معرفی بهترین گیاهان پوششی برای باغچه

گیاهان پوششی

بهترین گیاهان پوششی باغچه

گیاهان پوششی، نوعی گیاه مقاوم و زیبا هستند که می توانید به عنوان جایگزینی برای چمن از آنها استفاده کنید. و زیبایی خاصی به باغچه خود ببخشید.

اگر به دنبال یک افزودنی قابل توجه و مقاوم برای باغ خود هستید؟ گیاهان پوشش زمین ممکن است دقیقا همان چیزی باشند که شما به دنبال آن هستید.

 آنها گیاهان ساده ای هستند که به سرعت رشد می کنند و همانطور که از نام آن پیداست پوششی از برگ های سبز و گل های زیبا تشکیل می دهند که از خاک محافظت می کنند و علف های هرز را سرکوب می کنند. از آنجایی که بیشتر گونه ها مقاوم هستند و مراقبت از آنها آسان است.

این گیاهان برای باغ های ساده و زیبا ایده آل هستند. در مقاله، ما به 10 مورد از چشم نوازترین آنها اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 

بهترین گیاهان پوشش زمین برای باغ شما

گیاهان پوششی زیبایی زمین را با سادگی متعادل می کنند. این گیاهان مطمئناً باغ شما را بدون نیاز به مراقبت زیاد بهبود می بخشند.

گل صابونی

 

گیاهان پوششی

 

شاید نام “گل صابونی” (Saponaria officinalis) بهترین نام برای این گیاه زیبای پوششی نباشد. از اردیبهشت تا شهریور، این گیاه چند ساله با خوشه های گل صورتی و سفید ظریف شکوفا می شود.

رایحه ای که این گل منتشر می کند، مطمئناً باغ شما را با مجموعه ای از حشرات شلوغ نگه می دارد. گل صابون بسیار مقاوم، رشد سریع و انعطاف پذیر است. این گیاه ساده پوششی تقریباً در هر باغی کارآمد است. اما هشدار می دهیم: می تواند خیلی سریع پخش شود و در مناطقی از باغ رشد کند که ممکن است اصلاً مایل نباشید پوشش داده شود!

همچنین بخوانید: نگهداری و کاشت گل رز در پاییز

 

گیاه پرطاووسی

گیاهان پوششی گل طاووسی با گل‌های بنفش و زرد روشن، (Polygala chamaebuxus)  به سختی از دست می‌رود. اگرچه این گیاه بوته‌ای فقط در تابستان شکوفا می‌شود، این درختچه با ارتفاع 20 سانتی‌متر همیشه سبز است، بنابراین در پاییز برگ‌های خود را از دست نمی‌دهد و حتی در زمستان نیز بستر باغ شما را سبز نگه می‌دارد.

 تنها چیزی که این گیاه چند ساله آسان را آزار می دهد غرقابی است. اطمینان حاصل کنید که بوته ی شما در مکانی آفتابی کاشته شده است که خطر سیل یا آبیاری زیاد را تهدید نمی­کند.

 

گل فلوکس یا گل آشتی

اگر می خواهید باغ صخره ای خود را به دریایی از گل ها تبدیل کنید، فلوکس خزنده (Phlox subulata) بهترین انتخاب است. از اردیبهشت تا مرداد، این گیاه فرشی از گل های ستاره ای شکل بی شماری را تشکیل می دهد که بسته به تنوع، ممکن است سفید، آبی، بنفش یا قرمز باشد.

اگرچه گل فلوکس در مناطق نیمه سایه خوب رشد می­کند، اما در زیر نور مستقیم خورشید نیز می­تواند رشد کافی را داشته باشد. هرس سالانه به این گیاه آسیبی لازم است، هرچند بعد از هرس کردن، ممکن است رشد گیاه مدتی متوقف شود، اما نگران نباشید مجدد رشد خواهد کرد.

همچنین بخوانید: نگهداری گل بابا آدم در خانه

 

گیاهان پوششی

 

گیاه لامپرانتوس

این گیا جزو گیاهان پوششی مقاوم از خانواده ساکولنت ها هستند؛ که گل های بزرگ با رنگ های روشن دارند. لامپرانتوس (Lampranthus) پوششی فوق العاده برای هر باغی است.

شکوفه های بزرگ آن فقط در ظهر تابستان باز می شوند، اما آنها ساکولنت مقاومی هستند که نیاز به مراقبت کمی دارد. با این حال، زمستان های سخت را تحمل نمی کند، بنابراین ممکن است لازم باشد بخشی از ساکولنت را در ماه های سردتر به داخل خانه منتقل کنید. از طرف دیگر، یک برش را ذخیره کنید تا بتوانید در فصل بهار دوباره آنها را در باغ خود پرورش دهید.

 

گیاه اسپیدول

این گیاهان پوششی بیش از 450 گونه متعلق به جنس Speedwell یا Veronica است که با مقاومت زیاد و گل های آبی تیره شناخته می شوند. گیاه اسپیدول می تواند از نظر ارتفاع بسیار متفاوت باشد.

برخی از گونه ها تا 2 متر رشد می کنند، در حالی که برخی دیگر تنها به 20 سانتی متر می رسند. همانطور که گفته شد، هر گونه Speedwell به عنوان پوشش گیاهی زمین مناسب نیست. اگر در حال خرید هستید، دوباره بررسی کنید که نوع انتخابی شما از نوع پوشش زمینی باشد.  گونه های  Veronica prostrataو  Veronica peduncularis انتخاب های فوق العاده ای هستند.

 

گل خرچنگ  یا خرچنگ پشمی

گل خرچنگی (Stachys byzantina)  به دلیل رشته های پشم مانند موی خود که اغلب با گوش های خرگوش یا خر مقایسه شده است، مشهور است.

برگهای این گیاهان پوششی طوری به نظر می رسند که گویی با گرد و غبار خاکستری روشن پوشیده شده اند و گل های ظریف و ظریف آن به رنگ بنفش از آنها می­روید. خرچنگ پشمی گیاهی همیشه سبز است و مکان های آفتابی را ترجیح می دهد. همچنین به غرق اب شدن بسیار حساس است.

همچنین بخوانید: رشد گیاه کوردیلین

 

گیاهان پوششی

 

گل پریوش

گیاهان پوششی پریوش از 10 تا 30 سانتی متر رشد می کند. برگ‌های آن در طول سال سبز تیره باقی می‌مانند، اما در ماه های اردیبهشت تا مهر این گیاه دارای گل‌های کوچکی است که باغچه یا باغ شما را به یک زمین خیره‌کننده تبدیل می‌کند. نگهداری از گل پریوش آسان است و تقریباً در هر مکانی توانایی رشد دارد.

همچنین بخوانید: درختچه گلدار برای باغچه

گل زبرینه

گیاهان پوششی Woodruff (Galium odoratum) به دلیل رایحه شیرین خود شناخته شده هستند، اما همچنین گیاهی عالی برای پوشش زمین، این گیاهان رشد خوبی به دور از نور مستقیم خورشید دارند.

این گیاه جنگلی به سرعت رشد می کند و زمین را با گل های سفید ریز می پوشاند که هوا را با عطری شیرین پر می کنند. گل زبرینه به طرز چشمگیری محکم و مقاوم است و مراقبت از آن به راحتی صورت پذیر است.

اگرچه این گیاهان طعم شیرینی دارند، اما بهتر است خواه ناخواه آن را نپزید. مصرف بیش از حد چوب آن نیز می تواند به سرعت منجر به سرگیجه، سردرد و حتی آسیب کبدی شود.

 

گل آرمریا

گیاهان پوششی متعلق به نوع آرمریا بسیار متنوع هستند. اگرچه این گیاهان همیشه سبز در زمستان بیشتر شبیه علف های زینتی به نظر می رسند، اما در اواسط بهار، خوشه های گل های کروی شروع به شکوفه کردن و شکوفایی گل هایی به رنگ های سفید، صورتی  که حتی در ارتفاعات تا 20 سانتی متر خواهند کرد.

این پوشش گیاهی، با وجود داشتن ارتفاع به طور شگفت انگیزی محکم و مقاوم در برابر باد است، که می تواند این گیاه چند ساله علفی را برای باغ های کنار دریا مناسب کند.

 

گیاهان پوششی

گیاه زراعت سنگ

گیاهان پوششی زراعت سنگ Stonecrop دارای “چترهای” گل های زیبا و همچنین گل های رز برجسته ای است که از سبز نقره ای تا قرمز مسی متغیر است. با تقریبا 500 گونه، stonecrop تنوع زیادی در ارائه دارد. با این حال، تنها گونه های کوچکتر، مانند stonecrop سفید (Sedum album)، برای رشد به عنوان پوششی برای زمین مناسب هستند.

همچنین بخوانید: نگهداری و پرورش گل یاس

 

کلام آخر 

دراین مقاله تلاش کردیم شما را با گیاهان پوششی زینتی آشنا کنیم و نکات مهمی را درمورد رورش آنها در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید و مورد استفاده بوده باشد. ممنونیم که تا پایان مقاله با ما همراه بوده اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *