شرایط مناسب ، یک ساکولنت خیره کننده به شما هدیه داده می شود که به راحتی قابل تکثیر است و به شما مقدار زیادی گیاه اضافی می دهد تا در خانه خود پخش شود.
نور مورد نیاز برای گیاه یشم
گیاهان یشم نور را دوست دارند و گیاهان جوان به ویژه برای رشد باید در معرض نور مستقیم و غیر مستقیم خورشید قرار گیرند. گیاهان یشم پیر و جوان باید حداقل چهار تا شش ساعت در روز نور خورشید دریافت کنند ، اما گیاه را از تابش مستقیم نور خورشید در امان نگه دارند. نور شدید می تواند گیاهان جوان و نابالغ را بسوزاند یا باعث قرمز شدن برگهای قدیمی تر شود
خاک گلدان مناسب گیاه یشم
هنگام انتخاب مخلوطی برای نگهداری گیاه یشم خود ، ترکیب مخصوص آبدار بهترین انتخاب شما است. در حالت ایده آل ، خاک باید دارای pH خنثی تا کمی اسیدی باشد و به خوبی تخلیه شود تا از تجمع رطوبت بیش از حد و منجر به رشد قارچ جلوگیری شود. اگر به جای آن از مخلوط گلدانی چند منظوره استفاده می کنید ، مقداری پرلیت برای کمک به زهکشی اضافه کنید. علاوه بر این ، می توانید گیاه یشم خود را در یک گلدان سفالی قرار دهید تا به رطوبت اضافی خاک کمک کند.
نحوه آبیاری گیاهان یشمی
گیاهان یشمی ساکولنت هستند (آب را در برگ های خود نگه می دارند) ، بنابراین وقتی در خاک دائماً مرطوب می نشینند عملکرد خوبی ندارند ، بنابراین اجازه دهید سطح خاک ، بین 1 تا 2 اینچ بین دو آبیاری خشک شود. در خانه ، این احتمالاً به معنی آبیاری هر 2 تا 3 هفته یکبار است - اما حتماً مرتباً آن را چک کنید!
دما و رطوبت گیاهان
گیاهان یشم دمای متوسط 18 تا 21 درجه سانتی گراد ( 65 تا 70 درجه فارنهایت) را ترجیح می دهند. در شب و زمستان ، گیاهان یشم می توانند محیط خنک تری را تا دمای 12 درجه سانتی گراد (55 درجه فارنهایت) کنترل کنند. به خاطر داشته باشید که گیاهان یشم مقاوم در برابر سرما نیستند ، بنابراین اگر در خارج از خانه نگهداری می شوند ، آنها را در زمانی که 10 درجه سانتی گراد (50 درجه فارنهایت یا پایین تر می رسد) داخل بیاورید.
کوددهی گیاه یشم
بسیاری از افراد در فصل رشد، ساکولنت های خود را تغذیه کمتری می دهند. برای موفق ترین گیاه یشم ، آن را در آغاز فصل یا هر هفته با محلول مایع ضعیف با کود کنترل کنید. از کود متعادل 20-20-20 با قدرت یک چهارم در گیاهان بالغ و کودی با نیتروژن کمتر در گیاهان جوان استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *