چگونه گیاه یوکا را در محیط داخلی پرورش دهیم

گیاه یوکا

یوکا یک دسته از گیاهان جاودن و همیشگی، و بوته ای و درختی است ، اما فقط تعداد کمی ازانواع آنها به عنوان گیاهان آپارتمانی تحت عنوان “گیاه یوکا” رشد می کنند. بعضی اوقات با گیاه خون سیاوش ( Dracaena) به دلیل شباهت ظاهری اشتباه گرفته می شود ، یوکا گیاهی جالب است و رشد کندی دارد و علاوه بر تحمل خشکی ، مزایای بیشتری نیز دارند. آبیاری بیش از حد باعث مرگ این گیاه میشود. با گذشت زمان ، بیشتر گونه های یوکا تبدیل به گیاهی بزرگ میشوند و فضای زیادی اشغال میکنند ، اما نیازمند مدت زمان زیادی است و شما باید سال ها از آن مراقبت کنید تا به اینجا برسد. یوکاها نسبتاً رشد کندی دارند و فقط هر دو یا سه سال یکبار نیاز دارند که به گلدان بزرگتری منتقل شوند.

همچنین مطالعه کنید : راهنمای نگهداری از گیاه سانسوریا

نام گیاه شناسی  یوکاssp
نام عمومی یوکا
نوع گیاه دائمی، بوته ای، درختی
اندازه بسته به نوع آن متفاوت است
موقعیت نسبت به خورشید تمام خورشید یا نور غیر مستقیم
نوع خاک شنی
مقدارPH خاک از 5.5 تا 7.5
زمان شکوفه دادن اواسط تابستان تا اوایل پاییز
رنگ گل کرمی، سفید، صورتی
مناطق بومی مناطق خشک قاره آمریکا و جزایر کارائیب
مسمومیت برای حیوانات سمی است و باعث حساسیت پوست انسان میشود

 

مراقبت از گیاه یوکا

در شرایط مناسب ، رشد یوکا دشوار نیست. آنها تمایل دارند که به جای توجه زیاد ، با کمی غفلت رشد کنند. آبیاری آنها بسیار آسان است و ساقه های مرطوب آن نشانه آب زیاد است. بهترین شرایط و مکان برای یوکا گوشه ای آفتابی با رطوبت نسبتاً کم است. یوكا مستعد ابتلا به بسیاری از آفات نیست . با گذشت زمان ، گیاهان یوكا معمولاً برگهای پایین خود را از دست می دهند (در طبیعت ، آنها خم میشوند و مانند دامنی اطراف تنه میشوند) و به گیاه شکل و شمایل درخت میدهند.
در خانه هایی که دارای کودکان فعال هستند ، بهتر است گونه ای بدون خار و تیغ مانند یوکا گواتمالنسیس انتخاب شود که احتمال ایجاد خارش های پوستی در آن کمتر است.

مطالب مرتبط : نگهداری از گیاه آگلونما

نور

یوکا در زیر نور کامل خورشید رشد می کند ، بنابراین برای آن مقابل پنجره بودن بسیار مناسب است. آنها همچنین با نورغیرمستقیم به خوبی عمل می کنند. پرورش یوکا در نور کم منجر به گل کمتری و رشد نازک گیاه می شود. با این حال ، یوکاهایی که در یک مکان سایه دار رشد می کنند ، رشد کندتری خواهد داشت ، که به نظر شما این یک مزیت است.

 

گیاه یوکا

گیاه یوکا

خاک
یوکا به طور طبیعی در بیابان های شنی و خشک رشد می کند. در محیط های بسته ، یوکا را در یک گلدان آزاد و خالی بکارید. گلدان نیازی به فرمولاسیون خاص یا غنی ندارد. در واقع ، این ایده خوبی برای نگهداری از یوکا ها است. فقط کافی است سراغ یک گلدان ارزان بروید و مقداری ماسه و پرلیت درشت باغبانی را مخلوط کنید.
اب
آبیاری یوکا بسیار حساس است. در فصل بهار و تابستان به طور منظم آبیاری کنید ، اما اطمینان حاصل کنید که گیاه زهکشی خوبی دارد و در فاصله آبیاری خشک می شود. صورت پراکنده در زمستان آبیاری کنید. هرگز نگذارید گیاه یوکا در یک حجم از آب بنشیند.
دما و رطوبت
یوکا به صحرا ، جایی که درجه حرارت می تواند بیش از 90 درجه فارنهایت افزایش یابد، سازگار است. بنابراین نسبتاً با اکثر شرایط دمای داخلی سازگار است. گیاهان یوکا با رطوبت متوسط بهترین رشد را خواهند داشت ، اما به عنوان گیاهان بیابانی ، در شرایط خشک کاملاً حجیم هستند.
کود
در طول فصل رشد با استفاده از کود مایع طبق دستورالعمل ها کود دهید. یک بار در ماه تغذیه معمولاً کافی است.

آیا گیاه یوکا سمی است؟

گونه های یوکا حاوی ساپونین های استروئیدی در برگ های خود هستند ، مواد شیمیایی که در صورت مصرف زیاد به اندازه کافی باعث تحریک روده و حتی مشکلات سیستم عصبی می شوند. این گیاه طعم کاملاً تلخی دارد ، بنابراین به ندرت اتفاق می افتد که سگها و گربه ها آن را به مقدار خطرناک بخورند ، اما حیوانات چرنده مانند اسب به شدت بیمار می شوند
علائم مسمومیت
حیواناتی که برگهای یوکا را بلعیده اند ممکن است علائمی از ریزش آب ذهان، استفراغ ، ضعف و عدم هماهنگی عضلانی داشته باشند.
اگرچه برای انسان گیاه سمی ذکر نشده است ، اما برخی از گیاهان یوکا دارای خارهای تیز در نوک آن هستند و زخم های ایجاد شده از این برگها می توانند تحریک شده و نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشند.مخصوصا در خانه هایی با کودکان.

انواع گیاهان یوکا

بیش از 40 گونه یوکا وجود دارد ، اما فقط چندتا از آنها به طور منظم در داخل خانه رشد می کنند. در مناطق کویری ، مانند جنوب شرقی ایالات متحده ، یوکاها گیاهان رایج در فضای باز هستند و به اندازه کامل خود می رسند. با این حال ، در داخل خانه ، مردم تمایل به داشتن دو گونه آن دارند:
یوکا گواتمالنسیس (Y.elephantipes): این گیاه گاهی اوقات یوکا بدون خار یا چوب یوکا نامیده می شود ، این گیاه از یک تنه پیازی با برگهای بلند و شمشیر مانند رشد می کند که فاقد تیغ در نوک برگ معمولی است. نمونه های بالغ به درختان کوچک و شاخه ای با تنه های برهنه تبدیل می شوند که روی آنها گل رزهایی با برگ های قوسی شکل قرار دارد. با این وجود آنها به کندی گل میدهند و در محیط های بسته به خوبی رشد میکنند تا فضا پرکن شوند. این محبوب ترین گونه است که می تواند به عنوان یک گیاه خانگی رشد کند.
یوکا آلوئفولیا (aloifolia) : گاهی اوقات سرنیزه اسپانیایی(Spanish bayonet) هم نامیده می شود ، این گیاه دارای برگهای سفت است که به نوک تیز ختم می شود. طول برگها تا 20 اینچ (50 سانتی متر) است و می توانند به طور خطرناکی تیز باشد. این گیاه مناسب برای خانه های دارای بچه های کوچک نیست.

کاشتن و انتقال آن به گلدان بزرگتر

یوكاها اگر كمی به گلدان بچسبند خوب عمل می كند ، به شرطی كه به اندازه كافی سنگین نشود و از ظروف خود نریزد. حداقل تا دو یا سه سال دیگر نیازی به عوض کردن گلدان ندارید.
جابجایی مجدد گیاهان بزرگتر یوکا دشوار است ، بنابراین گیاهان بزرگتر با حفر دو اینچ در ظرف و افزودن خاک جدید می توانند با خاک گلدان جدید تازه شوند. در حین تعویض، گیاه یوکا را از ظرف آن خارج کرده و اندازه ظرف را افزایش دهید. همیشه از خاک گلدان تازه استفاده کنید.

تکثیر گیاه یوکا

ساده ترین راه تکثیر یوکا ، جا به جایی گیاهان مسن است. گیاه را هنگام انتقال به گلدان بزرگتر تقسیم کنید و آنرا در یک ظرف جداگانه قرار دهید. همچنین می توان آنها را با قلمه های ساقه ، با استفاده از تکه های ساقه به اندازه حداقل چهار اینچ ، تکثیر کرد. انتهای قلمه ساقه را قبل از کاشت در گلدان تازه با هورمون ریشه زایی درمان کنید. در صورت مرطوب نگه داشتن خاک گلدان ، قلمه های ساقه به سرعت ریشه می زنند.
گیاه یوکا که در محیط داخلی رشد می کند احتمالاً گل نمی دهد و بذر نمی دهد ، بنابراین تکثیر رویشی معمولاً تنها گزینه است.

هرس

یوكاها معمولا وقتی كه برای فضا خیلی بزرگ می شود ، باید هرس شود. گیاه را به آرامی از گلدان خود خارج کرده و با اره یا دستگاه هرس کننده، تنه را از وسط برش دهید. انتهای ریشه را مجدداً قرار دهید و آن را خوب آبیاری کنید.
اگر می خواهید گل های یوكا را هرس كنید ، می توانید هر وقت خواستید این كار را انجام دهید ، حتی اگر گل ندهد. با استفاده از یک جفت قیچی هرس ساقه را از 3 تا 4 اینچ بالاتر از جایی که ساقه از تنه اصلی رشد می کند قطع کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *