کاشت پرورش و نگهداری گل آلاله

گل آلاله

کاشت پرورش و نگهداری گل آلاله

یکی از زیباترین معجزات طبیعت گل آلاله است که از دیرباز در ایران زمین برای ابراز عشق، محبت و صمیمیت به دیگری هدیه می شد. درباره این گل زیبا حقایق بسیاری وجود دارد که باید بدانید و هرچه بیشتر بدانید، بدون شک هنگام خرید، بهتر عمل خواهید نمود. به عنوان مثال باید بدانید که گل آلاله تنها منحصر به یک نوع و یک رنگ نیست و می تواند انواع مختلفی داشته باشد. یا اینکه بدانید در چه شرایطی می توان این گل را پرورش داد. در این مقاله اطلاعات مفید و جامعی درباره انواع گل آلاله با شما به اشتراک گذاشته شده که کمک می کند بتوانید از آن‌ها هنگام خرید گل آلاله استفاده کنید.

معرفی گل آلاله

 

معرفی گل آلاله

از دیرباز، دادن گل به عنوان هدیه به دیگران رسمی همیشه زیبا و همواره مرسوم بوده است. گل‌ها که جزو زیباترین جلوه‌های طبیعت زیبا هستند، همواره نمادی از محبت، صلح، شادی، عشق و طراوت بوده اند. با آن‌که تمامی گل‌ها در جایگاه خود زیبا هستند، اما برخ گل‌ها از نظر کاربردی بیشتر به عنوان هدیه یا تزئین استفاده می شوند. گل‌هایی مانند رز، مریم، گلایل، آلاله، زنبق و… که امروز در هر گل فروشی می توانید آن‌ها را پیدا کنید. در این مقاله پیرامون گل الاله و انواع آن صحبت خواهیم نمود.

گل آلاله با نام علمی Ranunculus یک گونه متنوع از خانواده گیاهی Ranunculaceae است که در واقع از همین گل رانونکولوس که ما آن را با نام گل آلاله می شناسیم، در واقع خود از 500 نوع مختلف تشکیل می شود. البته این‌ها تقسیم بندی‌هایی از نوع علمی است و ما در دنیای خرید و فروش گل، تمرکز ما بر روی نوع زینتی این گل است که به آنمون نیز معروف است نام علمی گل آلاله زینتی Ranunculus asiaticus بوده و جالب است بدانید که در میان انواع گل‌های آلاله زینتی موجود در جهان، یکی از معروف ترین نام‌ها Persian Buttercup یا همان آلاله ایرانی است که یکی از زیباترین و محبوب ترین انواع گل آلاله در جهان است.

گل آلاله زینتی شبیه به گل رز است که فرم گلبرگ‌های آن هم در شکل و هم در چینش و هم در جنس گلبرگ با رز متفاوت است و آنقدری زیباست که در نگاه اول ممکن است باور نکنید که این یک گل طبیعی است. انواع گل آلاله زینتی رنگ‌های مختلفی هم دارد و از کرم روشن تا زرد پررنگ و از نارنجی کمرنگ تا طیف کامل صورتی و سرخ و زرشکی را نیز دارد. تعداد گلبرگ‌های این گل از 4 گلبرگ تا ده ها گلبرگ در انواع گل آلاله متفاوت است و شما می توانید گستره بسیاری از شکل، رنگ، جنس و فرم را در میان آن‌ها بیابید.

 

عکس گل آلاله ایرانی

عکس گل آلاله ایرانی معروف به Persian Buttercup

گل آلاله از طریق کاشت پیاز آن تکثیر می شود و نوعی گل دائمی است که با هر بار چیده شدن باز هم گل داده و می‌توان به کرات از آن گل برداشت کرد. معمولاً به ندرت ممکن است که گل آلاله را در باغچه ها یا در جداول خیابان مشاهده کنیم و بیشتر از همه این گل ها در گل فروشی ها یافت می شوند که در دسته گل ها و سبدهای گل مناسبتی برای مراسم‌ها، برای تزئین فضا در ضیافت‌ها و یا حتی دسته گل عروس مورد استفاده قرار می گیرند.

خاستگاه این گل در قسمت‌های شرقی مدیترانه و قسمت‌های غربی خاورمیانه است و به طور کلی این گل بومی جنوب غربی آسیا، جنوب شرقی اروپا و شمال شرقی آفریقا محسوب می شود. هیچ یک از انواع گل آلاله عطر و بوی خاصی ندارد و تنها جلوه بصری این گل مد نظر همگان است. برخی از افراد از ساقه خشک شده این گیاه به عنوان دمنوشی برای سلامتی استفاده می کنند. گفته می شود این دمنوش برای سلامتی مفاصل و پیشگیری از آرتروز مفید است. همچنین اگر در خانه حیوان خانگی یا پرنده دارید، مراقب باشید که این گل را نخورد؛ چرا که آلاله می تواند برای حیوانات سمی بوده و به آن‌ها آسیب برساند.

انواع مشهور گل آلاله در جهان

همانطور که گفتیم، گل آلاله انواع بسیار مختلفی دارد که در کل بالغ بر 500 نوع متفاوت است؛ اما در دسته بندی این 500 نوع، چهار نوع گل وجود دارند که بسیار معروف هستند و بسیاری از انواع مختلف را شامل می شوند:

1- آلاله Buttercup

آلاله باترکاپ نوعی از گل آلاله زینتی است که گونه آلاله ایرانی نیز از همین نوع است. این نوع آلاله هم می تواند بسیار پر گلبرگ باشد و هم می تواند 4 گلبرگه باشد و رنگ‌های مختلفی هم دارد. نوع خالص باترکاپ آنچنان که در تصویر زیر مشاهده می کنید، گلی با چهار گلبرگ ساده است که رنگ‌های سفید تا زرد را شامل می شود. این نوع گل بیشتر در گل فروشی ها و دسته گل ها استفاده می شود.

آلاله باترکاپ ساده

آلاله باترکاپ ساده

 

2- آلاله  Poppy Anemone

 پاپی آنمون نیز نوعی از آلاله زینتی است که تعداد گلبرگ‌های آن نسبت به نوع باترکاپ کمتر است و وسط آن مانند گل شقایق سیاه است. این نوع گل آلاله در گل فروشی‌ها هم استفاده می شود اما بیشتر در باغچه‌ها و فضای سبز از آن استفاده می شود. این گل نیز از نظر رنگی طیف رنگ‌های سفید تا صورتی و سرخ و زرشکی را شامل می شود. در تصویر زیر یک پاپی آنمون سفید را مشاهده می کنید.

 

 

پاپی آنمون سفید
پاپی آنمون سفید

 

همچنین بخوانید : نکاتی برای پرورش گل رز سیاه

 

3- آلاله Creeping Buttercup

 این نوع از آلاله یکی از انواع وحشی آلاله است که در آب و هوای مدیترانه ای به صورت خودرو در دل طبیعت یافت می شود. ممکن است در بسیاری از نقاط معتدل ایران نیز در دل دشت‌ها این گل را مشاهده کنید. این گل، دارای گلبرگ‌های ساده و معمولاً نوک تیز هستند. اغلب اوقات این نوع آلاله در طبیعت با رنگ زرد دیده می شود.

گل آلاله
آلاله Creeping Buttercup

4- آلاله Meadow Buttercup

 این نوع آلاله نیز یکی از انواع وحشی گل آلاله است که قدی بلندتر نسبت به سایر گل‌های آلاله دارد در دشت‌های گل رشد می کند و بیش از هرجا در قسمت‌های شمال شرقی آفریقا به صورت خودرو یافت می شود. البته در دشت‌های قشلاقی ایران نیز می توان در فصل پاییز به وفور این گل‌ها را یافت.

گل آلاله

آلاله نوع Meadow Buttercup

 

مجدداً تاکید می کنیم که این گل انواع بسیار متنوعی دارد و آنچه در اینجا نام بردیم 4 نوع مشهور و پر کاربرد آن بوده اند که در بسیاری از گل فروشی ها نیز می توان آن‌ها را یافت.

شرایط کاشت و نگهداری گل آلاله

در این قسمت از مقاله می خواهیم درباره چگونگی کاشت ، نگهداری و پرورش گل آلاله صحبت کنیم. اگر قصد کاشت این گل در حیاط یا بالکن خانه خود را دارید، باید بدانید که به طور کلی آلاله با اقلیم ایران سازگاری دارد و پرورش آن چندان برای شما مشکل خواهد بود. اگر به نکاتی که در ادامه درباره آن‌ها صحبت می کنیم توجه کنید، به راحتی می توانید هم در مقیاس خانگی و هم در مقیاس گلخانه‌ای این گل را پرورش دهید.

پیش‌تر اشاره کردیم که این گل توسط پیازش تکثیر می شود؛ اما درباره خاک، دما، رطوبت، میزان آب لازم، فصل کاشت و بهره برداری و غیره در ادامه صحبت خواهیم نمود:

  • پیاز گل:

پیاز گل آلاله شکلی مانند یک پنجه کوچک دارد که در درون یک گلدان بالغ رشد می کند. هر چه اندازه این پیاز بزرگتر باشد، مواد مغذی بیشتری را برای رشد در خود ذخیره کرده و بهتر می تواند به محصول برسد. در نظر داشته باشید که با توجه به تنوع زیاد این گل ، به سختی می توان از روی پیاز، گونه دقیق و یا رنگ آن را تشخیص داد.

  • میزان نور و سایه:

 باید در نور کامل نگهداری شود و برای گل دادن به نور زیاد نیازمند است. البته که این گیاه علاقه مند به آب و هوای معتدل است و در آب و هوای گرم و در نور مستقیم خورشید سوزان دوام نخواهد آورد؛ اما به نور زیاد برای گل دادن نیاز دارد. حواستان باشد که برگ و گل این گیاه از گرمای زیاد گریزان است و در چنین شرایطی سریعاً خواهد سوخت. اما اگر نور کافی هم به گلدان نرسد، عاقبت بهتری نخواهد داشت. بنابراین سعی کنید آلاله را در آفتاب تند نگذارید اما همواره در جایی باشد که نور کافی و ترجیحاً غیر مستقیم به آن برسد.

  • خاک گلدان:

خاک گلدان آلاله باید خاکی سبک باشد و زه کشی گلدان نیز باید مناسب باشد؛ چرا که ریشه و پیاز انواع گل آلاله در مواجه طولانی مدت با رطوبت می تواند پوسیده شود و به همین جهت باید خاکی انتخاب شود که رطوبت را زیاد در خود نگه ندارد. با آنکه این گل بیشتر در گلخانه‌ها پرورش می یابد؛ اما پرورش دهندگان برای آنکه بتوانند تسلط بهتری برروی رطوبت خاک داشته باشند، در گلخانه‌ها نیز آلاله را در گلدان‌های مجزا پرورش می دهند. با این کار هم احتمال سوختن گیاه کاهش یافته، هم فروش گرم (زنده) آن ساده تر می شود و هم قابلیت حمل به نقاط مختلف را خواهد داشت.

انواع گل آلاله

انواع مختلف گل آلاله

  • پرورش آلاله در مناطق گرمسیر:

این گل گیاهی فراری از گرما است و به همین جهت پرورش آن در مناطق گرمسیری در فصل پاییز رخ می دهد. دمای معتدل پاییز مناطق گرمسیری باعث می شود گیاه در شرایط بهتری رشد کند و در اواخر زمستان و اوایل بهار، به گل بنشیند. در این مناطق اغلب مواقع این گل در گلخانه‌ها یا در باغ‌های پرورش گلی که به صورت پشته تپه‌ای (دارای پستی و بلندی‌های منظم) هستند کشت می شود. فراموش نکنید بهترین کیفیت این گل از گلخانه‌هایی که دما و نور تحت کنترل است، حاصل می شود. پیاز این گل در مناطق سردسیری به شرطی که در خاکی با زهکشی مناسب نگهداری شود، می تواند زمستان را دوام آورده و برای دو سال دوام بیاورد.

  • پرورش آلاله در مناطق سردسیر:

در مناطق سردسیری زمان کاشت گل آلاله ابتدای فصل بهار است و زمان گل دادن آن انتهای تابستان است. در مناطق سردسیری اغلب اوقات گل الاله را در گلدان‌ها و در فضای باز می کارند تا هم نور کافی دریافت کند و هم میزان رطوبت گلدان، تحت کنترل باشد. پیاز گل آلاله در مناطق سردسیر قادر به تحمل زمستان نیست و هر سال باید با پیاز تازه پرورش یابد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که این گل در مناطق گرمسیر گلی دو ساله و در مناطق سردسیر گلی یک ساله است.

 

ترکیب گل آلاله با گل‌های دیگر در دسته گل

یکی دیگر از مسائل مهم درباره گل‌های آلاله، نحوه استفاده آن در دسته گل‌ ها، تاج گل‌ ها ، تاج گل افتتاحیه یا حتی تزئین باغ‌ها و سالن‌هایی است که برای مناسبت‌های مختلف آماده می شوند. به طور کلی باید گفت که گل الاله به دلیل ظرافت و زیبایی که دارد و به سبب لطافت و نازکی گلبرگ‌های این گل و همچنین به خاطر تنوع بسیار بالای رنگی که انواع گل آلاله دارد، به راحتی می توان از آن برای هر مناسبت و هر فضایی استفاده کرد. گل الاله جزو شیک‌ترین عناصر یک دسته گل است که ارزش بصری آن را به شدت بالا می برد و البته دوام خوبی هم دارد و در فضای مناسب می تواند تا دو هفته سالم بماند.

ترکیب گل آلاله با دیگر گل ها

 

پس خرید گل آلاله در همه جا و هر مناسبتی مناسب است؛ چه به عنوان دسته گل عروس و چه به عنوان تاج یا سبد گل تزئینی به سادگی با هر فضا و هر گل دیگری هماهنگ می شود. برای ترکیب کردن این گل با سایر گل‌ها نیز چندان به مشکل بر نخواهید خورد؛ چرا که با هر نوع گلی، نوعی آلاله‌ وجود دارد که بسیار خوش ترکیب ظاهر شود. با این وجود گل‌هایی که بیش از سایرین با گل الاله ترکیب و ست می شود، گل لاله، گل رز باغچه، گل پئونی (گل صد تومنی) و گل شب بو است. همچنین در بسیاری از مواقع رنگ‌های مختلف گل آلاله می توانند بدون ترکیب با گل‌های دیگر کنار یکدیگر قرار بگیرند و زیبایی و طراوت را به حد کمال برسانند.

به عنوان مثال ترکیب گل الاله سفید با لاله صورتی می تواند یکی از آرامبخش ترین ترکیب‌ها از نظر زیبایی شناختی باشد. یا ترکیب مریم سفید و آلاله زرد می تواند زیبایی بی شماری را به همراه بیاورد. این دیگر سلیقه شما و گل فروش است که چگونه بتوانید گل‌های مختلف را در کنار آلاله زیباتر تزئین نمایید.

چگونگی ترکیب گل الاله با گل‌های دیگر

دانستن این نکته نیز خالی از لطف نیست که برای تزئین برگ سبز دسته گل در کنار گل الاله از برگ سبزهای افتاده مانند برگ‌های شویدی و سوزنی برگ‌های ریز بسیار هماهنگ می شود. دانستن این نکته هم خالی از لطف نیست که گل الاله به دلیل ساقه ظریفی که دارد، در دسته گل‌ها از سیم مفتول نازک استفاده می کنند تا بتوانند این گل را استوار نگه دارند.

گل الاله در تمام تاریخ نماد فریبندگی و زیبایی بوده و برای ابراز علاقه و توجه به جذابیت به معشوقه هدیه می شده است. همچنان نیز آلاله این کاربرد مفهومی خود را حفظ کرده و برای بیان دوستی، صمیمیت، توجه، علاقه، ستایش زیبایی و سایر نیت‌های خوب مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از این گل می توان برای تزئین فضای تالارها و سالن‌های ضیافت و یا برای تزئین دسته گل عروس نیز استفاده نمود. امروزه استفاده از آلاله ایرانی یا همان Persian Buttercup با رنگ صورتی و سرخ برای ساختن دسته گل عروس بسیار رایج گردیده و البته زیبایی آن هم بی همتا است.

گل آلاله

آلاله صورتی ایرانی

 

گل فروشی آنلاین گندم VIP ارائه دهنده برترین مطالب در مورد نگهداری و پرورش انواع گل ، شما عزیزان میتوانید با خرید گل اینترنتی در این مجموعه یک روز به خصوص را برای عزیزانتان رقم بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید گل آنلاین گندم VIP می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها به شما نشان دهیم.
رد کردن
اجازه دادن به اعلان ها