چرا گل رز قرمز برای روز ولنتاین است؟

آیا گل رز قرمز مناسب هدیه ولنتاین است؟

گل‌های رز معنای بسیاری دارند، هم رنگ‌های متنوع و هم انواع مختلفی دارند که معنی متفاوتی را می رسانند. زمانی که یک رنگ خاص و یا تعداد گل رز خاصی را انتخاب می‌کنید، یک معنی متفاوت را هدیه می دهید. اما چه چیزی باعث می‌شود که گل‌های رز قرمز اینقدر محبوب شوند و چرا شما باید گل‌های رز قرمز را برای روز ولنتاین انتخاب کنید؟ در ادامه دلیل این موضوع که چرا گل رز قرمز برای روز ولنتاین است را توضیح میدهیم پس با ما همراه باشید.

معنای رز قرمز به طور سنتی، گل عشق محسوب می‌شود و به همین دلیل است که رزهای سرخ به عنوان هدیه روز ولنتاین محبوب هستند. رنگ و تنوع عواطف عمیق از جمله اشتیاق، عشق و اشتیاق را منتقل می‌کنند. گل‌های رز قرمز اغلب برای بیان احساسات تحسین، احترام و اخلاص به کار می‌روند به شما پشنهاد میکنیم مقاله معنی 13 رنگ محبوب گل رز را بخوانید.

علاوه بر رنگ، تعداد گل‌های رز نیز معنای خاصی به تصویر می‌کشد. دوازده گل رز رایج‌ترین مقدار برای هدیه دادن هستند و با پیام‌هایی که ” من دوستت دارم ” و ” متعلق به من ” هستی، مرتبط هستند.

همچنین بخوانید: معنی تعداد گل های رز

 

تاریخچه گل رز برای ولنتاین

گلهای رز تاریخچه طولانی و پر جنب و جوشی دارند. براساس شواهد فسیلی، این گونه ها 35 میلیون سال قدمت دارند و حدود 150 گونه در سراسر نیمکره شمالی یافت می شود. گلهای رز را در همه جا از آلاسکا تا مکزیک پیدا خواهید کرد ، در حالی که حتی تعداد معدودی از انواع آن در برخی از کشورهای آفریقای شمالی یافت می شود.

وقتی صحبت از فرهنگ عامه می شود، گل رز زمانی گل مورد علاقه الهه رومی عشق، زهره بود. تا به امروز، گلهای رز محبوب ترین گل برای روز ولنتاین هستند و روشی نمادین برای ابراز محبت و اشتیاق هستند.

پرورش گل رز از 5000 سال پیش به صورت چشمگیر آغاز شد و اولین موارد این ارتباط به بخش هایی از چین باز می گردد. گل سرخ سپس در دوره روم در باغهای بزرگ گل سرخ عمومی در جنوب روم بسیار محبوب شدند، در خاورمیانه رشد گسترده ای پیدا کردند. این گونه گل دارای کاربردهای زیادی از جمله دارویی به عنوان آبنبات در مراسم جشن و به عنوان عطر بود. پس از سقوط امپراتوری روم ، شیوع گل رز با پیشرفت روند باغبانی، در آن زمان افزایش یافت.

البته سوابق فسیلی نشان می دهد که گل رز یک گل بسیار باستانی است که احتمالاً ده ها میلیون سال پیش در آسیای مرکزی منشا گرفته است. اما برای نسخه‌ای شاعرانه‌تر از آغاز آن، به یکی از چندین داستان باستانی مراجعه کنید که نشان می‌دهد چگونه گل رز با عشق مرتبط شد. برخی از مشهورترین آنها از اساطیر یونان آمده است.

 

چرا گل رز قرمز برای روز ولنتاین است

 

به گفته شاعر یونانی Anacreon، گل رز سفید برای اولین بار در هنگام تولد آفرودیت، الهه عشق ظاهر شد. و از خون اوست که گل رز بعدها قرمز شد. الهه نقشه ای را علیه معشوقش آدونیس کشف کرد که در حین شکار توسط گراز مورد ضرب و شتم قرار می گرفت. وقتی پایش را روی چند خار گل رز برید و به او هشدار داد، لکه‌های خون روی گلبرگ‌های سفید پاشید و آنها را زرشکی رنگ کرد. (متاسفانه او خیلی دیر به آدونیس رسید و او بر اثر زخمی که به پایش وارد شد درگذشت.)

افسانه‌ای دیگر می‌گوید که اروس پسر آفرودیت که او با چیدمان مجدد تنها یک حرف از نامش، گل‌ها را به نام او نامگذاری کرد. بعداً یک گل رز به هارپوکراتس، خدای سکوت هدیه داد تا مخفی کاری او را در مورد بی‌احتیاطی‌های آفرودیت رشوه دهد.

همچنین بخوانید: انواع گل رز

 

ولنتاین و ساب روزا

در حالی که گل رز همیشه نماد عشق باقی مانده است، داستان اروس رشوه دادن به هارپوکرات برای ساکت ماندن در مورد امور آفرودیت نیز آن را با پنهان کاری مرتبط می کند. در واقع، این افسانه در روم باستان به قدری رایج شد که صاحب خانه‌ها روی سقف‌هایشان گل رز نقاشی می‌کردند تا نشانه‌ای از این که «آنچه در این خانه گفته می‌شود در این خانه می‌ماند». از مهمانان انتظار می رفت که در مورد هر چیزی که به زبان لاتین “زیر گل رز” گفته می شود، احتیاط کنند.

اگر به افسانه ها و داستاناهای قدیمی توجه کنید متوجه این خواهید شد که چرا گل رز قرمز برای روز ولنتاین است.

هنگامی که مسیحیت شروع به گسترش کرد، داستان های کتاب مقدس از گل رز نیز استفاده کردند. گفته می شود که مریم باکره، نماد عشق و پاکی، در گل رز بدون خار تاج گذاری می شود، زیرا او گناهی ندارد. و کلیسای کاتولیک اغلب اعتراف کنندگان را با گل رز به نشانه محرمانه بودن در هنگام اعتراف تزئین می کند.

از یک شهید مسیحی، سنت ولنتاین، نسخه مدرن شده روز ولنتاین را دریافت کردیم. افسانه ها حاکی از آن است که کشیش رومی با امپراتور کلودیوس دوم مخالفت کرد و زوج های جوان را در عروسی های مسیحی مخفیانه ازدواج کرد تا مردان بتوانند ارتش را ترک کنند. سنت ولنتاین به اعدام محکوم شد اما قبل از مرگ، یادداشتی برای دختر زندانبان نوشت که در آن نوشته شده بود: “از ولنتاین شما.” اگرچه چندین اشاره تاریخی به سنت ولنتاین وجود دارد، ایده روز ولنتاین به عنوان جشن عشق از قرن چهاردهم ادامه داشته است.

 

چرا گل رز قرمز برای روز ولنتاین است

چرا گل رز قرمز برای روز ولنتاین است

گل رز قرمز ولنتاین

همانطور که جشن روز ولنتاین از ریشه های مذهبی خود دور شد، گل رز همچنان به عنوان نوعی زبان مخفی استفاده می شد. در دوران ویکتوریا، گل ها معانی و پیام های متفاوتی به خود گرفتند. رنگ گل رز نیز مهم بود. و این نمادها هنوز هم امروز صادق هستند. گل رز قرمز نماد عشق و اشتیاق است. گل رز زرد نماد دوستی است. رزهای نارنجی نماد میل هستند. و گل رز صورتی نماد قدردانی است.

اما رنگ تنها چیزی نیست که هنگام دادن یا دریافت گل رز اهمیت دارد. یک دسته گل معمولی شامل دوازده ساقه است زیرا آنها نماد 12 ماه در یک سال کامل و 12 علامت زودیاک هستند. عدد نماد کمال و کامل بودن است. به عبارت دیگر، اگر امسال برای یک روز ولنتاین عالی آماده می‌شوید، از چیدمان کوچک‌تر از بخش گل‌های سوپر مارکت خود استفاده نکنید.

از آفرودیت و عشق گمشده‌اش گرفته تا زبان ویکتوریایی گل‌ها، رز قرمز همچنان نماد شور و صمیمیت عمیق است. این نشان می دهد که عشق می تواند زیبا و دردناک باشد، مانند گل سرخ و خارهایش، اما می تواند آزمون زمان را نیز تحمل کند.

گل رز نماد عشق است و میان مردم به نشانه عشق و علاقه شهرت دارد. از این رو متخصصان گل آرایی و گل فروشی براساس روشی طول عمر این گل زیبا را افزایش داده اند. و گل رز جاودان این روزها از پرطرفدارترین هدیه ها برای مناسبت‌های مختلف است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *