گل رز هلندی

گل رز هلندی

گل رز هلندی

رزهلندی نوعی گل در جهان است که بیشتر در گلخانه کشت می‌شود. این نوع گل زیبا و همه پسند است.  گل رز هلندی تقاضای زیادی در بازارهای ملی و بین المللی دارد بنابراین کاشت گل رز هلندی روز به روز در حال افزایش است. ما در این مقاله در مورد گل رز هلندی با شما سخن می‌گوییم.

گل رز هلندی

رز هلندی

گل رز هلندی یک گل معروف و بسیار زیبا است. سالیان سال است که مردم از دیدن و بوییدن و حتی کاشتن آن لذت می‌برند. گل رز نماد عشق و محبت درسراسر جهان است. گل رز هلندی با نام علمی rose hybrid یکی از گونه‌های گل رز می‌باشد. گل رز هلندی برای مصارف گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. رز هلندی جزو زیباترین گل‌ها و دارای زیباترین گلبرگ‌هاست. این گل دارای عطر بسیار خوبی بوده و طرفداران زیادی هم دارد. سالیان سال است که شرکت‌ها از بوی این گل برای ساخت عطر و تجارت سودآور در زمینه عطرو و ادکلن استفاده می‌کنند.

شما عزیزان میتوانید محصول زیر را که یک نمونه از 100 ها نمونه  باکس گل رز هلندی مجموعه گندم vip می باشد را همین حالا سفارش دهید تا کمتر از چند ساعت آنها را درب منزل ، محل کار و … تحویل بگیرید.

خرید باکس گل رز هلندی

رز هلندی

ویژگی‌های خوب رز هلندی برای انتخاب و کاشت آن

گل رز هلندی به دلیل بوی خوبی که دارد طرفداران بسیاری دارد که علاقه مند هستند این گل را کشت و آن را تکثیر کنند و یا حتی برای خودشان و در حیاط منزلشان داشته باشند. رز هلندی گل بسیار مناسبی برای کشت در باغ و باغچه می‌باشد زیرا این گل به راحتی در کنار دیوار خانه رشد کرده و بالا می‌رود. ارتفاع این گل حدود نیم متر تا یک متر است. گل رز هلندی به تنهایی و بدون همجواری با دیگر گیاهان به سرعت رشد می‌کند. پس برای کشت آن و برای بالا بردن سرعت گل‌دهی‌اش بهتر است دقت کنیم تا در کنار دیگر گیاهان نباشد و به تنهایی در گوشه ای از باغ یا یاغچه کشت شود. این گل در هر نوع خاکی رشد می‌کند ولی اگر خاک مرغوب به او برسانید سرعت گل‌دهی‌اش چندین برابر می‌شود. این گل به نور مستقیم خورشید نیاز دارد برای همین بعد از کشت آن بهتر است دقت شود که آیا نور مستقیم خورشید به او می‌رسد یا خیر.

گل رز هلندی

موارد مورد نیاز برای رشد گل رز هلندی

 1. نور کافی و دمای مناسب
 2. دمای موجود در مکان بین پانزده تا هجده درجه سانتی گراد
 1. رطوبت کافی طوری که نه گیاه غرق آب شود و نه از بی‌آبی خشک شود. آب با کیفیت خوب و مناسب برای گیاه مفید است
 2. محیط مناسب برای رشد گیاه

رز هلندی

نور مورد نیاز گل رز هلندی

رز هلندی روزانه حداقل به دریافت شش تا هشت ساعت نور خورشید نیاز دارند تا بتواند شکوفه بزند و ظاهر خود را حفظ کند. اگر رز هلندی را در سایه قرار دهید کمتر از رزی که در نور است شکوفه می‌دهد و ظاهری بلندتر پیدا می‌کند. رزی که در سایه قرار گرفته است بیشتر در معرض ابتلا به آفات و بیماری‌هاست.

نور مورد نیاز گل رز هلندی

 

 

رز هلندی بر خلاف بسیاری از گیاهان از دریافت نور مستقیم خورشید لذت می‌برد و اگر شما در منطقه‌ای گرم و خشک زندگی می‌کنید که آفتاب شدیدی دارد گیاه رز را در جایی قرار بدهید که تا میانه روز نور خورشید را دریافت کند و پس از آن هم مقداری سایه به او برسد. نور خورشیدی که در آغاز روز می‌تابد برای گیاه رز هلندی بسیار مفید است. این نور تابنده در میانه روز سریعا برگ‌ها را خشک کرده و با این کار خطر ابتلای گیاه به عفونت‌های قارچی و کپکی را کاهش می‌دهد.

 

ساختار خاک مورد نیاز برای کشت گل رز هلندی

برای موفقیت در کشت رز هلندی انتخاب خاک مناسب بسیار مهم است. عوامل اصلی که خاک را به یک خاک مناسب برای کشت تبدیل می‌کند عبارت است از:

 1. Ph  خاک باید بین پنج و نیم تا هفت باشد تا گیاه خوب تغذیه کند و بتواند به اندازه رشد کند.
 2. برای رشد بهتر و نفوذ بهتر ریشه ها در خاک، خاک باید بسیار زهکشی شود.
 3. عقیم سازی خاک قبل از کشت رز هلندی:

گل رز هلندی

 عقیم سازی خاک قبل از گشت گیاه رز مورد نیاز است و برای عقیم سازی خاک از پراکسید هیدروژن با مخلوط نقره استفاده می شود. این روش روشی بسیار آسان، کارآمد، اقتصادی و به صرفه است.

روند عقیم سازی خاک

 1. تخته های جای‌گذاری گیاه رز را با آب آبیاری کاملا پر کنید.
 2. آب را به میزان سه تا هفت میلی لیتر با پراکسید هیدروژن مخلوط کنید و کاملا به هم بزنید و البته هیچ ماده شیمیایی دیگری را با این ماده مخلوط نکنید.
 3. این محلول را به طور مساوی روی تخته های جای ‌گذاری گیاه بمالید. نیازی به پوشاندن کامل خاک نیست. بعد از چهار تا شش ساعت می توان گیاه رز را کاشت. نکته قابل توجه این‌است که از یک لیتر آب برای یک متر در متر مربع استفاده کنید و زیاد هم به گل آب نرسانید.

روش عقیم سازی خاک

فضای مناسب برای کاشتن گل رزهلندی

بعد از انتخاب نوع گل رز خود،  بهتر است در هنگام کاشت و بعد از آن به موارد زیر توجه کنید. محل مورد نظر برای کاشت باید آفتاب‌گیر باشد و چرخش هوای خوبی را هم داشته باشد. فضای کاشت رز هلندی باید خاکی خیس و مقوی داشته باشد تا گیاه قوت بگیرد.
رز باید حداقل شش ساعت در روز آفتاب بگیرد. خاک خیس برای بوته‌های رز ضروری است و بدون آن رز شما می‌پوسد.

فضای مناسب برای کاشتن گل رزهلندی

آماده سازی بستر پرورش گل رز هلندی

 برای پرورش رز هلندی از تخته هایی استفاده کنید که این تخته ها، زهکشی و هوادهی بهتری را برای ریشه گیاه گل رز هلندی فراهم کنند. برای زهکشی بهتر در این تخته‌های جای‌گذاری، ماسه و شن مورد نیاز بهتر است در پایین  این تخته‌ها اضافه شود. بستر خاک رز هلندی باید کود آلی داشته باشد زیرا کود آلی عناصر مغذی گیاه را در خود دارد و به  بهبود بافت خاک گیاه کمک می کند.

ابعاد تخته‌ها یا در واقع جعبه کشت گل باید به این‌صورت باشد:

 1. ارتفاع تخت چهل و پنج سانتی متر باشد
 1. عرض تخت در بالا نود سانتی متر باشد
 2. مسیر بین تخت ها  و محل جای ‌گذاری گل‌ها چهل و پنج سانتی متر باشد

روش قلمه زنی گل رز هلندی

برای استقرار بهتر ریشه ها باید مواد مستقر کننده ریشه، به خوبی در تخت خواب گیاه یا جعبه، مخلوط شود. برای کاشت این گیاه بیشتر از دو نوع ماده استفاده می شود ماده اول دارای گیاهان جوانه ای است و دیگری دارای گیاه پیوندی برتر است. قبل از کاشت گیاه انتخاب انواع مناسب گل رز هلندی و ترکیب رنگ مناسب آن‌ها مهم است مخصوصا برای کسانی‌که می‌خواهند با کاشت این گل به تجارت بپردازند.

روش قلمه زدن رز هلندی

ساقه چینی را باید در بهار انجام دهید زیرا  انجام آن در پاییز باعث می‌شود که گیاهتان در زمستان ضعیف شود. ابزار ساقه چینی شما باید تیز و تمیز باشند. اگر اقدام به کاشت رز هلندی کرده‌اید جلوی رشد عمودی آن را بگیرید و رشد آن را در جهت افقی هدایت کنید. در این صورت گیاه گل‌ها و شکوفه‌های بیشتری خواهد داد.

 گل رزهلندی نسبت به یک سری مریضی‌ها و آفت‌ها حساس هستند و بهترین کار این است که رز خود را چند وقت یک بار چک کنید. اگر مشکلی در رشد گل مشاهده کردید سریع آن را از بین ببرید تا به بقیه بوته‌های باغ سرایت نکند. برای این که در زمستان رز استواری داشته باشید لازم است که از پاییز به بعد به گل کود ندهید و از اواخر پاییز هرس کردن را متوقف کنید. بهترین کار این است که از گل‌فروشی محل یا گلخانه محل خود بپرسید که چگونه رزها را برای زمستان آماده کنید.

روش قلمه زنی گل رز هلندی

زمان مناسب قلمه زنی و انواع آن

بهترین زمان برای قلمه زدن گل رز هلندی فصل بهار است .مهم‌ترین بخش تکثیر گیاه رز انتخاب قلمه‌ی مناسب است. همچنین قلمه‌ها باید داری جوانه باشند. تکثیر یا قلمه زدن گل رز به دو شیوه مرسوم است.

۱- قلمه زدن زمینی (قرار دادن آن در خاک گلدان یا باغچه)

۲- قلمه زدن هوایی

قلمه زدن زمینی رز هلندی

 در این روش انتهای قلمه‌ها را بعد از انتخاب به صورت اریب و زاویه‌دار چهل و پنج درجه برش ‌بزنیم. خاکی که انتخاب می‌کنیم باید رطوبت را در خود حفظ کند به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که از ماسه استفاده شود. دو سوم از قلمه‌ها را در خاک قرار دهید و پای آن را محکم کنید. قلمه‌ها را دور از نور مستقیم قرار دهید تا به سرعت خشک نشوند. روز‌های ابتدایی بعد از قلمه زدن هر روز آن‌‌ها را آبیاری کرده و از مرطوب بودن خاک مطمئن شوید. قلمه‌های گل رز هلندی به دو ماه زمان برای ریشه زنی نیاز دارند و بعد از این مدت می‌توانید آن‌ها را از بستر خارج کرده و در مکانی که می‌خواهید بکارید.

قلمه زنی هوایی رز هلندی

قلمه زنی هوایی نیز یکی دیگر از راه‌های مطمئن برای تکثیر گل رز هلندی است. بعد از انتخاب قلمه و جدا کردن شاخ و برگ آن، بدون اینکه آن را از گیاه مادر جدا کنید محلی زیر برجستگی را انتخاب کرده و به اندازه یک و نیم تا دو سانتی متر پوست آن را دور تا دور جدا ‌کنید. دقت کنید که به ساقه اصلی آسیبی نرسانید و فقط پوست را  از گیاه جدا کنید. سپس با یک کیسه پلاستیکی ضخیم پایین آن را ببندید و درون آن را از کود پر کنید به طوری که قسمت بدون پوست در بین خاک قرار گیرد. بعد از مدتی حدودا هشت هفته‌ و  بعد از ریشه زدن می‌توانید آن را جدا کرده و داخل گلدان یا باغچه بکارید.

قلمه زنی هوایی رز هلندی

فصل مناسب کاشت گل رز هلندی

ما دو زمان را به عنوان زمان‌های طلایی کاشت رز هلندی درک کرده ایم. اولین زمان در فصل بهار و پس از آخرین موج سرمای زمستان است. رز هلندی ای که در آغاز بهار کاشته می‌شود قبل از آغاز گل‌دهی در زمین جای می‌گیرد و همچنین تا هنگام رسیدن تابستان به خوبی در خاک مستحکم شده است.

فصل مناسب کاشت گل رز هلندی
زمان دوم کاشت رز هلندی در فصل پاییزحداقل شش هفته قبل از آغاز سرمای جدی هواست.
در این زمان رزهلندی قبل از اینکه به خواب زمستانی برود فرصت کافی برای محکم شدن در خاک را دارد. بهتر است فصل زمستان برای این کار انتخاب نشود چون زمین کاملا یخ زده است و نمی‌تواند خانه خوبی برای رزهلندی باشد. باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر نهال گل رز را خریده‌اید بهتر است هرچه زودتر آن‌را به خاک بسپارید. اما اگر رز شما گلدانی است و فقط می‌خواهید آن را به گلدان بزرگتری منتقل کنید می‌توانید در سایر ایام سال نیز این کار را انجام دهید و تاکیدی روی فصل خاصی نیست.

نگهداری گیاه رز در آپارتمان

 امروزه تقریبا تمام انواع مختلف رز را می‌توان در داخل خانه نیز نگهداری کرد البته تا زمانی که شرایط ایده‌آل برای آنها فراهم باشد. بیشتر رزهای هلندی باید در گوشه آفتابی و یا کنار پنجره نورگیر قرار بگیرند. اما بعضی از آن‌ها تحت نورهای مصنوعی نیز رشد خوبی دارند. پس برای کاشت رز هلندی شرایط مناسبی را برای کاشت انتخاب کنید جایی از منزل خود را که نور بسیار زیادی دریافت می‌کند برای کاشت گل انتخاب کنید. اگر در منزل خود قفسه بلندی دارید رز هلندی می‌تواند جلوه عاشقانه‌ای به محل زندگی شما ببخشد. می‌توانید رزهای هلندی را در تعداد بالا و با رنگ‌بندی مختلف در یک گلدان بزرگ بکارید تا رنگین‌کمانی از رزهای هلندی داشته باشید و در کنار آن‌ها از زندگی لذت ببرید.

تکنیک‌های افزایش گل رز هلندی

 1. استفاده از تکنیک استرینگ:

به تکنیکی گفته می‌شود که یک برگ را به یک چوب نرم پیوند می‌دهند آن ‌را به عنوان پایه قرار می‎دهند. تا زمانی‌که گیاه ریشه بزند آن چوب را پابرجا نگه می‌دارند.

 1. استفاده از تکنیک کش بافت:

استفاده از این روش گران قیمت برای بیشتر افرادی که رز هلندی می‌کارند مقرون به صرفه نیست. در این روش قطر شاخه اصلی کم بوده و شاخه قد کوتاه می‌شود.

 1. خواباندن شاخه گیاه:

در زمانی‌که فصل بهار نباشد و نتوانند گیاه را قلمه بزنند از این روش استفاده می‌کنند. در این روش رز هلندی را از قسمتی که نرم است خم می‌کنند و در خاک یا گلدان دیگر فرو می‌برند. بعد ازینکه گیاه ریشه زد آن را از گیاه اصلی جدا می‌کنند به این روش خواباندن شاخه گیاه گفته می‌شود.

جمع بندی

گل رز هلندی از زیباترین گل‌هاست و بیشتر افراد به کاشتن و فروختن آن برای کسب سود مشتاق‌اند. برای شناخت گل رز باید خوب مطالعه کرد و آن را شناخت.

کلیه محصولات استفاده شده در گلفروشی آنلاین گندم VIP گل رز هلندی است و به هیچ عنوان این مجموعه از رز ایرانی استفاده نمیکند پیشنهاد میکنیم برای تشخیص این 2 مدل رز مقاله تفاوت رز هلندی و رز ایرانی را مطالعه فرمایید.

شما عزیزان میتوانید یکی از بهترین و پرفروش ترین محصولات ما را که از رز هلندی استفاده شده را در صفحه رز جاودان مشاهده نمایید.  در زیر برخی از این محصولات را برای شما میگذاریم برای مشاهده کلیه محصولات به صفحه رز جاودان مراجعه کنید.

رز جاودان بنفش

رز جاودان بنفش قیمت 220000 تومان یک رز هلندی زیبا

 

رز جاودان هفت رنگ

گل رز جاودان هفت رنگ پایه مبلی کد 58

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *