معرفی انواع گل رز هلندی

انواع گل رز هلندی

انواع گل رز هلندی ­را می­توان زیباترین و محبوب­ترین گل­ها در جهان به شمار آورد. همان­طور که مشخص است گل­های رز در تمامی دنیا به عنوان نماد عشق، علاقه و محبت شناخته می­شوند. گل­های رز را می­توان در تمامی رنگ­های صورتی، سفید، نارنجی، زرد، قرمز  و … مشاهده کرد. از محبوب­ترین گل­های رز می­توان گل رز قرمز را نام برد که در روز ولنتاین و جشن­های مختلف بیشترین استفاده و تقاضا دارد.

همچنین بخوانید : چرا گل رز قرمز برای روز ولنتاین است 

تمامی افراد با شنیدین نام گل رز به یاد گل سرخ رنگی که نماد عشق و علاقه است می­افتند. اما باید توجه داشت که این گل­­های زیبا از تنوع رنگی بالایی برخوردار هستند که هر کدام از رنگ­های آن­ها می­تواند معانی بسیار قوی­تری داشته باشد. به عنوان نمونه گل زر هلندی بنفش می­تواند نشانه افسونگری و عشق در یک نگاه به شمار بیاید. گل­های نارنجی نیز حس شور و اشتیاق را در افراد تقویت می­کنند.

انواع گل رز هلندی

گل­های رز هلندی به دلیل تنوع رنگی و برخورداری از گل­های درشت ، در دنیا از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. انواع متنوعی از گل­های رز در گلخانه تولید و کشت می­شود که در بین آن­ها گل­های رز هلندی از تقاضا و محبوبیت بسیار بیشتری برخوردار است. در بازارهای ملی و بین­المللی نیز گل­های رز با بیشترین تقاضا روبه‌رو می­شوند. به همین دلیل روزانه شاهد کشت هر چه بیشتر این نوع گل در گلخانه­ها هستیم . دولت هلند نیز به کشاورزان یارانه کشاورزی ارائه می­دهد و بدین وسیله سعی می­کند کشت انواع گل رز هلندی را ترویج و گسترش دهد.

کاشت گل­ رز هلندی معمولاً به منظور صادرات صورت می­گیرد و به کشورهای اروپایی، مالزی، استرالیا، خاورمیانه، نیوزیلند، سنگاپور و … صادر می­شود.

گل رز هلندی برای رشد به چه شرایطی نیاز دارد؟

گل­های رز هلندی از محبوب­ترین درخچه ­های گلدار به شمار می­آیند. میزان تابش نور خورشید نقشی مهم و ضروری در بهره­وری و رشد هر چه بیشتر گل رز ایفا می­کند. گل رز هلندی باید در شرایطی قرار بگیرد که بتواند به میزان لازم نور خورشید را دریافت کند. به همین دلیل می­توان گلخانه را مناسب­ترین مکان برای پرورش گل رز هلندی به شمار آورد. شرایط آب و هوایی در این مکان کاملا کنترل شده است و می­تواند زمینه رشد گیاه را فراهم کند.

انواع گل رز هلندی

 

در روزهای طولانی تابستان نسبت به روزهای کوتاه فصل زمستان، گل رز از شرایط مناسب­تری برای گل­دهی برخوردار است. در فصل تابستان نیز بهتر است بر روی  انواع گل رز هلندی سایه­بان نصب شود. بدین وسیله می­توان زمینه مناسب­تری برای رشد گل رز ایجاد کرد.

گل رز هلندی برای رشد بیشتر به چه موادی نیاز دارد؟

گل رز برای رشد و گل­دهی مناسب به نور، آب مناسب، دمای 15 تا 18 درجه سانتی­گراد، محیط ایده­آل، رطوبت 60 تا 65 درصدی و همچنین خاک مناسب احتیاج دارد.

ساختار خاک نقش مهمی در رشد، گل­دهی و موفقیت در کشت گل رز هلندی ایفا می­کند. به همین دلیل میزان PH خاک بهتر است  تا 7 درصد باشد.

بهتر است برای کشت گل رز از خاک زهکشی شده استفاده شود تا زمینه مناسب برای رشد ریشه گیاه و نفوذ بهتر آن در خاک فراهم شود. مقدار مناسبی کود عالی به خاک اضافه کنید. این کار می­تواند مواد مغذی مورد نیاز گیاه را فراهم کند و باعث بهبود یافتن بافت خاک شود.

قبل از کشت گل رز هلندی نیز بهتر است خاک را به وسیله سم­پاشی، از هر گونه آفت و بیماری پاک کرد. برای انجام این کار باید از سم­های آفت­کش موجود در بازار استفاده کرد.

کاشت انواع گل رز هلندی چگونه صورت می­گیرد.

در کشور هلند از دو شیوه برای کاشت گل رز استفاده می­شود. در شیوه اول از گیاهان جوانه­ای و در شیوه دیگر از یک گیاه پیوندی برتر استفاده می­شود.

انواع گل رز هلندی

بعد از انجام عمل پیوند ، گل رز به 5 تا 6 هفته زمان نیاز دارد تا جوانه­دار شود. گل رز هلندی انتخاب شده نیز باید کاملا سالم و عاری از هر گونه بیماری باشد تا ریشه گیاه بتواند رشد مناسبی داشته باشد.

انواع گل رز هلندی

همان­طور که می­دانید گل­های رز از تنوع رنگی بالایی برخوردار هستند. انواع گل رز هلندی علاوه بر تنوع در رنگ، دارای گونه ­های متنوع و مختلفی هستند. به صورت تقریبی گل رز هلندی از 150 گونه مختلف برخوردار هستند که دارای اشکال و رنگ­های متنوع هستند.

  با این حال که برای دسته­ بندی گل­های رز هلندی روش مشخصی وجود ندارد، اما متخصصان و محققان برای تقسیم ­بندی گل رز از سه دسته اصلی گل رز قدیمی، گل رز وحشی و گل­های رز مدرن استفاده می­کنند. در ادامه مطلب گل­های رز هلندی را معرفی می­کنیم که از جذابیت و محبوبیت بالایی برخور دارند.

 1. گل رز هلندی مدرن

گل­های رز مدرن از انواع مختلفی برخوردار هستند که پرورش آن­ها از سال 1867 شروع شده است. تمامی افراد وقتی نام گل رز را می­شنوند، این دسته از گل­های رز در ذهنشان تداعی می­شود. از آن­جایی که گل رز مدرن، بسیاری از گل­های رز قدیمی باغی را در نژاد خود جای داده است، طبقه­ بندی و شناخت انواع گل رز هلندی مدرن کمی مشکل به نظر می­رسد.

گل رز هلندی مدرن

گل رز هلندی مدرن معمولا به وسیله ویژگی­های رشد و گل­دهی سریع­تر آن شناخته می­شوند. گل­های رز هلندی قدیمی به صورت معمول هر سال فقط یک بار شکوفا می­شوند، این در صورتی است که گل­های مدرن به صورت مداوم و در فصول مختلف شکوفا می­شود. گل­های رز مدرن دارای شکوفه­ های بزرگی است. این گل­ رز در مقایسه با گل رز هلندی مدرن، دوام و طول عمر بالاتری دارد اما بدون عطر هستند و در برابر بیماری و آفات مقاومت کمی دارند.

 1. گل رز هلندی بالارونده

گل بالارونده  یکی دیگر از انواع گل رز هلندی است. این گل را نمی­توان جز گیاهان رونده دانست اما می­تواند در امتداد یک تکه چوب یا دیوار به سمت بالا حرکت کند. ساقه این نوع گل رز بسیار محکم و قائم است که می­تواند تا 15 فوت رشد کرده و خود را بالا بکشد.

گل رز هلندی بالارونده در زمانی که به صورت افقی بالا می­رود، توانایی گل­دهی بیشتری پیدا می­کند. این گل به دیوار و نرده­ ها اتصال پیدا می­کند و با تکیه بر آن­ها خود را بالا میکشد.

گل رز هلندی بالارونده

شکوفه و گل­های گل رز بالارونده  درشت و زیبا هستند که معمولا دارای شکوفه ­هایی تکراری و زیبا است.

 1. گل رز هلندی فلوریبوندا Floribunda

از دیگر انواع گل رز هلندی می­توان گل رز فلوریبوندا را نام برد. این گل از پیوند دو گل Hybrid Tea و Polyantha ایجاد شده است. هر ساقه از این گل می­تواند شکوفه­ هایی درشت و زیبا تولید کند.

گل فلوریبوندا از تنوع رنگی بسیار بالایی برخوردار است و می­توان آن را در رنگ­های صورتی، نارنجی، زرد،سفید و بنفش و … مشاهده کرد. این نوع گل از مقاومت بالایی در برابر بیماری­ها و آفات برخوردار است. به همین دلیل نگهداری و مراقبت از آن­ها کار بسیار آسانی است.

گل رز هلندی فلوریبوندا دارای درخچه ­هایی انبوه، سخت و سفت است و معمولا این گل بیشتر با این ویژگی شناخته می­شود. به همین دلیل استفاده از این گل در فضاهای عمومی و محوطه ­سازی پارک­ها کاربرد فراوانی دارد.

 1. گل رز هلندی گلدیفلورا Grandiflora

یکی دیگر از انواع گل رز هلندی گلدیفلورا Grandiflora است که شباهت زیادی به گل­های رز چای و فلوریبوندا دارد. این گل رز از گل­هایی بزرگ، زیبا و نمایشی برخوردار است که بر روی ساقه­ هایی بلند و به شکل منفرد یا همراه با شاخه­ هایی 3 تا 5تایی­ شکوفه می­زند.

گل رز هلندی گلدیفلورا Grandiflora

برای اطلاعات بیشتر پیشنهدا میکنیم مقاله گل رز Grandiflora را مطالعه کنید.

به صورت معمول این گل از بوته­ هایی بزرگ­تر و قائم­تر از گل رز Hybrid Teas برخوردار است. این گل بسیار مقاوم و پرانرژی است و از محبوبیت بسیار بالایی در بین افراد برخوردار است.

 1. گل رز هلندی با پوشش زمینی

این نوع گل رز هلندی با نام چشم‌انداز نیز در بین افراد شناخته می­شود. این گل شباهت زیادی از لحاظ فرم و رایحه به گل­های رز باغی دارد. مراقب از آن به دلیل مقاوم بودن در برابر آفات و بیماری­ها کار بسیار ساده و آسانی است و ساقه آن حداکثر تا سه فوت رشد می­کند. در بعضی مواقع این گل به اندازه یک پا نیز بلند می‌شود.

 1. گل رز هیبریدی

 گل رز هیبریدی نوعی از انواع گل رز هلندی مدرن به شمار می‌آید که از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است. این گل دارای تنوع رنگی بالا و ساقه ­های بلند و قائم است. به همین دلیل نیز شهرت پیدا کرده است. شکوفه­ های این گل، بزرگ، خوش­فرم است و حالت نوک تیزی دارند که رشد آن­ها تا ۵ اینچ نیز ادامه پیدا می­کند. برخلاف بسیاری از گل­های رز مدرن این گل به مراقبت بالایی نیز احتیاج دارد.

گل رز هیبریدی

 1. گل­های رز هلندی کوچک

این گل رز هلندی مینیاتوری را می­توان نوع کوچک شده گل رز چای به شمار آورد. این گل از ساقه، برگ و گل­های ریزی برخوردار است و در مقابل آفات و بیماری­ها از مقاومت بالایی برخوردار است.

این گل­های مینیاتوری از طیف گسترده­ای از رنگ­ها نظیر نارنجی، صورتی، زرد و سفید برخوردار است. اکثر گل­های رز مینیاتوری در طول مدت ۲ تا ۳ هفته به صورت همزمان شکوفا می­شوند. این گیاه از رشد مناسبی در ظروف برخوردار است و رشد ساقه آن فقط به اندازه ۶ تا ۱۸ اینچ ادامه پیدا می‌کند. به همین دلیل است استفاده از این گل­ها به عنوان گیاهان آپارتمانی از محبوبیت بالایی برخوردار است.

 استفاده از گل­های رز هلندی مینیاتوری در باغچه های کوچک نیز کاربرد بسیاری دارد.

 1. گل رز هلندی Polyantha

از دیگر انواع گل رز هلندی می‌توان به گل رز Polyantha اشاره کرد. این گل به خاطر شکوفه و گلدهی زیاد در بین افراد شناخته شده است. با گذشت زمان از فصل بهار تا فصل پاییز این گل به صورت بالقوه از گل پوشیده می­شود.

گل رز هلندی Polyantha از شاخه ­های بزرگی برخوردار است که با گل­های ریز و کوچکی پوشیده می­شوند. گل­های آن نیز دارای سایه­ های صورتی ، سفید و قرمز است. این گل رز هلندی به دلیل مقاومت در برابر آفات و بیماری­ها و برخورداری از شرایط نگهداری آسان و راحت در بین افراد از محبوبیت بالایی برخوردار است.

این گل رز هلندی همچنین یک گزینه­ مناسب برای استفاده در ظروف و گلدان­ های کوچک و بزرگ به شمار می­رود.

 1. گل رز هلندی درختچه ­ای

گل­های رز بوته­ ای از دیگر انواع گل رز هلندی به شمار می­ آیند که دارای تنوع بالا در شکل، فرم و رنگ هستند. این گل­ ها به صورت معمول از تمامی ویژگی ­های گل رز مدرن و قدیم برخوردار است و در واقع ترکیبی از این دو نوع گل به شمار می­آید.

گل ­های رز بوته ­ای از مقاومت بالایی در برابر آفات و بیماری­ ها و همچنین رشد بسیار سریعی برخوردارند.

 1. گل رز هلندی قدیمی

برای نام­گذاری این نوع گل رز از نام­­های گل رز میراثی و تاریخی نیز استفاده می­شود. پرورش این نوع گل از سال 1867 آغاز شده است.

گل رز هلندی قدیمی از رایحه بسیار قوی، تعداد گلبرگ­های زیاد، شکوفه ­های متعدد و همچنین مقاومت در برابر آفات و بیماری­ها برخوردار است.

این گل به دلیل وجود سرمای فصل زمستان، سالی یک بار در فصل تابستان شکوفا می­شود.

 1. گل رز هلندی آلبا

این گل رز یکی از قدیمی ­ترین انواع گل رز هلندی به شمار می ­آید. قدمت این گل به 100 سال قبل از میلاد برمی­گردد. این گل از بوته ­ها و شاخه ­ هایی بلند و جذاب با برگ­های فراوان برخوردار است که شکوفه ­هایی صورتی یا قرمز کم­رنگ دارد.

فصل شکوفایی گل رز آلبا اواخر بهار یا اوایل تابستان است. این گل رز از مقاوم­ترین انواع گل رز نیز به شمار می­آید و می­تواند سایه، سرما و تاریکی را تحمل کند.

 1. گل رز هلندی Centifolia

 این گل رز به دلیل شباهت زیاد گلبرگ­های آن به کلم با نام ” گل رز کلم ” شهرت پیدا کرده است. شکوفه­ های این گل دارای گل­برگ­ هایی نازک است که همانند کلم بر وری همدیگر قرار داده شده­اند.

تنوع رنگی این گل رز  از سفید تا صورتی متغییر است. و به دلیل بزرگ بودن گل­برگ­ها، شکوفه­ های آن اغلب افتاده هستند و مدام تکان می­خورند.

 گل رز هلندی Centifolia

 گل رز هلندی Centifolia بسیار معطر و خوش­بو است. به همین دلیل استفاده از آن در صنعت عطرسازی بسیار پرکاربرد است. این گل خوشبو هر سال یک بار در اوایل فصل تابستان شکوفا می­شود و برای رشد نیاز به نور آفتاب دارد.

 1. گل رز هلندی داماسک

گل رز داماسک نیز یکی دیگر از قدیمی­ترین انواع گل رز هلندی در جهان به شمار می ­آید. این گل رز در دو نوع منحصر به فرد پرورش داده می­شود که عبارت­اند از:

 • داماسک تابستانی که هر سال یک بار و فقط در فصل تابستان شکوفه می­دهد.
 • داماسک پاییزی که به آن گل چهارفصل نیز گفته می­شود. این گل رز نیز در فصل تابستان شکوفا می­شود و در پاییز نیز مجددا گل می­دهد.

این گل رز از طیف رنگی متنوع از سفید تا صورتی برخوردار است و جزء خوش­بوترین و معطرترین گل­ها به شمار می­ آید. به همین دلیل استفاده از این گل نیز در صنعت عطرسازی بسیار پرطرفدار است.

 

گل رز هلندی داماسک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *