علت باز نشدن برگ فیلودندرون و شرایط نگهداری از آن

علت باز نشدن برگ فیلودندرون

چرا برگ فیلودندرون باز نمی شود؟

امروزه زندگی آپارتمانی افزایش یافته است و در این بین علاقمندان گل و گیاه به دنبال راهی برای نگهداری آن ها در منزل هستند. گیاهان آپارتمانی زیادی وجود دارند که به راحتی می توانید آن ها را در منزلتان نگهداری کنید و نگران پژمردگی آن ها نباشید. فیلودندرون نیز یکی از این گیاهان است که به رنگ سبز براق دیده می شود که ممکن است برگ های آن باز نشوند. علت باز نشدن برگ فیلودندرون را در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم.

فیلودندرون جزء خانواده آراسا محسوب می شود که دارای دو نوع است، یکی از آن ها با نام بالا رونده و دیگری با نام غیر بالا رونده شناخته می شود. این گیاه گل دار برای تزئین و زیبایی خانه های آپارتمانی گزینه مناسبی محسوب می شود، اما اگر شرایط نگهداری آن را رعایت نکنید به سرعت دچار مشکل و پوسیدگی می شود.

 

علت باز نشدن برگ فیلودندرون

علت باز نشدن برگ فیلودندرون

 

شرایط نگهداری گیاه فیلودندرون

شرایط نگهداری گیاه فیلودندرون آسان است و این گیاه به راحتی خود را با محیط اطراف وفق می دهد. حتی اگر برای اولین بار این گیاه را تهیه می کنید نگران نباشید؛ چرا که به راحتی می توانید شرایط نگهداری آن را فراهم کنید. این گیاه آپارتمانی است و نگهداری و مراقبت از آن در خانه انجام پذیر است. اگر چه فیلودندرون ها گیاهانی سازگار هستند، اما اگر به شرایط نگهداری آن ها توجهی نشود، به سرعت از بین می روند. عدم رعایت این شرایط علت باز نشدن برگ فیلودندرون است. شرایط نگهداری آن ها شامل مراحل زیر است:

 1. نور خورشید:

یکی از مهم ترین شرایط نگهداری از فیلودندرون، قرار دادن آن در مکانی با نور غیر مستقیم خورشید است. می توانید آن را در جلوی پنجره ای قرار دهید که نور آن مستقیم و سوزنده نیست. اگر چه زرد شدن برگ های قدیمی، امری طبیعی است اما اگر متوجه شدید که سایر برگ های گیاه نیز در حال زرد شدن هستند؛ به این معنا است که نور دریافتی از گیاه بسیار زیاد و شدید است.

علت باز نشدن برگ فیلودندرون نیز عدم دریافت نور کافی است. همچنین اگر ساقه های فیلودندرون شما طویل و نرم شدند و بین برگ ها فاصله افتاد؛ به این معنا است که گیاه نور کمی دریافت می کند و به نور بیشتری نیاز دارد. همه این علائم کوچک به شما نشان می دهند که گیاه دچار مشکل شده است و خواستار تغییر می باشد.

 

همچنین بخوانید: معرفی گل هایی که در شب شکوفه می دهند

مراقبت از فیلودندرون

مراقبت از فیلودندرون

 1. آب:

زمانی که متوجه خشک شدن خاک گیاه شدید، حتما آبیاری آن را انجام دهید. آبیاری نباید به روشی باشد که گیاه غرق در آب شود؛ چرا که به مرور باعث پوسیدگی ریشه می گردد. علت باز نشدن برگ فیلودندرون می تواند آبیاری نامناسب باشد. اگر متوجه ریزش برگ های فیلودندرون شدید، به این معنا است که گیاه به میزان کافی آب دریافت نمی کند و یا آبیاری بیش از حد انجام شده است؛ در هر صورت باید برنامه آبیاری را اصلاح کنید تا برگ های جدید جایگزین برگ های از دست رفته شوند.

مطالب مرتبط: نحوه نگهداری از گیاه فیلودندرون

تفاوت گیاه پوتوس با فیلودندرون

 1. کود:

گیاهان آپارتمانی نیز مانند گیاهانی که در باغچه کاشته می شوند به کود مناسب برای رشد بهتر نیاز دارند. مناسب ترین کود برای فیلودندرون ها، کود مایع متعادل است که سرشار از مواد مغذی مورد نیاز گیاه است. عدم دریافت مواد مغذی می تواند علت باز نشدن برگ فیلودندرون باشد. در فصل بهار و تابستان که فصل رشد هستند، ماهانه از کود استفاده کنید و در فصل های پاییز و زمستان، این میزان را به شش تا هشت هفته یک بار افزایش دهید. اگر گیاه شما رشد کمی دارد و یا برگ های آن به اندازه کافی رشد نمی کنند باید از کود استفاده کنید. اگر برگ های گیاه کم رنگ شدند، نشان دهنده کاهش کلسیم و منیزیم است و به این معنا است که گیاه مواد مغذی اندکی در دسترس دارد و کود دهی باید به سرعت انجام شود.

باز نشدن برگ گیاه فیلودندرون

قیمت گیاه فیلودندرون

 

علت باز نشدن برگ فیلودندرون

یکی از اساسی ترین دلایل باز نشدن برگ های فیلودندرون، عدم وجود رطوبت به میزان کافی است. محل نگهداری فیلودندرون باید به میزان کافی رطوبت داشته باشد تا پاسخگوی نیازهای این گیاه باشد. رطوبت مورد نیاز آن ها چیزی حدودی ۵۰ الی ۷۵ درصد است که کاهش این میزان باعث باز نشدن برگ های آن می شود.

دیگر علت باز نشدن برگ فیلودندرون می تواند فقر خاک و از بین رفتن مواد مغذی آن باشد. برای رفع این مشکل باید خاک و گلدان را تعویض کنید و گیاه را در خاکی جدید قرار دهید. ممکن است گیاه دچار آفت و بیماری شده باشد و همین مشکلات باعث عدم باز شدن برگ های فیلودندرون شوند. حتی آبیاری بیش از حد نیز می تواند این مشکل را برای گیاه شما به همراه داشته باشد، پس مراقب باشید که گیاه را به اندازه کافی آبیاری کنید و با افراط در این کار باعث از بین رفتن آن نشوید.

مشاهده و خرید گل رز جاودان

 

علت باز نشدن برگ فیلودندرون چیست؟

علت باز نشدن برگ فیلودندرون چیست؟

 

نکاتی برای باز شدن برگ های فیلودندرون

اگر متوجه بسته شدن برگ های فیلودندرون خود شده اید و نمی دانید چگونه آن ها را باز کنید با ما همراه باشید. در این بخش راهکارهایی ارائه می دهیم که به باز کردن برگ های گیاه شما کمک شایانی می کنند.

 • رطوبت را افزایش دهید؛ چرا که رطوبت ناکافی می تواند علت باز نشدن برگ فیلودندرون باشد. برای این کار می توانید از دستگاه های مرطوب کننده هوا استفاده کنید و اگر این دستگاه را در اختیار ندارید از روش های قدیمی برای انجام این کار کمک بگیرید؛ برای مثال از بند رخت آویز آپارتمانی استفاده کنید و لباس های خیستان را در نزدیکی گیاه آویزان کنید.

لباس ها در حین خشک شدن، رطوبتی در فضای خانه پخش می کنند که برای افزایش رطوبت فیلودندرون مناسب است و رطوبت کم که علت باز نشدن برگ فیلودندرون است را بهبود می بخشد. روش دیگری برای افزایش رطوبت خانه، کمک گرفتن از بخار حمام است. پس از این که دوش گرفتید و متوجه شدید که بخار در حمام جمع شده است، درب حمام را باز بگذارید تا این بخار به خانه و به سمت گیاه آید.

به کمک اجاق گاز نیز می توانید رطوبت ایجاد کنید. زمانی که غذا می پزید خود به خود باعث ایجاد رطوبت می شوید و رطوبت کم که علت باز نشدن برگ فیلودندرون است را افزایش می دهد. یکی از موثرترین روش ها برای ایجاد رطوبت، قرار دادن ظرفی پر از آب روی بخاری، شوفاژ و یا اجاق گاز با شعله بسیار کم است. با این کار آب درون ظرف تبخیر می شود و در فضای بسته خانه برای گیاه فیلودندرون شما بخار ایجاد می کند. همه این روش ها باعث افزایش رطوبت و باز شدن برگ های فیلودندرون می شوند.

 

 • مطمئن شوید که فیلودندرون به اندازه کافی در معرض نور خورشید قرار می گیرد. عدم دریافت نور کافی، علت باز نشدن برگ فیلودندرون است. این گیاه برای رشد و باز شدن برگ هایش به ۸ ساعت نور خورشید نیاز دارد، اما توجه داشته باشید که این نور باید به طور غیرمستقیم به آن تابیده شود.
 • بهتر است فیلودندرون را در دمای بالا نگه دارید چرا که به درجه حرارت بالا، عکس العمل بهتری نشان می دهد.
 • استفاده از کود مناسب نیز می تواند به باز شدن برگ های فیلودندرون و رشد آن کمک کند. در فصل رشد به آن مقداری کود اضافه کنید و مواد مغذی ناکافی که علت باز نشدن برگ فیلودندرون است را افزایش دهید.
 • حتی می توانید به کمک انگشتانتان برگ های آن را باز کنید، اما این کار توصیه نمی شود.

 

باز نشدن برگ فیلدوندرون

نکاتی برای باز شدن برگ های فیلودندرون

خاک مناسب گیاه فیلودندرون

انتخاب خاک مناسب برای گیاهان یکی از مهم ترین مسائل برای رشد و نگهداری از آنان می باشد؛ چرا که اگر از خاک مناسب استفاده نشود گیاه خیلی سریع از بین می رود. خاک نامناسب علت باز نشدن برگ فیلودندرون می باشد. اگر به تازگی یک فیلودندرون تهیه کرده اید و به دنبال انتخاب بهترین خاک برای آن هستید، با ما همراه باشید.

خاکی که زهکشی مناسبی داشته باشد، کمی شل باشد، مواد مغذی فراوانی داشته باشد، هوا دهی گیاه را فراهم کند و رطوبت را برای آن حفظ کند، برای گیاه فیلودندرون مناسب ترین خاک است. می توانید کمی مواد آلی به خاک گلدان اضافه کنید تا باعث رشد بهتر و سریع تر گیاه شوید، با این کار کمبود مواد مغذی که علت باز نشدن برگ فیلودندرون است را بهبود می بخشید. اگر می خواهید خاکی با زهکشی مناسب داشته باشید از زغال سنگ نارس کمک بگیرید. زغال سنگ نارس باعث می شود رطوبت کافی برای گیاه فراهم شود. برای غنی شدن خاک نیز می توانید به یک اندازه خاک گلدان، کوکوپیت و کمپوست ترکیب کنید و گیاه را در آن بکارید.

یکی دیگر از خاک های مناسب گیاه فیلودندرون، ترکیب میزان یکسانی از خاک گلدان و کوکو کویر است. به این ترکیب می توانید زغال سنگ نارس، ماسه درشت، پرلیت و کمپوست اضافه کنید و علت باز نشدن برگ فیلودندرون را به حداقل برسانید. از دیگر خاک های مناسب فیلودندرون می توان به ترکیب ۵۰ درصد ماسه یا کوکوپیت، ۳۰ درصد خاک گلدان و ۲۰ درصد کمپوست اشاره کرد. کوکوپیت باعث ایجاد تخلخل در خاک می شود و به زهکشی آن کمک می کند.

فیلودندرون ها به خاک مرطوب علاقه زیادی نشان می دهند، اما اگر در انجام این کار افراط کنید و همیشه خاک گلدان را خیس و پر از آب نگه دارید، به سرعت باعث از بین رفتن گیاه می شوید. خاک سنگین نیز می تواند علت باز نشدن برگ فیلودندرون باشد.

اگر از خاک سنگین برای گیاهتان استفاده کنید، باعث می شود آب به مقدار زیادی در مجاورت گیاه باشد و باعث پوسیدگی آن شود؛ به همین دلیل است که خاک های دارای زهکشی را مناسب تر می دانند. خاک سنگین باعث می شود هوا به ریشه گیاه نرسد و دچار خفگی شود. همچنین اگر خاک فقیری در اختیار گیاه قرار دهید مشکلات جدی و بزرگی را برای آن ایجاد می کنید؛ چرا که فیلودندرون گیاه حساسی است و تمام شرایط آن باید فراهم شوند تا باعث رشد آن گردند.

همچنین بخوانید: پرورش و نگهداری گل برگ انجیری یا گیاه فیلودندرون

 

نکاتی برای باز شدن برگ های فیلودندرون

 علت باز نشدن برگ فیلودندرون و خاک مناسب آن

 

سخن پایانی
گیاه فیلودندرون یک گیاه آپارتمانی است که به سرعت خود را با شرایط به وجود آمده سازگار می کند، اما این سازگاری تا جایی است که باعث آسیب به آن نشود. این گیاه برای هر مشکلی که برای آن به وجود می آید عکس العملی از خود نشان می دهد که اگر به موقع متوجه این نشانه ها شوید، می توانید از آسیب به گیاه جلوگیری کنید و برای همیشه آن را در خانه خود نگهداری کنید.

برای مشاهده دسته بندی محصولات ما به صفحه خرید اینترنتی گل مراجعه کنید.

1 دیدگاه برای “علت باز نشدن برگ فیلودندرون و شرایط نگهداری از آن

 1. MK.JALALI گفته:

  مطالب مفید و قابل استفاده بود که چیزهای زیادی آموختم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *