مزایای استفاده از کود سه بیست برای گلهای آپارتمانی

کود سه بیست برای گلهای آپارتمانی

بسیاری از افرادی که گل و گیاه پرورش می دهند، برای رشد بهتر گل های خود از کود استفاده می کنند. ممکن است برای شما سوال شده باشد که استفاده از کود چه فوایدی دارد؟کود ها مواد مغذی مورد نیاز گیاه را به آن می رسانند و از مرگ گیاه در اثر کمبود مواد غذایی جلوگیری می کنند. در بسیاری از گیاهان گل دار نیز باعث رشد و شکوفایی گل ها می شوند. حال به اهمیت کود ها به خصوص کود سه بیست برای گلهای آپارتمانی پی بردید و متوجه شدید که گل ها حتما باید کود دریافت کنند. یکی از مسائل مهمی که باید رعایت شود، برنامه ای منظم و دقیق برای کود دهی است. با انجام این کار متوجه رشد بهتر گل و گیاه خود می شوید. یکی از انواع کود های مخصوص گل های آپارتمانی، کود سه بیست است که در این مقاله به توضیح آن می پردازیم.

کود سه بیست

استفاده از کود سه بیست برای گیاهان آپارتمانی

 

کود سه بیست چیست؟

کود سه بیست یکی از انواع کود می باشد که برای تمام گیاهان اعم از گل های آپارتمانی کاربرد دارد. کود سه بیست برای گل های آپارتمانی، ترکیبی از سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم است که با نام NPK شناخته می شود. سه بیست بودن این کود به میزان نیتروژن، فسفر و پتاسیم آن اشاره دارد که در این کود ها میزان هر سه آن ها مساوی و برابر با ۲۰ است و به صورت ۲۰-۲۰-۲۰ نشان داده می شوند. کود هایNPK  می توانند دارای مقادیر دیگری مانند کود سه بیست برای گل های آپارتمانی یا ۱۰-۵۲-۱۰ و یا ۰-۰-۱۰ باشند که عددی که در وسط قرار گرفته است میزان فسفر، عدد اول از سمت چپ میزان نیتروژن و عدد اول از سمت راست، میزان پتاسیم را نشان می دهد. نیتروژن موجود در این کود ها باعث رشد رویشی گیاه می شوند و فسفر و پتاسیم، رشد ریشه را به دنبال دارند.

این کود چند کاره را می توانید برای انواع گیاهان به کار ببرید و حتی گیاهان موجود در باغ یا باغچه را نیز با آن تغذیه کنید. کود سه بیست برای گلهای آپارتمانی به صورت محلول در آب است و می توان از آب سرد نیز برای حل کردن آن استفاده کرد.

 

کود سه بیست برای گلهای آپارتمانی

کوددهی با کود سه بیست

 

ترکیبات موجود در کود سه بیست

همان طور که گفته شد کود سه بیست از سه عنصر اصلی نیتروژن، فسفر و پتاسیم تشکیل شده است، اما در کنار این عناصر، دارای ریز مغذی های دیگری نیز می باشد. در این بخش، سه عنصر اصلی کود سه بیست برای گل های آپارتمانی را مورد بررسی قرار می دهیم.

 • نیتروژن
  نیتروژن یکی از ضروری ترین و مهم ترین عناصر مورد نیاز گیاه است و تقریبا اکثر عملکرد های گیاه را تحت تاثیر قرار می دهد. این عنصر، تولید کلروفیل گیاه را تحریک می کند و با تولید کلروفیل، جذب نور توسط گیاه و تبدیل آن به انرژی را افزایش می دهد. همچنین باعث افزایش رشد ساقه، برگ و ریشه می شود و اگر گل آپارتمانی شما زرد شده است و یا رشد آن کاهش یافته است، به این معنا است که از کمبود نیتروژن رنج می برد.

 

کود سه بیست کود سه بیست برای گلهای آپارتمانی

 • فسفر
  فسفر یکی از عناصر تقویت کننده می باشد که برای افزایش رشد و مقاومت ریشه و ایجاد دانه و شکوفه موثر است. فسفر معمولا در خاک هایی وجود دارد که pH آن ها ۵ تا ۷.۵ است و اگر از این نوع خاک استفاده می کنید، می توانید مطمئن باشید که گیاه شما به میزان کافی فسفر در دسترس دارد. برای خرید کود سه بیست برای گلهای آپارتمانی باید میزان pH  خاک خود را بسنجید؛ چرا که هر خاک میزان اسیدیته متفاوتی دارد و نیاز به مواد مغذی در آن متفاوت است.
 • پتاسیم
  پتاسیم برای رشد جوانه ها و میوه ها و مبارزه گیاه با بیماری ها و مشکلات کاربرد دارد. این عنصر باعث ایجاد مقاومت در گیاه می شود و باعث می شود گیاه بتواند شرایطی مانند آب و هوای نامناسب را تحمل کند. اگر گیاه خود را در جایی قرار داده اید که ممکن است درگیر تغییرات آب و هوایی شود، حتما کودی با پتاسیم بالا برای آن تهیه کنید.

      ترکیبات موجود در کود سه بیست برای گل های آپارتمانی

 

مزایای کود سه بیست


شاید برای شما هم سوال شده باشد که چرا کود برای گیاهان اهمیت دارد و چه مزایایی برای گیاه به دنبال دارد؟ استفاده از کود به ویژه برای گل های آپارتمانی بسیار مهم و ضروری است. این گیاهان انواع مختلفی دارند و توانایی هر یک از آنان برای جذب مواد مغذی نیز متفاوت می باشد. کود سه بیست برای گلهای آپارتمانی باعث می شود مواد مغذی به اندازه کافی در اختیار گیاه قرار گیرد و گیاه در اثر کمبود مواد مغذی از بین نرود. از آنجایی که گیاهان آپارتمانی درون گلدان کاشته می شوند، مواد مغذی محدودی در دسترس دارند و به مرور زمان این مواد را مصرف می کنند و ممکن است به مرحله ای برسند که دیگر هیچ مواد مغذی در اختیار نداشته باشند. برای جلوگیری از ورود گیاه به این مرحله، باید کود دهی انجام شود تا این مواد مغذی جایگزین شوند.

کود سه بیست برای گل های آپارتمانی می تواند یکی از موثر ترین کود ها باشد. در این کود از هر یک از عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم به میزان ۲۰ درصد وجود دارد و ۴۰ درصد باقیمانده را مواد مغذی دیگر با اهمیت کمتر تشکیل می دهند و مجموعا به عنوان مولتی ویتامین برای گیاه عمل می کنند.

 

همچنین مطالعه کنید : معرفی گل و گیاه آپارتمانی با برگ های رنگی

 

زمان بندی استفاده از کود سه بیست برای گل های آپارتمانی

کود را باید با مقداری آب رقیق کنید؛ سپس به جای آبیاری با آب معمولی، از این ترکیب استفاده کنید. معمولا روی بسته بندی کود، دستورالعمل رقیق کردن آن نوشته شده است. چیزی که حائز اهمیت است، این است که برای استفاده از این کود ها باید زمان بندی دقیقی داشته باشید. اگر به میزان زیاد از کود سه بیست برای گلهای آپارتمانی استفاده کنید، باعث سوختگی و از بین رفتن آن ها می شوید؛ پس کود ها نیز مانند هر چیز دیگری به اندازه ای مشخص باید استفاده شوند تا باعث مرگ گیاه نشوند.

مناسب ترین زمان برای استفاده از کود سه بیست برای گیاهان گل دار، پیش از شروع گل دهی است. برای گیاهان آپارتمانی بدون گل، بهتر است در تمام دوران رشد از این کود ها استفاده شود. نکته جالب توجه این است که در زمانی که گیاه در حال گل دهی است نباید از کود برای آن استفاده شود. استفاده از کود برای گلهای آپارتمانی باید تا پیش از مرحله خواب گیاه انجام شود ولی در زمان خواب نباید انجام شود؛ چرا که در این زمان گیاه به تغذیه زیادی نیاز ندارد و تغذیه ای که پیش از خواب دریافت کرده است، برای آن کافی می باشد. اگر از این کود ها برای محصولات زراعی استفاده می کنید باید آن را در سطح خاک پخش کنید، اما برای گیاهان آپارتمانی باید به صورت محلول به گیاه اضافه شود.

 

 

 

نکاتی در رابطه با کود سه بیست برای گلهای آپارتمانی

برای استفاده از این کود ها نیازی نیست که حتما باغبان یا متخصص باشید؛ بلکه با رعایت کردن نکات زیر به راحتی می توانید از کود سه بیست استفاده کنید.

 • خاک را بررسی کنید و تحقیق کنید که چه نوع کودی برای آن بهتر است. اگر به میزان مواد مغذی در آن پی بردید، انتخاب کود برای شما آسان خواهد شد.
 • مطمئن شوید که گیاه شما به کود سه بیست نیاز دارد؛ سپس از آن استفاده کنید.
 • زمان بندی دقیقی برای استفاده از کود سه بیست برای گلهای آپارتمانی در نظر بگیرید. این میزان نباید به قدری زیاد باشد که گیاه را دچار سوختگی کند.
 • کود را مستقیما به گیاه نزنید بلکه دستورالعمل های آن را رعایت کنید و طبق آن ها پیش روید و اگر به رقیق شدن نیاز داشت حتما آن را رقیق کنید.

 

نحوه استفاده از کود سه بیست


کود سه بیست به صورت پودری فروخته می شود که آن را باید با مقداری آب مخلوط کنید و محلول رقیق شده را به گیاه اضافه کنید. روش استفاده از کود سه بیست برای گلهای آپارتمانی روی بسته بندی آن نوشته شده است که در این بخش به توضیح آن می پردازیم.
سه قاشق چای خوری از پودر سه بیست را بردارید و با پنج لیتر آب ترکیب کنید. از ترکیب به دست آمده هفته ای یک بار استفاده کنید و به جای آبیاری با آب معمولی، با این مخلوط به گیاه آب رسانی کنید. البته این میزان به اندازه گیاه هم بستگی دارد و هر چه گیاه بزرگ تر باشد، احتیاج آن به کود، بیشتر است.

همچنین مطالعه کنید : انواع کود گیاهان آپارتمانی و مواد تشکیل دهنده آنها

 

سخن پایانی
کود ها دارای انواع مختلفی هستند که یکی از آن ها کود سه بیست برای گلهای آپارتمانی است که دارای عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم می باشد و برای گیاه اهمیت زیادی دارند. این کود ها باعث می شوند مواد مغذی از دست رفته گیاه جایگزین شوند و گیاه در اثر کمبود مواد مغذی از دست نرود. بهتر است یک زمان بندی دقیق برای کود دهی در نظر بگیرید و به کمک دستورالعملی که روی آن نوشته شده است، پیش روید. اگر از اهمیت کود سه بیست برای گلهای آپارتمانی غافل بودید، با این مقاله به اهمیت آن ها پی بردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *