مشخصات گل پرنده بهشتی Strelitzia

گل پرنده بهشتی به انگلیسی (Strelitzia reginae یا Strelizia nicolai) یکی از بهترین گل های شناخته شده در میان همه گل های گرمسیری است و پسر عموی موز است. با کمال تعجب ، پرورش پرنده بهشتی از بسیاری از گیاهان گرمسیری آسانتر است ، در تابستان می تواند به بیرون منتقل شود و در آب و هوای گرم تر در نیمی از سال رونق می گیرد. پرنده بهشتی به طور معمول در اواخر زمستان یا اوایل بهار گل می دهد ، اما در شرایط بهینه ، در زمان های دیگر نیز گل می دهد.

پنج گونه Strelitzia وجود دارد ، اما فقط دو گونه معمولاً به عنوان گیاهان داخلی پرورش می یابند: Strelitzia reginae (پرنده نارنجی بهشتی) و Strelitzia nicolai (پرنده سفید بهشتی). این گیاهان با برگهای قائم که مستقیماً از خاک بیرون می آیند رشد می کنند. طول برگهای بزرگ از 12 و 18 اینچ است و در صورت قرار گرفتن در معرض باد و یا در مسیر رفت و آمد مانند یک راهرو شلوغ می توانند، خراب شوند.

همچنین بخوانید : نگهداری از گل استرزیا یا پرنده بهشتی

 

نام گیاه شناسی  Strelitzia reginae یا Strelitzia nicolai
نام مشترک  پرنده بهشتی ، گل جرثقیل
نوع گیاه  چند ساله علفی
اندازه بالغ  3.5 تا 6 فوت قد و 3 تا 4 فوت عرض
قرار گرفتن در معرض آفتاب  نیاز به آفتاب کامل تا قسمتی سایه دارد
نوع خاک  لوم غنی
PH خاک  کمی اسیدی است
زمان شکوفه اواخر زمستان تا اوایل بهار
رنگ گل  نارنجی یا سفید
مناطق مقاوم 10-12
منطقه بومی  آفریقای جنوبی

 

 

گل پرنده بهشتی

 

 

چگونه پرنده بهشتی ​​را پرورش دهیم

S. reginae و S. nicolai گیاهان زیبایی هستند که می توان در خانه ، آنها را با موفقیت پرورش داد. بزرگترین ایرادات اندازه آنهاست – قد آنها به 5 تا 6 فوت می رسد – و این واقعیت است که گیاهان سه تا پنج سال قبل از گل دادن به آنها احتیاج دارند. آنها همچنین در کاشتهای انبوه خارج از منزل یا به عنوان گیاهان نمونه در آب و هوای گرم ، جایی که گل های آنها از یک شاخ و برگ بالا می رود ، به خوبی نمایش می دهند.

ترفند رشد موفقیت آمیز در داخل خانه تأمین مقدار زیادی نور روشن همراه با آفتاب مستقیم ، آبیاری منظم و گرما است. قبل از شروع رشد جدید ، اوایل بهار گیاه را با کمپوست تغذیه کنید و سپس هر هفته حدوداً در فصل رشد کود دهید. برای داشتن بیشترین شانس زنده ماندن ، گیاه را در گلدانی پرورش دهید كه بتوان آن را در ماه های گرم تابستان به خارج منتقل كرد و برای زمستان به داخل برگرداند.

برای اینکه گیاه بعد از چهار تا پنج سالگی شکوفا شود ، آن را بسته به گلدان نگه دارید. به آن آفتاب زیاد داده و طبق برنامه به او غذا دهید. توجه: این گیاه برای سگها ، گربه ها و افراد سمی است.

گل پرنده بهشتی

نگهداری از گلدان پرنده بهشتی

نور
این گیاه برای شکوفایی خوب به نور شدید از جمله مقداری نور مستقیم خورشید نیاز دارد. با این وجود ، نیاز به محافظت در برابر آفتاب مستقیم ظهر تابستان است که می تواند برگ های گیاهان جوان را بسوزاند. موقعیت خوب در اتاقی است که پنجره های آن به سمت شرق یا غرب است. از اتاقهایی که فقط یک پنجره رو به شمال دارند خودداری کنید.

خاک
برای گیاهان گلدان از مخلوط گلدان غنی و خوب تخلیه شده استفاده کنید.

اب
خاک را در طول سال به طور مداوم مرطوب نگه دارید. اگرچه نباید غرق در آب شود ، اما انتظار می رود که روزانه در بهار و تابستان آبیاری شود زیرا از طریق برگهای بزرگ رطوبت خود را از دست می دهد. در صورت آبیاری بیش از حد ، گیاه دارای برگهای قهوه ای  می شود. اگر زیر آب قرار گیرد ، برگهای دورتر از مرکز زرد می شوند.

 

دما و رطوبت
پرنده بهشتی ​​رطوبت بالا را ترجیح می دهد. میتوانید آن را با یک آب پاچ اسپری کنید تا زمانی که خشک شد آن را مرطوب نگه دارید. در زمستان دمای هوا را بیش از 60 درجه فارنهایت نگه دارید. این گیاه مقاوم به سرما نیست ولی به آرامی در اثر آسیب ناشی از سرما بهبود می یابد.

 

کود
این گیاه یک فیدر سنگین است. آن را در بهار با گلوله های آهسته رهش یا هفتگی در طول فصل رشد با کود مایع تغذیه کنید.

تعویض گلدان پرنده بهشتی

پرنده بهشتی ​​گیاهی است که به سرعت در حال رشد است و قبل از شکوفایی باید به اندازه مشخصی برسد. هر بهار آن را مجدداً در گلدان بزرگتر قرار دهید. یک پرنده بهشتی که 3 تا 4 فوت قد دارد در گلدان 10 اینچی به خوبی رشد می کند. گیاه 5 تا 6 فوت معمولاً در گلدان 14 اینچی رشد می کند. پس از رسیدن به بلوغ ، می تواند در گلدان باشد تا شکوفا شود.

هنگام تقسیم ریزوم ، تکثیر پرنده بهشت ​​آسان است. یک شاخه را حداقل با سه برگ جدا کنید. از بذر نیز می توان رشد کرد ، اما تقسیم آن آسان تر است ، زیرا جوانه زدن بذر ماه ها طول می کشد. به ندرت تقسیم شوید زیرا توده های شلوغ بیشترین شکوفه را ایجاد می کنند.

آفات و بیماری های شایع
گیاه را از نظر شته ، مقیاس و کنه کنترل کنید. اگر آنها را مشاهده کردید ، از صابون حشره کش برای کنترل استفاده کنید ، اما حتماً آن را در قسمت زیرین برگ ها بمالید. سموم دفع آفات سیستمیک نیز موثر است. این گیاه سموم دفع آفات سیستمیک را به خود اختصاص داده و آن را از ریشه تا برگ و گل در سراسر گیاه پخش می کند. پرنده بهشتی ​​همچنین به Botrytis cinerea (کپک خاکستری) حساس است. گلها و برگها با این شرایط لکه های تیره و به دنبال آن یک لایه قالب خاکستری ایجاد می کنند. قسمتهای آسیب دیده گیاه را از بین ببرید و به طور منظم به گیاه خود هوا دهید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *