رز هیبریدی

رز هیبریدی

گل رز هیبریدی

رز هیبریدی یکی از زیباترین و محبوب ترین گل های رز است.

تاریخچه رز هیبریدی

گل رز بدون شک گل مورد علاقه ی بسیاری از افراد جهان است و احتمالاً در هر کشوری که آب و هوا اجازه می دهد رشد می کند. گل رز تاریخچه ای طولانی و رنگارنگ دارد و طبق شواهد فسیلی این گل رز می تواند 35 میلیون سال قدمت داشته باشد. امروزه بیش از 30000 گونه گل رز در سراسر جهان وجود دارد و آنها دارای یک شجره خانوادگی بسیار پیچیده اما جالب هستند.

انواع مختلفی از گل رز وجود دارد که انتخاب اغلب ممکن است گیج کننده باشد. در انگلستان رایج ترین گل رز هیبریدی، فلوریبوندا، مینیاتور و کوتوله است می شود. گل رزهای کوچکتر در حال حاضر اغلب معمولاً به عنوان گل رز پاسیو شناخته می شوند.

گل رز انواع مختلفی دارد مانند: رز رونده، رامبلرها، رز هلندی گل رز بوته ای، رز مینیاتوری، رز انگلیسی و غیره وجود دارد. طیف انتخاب بسیار وسیع است و به همین جهت علاقه مندان تازه کاربرای پرورش رز ممکن است کمی شرایط را گیج کننده بینید.

با درک کمی از تاریخچه گل رز، باید به شما کمک کند تا مناسب ترین گل رز را برای خود انتخاب کنید. امروزه بیشتر گل های رز از حدود 100 گونه گل رز بدست می آیند که تعداد کمی از آنها رشد می کنند. بیشتر گل رزهای باغی ما رز هیبریدی هستند.

 

گونه های رز هیربدی

 رز هیبریدی

 

گل رز بانکسیا R.banksiae() ) احتمالاً شناخته شده ترین است، این بومی چینی است و فصل گلدهی کوتاهی دارد؛ اما در زمان داشتن شکوفه کامل بسیار دیدنی است. این گل رونده تقریباً بدون خار است که می تواند تا 10 متر در 10 متر رشد کند و رایج ترین موجود، (var. lutea) زرد و (var. Banksiae) سفید سایر محصولاتی که به طور گسترده رشد می کنند.

Rosa Rugosa و Rosa Chinensis Mutablis هستند که یک گونه جذاب دو رنگ صورتی و زرد است. همچنین گلهای Rosa Multiflora Platyphylia که احتمالاً یک گونه قدیمی چینی هستند؛ که در سال 1816 معرفی شدند و همچنین به عنوان “رز هفت خواهر” نیز شناخته می شوند.

 

رز هیبریدی وحشی یا اولیه

گل رز وحشی مدت ها قبل در تولید گلاب، روغن های معطر و سایر عطرها استفاده می شدند. کشت گل رز تا 500 سال قبل از میلاد در چین به خوبی در جریان بود و بدون شک رومیان و سایر تمدن های اولیه اروپایی نیز مقادیر زیادی را برای استفاده تجاری پرورش می دادند.

برخی از امپراتوران روم حمام ها و فواره های خود را با گلاب پر می کردند و برای جشن ها و خوشگذرانی های خود روی فرش هایی از گلبرگ های رز می نشستند. گل رز به عنوان نمادی برای جشن ها، برای اهداف پزشکی و به عنوان منبع عطر استفاده می شد.

زمانی که دهقانان برای برآورده کردن خواسته های حاکمان کشت خود را به جای غذا به پرورش گل رز تنزل دادند، گل رز مترادف بدترین افراط و تفریط های امپراتوری روم شد.

رزهای اولیه اروپایی احتمالاً اشکالی از R.gallica، بومی اروپا بوده که از فرانسه تا قفقاز یافت می‌شد. گالیکا گل رز فشرده با گل های معطر است که در سایه های مختلف از سفید تا صورتی تا قرمز و به صورت تک گل و دو گل دیده می شود. منشأ جغرافیایی دقیق R.gallica ناشناخته است، اما ایرانیان در قرن دوازدهم قبل از میلاد به آن اشاره هایی دارند که آن را نماد عشق و تعهد می دانستند.

در میان اولین و هنوز هم به طور گسترده رشد می کند “Oficinalis ” یک نیمه صورتی است که توسط جنگجویان صلیبی قرن سیزدهم از خاورمیانه به فرانسه وارد شد. همچنین با نام‌های «رز داروخانه‌دار» و «رز قرمز لنکستر» «ورسی‌کالر» یا رزا موندی یک ورزش گل‌دار صورتی و سفید از  “Officinalis” است که مربوط به حدود سال 1580 است. گل های دایره ای شکل معمولی سبک گالیکا و در میان محبوب ترین ها هستند.

گل رز گلابی R.gallica x R، moschata و R.gallica x R. Phoenicea و شکل دو رنگ R، kokanica که به عنوان رز زرد آسیا شناخته می شود، عموماً به عنوان اجداد بیشتر رز هیبریدی اروپایی در نظر گرفته می شوند. اهمیت رز زرد آسیایی در رنگ آن نهفته است که رزهای زرد تیره بومی اروپا وجود ندارد و این واقعیت است که به راحتی فرم های زرد و قرمز دو رنگ ایجاد می کند.

 

انواع گل رز هیبریدی یا رز دو رگه

 

رز هیبریدی

 

دو شکل اصلی گل رز وجود دارد: گل رز تابستانی (R.gallica x R. Phoenicea) که فصل گلدهی بهار و اوایل تابستان مشخصی دارد و گل دمشقی پاییزی (R.gallica x R.moschata) که به شکوفایی خود ادامه می دهد. به صورت پراکنده تا پاییز این عادت گلدهی مکرر ویژگی‌ای بود که در بسیاری از رز هیبریدی وجود نداشت.

گل های رز گل دماسک به دلیل عطر و بوی آن، تمایل به تولید گل های دوتایی و به دلیل اینکه فصل گلدهی آن ها تا پاییز امتداد می یابد، بسیار مهم بودند. همه در حال حاضر ویژگی هایی هستند که ما در یک گل رز باغی انتظار داریم اما در بسیاری از رزهای اولیه این ویژگی ها وجود نداشتند.

کازانلیک (با نام مستعار Trigintipetala) یکی از اولین دمشق ها بود (نام آن به معنای سی گلبرگ است). این گل رز بزرگ 2 متری دارای عطری فوق العاده با شکوفه های دوبل صورتی میانی است که مدت هاست برای تولید عطار گل رز پرورش داده شده است. از دیگر دمشق‌هایی که امروزه رشد می‌کنند، می‌توان به «اسپاهان»، رنگ صورتی ملایم و معطر که قبل از سال ۱۸۳۲ رشد کرد و «کواتر سایزون» که همچنین صورتی و بسیار خوشبو است، اشاره کرد. همچنین “ورسیکالر” یا “یورک و لنکستر” از حدود سال 1550 در حال کشت بوده است و امروزه همچنان در میان کلکسیونرهای جدی گل رز محبوب است اما به مقدار زیادی TLC نیاز دارد.

رزا آلبا یک گل رز با منشأ نامشخص است که ممکن است توسط رومیان به بریتانیا معرفی شده باشد. تصور می‌شود که این رز رز سفید شهرت یورک جنگ‌های رز باشد و با گالیکاها و گل رزهای موجود تلاقی داده شد تا هیبریدهایی با گل‌های بسیار معطر تولید شود. رزهای آلبا.

سنتفولیا (صد گلبرگدار) یا گل رز کلم مربوط به حدود سال 1550 است. اگرچه زمانی به عنوان گونه هایی از یک گونه در نظر گرفته می شد، اما اکنون تصور می شود که آنها به احتمال زیاد رز هیبریدی بین داماس پاییزی و آلبا هستند. سنفولیاها معمولاً بوته های فشرده با گل های دوتایی سنگین هستند که اغلب در زیر وزن خود فرو می روند. رنگ ها از سفید تا قرمز تیره به همراه انواع راه راه و خالدار متفاوت بودند. آنها در نقاشی های استادان هلندی بسیار برجسته بودند و به “رز نقاشان” معروف شدند “Cristata” (“Chapeau de Napoleon” یا “Crested Moss”) یکی از محبوب ترین سنتفولیاها است.

مشاهده بیشتر: انواع گل رز معطر و خوشبو

دارای گلهای معطر، صورتی میانی و دوتایی است که جوانه های آن از غده های ظریف یا رشته هایی به نام خزه پوشیده شده است. خزه‌ها جهش‌های طبیعی هستند که برای اولین بار در گل رز داماسک و سانتیفولیا اتفاق افتاد. آنها در اوایل قرن هجدهم و نوزدهم بسیار شیک بودند، زمانی که چندین صد فرم مطرح شد. بسیاری از آنها هنوز هم رشد می کنند، مانند “Nuits de Young” با گل قرمز تیره و صورتی زیبا و سفید کرمی برافراشته “Alfred de Dalmas” که هر دو در نهالستان های تخصصی گل رز موجود هستند.

 

چای با گل رز هیبریدی

 

رز جاودان

 

گل های رز هیبریدی دائمی گیاهان قوی و سالمی بودند که باعث می‌شد رزهای چای نسبتاً هفته‌ای و دوکی به نظر برسند، اما رزهای چای دارای جوانه‌ها و گل‌هایی زیبا در سایه‌های زرد ملایم بودند که در ترکیب دائمی موجود نبود. عبور از این دو حرکتی آشکار بود و در سال 1867 اولین چای هیبریدی “La France” ظاهر شد. گل رز بسیار معطر با شکوفه های صورتی ملایم که دنیای گل رز را طوفانی کرد و هنوز هم امروزه در باغ های تخصصی موجود است.

رنگ‌های صورتی و کمی زرد کم‌رنگ به دنبال لا فرانس قرار گرفت، اما فقدان رنگ‌های روشن به این معنی بود که به نظر نمی‌رسد رز هیبریدی پیشرفت زیادی نسبت به شکل‌های موجود داشته باشند، بنابراین در ابتدا باعث ایجاد هیجان زیادی نمی‌شدند.

تا زمانی که به رنگ زرد روشن و دوگل Rosa foetida var. پرشیانا توسط پرورش دهنده فرانسوی Pernet Ducher به برنامه پرورش معرفی شد که چای های هیبریدی شروع به تبدیل شدن به گل رز غالب کردند. اولین زرد روشن او، “Soleil d Or” در سال 1898 به نمایش گذاشته شد و هنوز هم موجود است. متاسفانه چای های هیبریدی اولیه برای باغ های اروپایی نسبتاً لطیف بودند. این مشکل با معرفی R.wichraiana به ترکیب در اواسط دهه 1940 برطرف شد و بیشتر چای‌های هیبریدی مقاوم مدرن ما مربوط به پس از این دوره هستند.

در حال حاضر صدها رز هیبریدی برای انتخاب وجود دارد و اکثر آنها گلدهی بسیار سنگینی دارند و شکوفه های بزرگی روی ساقه های بلند دارند که برای برش ایده آل هستند. چای هیبریدی جدید هر ساله وارد بازار می شود و اکنون انتخاب با طیف گسترده ای از رنگ ها و عطرها شگفت انگیز است. بسیاری از چای‌های هیبریدی جدید به‌جای شکوفه‌های منفرد سال‌های گذشته، اکنون چندین شکوفه روی یک ساقه دارند.

معرف ترین رز هیبریدی را بشناسید

«صلح» احتمالاً مشهورترین رز هیبریدی است. این گیاه توسط باغبان فرانسوی فرانسیس میلند در سالهای 1935 تا 1939 ساخته شد. در سال 1945 با پایان یافتن جنگ جهانی دوم “صلح” نامگذاری شد. بعداً در همان سال، در نشست افتتاحیه سازمان ملل در سانفرانسیسکو، گل‌های «صلح» به هر یک از هیئت‌ها با یادداشتی داده شد که روی آن نوشته شده بود: «امیدواریم گل رز صلح بر افکار مردان برای صلح جهانی ابدی تأثیر بگذارد»، پرورش دهنده و متخصص گل رز در کتاب گل رز خود گفته است.

“صلح” بدون شک بهترین رز ترکیبی است که تا به حال تولید شده است و برای همیشه یک نوع استاندارد باقی خواهد ماند.

 

کلام آخر

در این مقال تلاش کردیم شما را با رز هیبریدی و آشنا کنیم و بخشی از تاریخچه ی آن را با با شما به اشتراک بگذاریم امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد. برای خرید گل به صورت آنلاین می توانیدبا کارشناسان ما در ارتباط باشید. اگر شما هم مانند من عاشق گل رز هستید پیشنهاد می کنم حتما از دسته بندی کامل رز جاودان بازدید نمایید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *