نحوه پرورش و مراقبت از گل رز چروکی

گل رز چروکی

گل رز چروکی

گل رز چروکی (Rosa laevigata) در واقع بومی آسیا است. گلهای سفید، مانند میخک معطر هستند، نماد خاصی برای مردم چروکی دارند. این اهمیت از یک افسانه دیرینه ناشی می شود، که داستان اشک زنان چروکی را برای هم پیمانان خود که در جنگ کشته شده اند، بیان می کند. در حالی که رئیس دعا می کرد تا درد آنها را تسکین دهد، از آن روز به بعد، هر یک از اشک های آنها یک گل ایجاد کرد. جورجیا نام گل چروکی را در سال 1916 به گل رز داد. هر بهار، گل رز چروکی گلهای سفید با پرچم های زرد طلایی می دهد. مرکز طلای این گل پنج ضلعی نمادی از طلایی است که از بومیان آمریکا گرفته شده است. در ماه ژوئن (یا زودتر بسته به موقعیت مکانی)، شکوفه ها در برابر آفتاب در برابر برگهای نیمه همیشه سبز تیره و براق می درخشند. بیشترین مقاومت در مناطق 7 تا 9، گزارش شده است که در مناطقی تا 4 و تا 10 زنده می ماند برگهای سه شاخه حاشیه دندانه دارند. ساقه در حال گسترش و قوسی شکل خاردار است. این گل رز بالارونده به شدت گسترش می یابد، به سرعت در طبیعت 20 تا 60 فوت قد می کشد و به طور معمول بین 6 تا 15 فوت قد می کشد. قطر گلهای رز دو تا چهار اینچ است و فقط یکبار در سال شکوفا می شود.

 

 نام های گیاه شناسی  Rosa laevigata، Rosa sinica
 نامهای رایج  Cherokee Rose، Cherokee Roses، Cherokee Rose Musquée، Chinese Rosehip، Fructus Rosae Laevigatae، Jin Yin Zi، Jinyingzi، Rosa Mosqueta Cherokee، Rosier des Cherokees
 نوع بوته  گل رز بالارونده چند ساله
 اندازه بالغ  20 تا 60 فوت قد (وحشی)، 6 تا 15 فوت قد (هرس)؛ عرض 3 تا 15 فوت
 آفتاب  قرار گرفتن در معرض آفتاب کامل
 نوع خاک  رس، لوم، شن و ماسه
 PH خاک  نسبتاً اسیدی تا کمی قلیایی (5.6-7.8)
 زمان شکوفه  اوایل تا اواخر بهار یا اوایل تابستان
 رنگ گل  گلهای سفید با پرچم های زرد طلایی
 مناطق مقاومت USDA  7-9
 منطقه بومی  آسیا (چین مرکزی و جنوبی تا تایوان ، لائوس و ویتنام)
 مسمومیت  ندارند و دارویی هستند

 

مراقبت از گل رز چروکی

از این بالارونده چند ساله در مرز دیوار یا کلبه باغ استفاده کنید. به عنوان پرچین روی یک کفی یا نرده رشد میکند. گیاه را طوری قرار دهید که روی دیواره ای پراکنده شود، به دور از هر منطقه با ترافیک بالا که ممکن است عابران روی خارها گیر بیفتند. Cherokee Roses با ساختن یک گل شاخه بریده فراوان در مکان های سنگلاخی در ارتفاعات کم، مزارع باز و زمین های کشاورزی رشد می کند. با گیاهان همراه مانند آلیوم، جعفری، مینیونت و لوپین جفت میشود. از کاشت با شمشاد خودداری کنید.

کاشت در یک دیوار رو به جنوب، آفتابی و پناه گرفته را در نظر بگیرید. در حالی که سایه جزئی را تحمل می کنند، گلهای Cherokee Rose رشد می کنند و در برابر آفتاب کامل در برابر بیماری مقاومت می کنند.

 

خاک مناسب گل رز چروکی

در خاکی حاصلخیز، مرطوب اما دارای زهکشی خوب و غنی از هوموس پرورش دهید. اگر خاک رس سنگین باشد، در آنجا نیز به خوبی انجام می شود. برای دستیابی به بهترین نتیجه یک خاک محیطی تهیه کنید.

همچنین بخوانید: 14 گل رز عالی برای باغ های سایه دار

 

کود مناسب گل رز چروکی

در بهار قبل از رویش علف های هرز، کود را به عمق دو تا چهار اینچ در اطراف گیاه پخش کنید. کود را به صورت دایره ای رو به بیرون به سمت خط قطره قرار دهید (خط چکه نوک طولانی ترین شاخه های افقی است). حتماً کود را از صندوق اصلی دو اینچ دور کنید. در صورت نیاز برای حفظ عمق و شکل، در طول سال کود بیشتری اضافه کنید. برای حفظ رطوبت، خنک نگه داشتن ریشه ها، به حداقل رساندن علف های هرز و تشویق گلدهی، اواخر زمستان دوباره کود دهید.

کود معادل 10-10-10 را سه بار در سال به Cherokee Roses بدهید: در اواخر زمستان؛ هنگامی که نشانه هایی از رشد جدید در اوایل بهار وجود دارد؛ و دوباره بعد از تنظیم جوانه ها. احتمالاً کود به صورت گرانول عرضه می شود. طبق دستورالعمل های موجود در بسته، آنها را روی حلقه مالچ پهن کنید. کود را روی تنه نریزید. تا زمانی که دانه ها حل نشوند، از یک شلنگ باغ برای آبیاری کامل کود استفاده کنید.

همچنین بخوانید: گل رز جولیا کودک

گل رز چروکی

 

مالچ گل رز چروکی

در بهار قبل از رویش علف های هرز، مالچ را به عمق دو تا چهار اینچ در اطراف گیاه پخش کنید. مالچ را به صورت دایره ای رو به بیرون به سمت خط قطره قرار دهید (خط چکه نوک طولانی ترین شاخه های افقی است). حتماً مالچ را از صندوق اصلی دو اینچ دور کنید. در صورت نیاز برای حفظ عمق و شکل، در طول سال مالچ بیشتری اضافه کنید. برای حفظ رطوبت، خنک نگه داشتن ریشه ها، به حداقل رساندن علف های هرز و تشویق گلدهی، اواخر زمستان دوباره مالچ کنید.

همچنین بخوانید: چگونه گل رز لنتن (Lenten) را پرورش دهیم

 

آبیاری گل رز چروکی

آبیاری عمیق و منظم، ترجیحاً صبح ها. در ماههایی که میزان بارندگی کم است، آبیاری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در صورت نیاز به آب بیشتر برگها زرد شده و پژمرده می شوند. یک شلنگ را به صورت دایره دور گیاه بپیچید، شلنگ را کم باز کنید. مالچ را با حدود یک اینچ آب به خوبی آبیاری کنید که باید خاک را به عمق 12 اینچ خیس کند. بسته به نوع خاک، انجام این آبیاری عمیق ممکن است 30 دقیقه تا 10 ساعت طول بکشد. صبر کنید تا آب از لبه های مالچ شروع به کار کند. در آن مرحله، شیلنگ را ببندید، زیرا خاک دیگر قادر به جذب آب نخواهد بود.

 

آیا گل چروکی سمی است؟

طبق گفته وب MD ،Cherokee Roses دارویی است. شاید به دلیل مقدار بالای ویتامین C آنها (5/1 درصد) بتوان از آنها برای درمان “سرفه مداوم، فشار خون بالا، تورم (التهاب) روده” استفاده کرد.

 

انواع گل چروکی

چروکی رز با سایر اعضای تیره rosa آزادانه ترکیبی می شود. Laevigata ترکیبی، درختچه ای “Ramona” یک رقم صورتی تیره / قرمز متوسط ​​است. Rosa ‘Anenome’ به رنگ صورتی کم رنگ شکوفا می شود.

همچنبن بخوانید: گل رز باک

 

هرس گل چروکی

برای حفظ قد مورد نظر، درختچه چروکی رز را هرس کنید. پس از شکوفایی گل ها و خشک شدن گلبرگ ها، هرس را شروع کنید. برای محافظت از دستان خود در برابر خارهای تیز از دستکش های چرمی استفاده کنید. هر شاخه را بگیرید و آن را با انبر بلند هرس کنید. از قیچی هرس استفاده کنید تا شاخه را در دست دیگر بگیرید. ابتدا کناره ها را برش دهید، سپس قسمت بالایی آن را به صورت افقی مرتب کنید.

 

اگر به گلهای رز خریدن و هدیه دادن رز علاقه مندبد حتما از دسته بندی رز جاودان در سایت گندم vip بازدید نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *