راهنمای نگهداری از گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا به انگلیسی Sansevieria  یکی از گیاهان مورد علاقه ما  است ، آنها بسیار شیک هستند و دارای برخی از ویژگی های باور نکردنی هستند! ما برخی از حقایق جالب درباره سانسوریا را داریم که می خواهیم در مورد آنها بگوییم. در اینجا راهنمای کوتاه ما آمده است تا به شما کمک کند دریابید که مراقبت از گیاهان چقدر ساده است. مطمئن هستیم شما نیز به اندازه ما آنها را دوست خواهید داشت.

 

انواع سانسوریا

این گیاهان بومی آفریقا ، ماداگاسکار و جنوب آسیا هستند و برای آن دسته از علاقه مندان به گیاهان ، تحت خانواده گیاهان Asparagaceae قرار می گیرند. همانطور که از نام آن مشخص است ، مشهورترین عضو این خانواده گیاهی مارچوبه های خوشمزه (نام علمی asparagus) باغ است.

انواع مختلفی از سانسوریا وجود دارد ، اما انواع مختلفی از آنها محبوب تر و معمول هستند و تعدادی از این موارد را ذخیره می کنیم:

Sansevieria Cylindrica یا Spikey (که در اندازه بزرگتر نیز موجود است)
Snakey Sansevieria (گیاه مار)
Sansevieria Fernwood Punk

 

SPIKE PLANT

از نام آنها ، می توانید در مورد شکل ظاهری آنها کمی ایده بگیرید. آنها همچنین نامهای متداول تری مانند “گیاه مار” ، “زبان مادر شوهر” ، “رشته کمان وحشی” ، “گیاه نیزه آفریقایی” و Sansevieria Cylindrica دارند.

نسخه Spikey جای تعجب ندارد که دارای برگهای استوانه ای بلند ، نازک و پرانتزی است که تمایل به رشد عمودی بیشتری دارد. این گیاهان رشد کند و از لحاظ معماری خیره کننده هستند. با توجه به مراقبت و نور مناسب ، آنها می توانند ارتفاع حدود 50 سانتی متر برای گیاه بزرگتر و 35 سانتی متر برای گیاه کوچکتر داشته باشند.

 

سانسوریا SPIKE PLANT

سانسوریا SPIKE PLANT

 

SNAKE PLANT

نسخه Snakey (گیاه مار) ما دارای برگهای صاف و گردتر است که هنوز یک انتها دارند. آنها بر روی برگهایشان یک الگوی مرمر مانند پوست مار دارند. برخلاف گیاه خواهر خوشه ای آن ، گیاهان کمی سریعتر رشد می کنند. در یک نقطه کاملاً روشن ، شاخه های جدید می توانند تا ارتفاع تقریبی 60 سانتی متر به علاوه رشد کنند! برگها بیشتر از یک زاویه رشد می کنند و مقدار کمی حجم بیشتری به گیاه می دهند.

اگر در جستجوی سانسوریا هستید ، گیاه مار مورد علاقه همه جانبه است.  ‘همچنین به عنوان ‘کنف سیم پیچ Viper’s’ و ‘Sansevieria Zeylanica’ شناخته می شود ، اگرچه ‘Snake Plant’ رایج ترین نام است. این قابل درک است وقتی که برگهای آن دارای الگوی خیره کننده مانند مار است و تلفظ آن نیز آسان تر است!

سانسوریا SNAKE PLANT

سانسوریا SNAKE PLANT

 

SANSEVIERIA PUNK

سرانجام ، ما پانک کوچک سانسوریا خود را داریم که در تیم خود بسیار به آن علاقه داریم. او فقط خوش تیپ ترین است! او همچنین رشد خوبی خواهد داشت. با توجه به مراقبت و نور مناسب ، شاخه های جدید می توانند به 25-30 سانتی متر برسند. این سانسوریا تقریباً یک ترکیبی کوچک از Spikey و Snakey است ، با برگهایی که دارای الگوی بیشتری هستند و مانند Snakey با زاویه رشد می کنند اما مانند Spikey نازک تر و نوک تیزتر هستند.

سانسوریا SANSEVIERIA PUNK

سانسوریا  PUNK

حقایق جالب سانسوریا

ما در وب سایت خود ذکر کردیم که سانسوریا توسط ناسا مورد مطالعه قرار گرفته است – این در مطالعه هوای پاک ناسا بود ، یک مطالعه جذاب که نحوه تمیز کردن و فیلتر کردن هوا در ایستگاه های فضایی را بررسی می کرد. مشخص شد تعدادی گیاه وجود دارد که به طور طبیعی می توانند سموم موجود در هوا را از بین ببرند. سانسوریا یکی از بهترین بازیگران بود!

به دلیل ویژگی های تصفیه هوا که به خوبی شناخته شده است ، می تواند بنزن ، فرمالدئید ، تری کلرواتیلن ، زایلن و تولوئن را از بین ببرد و حتی نشان داده شد که یک گیاه در هر 100 فوت مربع برای پاکسازی موثر هوا در یک ایستگاه فضایی کافی است! سانسوریا مثالی عالی در مورد چگونگی گیاهان برای بهبود هوای اطراف شما و حتی کمک به خواب بهتر است.

اگر شما نوعی از افرادی هستید که آبیاری  گیاهان را فراموش می کنند ، پس سانسوریا می تواند بهترین گیاه برای شما باشد. برخلاف بیشتر گیاهان دیگر ، در هنگام تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن ، که باعث جلوگیری از خروج آب از طریق تبخیر می شود ، می تواند در برابر خشکی مقاومت کند.

آبیاری سانسوریا

این گیاهان بازمانده هستند حتی اگر خود قاتل گیاهان باشید. مراقبت از سانسوریا آسان است زیرا فقط چند هفته یک بار باید آبیاری شود. نکته مهم در مورد تولید بیش از حد آب ،  گونه Snake است. ما پیشنهاد می کنیم هر چند هفته یا هر ماه یکبار تقریباً به آنها 300 میلی لیتر آب بدهید و آنها عمر طولانی و سالمی در خانه یا محل کار شما خواهند داشت. بعد از 6 ماه ، می توانید برای رشد مطلوب هر دو ماه یکبار یک کود عمومی گیاهان خانگی به آنها بدهید.

توصیه می کنیم برای گیاهان بزرگتر ، بهتر است آنها را با چند اینچ آب در سینک ظرفشویی بگذارید و اجازه دهید آب حدود 10 دقیقه خیس بخورد. سپس گیاه فقط آنچه مورد نیاز است را به خود اختصاص می دهد. برای انواع پانک کوچکتر ، گیاه را ماهانه یک بار مستقیماً به خاک بجای برگها آبیاری کنید و اجازه ندهید خاک خیلی مرطوب بماند.

این گیاهان به خوبی رشد می کنند و برای مدت طولانی دوام می آورند. سانسوریا همچنین به طور کلی نسبت به آفات مقاوم است. بسیاری از آفات معمول آنها را دوست ندارند! آنها گیاهان سالمی هستند که بعید است تحت تأثیر آفات یا بیماری قرار بگیرند ، بنابراین برای یک تازه کار بسیار مناسب است.

نور مورد نیاز برای سانسوریا

سانسوریا گیاهان آپارتمانی کاملی است ، زیرا به آب زیادی احتیاج ندارند. در نور روشن و فیلتر شده بهترین رشد را خواهند داشت. بعلاوه ، آنها شرایط نوری جزئی را نیز تحمل خواهند کرد ، بنابراین اگر در گوشه تاریک خانه ما قرار دارند ، نیازی نیست زیاد نگران باشید.

متأسفانه ، آنها برای حیوانات خانگی سمی هستند ، بنابراین آنها را از گربه یا سگ خود دور نگه دارید ، مخصوصاً اگر احتمال دارد که نیش زنی کنند!

تعویض گلدان سانسوریا

بسیاری از شما در باغبانی تازه کار هستید و ممکن است درمورد اینکه از کجا شروع کنید ، چه چیزهایی بخرید و چطور باید آن را انجام دهید سردرگم شوید . من مدتی است که چه در خانه و چه در فضای باز باغبانی کرده ام و  تعویض گلدان سانسوریا آسان است.

اول ، تعریفی از تعویض گلدان سانسوریا : گیاهی است که از 1 گلدان به گلدان دیگر می رود. من می خواهم آنچه را که می دانم با شما در میان بگذارم ، اما مهمتر از همه ، آنچه را که از تجربه آموخته ام و بهترین نتیجه را برای من داشته است را به شما میگویم.

چه موقع تعویض گلدان سانسوریا  مناسب است

بهار و تابستان بهترین هستند. در آب و هوای با زمستان های گرمتر ، پاییز نیز خوب است. گیاهان در زمستان استراحت می کنند .

چند بار تعویض نیاز است ؟

اگر گیاه شما رشد چندانی نداشته باشد (یعنی یک گیاه خانگی در نور کم است) ، به دفعات زیاد تعویض گلدان نیاز نخواهد داشت.

 

گلدان چه اندازه باشد

به طور کلی ، هنگام بارگیری مجدد گیاهان ، 1 گلدان بزرگتر بهتر است. به عنوان مثال ، اگر گیاه در گلدان 6 ″ رشد کند ، من گلدان جدید را 8 ″ انتخاب میکنم.

 

تعویض گلدان

مواد مخلوط خاک خود را جمع کنید.گیاهان را از گلدان های آنها شل کنید. برای گیاه از چاقوی کند استفاده کردم و گلدان را به آرامی فشار دادم.

وقتی گیاه از گلدان خارج شد ، اندازه گیری مقدار مخلوط خاک برای افزایش قسمت بالای گلدان ریشه تا 1/2 ″ تا 1 ″ زیر بالای گلدان جدید را اندازه بگیرید. مخلوط را اضافه کنید.

گیاه را در گلدان قرار داده و اطراف آن را با مخلوط پر کنید.

روی آن را با یک لایه نازک از کمپوست کرم بریزید.

مراقبت از گیاهان بعد از بارگیری مجدد

آنها را دوباره در محلی قرار می دهم که قبل از این در آن رشد کرده بودند.

گیاهان بعد از بارگیری مجدد ، حدود 7 روز آنها را خشک نگه می دارم تا جا بیفتند. سپس آب می دهم.

گیاهان سانسوریا  بد نیست در گلدان های خود سفت باشند. در واقع به نظر می رسد اگر مقداری گلدان بسته شود ، عملکرد بهتری دارند. من تعداد زیادی دیده ام که در واقع گلدان های رشد خود را شکسته اند و بسیار خوب به نظر می رسند.

من چند گیاه سانسوریا دارم که بیش از 5 سال است که گلدان آنها را تعویض نکرده ام. عجله نکنید تا گلدان را تعویض کنید ، مگر اینکه استرس به گیاه وارد شده باشد یا گلدان شکسته باشد.

قطر این 2 گلدان رشد تقریباً یکسان است. عدد 1 در سمت راست برای تعویض یک گیاه مار سانسوریا (SPIKE PLANT) متوسط بهتر است زیرا کم عمق است.

 

سوالات متداول در مورد تعویض گلدان

گیاهان  نوع خاکی را دوست دارند؟
گیاهان مار مانند مخلوط خاک ریز که آزاد زهکشی می شود و به خوبی هوادهی می شود را دوست دارند. آنها آب را در ریزوم ها و برگ های ضخیم خود ذخیره می کنند ، بنابراین نباید خاک به طور مداوم مرطوب بماند.

آیا می توانم برای گیاهان مار از خاک گلدان معمولی استفاده کنم؟
من توصیه نمی کنم زیرا ممکن است خیلی سنگین باشد. پوکه ، پرلیت یا سنگریزه را به فاکتورهای زهکشی و هوادهی افزایش دهید.

چه زمانی باید گیاه Snake سانسوریا را تعویض گلدان کنم؟
اگر گلدان شکسته شود ، این یک علامت است که نیاز به تعویض دارد. به عنوان یک قاعده کلی ، من هر 4-6 سال یکبار Snake Plants خود را تعویض می کنم.

آیا گیاهان به گلدان های عمیق احتیاج دارند؟
نه. ریزومهای آنها به جای رشد عمیق گسترش می یابند. گلدان عمیق به معنی توده خاک بیشتر است که می تواند منجر به مرطوب ماندن بیش از حد آنها شود.

آیا گیاهان مار گلدان های کوچک را دوست دارند؟
بله ، آنها دوست دارند، با بزرگتر شدن گونه ها و گونه های بلندتر ، آنها به گلدان های بزرگتری احتیاج دارند. انواع کم رشد در گلدان های کوچکتر خوب عمل می کنند.

از گلدان سایز دیگری هنگام  تعویض گلدان استفاده کنم؟
هنگام جابجایی مجدد گیاه Snake Plant به اندازه 1 گلدان بالا می روم تا توده خاک زیاد نشود. من غالباً از گلدان های آزالیا استفاده می کنم زیرا مشخصات آنها پایین تر است و زهکشی بهتری را ایجاد می کنند.

 

سانسوریا را در کجا بگذاریم ؟

با توجه به اینکه گیاه کاملاً چشمگیری هستند ، روی میز یا قفسه به خوبی کار می کنند. آنها را در آشپزخانه امتحان کنید تا جایگزین معاصرتری برای گلها باشد یا آنها را با سایر گیاهان در ارتفاع و شکل های مختلف دسته بندی کنید تا کنتراست زیادی داشته باشد.

برای شما که می خواهید یک باند گیاهی ایجاد کنید ، در اینجا چند پیشنهاد دیگر از گیاهان وجود دارد که فکر می کنیم با آنها عالی به نظر می رسند:

راهنمای مراقبت از گیاه قاشقی (Peperomia Magnoliifolia)

نگهداری از گیاه آگلونما

 

سوالات متداول شما در مورد گیاه سانسوریا :

آیا سانسوریا به مراقبت زیادی احتیاج دارد؟

نه ، سانسوریا گیاهی است که در صورت تنها ماندن رشد می کند. این فقط در تابستان هر دو هفته یکبار آبیاری نیاز دارد و حتی می تواند در نور کم نیز زنده بماند. اگر فردی پرمشغله هستید و وقت ندارید به طور منظم به گیاه برسید بسیار مناسب است!

آیا سانسوریا Punk خصوصیات پنهانی دارد؟

سانسوریا Punk یکی از گیاهانی است که توسط دانشمندان ناسا مورد آزمایش دقیق قرار گرفت و ثابت کرد که دارای کیفیت عالی تصفیه هوا است. اگر زمان زیادی را در خانه می گذرانید و هوای تازه تری می خواهید ، این زیبای کوچک را در خانه در نظر بگیرید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *