دلیل زرد شدن برگ گیاه گوش گرگی چیست ؟

دلیل زرد شدن برگ گیاه گوش گرگی | علت زرد شدن برگ گیاه گوش گرگی

اگر شما هم جزء اشخاصی هستید که در خانه و محل کار خود از گیاهان آپارتمانی نگهداری می کنید، حتما گیاه گوش گرگی را می شناسید. ما در این مقاله می خواهیم دلیل زرد شدن برگ گیاه گوش گرگی را بررسی کنیم، چرا که این گل های آپارتمانی، به مراقبت های زیادی احتیاج دارند.همان طور که می دانید،  گیاه گوش گرگی نوعی از گیاهان زینتی می باشد و از طرفی به آن گیاه فیلودندرون هم گفته می شود. این گیاهان از گیاهان بومی مناطق استوایی هستند که اگر آن ها را در شرایط مطلوبشان نگهداری کنید، ارتفاع این گل ها به دو متر هم خواهد رسید.

همچنین بخوانید: علت باز نشدن برگ فیلودندرون و شرایط نگهداری از آن

نگهداری این گیاهان در آپارتمان نیازمند رعایت نکاتی است. دلیل زرد شدن برگ گیاه گوش گرگی را در ادامه با هم بررسی خواهیم کرد. باید بدانید که این مشکل برای همه پیش می آید چون برگ های گیاه گوش گرگی در اثر عوامل زیادی تغییر رنگ پیدا می کند.

 

علت زرد شدن برگ های گوش گرگی چیست؟

 

دلیل زرد شدن برگ گیاه گوش گرگیگیاه گوش گرگی

 

همان طور که گفتیم این گل یکی از گیاهان زینتی و آپارتمانی می باشد، البته باید گفت که این گل ها عضوی از خانواده گیاهان گرمسیری هستند.

از طرفی باید گفت که این گل ها را می توان در هر محلی قرار داد. اما باید دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی را دانست تا در صورتی که با این مشکل رو به رو شدید، آن را حل کنید. منظور از اینکه این گل ها در هر محلی می توانند به کار برده شوند این است که شما می توانید از این گل ها  در اتاق نشیمن خود تا محل کارتان نگهداری کنید. پس این مقاله را با دقت بخوانید تا بتوانید با اطلاعات بیشتری از این گل ها مراقبت کنید.

همچنین بخوانید: علت سوختن نوک برگ های گل

 

دلیل زرد شدن برگ گیاه گوش گرگی

گاهی اوقات با اینکه شما خیلی از گل گوش گرگی خود مراقبت می کنید، اما باز هم رنگ برگ های این گل زرد می شود. حال ممکن است بپرسید دلیل این اتفاق چیست؟ همه ما می دانیم که رنگ سبز برگ گیاهان به علت وجود رنگدانه هایی به نام کلروفیل است. زمانی که برگ این گیاه رنگدانه های کلروفیل خود را از دست بدهد، برگ ها رو به زردی می روند، این پدیده را زردی یا کلروز می گویند.

دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • PH نامناسب خاکی که گل در آن کاشته شده است.
 • کمبود مواد مغذی مناسب برای گیاه
 • زهکشی ضعیف یا آبیاری نامناسب
 • آسیب دیدن ریشه های گل گوش گرگی

دلیل زرد شدن برگ گیاه گوش گرگی

 

ما هر کدام از ۴ مورد بالا را به طور دقیق برای شما توضیح می دهیم تا بتوانید دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی خود را بیابید و آن را حل کنید.

 

عوامل موثر بر روی زرد شدن برگ های گیاه گوش گرگی

PH نامناسب خاک

PH خاک یکی از مواردی می باشد که برای گیاه گوش گرگی بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که PH مناسب، امکان دسترسی گیاه به مواد مغذی را فراهم می کند. اگر این PH کم یا زیاد بشود، میزان دسترسی گیاه گوش گرگی به ماده مغذی تغییر خواهد کرد و همین دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی می شود.

اگر بخواهیم محدوده PH گیاهان را مشخص کنیم، باید گفت که اکثر گیاهان از جمله گیاهان علفی چمنی، در PH خنثی تا کمی اسیدی رشد می کنند. PH مانند ۶ و ۷ بهترین PH برای این گیاهان می باشد؛ اما این PH متغیر است ولی از دو حد بالا فراتر نمی رود. پس PH نامناسب می تواند دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی باشد. اگر نمی دانید PH مناسب برای گیاه شما چند است، ما به شما یک راه حل می دهیم تا با انجام آن PH مناسب گیاه گل گوش خود را پیدا کنید.

 • ابتدا یک فنجان از خاکی که می خواهید PH آن را بیابید، بردارید.
 • به فنجان خاکی که برداشتید، مقداری آب اضافه کنید، این قدر آب اضافه کنید تا خاک موجود در فنجان تبدیل به گل بشود.
 • حالا نمونه را آن قدر هم بزنید تا به محلولی رقیق تبدیل بشود.
 • در مرحله آخر نصف فنجان سرکه را به محلول خود اضافه کنید تا بتوانید PH که دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی شده است را پیدا کنید.
 • اگر با افزودن سرکه حباب تشکیل شد و حالت جوششی به خودش گرفت، PH گیاه قلیایی است و متناسب با میزان جوشش، میزان قلیایی بودن هم بالا می رود.

وقتی که فهمیدید PH مناسب برای گیاه گل گوش گرگی شما چقدر است، ببینید PH خاک از حد مناسب کمتر است یا بیشتر. از این طریق متوجه می شوید که چقدر مواد غذایی در اختیار گیاه قرار می گیرد.

همچنین بخوانید:

پس متوجه شدیم که PH نامناسب خاک، می تواند دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی باشد، پس سعی کنید PH خاک را متناسب با نیاز گل گوش گرگی خود تغییر بدهید. PH عامل بسیار مهی است؛ چرا که اگر به خاک کود مناسب و کافی بدهید، حتی اگر همه مواد مغذی در اختیار گیاه باشد اما PH خاک کم و زیاد شود، مواد مغذی جذب نمی شوند. در نتیجه برگ های گیاه زرد خواهند شد.

علت زرد شدن برگ گیاه گوش گرگی

PH نامناسب، عاملی برای زرد شدن برگ گل گوش گرگی

 

کمبود مواد مغذی مناسب برای گیاه، دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی

 

فرض کنید که PH خاک گیاه گل گوش گرگی شما کاملا مناسب و ایده آل است اما باز هم با مسئله زرد شدن برگ ها مواجه می شوید. در این جور موارد کمبود مواد مغذی می تواند رنگ برگ ها را به زرد تغییر بدهد.

توجه کنید که برخی از مواد غذایی می توانند حرکت کنند، بنابراین حواستان را نسبت به این جور مواد مغذی جمع کنید تا این مواد دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی نباشند. به عنوان مثال نیتروژن در خاک به آسانی حرکت می کند و شسته می شود، بنابراین باید به طور مداوم کود نیتروژن دار را به خاک گل گوش گرگی اضافه کرد.

اگر می خواهید بدانید که چه نوع ماده غذایی مورد احتیاج گل گوش گرگی شما است و کمبود چه ماده ای دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی شما می شود، به این تیتر توجه کنید. از مواد مغذی که کمبود آن منجر به زردی برگ های گیاه گوش گرگی می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمبود نیتروژن
 • کمبود پتاسیم
 • کمبود منیزیم
 • کمبود آهن
 • کمبود گوگرد

کمبود نیتروژن می تواند یک زردی عمومی در برگ های گیاه گوش گرگی ایجاد کند. این زرد رنگ بودن اول از برگ های کهنه و قدیمی شروع خواهد شد و سپس به برگ های جوان تر می رسد و رنگ آن ها را از سبز به زرد تغییر می دهد.

علت زرد شدن برگ گیاه گوش گرگی

کمبود نیتروژن، عامل زرد شدن برگ

کمبود پتاسیم

دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی می تواند به علت کمبود پتاسیم باشد، اگر می خواهید بفهمید که گیاه به کمبود پتاسیم دچار شده است یا نه، باید به برگ آن توجه کنید. برگ گیاهانی که کمبود پتاسیم دارند، مانند برگ گیاهانی که کمبود نیتروژن دارند، یک جا تغییر رنگ نمی دهد. زمانی می توان فهمید گل گوش گرگی به کمبود پتاسیم مبتلا است که رنگ لبه برگ های گل گوش گرگی، زرد شده اما وسط برگ همچنان سبز است. از طرفی، اول از همه برگ هایی که قدیمی تر هستند، تغییر رنگ می دهند و رنگ برگ به سمت قهوه ای شدن می رود، این دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی می باشد.

کمبود منیزیم

کمبود این عنصر می تواند باعث بروز بیماری کلروز بشود، همان طور که می دانید این بیماری در گیاهان سبب می شود تا همه گیاه به رنگ زرد در بیاید؛ به طور کلی کلروفیل در این گیاهان از بین می رود. نشانه این که گل گوش گرگی به کمبود منیزیم دچار است و همین کمبود منیزیم دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی می شود، چه چیزی است؟

این است که لکه های زرد رنگی در بین رگبرگ های برگ های کهنه تر ظاهر می شود. این زردی به سمت مرکز برگ حرکت می کند و تنها رگ های برگ سبز باقی می ماند. البته این را هم باید بدانید که در این مورد، لبه های برگ ها در آخر زرد رنگ می شوند‌.

برای مقابله با کمبود منیزیم که دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی است، می توان منیزیم را به خاک اضافه کرد. برای این کار شما باید یک قاشق چای خوری از سولفات منیزیم را به ازای هر گالن آب در آن مخلوط کنید و گیاه را با این محلول آبیاری کنید. هر گالن آب حدودا ۴.۵ لیتر است.

همچنین بخوانید: نگهداری گیاه سینگونیوم

کمبود منیزیم، باعث زرد شدن برگ گیاه فیلودندرون می شود.

 

کمبود آهن

دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی، می تواند به علت کمبود عنصر آهن هم باشد. گیاهی که به کمبود آهن مبتلا می شود، این ضعف را ابتدا در برگ های نو و جوان خودش نشان می دهد. برگ هایی که کمبود آهن می گیرند، در ناحیه وسط برگ هایی که سبز رنگ هستند، زرد می شوند.

کمبود گوگرد

این عنصر هم می تواند دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی باشد، این زردی از برگ های جوان شروع می شود و سپس کل برگ را فرا می گیرد.

نکته مهمی که می خواهم در اینجا بگویم، این است که فکر نکنید این عنصرهایی که در بالا معرفی کردیم با هم ارتباط ندارد. این باور کاملا غلط است و توجه نکردن به این نکته می تواند دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی باشد. چیزی که مشخص است این است که این مواد با هم ارتباط دارند؛ به عنوان مثال کمبود عنصر پتاسیم می تواند دسترسی گیاه به عنصر آهن را تا حد زیادی کاهش بدهد. از طرفی هم پتاسیم اضافی می تواند موادی همچون کلسیم، منیزیم و نیتروژن را به یک دیگر وصل کند و گیاه را با کمبود این مواد مواجه کند. این اتفاق می تواند یک مورد دیگری از دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی را به ما نشان بدهد.

بنابراین زمانی که می خواهید به گیاه خود کود بدهید، باید از کود های محلول استفاده کنید، این کود ها باید سه عنصر اصلی و دوازده عنصر فرعی مورد نیاز گل گوش گرگی را داشته باشد.

از سه عنصر اصلی موجود در کود های محلول می توانیم به سه عنصر زیر اشاره کنیم:

 • ازت
 • فسفر
 • پتاسیم

و از عناصر فرعی موجود در این کود ها می توان به عنصر های زیر اشاره کرد:

 • روی
 • آهن
 • مولیبدن
 • مس

همچنین بخوانید: مزایای کوددهی با شیر: نحوه استفاده از کود شیر در گیاهان


اگر با توجه به این توضیحات، به این نتیجه رسیدید که یکی از عناصر بالا دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی شما می باشد، از کود های مناسب برای رفع این مشکل استفاده کنید. اما همان طور که گفتیم به این قضیه توجه کنید که اندازه عناصر موجود در کود به چه حدی است.

کمبود مواد معدنی از جمله گوگرد، باعث زرد شدن برگ ها می شود.

زهکشی ضعیف یا آبیاری نامناسب، دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی

مشکلات آبی می تواند دلیل اصلی برای زرد شدن برگ های گل گوش گرگی باشد. آبیاری این گل ها باید با دقت زیاد انجام شود چرا که آب دهی کم یا زیاد می تواند مشکلات زیادی را برای گل گوش گرگی ایجاد کند. حالا ممکن است بپرسید که آبیاری نامناسب چرا برگ های گل گوش گرگی را زرد می کند؟ مگر با آبیاری کردن، گل با طراوت نمی شود؟ چرا این موضوع دلیل زرد شدن برگ گوش گرگی می باشد؟

این حرف کاملا اشتباه است، چرا که اگر خاک گل گوش گرگی خیلی مرطوب باشد، ریشه های این گل نمی توانند در خاک نفس بکشند، در نتیجه گیاه خفه می شود. اگر ریشه های گل گوش گرگی خفه شود، دیگر آب و مواد مغذی مورد نیاز اجزای گیاه فراهم نمی شود، پس نتیجه می گیریم که آب زیاد باعث کشته شدن ریشه های گل و سرانجام خود گل می شود. پر آبی تنها دلیل زرد شدن برگ گوش گرگی نیست، بلکه خشکسالی و کم آبی هم دلیل دیگری برای زرد شدن برگ گل گوش گرگی است. در خشکسالی هم مانند پر آبی، مواد مغذی مورد نیاز گیاه، به گل گوش گرگی وارد نمی شود در نتیجه برگ ها زرد می شوند.

 

اگر می خواهید از این مشکل جلوگیری کنید، به شما دو راهکار می دهیم:

 • اول: از خاک متخلخل استفاده کنید.
 • دوم: برای گیاه، زهکشی خوب انجام بدهید.

همچنین بخوانید: پرورش و نگهداری گل برگ انجیری یا گیاه فیلودندرون

 

ظرف نگهداری گل گوش گرگی و آزمایش انگشت

اگر می خواهید از یک ظرف مناسب برای نگهداری گل گوش گرگی استفاده کنید، از ظروفی استفاده کنید که سوراخ دارند؛ چرا که ظروف نگهداری این گل ها خیلی مهم هستند. به این نکته توجه کنید که وسیله ای که زیر گلدان می گذارید، مثل سینی یا بشقاب، آب نداشته باشد چون ممکن است آب زیادی توسط ریشه ها جذب شود و آن ها را خفه کند.

قبل از اینکه بخواهید آبیاری انجام بدهید، از آزمایش انگشت استفاده کنید تا خشک بودن خاک یا پر آب بودن آن، دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی نباشد. آزمایش به این صورت است که انگشت اشاره خود را به اندازه چند سانتی متر در خاک فرو کنید و این کار را چند بار انجام بدهید. زمانی آبیاری گل را انجام بدهید که احساس می کنید خاک خشک است. پس از اینکه مطمئن شدید خاک گلدان کاملا خشک شده است، گل گوش گرگی را به طور کامل آبیاری کنید.

 

اگر احساس کردید که خاک گلدان سرد یا مرطوب است، صبر کنید تا خاک کاملا خشک شود.

گلدان نگهداری گوش گرگی

 

آسیب به ریشه گل گوش گرگی

آسیب دیدن ریشه گل گوش گرگی یا وجود ریشه متراکم، می تواند دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی باشد. آسیب دیدن ریشه ها می تواند از راه های مختلفی صورت بگیرد، به عنوان مثال ریشه ها ممکن است پوسیده شوند یا ریشه های گل گوش گرگی، دچار بیماری بشوند. وقتی ریشه های این گل آسیب می بیند، گل گوش گرگی نمی تواند مواد معدنی و مواد مغذی مورد نیاز خودش را به دست بیاورد. از طرفی رشته های متراکم هم می توانند دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی باشند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که شما گل گوش گرگی خود را در گلدانی کوچک تر از حد مناسب آن قرار می دهید. وقتی گل گوش گرگی در ظرف کوچکی قرار بگیرد، هم ریشه ها در هم فشرده می شوند و هم آب، اکسیژن و مواد غذایی نمی توانند به راحتی جریان پیدا کنند. وقتی این اتفاق می افتد، ریشه ها نمی توانند کار خود را به خوبی انجام بدهند و نتیجه این فشردگی و تراکم، دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی می شود.

برای اینکه بتوانید بفهمید که آیا ریشه های گل گوش گرگی دچار تراکم شده اند یا خیر؟ گیاه گوش گرگی را به آرامی از ظرفش در بیاورید. به ریشه های گل گوش گرگی و رنگ آن با دقت نگاه کنید، ریشه هایی که سالم هستند، رنگ زرد مایل به سفید دارند. اگر رنگ ریشه های گل گوش گرگی، تیره و پوسیده باشند و بوی بدی داشته باشند، ریشه ها بیمار هستند، این مورد می تواند دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی باشد.

اگر تنها مشکل گل گوش گرگی، فشردگی ریشه هایش باشد، می توانید ریشه های بیمار و ناسالم را از این گل جدا کنید. سپس با حرکت آرام، ریشه ها را کمی شل کنید و گل را در ظرف بزرگ تری قرار بدهید و آن را با خاک بهتری زهکشی کنید.

اگر خاکی که گل گوش گرگی را در آن کاشتید، از نوع خاک های رسی سنگین بود، می توانید برای از بین بردن فشردگی ریشه ها از گچ باغی استفاده کنید. این گچ کمک می کند تا دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی از بین برود و برگ گل، سبز رنگ باقی بماند.

آسیب های وارد شده به ریشه گل گوش گرگی، یکی دیگر از عوامل زردی برگ ها می باشد.

 

عوامل موثر دیگر بر روی زرد شدن برگ گل گوش گرگی

علاوه بر عوامل بالا، عوامل دیگری هم وجود دارند که ممکن است رنگ سبز برگ گل گوش گرگی را به رنگ زرد تغییر بدهد. از عوامل دیگری که می تواند دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی باشد، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کمبود نور خورشید
 • دما و رطوبت
 • هجوم آفات
 • مرگ طبیعی

ما در ادامه به بررسی این ۴ مورد خواهیم پرداخت.

 

تغییر رنگ دادن برگ های گل گوش گرگی

کمبود نور خورشید

نور خورشید و کم و زیاد شدن نور آن می تواند دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی باشد، چرا که این گل ها به نور واکنش نشان می دهند اما نور مستقیم را دوست ندارند. به طور کلی گل های گوش گرگی، مکان های پر نور اما با نور غیر مستقیم را به مکان هایی با نور مستقیم ترجیح می دهند. نور مستقیم و نور کامل خورشید، می تواند باعث زرد شدن برگ گل گوش گرگی بشود، حتی ممکن است که لکه های آفتاب سوختگی بر روی برگ های این گل به وجود بیاید.

البته نور مستقیم و کامل خورشید، تنها دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی نیست و نور کم خورشید هم می تواند باعث بروز برگ های زرد بشود. نور کم خورشید باعث می شود تا برگ های انتهایی گل گوش گرگی و نوک برگ های این گل، تغییر رنگ بدهد.

برای جلوگیری از این اتفاق، گل گوش گرگی خود را پشت پنجره جنوبی خانه قرار بدهید یا گلدان را پشت پرده بگذارید تا نور به طور مستقیم به گل گوش گرگی برخورد نکند.

 

 

 

 

نور خورشید بر روی گل گوش گرگی اثر می گذارد.

 

دما و رطوبت

دما و رطوبت از دیگر دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی می باشد، دما و رطوبت به اندازه و متعادل خوب است و دمای نامناسب، باعث می شود که برگ ها تغییر رنگ بدهند.

گل گوش گرگی، در شب باید در دمای ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی گراد نگهداری شود؛ اما در روز باید در دمای ۲۳ تا ۲۶ درجه سانتی گراد قرار بگیرد. از طرفی می توانید یک روز در میان بر روی برگ های این گل ها آب اسپری کنید.

 

هجوم آفات به گیاه گل گوشی

همیشه که نمی شود گیاه از داخل مشکل داشته باشد، در بعضی موارد دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی، هجوم آفات به این گل می باشد. آفت هایی مثل شته ها و کنه های عنکبوتی، می توانند به گل گوش گرگی حمله کنند و آب درون رگبرگ های این گل ها را بخورند و به این صورت موجب زرد شدن برگ شوند. علائمی که می تواند به شما نشان بدهد که گل گوش گرگی مورد هجوم آفات قرار گرفته است یا نه، وجود لکه های زرد رنگ مایل به قهوه ای بر روی برگ ها می باشد. از طرفی وجود سوراخ های نامنظم بر روی برگ گل گوش گرگی،  نشان دهنده هجوم آفات به این گل و دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی می باشد.

اگر این دو مورد را بر روی سطح گل خود مشاهده کردید، یک پارچه تمیز بردارید و آن را به الکل آغشته کنید، سپس سطح برگ گل خود را ضدعفونی کنید. اگر این آفات را به صورت زنده بر روی گل گوش گرگی مشاهده کردید، این آفات را با صابون های مخصوص حشره کش از بین ببرید یا آن ها را به صورت فیزیکی نابود کنید.

همچنین بخوانید: 3 روش برای تکثیر گیاهان

هجوم آفات به گیاه گوش گرگی

 

 

 

مرگ طبیعی

همیشه که دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی، کمبود مواد غذایی، هجوم آفات، آبیاری بیش از حد و… نیست، در برخی موارد هم ممکن است گل گوش گرگی پیر شده باشد و برگ های زرد، خبر از پایان عمر این گیاه بدهد. در این مورد برگ های پایین و کهنه زودتر شروع به زرد شدن می کنند. این اتفاق بیشتر در فصل های پاییز و زمستان رخ می دهد. اگر با این مورد مواجه شدید، به گیاه خود فرصت بدهید تا روند طبیعی حیات خودش را طی کند و با آمدن فصل بهار، برگ های سبز و تازه را به شما هدیه بدهد. پس نتیجه می گیریم، دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی، بعضی وقت ها کاملا طبیعی خواهد بود.

همچنین بخوانید: پرلیت چیست و چه کاربردی دارد؟

 

سخن پایانی

ما در این مقاله به تحلیل و بررسی عوامل موثر بر روی زرد شدن برگ گل گوش گرگی پرداختیم و گفتیم که چه مواردی می تواند باعث بروز این بیماری در گل گوش گرگی بشود.

عواملی که دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی هستند، شامل موارد زیر می باشد:

 • مرگ طبیعی
 • هجوم آفات به گل گوش گرگی
 • PH نامناسب
 • کمبود مواد مغذی مثل نیتروژن، منیزیم، آهن، گوگرد و…
 • زهکشی ضعیف یا آبیاری غلط
 • آسیب به ریشه ها یا تراکم بالای ریشه ها
 • کمبود نور خورشید
 • دما و رطوبت

شما فقط باید به دقت برگ های گل گوش گرگی خود را بررسی کنید و ببینید که با توجه به علائم موجود بر روی برگ، به کدام دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی دچار شده است. سپس به درمان گل خود اقدام کنید. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری درمورد انواع گیاهان به دست بیاورید و این گل های فوق العاده را بهتر بشناسید.

 

دلیل زرد شدن برگ گل گوش گرگی و حل کردن مشکل آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *