انواع گل گلایل (0 تا 100) کاشت و نگهداری گلایل

انواع گل گلایل

مشخصات گل گلایل

گل گلایل یکی از شناخته‌شده‌ترین انواع گل می‌باشد که اکثر افراد با آن آشنایی دارند و حداقل یک بار آن را خریداری کرده‌اند. این گل شکوفه‌دهی خوبی دارد و به صورت مستمر به شما گل‌های زیبایی می‌دهد، به همین دلیل می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کاشت در گلدان و یا باغچه‌ی خانه‌ی شما باشد.

راهنمایی مطالعه:

 

آشنایی با گل گلایل

گل گلایل، گلی بلند و با شکوفه‌هایی بزرگ است که به آن گل شمشیری نیز می‌گویند. این گل ساختاری مشابه رشد پیازهای گل دارد و از انواع خانواده گل زنبق و سوسن است. شما این گل را در انواع رنگ‌های مختلف می‌بینید و تقریبا در هر گلفروشی می‌توانید آن را پیدا کنید، چرا که به دلیل رنگ‌های متنوع خود و ظاهر زیبا بسیار محبوب گل‌فروشان است. معمولا از گلایل برای مراسم‌های مختلف، چه عروسی و چه عزا و حتی برای دسته گل‌های تولد و سالگردها نیز استفاده می‌کنند. گل گلایل به دلیل ظاهر شمشیری خود، در هنگام گل‌آرایی در میان گل‌های دیگر بسیار به چشم می‌آید و جلوه خاصی دارد.

نگهداری گل گلایل
گل گلایل

 

تاریخچه گل گلایل

گلایل در انگلیسی به نام Gladiolus شناخته می‌شود و از ریشه لاتین Gladius  به معنای شمشیر کوچک است که اشاره به ظاهر شمشیری آن دارد، همچنین به نام گل لی‌لی شمشیری نیز شناخته می‌شود. گل‌ گلایل از زمان‌های دور همواره برای بشر شناخته شده بوده ‌است، اما در قرن 18 میلادی این گل در بازار فروش گل‌ها به جایگاه بسیار بالایی رسید و حتی مدتی پرفروش‌ترین گل در بازار شده بود.

در قرن 18 گل‌ گلایل آفریقایی توسط مسافرین و بازرگانان از آفریقای جنوبی به اروپا آورده شد و باعث رونق گرفتن کاشت این گل و تبدیل شدن آن به یکی از اصلی‌ترین گل‌های باغبانی شد. حتی در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20، اجتماعی در آمریکا شکل گرفت به نام اجتماع آمریکایی گلایل که به واسطه‌ی فعالیت‌های همین اجتماع، کاشت گل گلایل در آن زمان در کشور آمریکا بسیار زیاد شد.

در آن زمان گل گلایل تنها هفت گونه اصلی داشت اما به دلیل اینکه بسیار پیوند پذیر است، گونه‌های گیاه پیوندی این گل بسیار زیاد شده است و باعث شده است تا تنوع آن در دنیای امروزی ما بیشتر شود. پیوند زدن گل گلایل در اوایل قرن نوزدهم توسط ویلیام هربرت بریتانیایی شروع شد. گرچه، تمام پیوند‌هایی که وی انجام داد به موفقیت نرسید و در حدود  30 سال بعد اولین پیوند موفق این گل انجام شد. از آن زمان تا سال 1940 میلادی پیوسته پیوند این گیاه ادامه داشت تا اینکه در هلند و انگلستان گونه‌های این گل چند برابر شد و حتی امروزه تنوع گل گلایل از آن زمان
بیشتر نیز شده است.

در نظر داشته باشید استفاده گل های گلایل در انواع تاج گل ترحیم بسیار مرسوم است. پیشنهاد میکنیم مقاله گل مناسب برای تاج گل تسلیت را مطالعه فرمایید.

از لحاظ ظاهری هر شکوفه شکفته شده در گل گلایل، اندازه‌ای بین 2.5 اینچ تا 5.5 اینچ می‌گیرد و تمام این شکوفه‌ها در یک طرف گل یا ساقه‌ی آن می‌رویند. این گل در رنگ‌های بنفش، صورتی، قرمز، زرد، نارنجی و سفید رشد می‌کند.

گل‌های گلایل بسته به نوع آن، در زمستان و تابستان شکوفه‌دهی دارند. گل‌های گلایلی که در زمستان شکوفه می‌دهند، معمولا در آفریقای جنوبی قرار دارند و در برابر سرمای متوسط مقاوم هستند. گل‌های گلایلی که در تابستان شکوفه می‌دهند، معمولا در آفریقا جنوبی و اروپا رشد می‌کنند و خوب است که بدانید، بیشتر انواع گل‌های گلایل در همین فصل شکوفه می‌دهند و از این نوع هستند. به طور کلی، گلایل در آب و هوای گرم و نور آفتاب بهتر رشد می‌کند و شما می‌توانید نتیجه‌ی بهتری در انتهای کار داشته باشید.

 

پرورش گل گلایل و نگهداری

 اگر فضایی که شما قرار است در آن باغبانی انجام دهید کوچک است و مکان لازم را برای رشد و ریشه دواندن گیاه ندارید، گل گلایل بهترین انتخاب است زیرا ریشه‌ی این گیاه به طور محدود رشد می‌کند و حتی شما می‌توانید در گلدان یا بالکن خود نیز آن را بکارید. گلایل از لحاظ اشغال فضای کاشت، بسیار گزینه‌ی مناسبی است اما باید از لحاظ رشد قدی فضا لازم را داشته باشید.

پرورش گل گلایل
پرورش گل گلایل

 

برای پرورش گل گلایل باید به چهار مرحله‌ی اصلی و کلی توجه داشته باشید: قبل از کاشت، نحوه‌ی کاشت، مراقبت‌های بعد کاشت و چیدن گل. سعی شده است تا در ادامه‌ی این مقاله، تمام مراحل بالا به همراه نکات مربوطه با شما خوانندگان عزیز به اشتراک گذاشته شود تا بتوانید تجربه‌ی خوبی را در هنگام پرورش گل گلایل داشته باشید.

 

نکات مربوط به مرحله‌ قبل از کاشت گلایل

– باغ خود را حتما قبل از کاشت گیاه شخم بزنید. اگر باغچه‌ی شما کوچک است یا در گلدان کاشت را انجام می‌دهید، حتما با چنگال‌های باغبانی خاک را از هم باز کنید تا سنگین و سفت نباشد. این نکته برای رشد گل گلایل بسیار مهم است و باعث می‌شود تا گل بتواند به خوبی در خاک جای بگیرد و از آن تغذیه کند.

– برای اینکه از رشد و شکوفایی گلایل‌های خود مطمئن شوید، حتما پیازهایی را انتخاب کنید که دارای اندازه‌ی مناسبی هستند.

 

–  به یاد داشته باشید که باید بهترین زمان را برای کاشت گل خود انتخاب کنید. بهترین زمان کاشت ساقه پیاز گل گلایل در فصل بهار می‌باشد، درست زمانی که سرمای خاک از بین رفته است و خاک حداقل 13 درجه سانتیگراد دما دارد.

– گل گلایل به حداقل 5 ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد؛ برای اینکه بهترین گلایل‌های موجود را داشته باشید، سعی کنید تا حتما آن‌ها را در آفتاب کامل بکارید. به همین جهت، قبل از اقدام برای کاشت پیازچه‌های گل، حتما جای مناسب آن‌ها در باغ و یا جای مناسب برای گلدان خود را مشخص کنید.

– قبل از کاشت پیازچه خود آن را به خوبی چک کنید. اگر پیازچه شما نرم است، بدانید که آن پیازچه قادر نخواهد بود گل‌های گلایل زیبا و بی‌دردسری به شما بدهد. به این فکر نکنید که “یک امتحانی می‌کنم” و آن را بکارید زیرا شما با این کار، وقت خود و خاک سالم را هدر داده‌اید، پس در همان ابتدای کار از شر پیازچه‌های نرم و بیمار راحت شوید.

نکات مربوط به مرحله‌ کاشت گل گلایل

– تلاش کنید تا هر دو هفته پیازچه‌های جدید بکارید تا در آخر گل‌های شما در زمان‌های مختلف شکوفه بزنند زیرا این گل‌ها به صورت سریع شکوفه نمی‌زنند.

– اگر سرمای منطقه‌ی زندگی شما تا اواخر بهار نیز ادامه داشت، هر ده روز یک مجموعه‌ی جدید از پیازهای گیاه را بکارید. این کار باعث شکوفه‌دهی مستمر در تمام فصل پاییز خواهد شد.

– با توجه به تنوع گل گلایل و نوع گلایل انتخابی شما، بین 60 تا 90 روز زمان لازم است تا از پیاز، گیاه به ریشه برسد و رشد کند و شکوفا شوند.

نکات مربوط به مرحله‌ کاشت گل گلایل
پیاز گل گلایل

– در هنگام کاشت مراقب باشید تا به پیازچه‌ها صدمه‌ای نزنید. اهمیت سالم نگه‌داشتن و کیفیت مناسب پیازچه گل، آن چیزی است که در انتهای کار بر گل گلایل شما اثر می‌گذارد.

– اگر در حال کاشت چندین گل گلایل هستید، حتما بین پیازچه‌هایی که می‌کارید 6 تا 8 اینچ فاصله بیندازید. با این فاصله‌دهی شما فضای لازم را برای گردش هوا و همچنین تسلط داشتن به گل برای بررسی بیماری‌ها و آب‌دهی، فراهم می‌کنید.

–  هرچه سایز پیازچه گیاه شما مناسب‌تر باشد، اندازه‌ی شکوفه‌هایی که در انتهای کار با آن‌ها مواجه خواهید شد نیز مناسب‌تر خواهد بود.

– اگر گل گلایل را برای این می‌کارید تا بتوانید در آینده آن‌ها را بچینید، توجه داشته باشید که پیشنهاد می‌شود آن‌ها را به صورت ردیفی بکارید زیرا بعدا رسیدگی و چیدن آن‌ها برای شما راحت‌تر خواهد بود.

– از آنجا که گلایل در مناطق گرم بسیار خوب رشد می‌کند و کلا گیاهان پیازچه‌ای بیشتر از مناطق گرمسیر می‌آیند، در هنگام کاشت، گیاه باید دارای نور کافی باشد و همچنین باید خاک گل گلایل خود را حتما با مواد ارگانیک تقویت کنید. سعی کنید از خاک‌های ماسه‌ای استفاده کنید.

– بهتر است تا پیازچه‌ها را گروهی بکارید زیرا در هنگام رشد، بهتر به نظر می‌رسند و همچنین در کنار یکدیگر بهتر رشد می‌کنند اما اگر مایل هستید تا به صورت تکی نیز کاشت را انجام دهید مشکلی ندارد و می‌توانید این رویه را نیز پیش بگیرید.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره گل گلایول

گل گلایل
گل گلایل

 

– برای کاشت پیازچه‌های گل گلایل باید به صورت زیر عمل کنید:

ابتدا به یاد داشته باشید که کاشت زودتر گلایل‌ها باعث نمی‌شود تا زودتر شکوفه بزنند، بلکه برعکس است زیرا هرچه زودتر آن‌ها را بکارید تنها باعث از بین رفتن پیازچه گیاه خود می‌شوید. پس زمان مناسب کاشت را حتما رعایت کنید. بعد از اینکه زمان و جای مناسب برای کاشت گل گلایل را فراهم کردید، زمان آن رسیده است تا مرحله‌ی اصلی را انجام دهید.

برای این کار ابتدا در محل مورد نظر خود چاله‌ای به اندازه‌ی 4 اینچ بکنید. گل‌های گلایل خود را در مقایسه با دیگر گیاهان، کمی بیشتر در عمق خاک قرار دهید زیرا این گل‌ها ساقه‌هایی بلند دارند و اگر خیلی بیرون از خاک باشند ممکن است ریشه آن‌ها سست شود و نتواند مواد لازم را از خاک دریافت کند و یا استحکام لازم برای نگه داشتن وزن خود را داشته باشد. همچنین اگر چند گل گلایل را می‌خواهید بکارید حتما فاصله‌ی میان چاله‌ها را نیز رعایت کنید تا به مشکل بر نخورید.

 بعد از اینکه چاله‌ها را کندید، خاک خارج شده از چاله‌ها را با مواد تقویت‌کننده و حاصل‌خیزکننده‌ی خاک پر کنید. قبل از قرار دادن پیازچه‌ها در درون چاله کمی از این خاک را در کف چاله بریزید و روی این خاک تقویت شده، یک لایه خاک معمولی بریزید. اگر مواد تقویت‌کننده خاک مستقیما با پیازچه‌ها در ارتباط باشند، ممکن است باعث آسیب رساندن به آن‌ها شوند. چاله‌هایی که کنده‌اید باید به اندازه‌ای باشند که 6 الی 7 پیازچه را در خود جای بدهند.

پیازچه‌ها را در حالیکه به سمت بالا قرار دارند چال کنید و آن را با خاک خیلی ملایم بپوشانید. پیازهای گل گلایل که دارای اندازه‌ای مناسب باشند معمولا 10 الی 15 روز زودتر از آن‌هایی که اندازه‌ی معمولی دارند، شکوفه می‌دهند و معمولا پیازچه‌های کوچک در مقایسه با پیازچه‌های اندازه‌ی متوسط، به 3 الی 4 هفته‌ی بیشتر برای شکوفه دادن نیاز دارند. اندازه‌ی یک پیازچه‌ی مناسب معمولا بین 12 الی 14 سانتی‌متر است و پیازچه‌های کوچک به طور حداکثری، معمولا اندازه‌‌ای در حدود 8 سانتی‌متر دارند.

بعد از کاشت گیاه خود، آن ناحیه را به خوبی آب دهید تا خاک اطراف آن سفت شود و گیاه شما ثابت شود. از آنجا که از بیرون خاک مشخص نیست، حتما آن قسمتی از خاک را که پیازچه‌ی گل در آن قرار دارد، علامت بزنید تا در هنگام اضافه کردن کود و مواد تقویت‌کننده و یا حتی در هنگام کاشت گیاه جدید، به آن‌هایی که در داخل خاک قرار دارند آسیبی وارد نکنید. خاک را تا سطح 12 الی 15 اینچ شخم بزنید و 2 تا 4 اینچ سطح را با مواد تقویتی قاطی کنید.

– به یاد داشته باشید که گل‌های گلایل دارای ساقه‌های بلند هستند و حالت شمشیری دارند و برای جلوگیری از آسیب رساندن به ساقه و خود شکوفه‌ها، چوب‌هایی را به عنوان تکیه گاه قرار دهید؛ مخصوصا اگر گل‌های شما در معرض وزش بادهای سنگین هستند. این گل‌ها معمولا در حیاط‌های پشتی و در نزدیکی فنس‌ها و دیوارها کاشته می‌شوند.

– بعضی از  پیازچه‌ها را می‌توانید در طول زمستان در خاک رها کنید تا نیروی خود را دوباره به دست آورند و عده‌ای نیز پیازچه‌ها را بیرون می‌آوردند و آن‌ها را تقویت می‌کنند.

 

نکات مربوط به مراقبت‌های پس از کاشت گلایل

– گل گلایل معمولا در هنگام کاشت، پرورش و چیدن عاری از هرگونه مشکلی است و یکی از بی‌دردسرترین گل‌های ممکن برای کاشت است اما ممکن است گل شما از آن استثناهایی باشد که بالجبار باید با بیماری‌های مختلف دست و پنجه نرم کنید. بیشتر بیماری‌های گل گلایل مربوط به پیاز گیاه می‌باشد. بعد از کاشت، این گل‌ها به مراقبت‌های زیادی نیاز ندارند اما چند نکته است که باید به آن‌ها توجه کنید:

 

گل گلایل

– خود را آماده کنید زیرا گل گلایل شما قرار نیست در مرحله پرورش و قبل از شکوفایی ظاهری زیبا داشته باشد، از آن دل‌سرد نشوید و به گیاه خود وقت دهید تا به اوج زیبایی رسد. اگر زیبایی باغ و حیاط مورد نظر برایتان بسیار مهم است و نمی‌خواهید با گل‌های گلایلِ در مرحله پروش، آن را از دست بدهید می‌توانید این گل‌ها را پشت گل‌های دیگر بکارید و یا حتی برخی باغبان‌ها آن‌ها را در گلدان می‌کارند و بعد از اینکه به مرحله شکوفایی رسیدند آن‌ها را در کنار دیگر گل‌های باغ به نمایش می‌گذارند.

– همیشه خاک گلایل‌های خود را مرطوب نگه دارید. گلایل‌ها در خاک سنگین به خوبی رشد نمی‌کنند و تلاش کنید خاک آن‌ها را همیشه حاصل‌خیز و تقویت شده نگه دارید.

کاشت گل

– اگر در زمان کاشت گلایل هوا خشک است، یک ساعت بعد از کاشت به آن‌ها آب بدهید و در غیر این صورت منتظر شوید تا چند سانت سطح خاک خشک شود و بعد آب بدهید زیرا با آب‌رسانی زیاد باعث پوسیده شدن ریشه‌ها و پیاز گیاه خود خواهید شد.

بیماری‌های گل گلایل

 برگ‌های زرد برای گل گلایل معمولا نشانه بیماری هستند. گرچه در بعضی موارد ممکن است نشانه این باشد که گیاه در حال آماده شدن برای رفتن به چرخه‌ی زمستانی است. اگر می‌خواهید مشکل برگ‌های زرد گل گلایل خود را حل کنید، باید به چند نکته توجه کنید:

1- پیشگیری بهتر از درمان است. بله، این جمله معروف در مورد گیاهان نیز صدق می‌کند؛ اولین قدم پیشگیری، انتخاب پیازچه‌های گیاهی قوی و سالم است که در برابر بیماری مقاوم باشند.

 

بیماری‌های گل گلایل
بیماری‌های گل گلایل

2- یکی از شایع‌ترین دلیل‌های برگ‌های زرد در گل‌های گلایل، پژمردگی و پوسیدگی ریشه‌ها است. بیماری‌های گیاهی بر پیازچه‌ی گیاه شما تاثیر می‌گذارند و باعث سیاه شدن مرکز گل و همچنین لکه‌هایی بر سطح آن نیز می‌شوند. باید پیازچه‌های بیمار را از باغچه خود حذف کنید. بعد از حذف کردن پیازچه‌های بیمار تا زمانیکه از سالم بودن خاک مطمئن نشده‌اید، پیازچه‌ی سالمی را جای آن نکارید. وقتی که گیاه شما به ارتفاع هفت اینچی رسید، حتما مواد دفع‌کننده حشرات را به آن اسپری کنید.

3- متاسفانه بعد از اینکه برگ‌های زرد را در گلایل خود مشاهده کردید، کار چندانی از شما برنمی‌آید به همین دلیل باید بسیار مراقب آن‌ها باشید و از آسیب وارد شدن به پیاز گیاه به وسیله خاک نامناسب، بیماری‌های گیاهی یا حتی پوسیدگی ریشه به علت آب‌رسانی زیاد و نامناسب جلوگیری کنید.

اگر شما گل گلایلی دارید که در حال رشد است و ناگهان برگ‌های زرد در آن مشاهده می‌کنید و یا شکوفه‌های آن قبل از شکوفا شدن به رنگ قهوه‌ای در می‌آیند، به احتمال خیلی زیاد مشکل گل شما ویروس است و باید بدانید که بدترین بیماری که می‌تواند برای گل گلایل رخ دهد، همین ابتلا به ویروس است. شما به احتمال زیاد مجبور خواهید شد تا پیازچه آن را از خاک در بیاورید، خاک را ضدعفونی کنید و دوباره پیازچه‌ی جدیدی در آن بکارید. پیازچه‌های خود را در جایی خنک و گرم در دمای2 تا 4 درجه سانتیگراد نگه دارید. حتی می‌توانید از مواد خاصی (که با مشورت یک متخصص باید آن‌ها را انتخاب کنید) برای تقویت پیازچه‌های گیاه خود استفاده کنید.

علاوه بر برگ‌های زرد مشکل جانوران نیز وجود دارد؛ برای مثال، تریپس‌ها جانورانی هستند که از برگ‌ها و شکوفه‌های گل گلایل تغذیه می‌کنند. زمانی‌ متوجه می‌شوید گیاه شما میزبان این جانوران است که شاهد رگه‌هایی از رنگ سفید در برگ و یا شکوفه آن‌ها باشید؛ به خصوص شکوفه‌هایی که هنوز خیلی شکوفا نشده‌اند. این جانوران از طریق نفوذ به پیازچه‌ی گیاه اثر خود را می‌گذارند.

بیماری‌ و آفت گل گلایل
بیماری‌ و آفت گل گلایل

بعد از اینکه کاملا مطمئن شدید پیازچه‌ی گیاه شما سالم و عاری از هرگونه بیماری و جانور است، می‌توانید مراحل کاشت را پیش بگیرید. اگر تا الان متوجه نشده‌اید آن را مستقیما به شما می‌گوییم: مطمئن‌ترین راه برای دور کردن گل گلایل خود از بیماری و برگ‌های زرد در همان ابتدای کار نهفته است؛ یعنی در انتخاب پیازچه‌ی سالم و مناسب برای کاشت.

 

بهترین کودهای طبیعی برای گلایل

– خزه‌ی جلبک دریایی: این خزه‌ها اگر که تازه باشند، لازم نیست تا قبل از استفاده شسته شوند. در بازارهای مواد غذایی آسیایی می‌توانید آن را تهیه کنید. چه خزه جلبک تهیه‌ی شده شما تازه و چه کمی قدیمی باشد، هر دو برای تقویت خاک بسیار مناسب خواهند بود. مقدار کمی از جلبک دریایی را خرد کنید و 5 گالون آب به آن اضافه کنید. بگذارید برای 2 تا 3 روز درحالیکه خیلی سبک و شل روی آن پوشیده شده است یک گوشه بماند. دو لیوان کوچک از آن، برای گیاهان کوچک، 4 لیوان برای گیاهان متوسط و 6 لیوان برای گیاهان خیلی بزرگ کافی است.

– علف‌های هرز: علف‌های هرز یکی از بهترین و دم‌دست‌ترین مواد برای حاصل‌خیز کردن خاک شما هستند. می‌توانید آن‌ها را بچینید، سپس علف‌های هرز چیده شده را تکه تکه کنید و در آفتاب خشک کنید. این مواد نیتروژن بسیار زیادی در خود دارند و برای رشد گیاه شما بسیار مناسب هستند.

– کودهای کشاورزی: اگر شما در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که حیوانات در آن پرورش می‌یابند و یا به چنین منطقه‌ای دسترسی دارید، می‌تواند از صاحب آن‌ها بخواهید تا مدفوع آن‌ها را به شما دهد و شما از آن به عنوان کود استفاده کنید.

نگهداری گل گلایل
نگهداری گل گلایل

 

پس از بحث مواد تقویت‌کننده و کودهای کشاورزی خاک، شما با رعایت 13 نکته طلایی در هنگام پرورش هر گلی از جمله گل گلایل، می‌توانید در انتهای کار موفقیت چشم‌گیری داشته باشید.

1- در تابستان حداقل نیاز است تا هفته‌ای یکبار گل گلایل خود را آب بدهید. در این فصل گل‌ها آب زیادی از دست می‌دهند و گل‌های گلایل نیز به یک میزان آب کافی برای رشد مناسب نیاز دارند. در فصل‌هایی که هوا خنک و مرطوب است، می‌توانید هر دو هفته گل خود را آب بدهید. به یاد داشته باشید، اینکه به گل خود کمتر از حد معمول آب دهید بهتر از این است که بیشتر از حد معمول آب دهید؛ شما با آب دادن مستمر باعث فاسد شدن پیازچه گل گلایل خواهید شد و از طرفی نیز باعث رشد باکتری می‌شوید.

2- حتما علف‌های هرز را از باغچه خود بیرون بکشید. علف‌های هرز برای به دست آوردن مقدار مواد غذایی لازمشان با گیاهان مفید شما رقابت می‌کنند و اگر برنده‌ی این رقابت باشند غذایی برای گیاه شما باقی نمی‌ماند. همچنین این علف‌ها باعث جذب انواع جانوران آسیب‌زننده به گیاه شما و  بیماری‌های مختلف می‌شود.

3- گل‌های خود را از حیوانات دور نگه دارید. اگر شما حیوان خانگی دارید، بسیار محتمل است که سگ یا گربه شما باغچه و حیاطی را که با عشق در آن گل کاشته‌اید خراب کنند، پس سعی کنید حیوانات را دور نگه دارید. همچنین احتمال اینکه حیوانات دیگر باغچه‌ی شما را خراب کنند نیز وجود دارد، بنابراین مطمئن شوید که دیوار و یا فنس‌های باغ شما ایمن است.

4- گل گلایل خود را مستحکم کنید. گل‌های گلایل چون ارتفاع می‌گیرند و دارای ساقه‌های بلندی هستند لازم است تا با طناب، چوب و یا میله‌ای موقعیت آن‌ها در باغچه ثابت و دارای تکیه‌گاه باشد.

5- گرد و غبار را از روی گل گلایل خود پاک کنید. اگر گلایل را در گلدان کاشته‌اید و آن را در داخل خانه نگه می‌ دارید به احتمال زیاد گرد و غبار روی آن می‌نشیند و لازم است که گیاهان را از شر آن‌ها راحت کنید تا به خوبی بتوانند زیبایی خود را نشان دهند و همچنین نور آفتاب را دریافت کنند. تمیز کردن گیاهان باعث می‌شود تا از ابتلا به بیماری‌ها و جذب جانوران نیز جلوگیری شود.

6- بعضی از جوانه‌های سر گیاه را ببرید تا فرایند رشد مفید آن‌ها را در زمان شکوفه‌دهی تضمین کنید.

 

گل گلایل در گلدان
گل گلایل در گلدان

7- اگر شما گلایل خود را در باغچه و یا خارج خانه در حیاط و هرجای دیگری غیر از گلدان پرورش می‌دهید، نتیجه نهایی کار به طور زیادی به محیط اطراف شما، میزان آب باران و وضعیت خاک بستگی دارد. به همین علت عوامل طبیعی را در فرایند پرورش گلایل در نظر بگیرید و بدانید که برای مثال فلان روز باران آمده و نیازی نیست که به گیاه آب بیش از حد بدهید و یا اینکه مدتی است هوا گرم‌تر شده است و لازم است تا به گلایل خود بیشتر آب بدهید که از خشک شدن خاک آن جلوگیری کنید.

8- برای راحت شدن از شر علف‌های هرز بهتر است از مواد مخصوص باغداری استفاده نکنید. بسیاری از این مواد به گیاه خاصی ربط ندارند و وقتی شما آن را به خاک باغچه خود اضافه می‌کنید، بقیه گیاهان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و به آن‌ها آسیب می‌زند. به همین خاطر تلاش کنید خودتان علف‌های هرز را حذف کنید.

9- اگر در باغچه خود گل‌های دیگری به جز گلایل نیز می‌کارید و آن‌ها به میزان نور و آب متفاوتی نیاز دارند، حتما بین این دو نوع گونه گیاهی فاصله بیندازید تا شرایط رشد یکدیگر را تحت تاثیر قرار ندهند.

10- اگر در باغچه خود گیاهان مرده و یا آسیب دیده داشتید حتما آن‌ها را بیرون بکشید زیرا نه تنها گل‌های گلایل بلکه تمام گیاهان باغچه شما را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

11- اگر در هنگام آبیاری گل گلایل خود دیدید که آب در سطح خاک جمع می‌شود و حالتی شبیه استخر ایجاد می‌شود، یعنی خاک آب‌گذر نیست و آب‌رسانی به خوبی انجام نمی‌شود. در اینجا باید این مشکل را حل کنید؛ گیاه خود را به دقت از خاک بیرون بیاورید، خاک اطرف آن را عوض کنید و خاک جدید را به خوبی شخم بزنید تا برای گذر آب سفت و سخت نباشد. همچنین می‌توانید همان خاک قدیمی را با کمی ماسه قاطی کنید تا بین ذرات خاک فاصله اندازد.

گل گلایل
گل گلایل

12- برای اینکه از آبیاری بیش از حد گل گلایل خود در گلدان جلوگیری کنید، از بطری‌های اسپری‌ای استفاده کنید و به وسیله آن‌ها به گل خود آب بدهید.

13- اگر بعدا تصمیم گرفتید تا گلایل‌های گلدان خود را به حیاط و باغ خود انتقال دهید به یاد داشته باشید که گلایل را هم سطح زمین بکارید و خیلی آن را درون زمین فرو نکنید. همچنین خیلی نباید آن را در سطح بکارید زیرا باعث می‌شود تا گلایل شما خوب در خاک جای نگیرد. عمق مناسب را تشخیص دهید و طبق آن عمل کنید. این عمق چیزی نسبی است و وابسته به ارتفاع ساقه‌ی گل شما، مساحت باغ و نوع گل انتخابی شما می‌باشد.

نکات مربوط به چیدن گل گلایل در گلدان در انتهای کار

– اگر نمی‌خواهید از همان پیازچه‌های قبلی استفاده کنید بعد از چیدن گل، آن‌ها را نیز از خاک بیرون بیاورید، ولی اگر قصد استفاده از همان‌ها را دارید حتما به آن‌ها رسیدگی کنید و از مواد تقویت‌کننده استفاده کنید تا برای شکوفایی سال آینده انرژی لازم را داشته باشند.

– اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که شاهد سرمای زیادی در فصول پاییز و زمستان هستید، حتما قبل از اولین سرمای پاییز گل خود را بچینید.

 

چیدن گل گلایل

 

چیدن گل گلایل را اول صبح و یا آخر شب انجام دهید زیرا گرمای روزانه‌ی آفتاب به گیاه آسیب می‌زند و بهترین زمان اول صبح است.

– سعی کنید قبل از اینکه گل‌های گلایل خیلی شکوفا شوند آن‌ها را بچینید تا کمی از فرایند شکوفایی در زمانی که در گلدان هستند صورت گیرد، اینگونه گل‌ها مدت بیشتری را در گلدان دوام می‌آورند.

– اگر می‌خواهید دوباره از آن پیازچه‌هایی که کاشته‌اید برای شکوفه‌دهی استفاده کنید، در طول پروسه چیدن گل حتما چهار الی پنج برگ را روی آن باقی بگذارید.

– حتما سطلی با خود همراه داشته باشید و گل‌های چیده شده را داخل آن قرار دهید. توجه کنید که تا چند ساعت پس از چیده شدن، آن‌ها را در یک جای خنک و تاریک نگه دارید.

– هر روز شکوفه‌های پایینی ساقه را که پژمرده می‌شوند بچینید و کمی از پایین ساقه را نیز بکنید تا آب‌رسانی بهتر انجام شود.

گل گلایل در گلدان در حدود 6 تا 12 روز وابسته به نوع گل و مراقبت‌های شما دوام می‌آورد.

– به یاد داشته باشید که گلدان‌های این گل‌ها باید بلند باشند چون گلایل ساقه‌های بلند و گل‌های بزرگی دارد. به طور دقیق قد گلدان باید یک سوم قد گل باشد.

– برگ‌های زیر خط آب را کوتاه کنید و خود گلبرگ‌ها را نیز تمیز کنید چون این گل، گلبرگ‌ها بزرگ دارد باید خودتان کثیفی را از روی آن پاک کنید.

 


– گل‌های خود را با زاویه 45 درجه قطع کنید و از قیچی تیز استفاده کنید.

– از آب گرم برای گلدان خود استفاده کنید و گلدان را برای دو ساعت اول در جای تاریک و خنک نگه دارید.

– گل گلایل در آب گرم بسیار خوب رشد می‌کند و توجه داشته باشید تا آب فلورید نداشته باشد زیرا این گل‌ها به فلورید حساس هستند.

– آب زیادی در گلدان نریزید؛ درست است که این گل‌ها آب زیادی مصرف می‌کنند اما اگر آب زیادی بریزید باعث رشد باکتری در گلدان می‌شود. غذای گل و تقویت‌کننده را نیز می‌توانید به آب گلدان اضافه کنید.

– توجه داشته باشید که بعد از چیدن گل‌ها و وارد شدن به فصل سرما، شما باید پیازچه خود را تقویت کنید و آن را برای کاشت دوباره و شکوفه‌دهی در فصل بهار و تابستان حاضر کنید. البته اگر شما در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنید، لازم نیست تا اینکار را انجام دهید و پیازچه‌ها خود به خود هرسال روند رشد را طی می‌کنند گرچه تقویت کردن آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود.

– پیازچه خود را زمانی از خاک بیرون کشید که خاک کاملا خشک است. پیازچه‌ها را از شر رطوبت موجود در آن‌ها راحت کنید و بهتر است مدتی آن‌ها را زیر آفتاب نگه دارید تا کاملا رطوبت آن‌ها از بین برود.

– در هنگام ذخیره کردن پیازچه‌ها برای کاشت دوباره، آن‌ها را در نایلون‌های مخصوص، کیسته‌های مخصوص نگه‌داری پیاز و یا ورقه‌های کاغذی نگه دارید.

– چیدن گل گلایل خود را در اول صبح زمانیکه یک یا دو تا از شکوفه‌های پایینی باز شده‌اند انجام دهید. این کار باعث می‌شود تا گل‌های شما بیشتر عمر کنند.

– حتما از وسائل باغبانی تمیز و تیز استفاده کنید تا به گیاه خود آسیبی نرسانید.

– اگر ساقه‌ی گل را با زاویه‌ی 45 درجه نبرید، در هنگام قرار گرفتن در گلدان آب‌رسانی به خوبی انجام نمی‌شود.

 

– بلافاصله بعد از بریدن ساقه گیاه آن را در آب قرار دهید و گلدان را به اندازه‌ای آب بریزید که نزدیک هشت سانتی‌متر از ساقه گل گلایل شما در آب قرار داشته باشد و برگ‌های زیر آب را نیز حتما بکنید تا در آب باکتری ایجاد نشود.

– گلدان خود را سنگین انتخاب کنید تا بتواند وزن چندین گل گلایل را تحمل کند. گل‌های گلایل شکوفه‌های زیادی روی خود دارند و دارای ساقه‌های بلند هستند، پس اگر گلدانی انتخاب کنید که نتواند وزن گل شما را تحمل کند احتمال شکستن آن و آسیب رسیدن به گل‌هایتان وجود دارد.

– اگر لازم بود آب بیشتری به گلدان اضافه کنید تا گلدان به حالت تعادل برسد و یا گلدان را  با استفاده از سنگ سنگین‌تر کنید.

– درست است که گل‌های گلایل به آفتاب نیاز دارند اما پس از چیده شدن و قرار گرفتن در گلدان، آن‌ها در یک جای خنک و به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید.

– گل گلایل خود را نزدیک هواکش و یا دستگاه‌های بخور نگذارید. همچنین از گذاشتن آن در نزدیکی اجاق گاز و وسائل گرمایشی نیز جلوگیری کنید. حتی آن را در نزدیکی تلویزیون نیز قرار ندهید.

– هر دو روز آب گلدان را عوض کنید و نزدیک 2.5 سانتی‌متر از پایین گلایل خود را ببرید.

– هر بار که آب گلایل خود را عوض می‌کنید حتما مواد غذایی نیز به آب آن اضافه کنید. مواد غذایی در خود شکر و یا اسید دارند و باعث می‌شود از رشد باکتری در آب جلوگیری شود و گیاه شما عمر طولانی‌تری داشته باشد.

غنچه گلایل
غنچه گلایل

– می‌توانید از یک نصفه قرص آسپیرین که له شده است نیز برای تقویت گلدان خود استفاده کنید.

– شکوفه‌هایی که تازگی خود را از دست داده‌اند، هفته‌ای دو بار هرس کنید تا فرایند رشد و تازه ماندن دیگر شکوفه‌ها تحت تاثیر قرار نگیرد.

 

خواص گل گلایل

 گل گلایل در زبان علمی نیز به همین نام شناخته می‌شود و خواص درمانی بسیاری با خود دارد. گل گلایل برای انسان‌ها سمی نیست اما می‌تواند برای حیوانات سمی باشد به همین دلیل بهتر است که این گل‌ها را به دور از سگ، گربه و دیگر حیوانات خانگی خود قرار دهید. گلایل برای انسان‌ها خطری ندارد اما ممکن است تماس با مرکز این گل باعث حساسیت‌های پوستی در عده‌ای شود که نسبی است و در مورد تمام افراد صدق نمی‌کند پس خیالتان از بابت سمی نبودن آن راحت باشد.

خواص گل گلایل

در گذشته از آن برای درمان سرما خوردگی، یبوست و همچنین اسهال استفاده می‌شد. پودر ریشه‌ی این گیاهان با شیر بز آمیخته می‌شد و از آن برای خارج کردن گاز معده نوزدان استفاده می‌شد. همچنین در کشور انگلستان ریشه‌ی گل گلایل را برای ساخت مرهم‌های دارویی نیز به کار می‌بردند تا جای زخم تیغ و خار و یا هر تراشه‌ای روی پوست را ترمیم کنند.

طب سنتی امروزه در آفریقا، از این گیاه برای درمان سردرد و سرماخوردگی استفاده می‌کند و گمان می‌شود که استفاده از گل گلایل انرژی‌های تحلیل رفته را دوباره باز می‌گرداند. همچنین از یکی از انواع این گل‌ها، یعنی گل گلایل دالنی در کنگو به عنوان منبع غذایی استفاده می‌شود.

از طرفی، گل گلایل دارای سیلیس می‌باشد. سیلیس به عنوان یکی از مهم‌ترین مواد معدنی که در بدن انسان وجود دارد شناخته می‌شود و برای تقویت ناخن‌ها و بهبود آسیب‌هایی که به آن وارد شده است، بسیار مفید می‌باشد. همچنین این ماده با آرتروز در ارتباط بوده است و بسیار کمک می‌کند تا از شر درد آرتروز راحت شوید. وجود این ماده باعث شادابی و نرمی پوست و دیرتر پیر شدن چهره نیز می‌شود. حال با تمام این تفاسیر این ماده ارزشمند در گل گلایل وجود دارد و اهمیت این گل را برای عده‌ای بیشتر می‌کند.

گل گلایل را به صورت دمنوش‌های گیاهی نیز مصرف می‌کنند. به طور کلی، نوشیدن دمنوش‌های بعضی گل‌های خاص از جمله گلایل یا گل محمدی بسیار محبوب مردم شده است. برای درست کردن دمنوش گل گلایل به 20 عدد گلبرگ خشک شده آن، یک لیتر آب، 50 گرم گزنه و 100 گرم برگ هیدروکوتیل نیاز دارید.

طرز تهیه آن نیز بسیار ساده است؛ تنها کافی است تا گلبرگ‌ها را در آب بجوشانید و بگذارید تا 30 دقیقه به همان حال با شعله‌ی کم باقی بماند. سپس مواد دیگر را به آن اضافه کرده و بعد آن را از صافی رد کنید. باید هر بیست روز، 3 فنجان در روز بنوشید و این روند باید تا 3 ماه ادامه داشته باشد.

اگر از مزه‌ی دمنوش خوشتان نیامد، می‌توانید چیزهایی مانند آبلیمو، شکر و حتی کمی عسل به آن اضافه کنید تا هم بتوانید از طعم آن لذت ببرید و هم از خواص دارویی آن بهره‌مند شوید.

 

نام انواع گل گلایل

 در یک دسته‌بندی کلی، گل گلایل دارای انواع مینیاتوری، کوچک، متوسط و بزرگ است. گل‌های مینیاتوری گلایل دارای گلبرگ‌هایی به اندازه 2.5 اینچ هستند. گلایل کوچک دارای گل‌هایی به اندازه‌ی 2.2 تا 3.5 اینچ است. اگر اندازه‌ی آن‌ها به 3.5 تا 4.5 برسد در دسته متوسط قرار می‌گیرند و اندازه‌ی 4.2 تا5.5 اینچ گل گلایل بزرگ است.

 

انواع گل گلایل

 

گل‌های گلایل زیر از جمله انواع رایج آن هستند که بیشتر با آن‌ها مواجه می‌شوید:

– مرد آبنباتی: این نوع گل دارای شکوفه‌های صورتی است.

ستاره آبی: این گیاه می‌تواند تا 60 اینچ ارتفاع بگیرد و شکوفه‌های آن به رنگ بنفش بسیار تیره هستند.

 آخر رویا: این گونه ارتفاعی بین 3 تا 8 اینچ می‌گیرد و شکوفه‌های بزرگ نارنجی دارد.

زیبای تیره رنگ: این گلایل ارتفاعی تا 5 فوت می‌گیرد و  شکوفه‌هایی به رنگ قرمز تیره دارند که به آن رنگ قرمز بورگانی نیز می‌گویند؛ بورگانی نوعی از شراب قرمز و نام منطقه‌ای در فرانسه نیز می‌باشد.

ستاره سبز: شکوفه‌هایی به رنگ زرد روشن دارد و دارای یکی از بهترین جلوه‌های ممکن است.

پرینز کلاس: این گل دارای شکوفه‌های سفید است که روی آن نقاطی به رنگ صورتی نیز قرار دارد.

به طور کلی بیش از  260 نوع گل گلایل در سراسر جهان وجود دارد و بیشتر آن‌ها از آفریقای جنوبی می‌آیند. 20 نوع از گل گلایل وجود دارد که در مقایسه با سایر گونه‌ها بسیار پرکاربرد هستند که در ادامه مقاله می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید.

 

گل گلایل سنگی زرد

این نوع گل دارای شکوفه‌های زرد روشن است که در اوایل تابستان می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید. گل گلایل سنگی زرد می‌توانند تا زمان اولین سرمای زمستان شکوفه‌دهی خود را ادامه دهد. یک گیاه بالغ از این نوع، قادر است تا 5 فوت هم ارتفاع بگیرد و وقتی هم گیاه شکوفه می‌زند به راحتی برای مدت زمان 4 هفته و یا بیشتر دوام خواهند آورد.

 

گل گلایل سنگی زرد

گل آبیسین لی‌لی شمشیری

این نوع گل زیبا از انواع گونه‌های گل‌ گلایل رشد می‌کند و به ارتفاع حدود سه فوتی می‌رسد. گل گلایل آبیسین شبیه ستاره است و در مرکز دارای رنگ بنفش و در لبه‌های دارای رنگ سفید است. در اواخر تابستان می‌توانید این گل را ببینید و معمولا در آفتاب کامل و خاک مناسب بسیار خوب رشد می‌کنند.

گل آبیسین لی‌لی شمشیری

گل گلایل آلاسکایی

این گل گلایل سفید زیبا در مدت ده هفته شکوفه می‌دهد. ارتفاع چهار فوتی به خود می‌گیرد و هر ساقه می‌تواند حدود 12 شکوفه را در خود داشته باشد. وجود این گیاه در باغ شما باعث جذب پروانه‌ها و مرغ‌های مینا می‌شود.

گل گلایل آلاسکایی

معمولا از گل های گلایل سفید در تاج گل و تاج گل ترحیم استفاده میکنند.

تاج گل ترحیمخرید تاج گل دو طبقه استفاده شده از گل های گلایل

تاج گل ترحیم | تاج گل ترحیم دو طبقه کد 945

 تاج گل دو طبقه استفاده شده از گل های گلایل

 

تاج گل ترحیم کد 932

خرید تاج گل یک طبقه 

گل گلایل کلادیا

این نوع گل گلایل دارای شکوفه‌های قرمز رنگ است و اگر در باغ خود با مشکل فضا مواجه هستید، این گل پیشنهاد بسیار خوبی برای شما می‌باشد زیرا کلادیا تنها ارتفاع دو فوتی می‌گیرد و در مناطق سرد هم می‌تواند رشد کند.

 

گل گلایل کلادیا

گل گلایل پاسوس

این گل دارای شکوفه‌های بنفش با مرکز قرمز است که در باغ شما جلوه خاصی را به نمایش می‌گذارد. این نوع از گل‌ها تا 4 فوت نیز می‌توانند ارتفاع بگیرند و لبه‌های خارجی شکوفه‌های آن به رنگ ارغوانی است. گل گلایل پاسوس در ماه جولای و آگوست شکوفه می‌زند.

گل گلایل پاسوس

گل گلایل ایمپرسیو

یکی از کمیاب‌ترین و خاص‌ترین گل‌های گلایل، این نوع می‌باشد. گل گلایل ایمپرسیو تا حدود دو فوت ارتفاع می‌گیرد و یکی از کوچک‌ترین نوع این گونه گل‌ها به شمار می‌آید. گلبرگ‌های آن به رنگ صورتی خیلی کمرنگ است و در درون هر گلبرگ نقش یک گلبرگ با رنگ تیره‌تر وجود دارد.

گل گلایل ایمپرسیو

گل گلایل فلورا

این نوع گل گلایل در اواخر فصل تابستان شکوفه‌های بنفش تیره به شما می‌دهد. گل گلایل فلورا‌ تا 5 فوت ارتفاع می‌گیرد. این گیاه در آفتاب کامل و یا حتی وضعیت نیمه سایه به خوبی رشد می‌کند و نیازمند خاک حاصل‌خیز شده و تقویت شده برای رشد است.

گل گلایل فلورا

 

گلایل ستاره‌ی سبز

اگر به دنبال گل گلایلی هستید که شکوفه‌های آن با دیگر انواع این گل متفاوت باشد، ستاره‌ی سبز می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد و تا 4 فوت نیز می‌تواند به راحتی ارتفاع بگیرد. رنگ این گیاه بسیار خاص می‌باشد و بعضی قسمت‌های آن سبز تیره است که کنتراست زیبایی به رنگ‌بندی کلی این گل می‌دهد.

 

گل گلایل ستاره‌ی سبز

گلایل کارین

این گل دارای گلبرگ‌های سفید و بنفش است. جز یکی از گیاهانی است که در مناطق مختلف قابلیت رشد دارد و می‌تواند آب و هوای مختلف را تا حدودی تحمل کند. گل گلایل کارین‌ نیازمند آفتاب کامل نیز می‌باشد.

گل گلایل کارین

گل گلایل ناتالی

این نوع از گل گلایل شکوفه‌هایی به رنگ صورتی ملایم به شما می‌دهد و در هر باغی زیبایی خاص خودش را دارد. گلبرگ‌های آن به شکل ستاره هستند و هر شاخه در حدود 10 و یا تعداد بیشتری شکوفه را روی خود دارد. تنها ارتفاع 6 اینچی دارد که آن را بسیار برای باغ شما مناسب می‌کند و به طور کلی دارای رشد مناسبی نیز می‌باشد.

گل گلایل ناتالی

گل گلایل چارم

این نوع گل دارای شکوفه‌هایی به رنگ صورتی ملایم است که در مرکز دارای رنگ زرد می‌باشند. این نوع از گل در طول تابستان شکوفه می‌زند و تقریبا در تمام مناطق آب و هوایی موجود نیز توانایی رشد کردن و شکوفه دادن را دارد. در حدود 30 اینچ ارتفاع می‌گیرد و در اوایل تابستان نیز شکوفه می‌زند.

گل گلایل چارم

گلایل الویرا

این گل گلایل دارای گل‌هایی با گلبرگ‌های قرمز و صورتی است که می‌تواند تا سه فوت ارتفاع بگیرد. در داخل و مرکز این گیاه رنگ‌های صورتی تیره وجود دارد که باعث زیباتر شدن آن می‌شود. هر شاخه‌ی این گل 6 شکوفه خواهد داد و در اوایل بهار شکوفه‌های خود را خواهد زد. این گل در کنار دیگر انواع گل‌های گلایل بسیار زیبا خواهد بود و می‌تواند باغ شما را بسیار چشمگیر کند.

گل گلایل الویرا

گلایل ماه آبی

این گل حداقل در زمان فرایند رشدش به ارتفاع پنج فوتی می‌رسد و در اواخر تابستان شکوفه‌های خود را به شما نشان خواهد داد. رنگ گلبرگ‌ها این گیاه به رنگ آبی و بنفش است و پرنده‌های بسیاری را به باغ شما جذب خواهد کرد. این گیاه برای اینکه بتواند رنگ خود را به خوبی نشان بدهد و به کمال رشد خود برسد به تابش کامل آفتاب نیاز دارد. گل گلایل ماه آبی در اواخر تابستان رشد کامل را خواهند داشت.

گل گلایل ماه آبی

گل گلایل آدرنالین

این گل دارای برگ‌هایی به شکل شمشیر و به رنگ سبز تیره می‌باشد. گلبرگ‌های آن صورتی کمرنگ با مرکز زرد رنگ هستند. ساقه‌های آن مقاوم و در جهت بالا قرار دارند و تا ارتفاع 40 اینچی نیز می‌تواند رشد کند. این گل در اوایل تابستان شکوفه‌دهی خود را شروع می‌کند که آن را برای چیده شدن و قرار گرفتن در گلدان بسیار ایده‌آل می‌کند. سعی کنید این گیاه را در گروه‌های پنج تایی یا بیشتر بکارید تا بتوانید جلوه‌ی کامل آن را نمایش بدهید.

گل گلایل آدرنالین

گل گلایل آلبوس

این گل به طور کامل سفید است و به شکل ترومپت می‌باشد. رگه‌های زرد و آبی خیلی کمی بر گلبرگ‌های پایینی آن دیده می‌شود. این نوع از گل‌های گلایل از اوایل دهه 1870 بسیار رایج بوده‌اند و در اوایل فصل تابستان شکوفه می‌زنند. این گل‌ها تا 20 اینچ ارتفاع می‌گیرند و تا زمانیکه از پروتکل و قوانین خاصی پیروی کنید این گیاهان به خوبی رشد خواهند کرد.

گل گلایل آلبوس

گل گلایل اتم

این نوع از گل‌های گلایل تنها از 1946 تا به امروز وجود داشته‌اند و تقریبا گونه‌ای جدید به حساب می‌آیند. در این گونه گل شما هفت شکوفه را روی هر شاخه مشاهده می‌کنید و برگ‌هایی به رنگ سبزتیره دارند که با گلبرگ‌های قرمز رنگ این نوع گل هارمونی زیبایی را ایجاد می‌کند. گل گلایل اتم می‌تواند تا ارتفاع 3 فوت رشد کند و برای گذاشتن در گلدان بسیار مناسب است. بهتر است تا این گل‌ها را نزدیک به یکدیگر بکارید تا بتوانید جلوه‌ی بهتری به آن‌ها دهید و همچنین می‌توانید در آب‌رسانی نیز بهتر و بهینه‌تر عمل کنید.

گل گلایل اتم

گل گلایل قطره‌ی لیمو

گلبرگ‌های این نوع گل بسیار ظریف هستند و ارتفاعی تا 5 فوت می‌گیرند. رنگ این گل لیمویی با برگ‌های سبز خوشرنگ است که به شکل شمشیر هستند. گل‌های گلایل قطره لیمویی در اواخر فصل تابستان شکوفه می‌زنند و دارای ساقه‌های قوی هستند که در برابر باران شدید و یا باد مقاومت خوبی را خود نشان می‌دهند.

گل گلایل قطره‌ی لیمو

گل گلایل دارلینگ کوچک

این گل دارای گلبرگ‌های صورتی با مرکز لیمویی است و ممکن است در هر ساقه آن حدود 16 شکوفه وجود داشته باشد. دارلینگ کوچک دارای برگ‌های باریک است که به رنگ سبز خوشرنگ هستند و تا 42 اینج نیز ارتفاع می‌گیرد. این گلایل‌ها خیلی زودتر از بعضی گونه‌های دیگر شکوفه می‌دهند و شکوفه‌های آن تا دو هفته نیز می‌توانند تازه بمانند و اگر خوب به آن‌ها برسید حتی ممکن است بیشتر هم دوام داشته باشند. حتی با وجود اندازه‌ای که این گل‌ها دارند بسیار برای زیبایی باغ شما می‌توانند سودمند باشند.

گل گلایل دارلینگ کوچک

گلایل پریسیلا

این گل گلایل دارای رنگ‌بندی سه گانه است که چشم هرکسی را به خود خیره می‌کند. این گل‌ها دارای زمینه سفید هستند که در داخل آن رنگ‌های صورتی ملایم و زرد کمرنگ به کار رفته است. ساقه‌های این نوع از گل به ارتفاع 5 فوت نیز می‌رسند و تقریبا در هر ساقه چیزی حدود 12 شکوفه وجود دارد. پریسیلا در اواخر فصل تابستان رشد می‌کند و برای مرزبندی باغ شما بسیار زیبا هستند. اگر این گل‌ها را نزدیک به یکدیگر بکارید، دیگر نیازی ندارید تا میله‌ای را برای آن‌ها نصب کنید تا در هنگام رشد به آن تکیه کنند. اجاره ندهید خاک اینگونه گل‌ها به طور کامل خشک شود و همیشه آن را مرطوب نگه دارید.

گل گلایل پریسیلا

گلایل آواز باد

این گل گلایل دارای گلبرگ‌هایی به رنگ صورتی روشن و مرکزی به رنگ زرد شاد می‌باشد. هر ساقه‌ی این گیاه در حدود 4 فوت ارتفاع دارد و شکوفه‌های آن در اوایل فصل تابستان رشد می‌کنند. این گل‌ها برای قرار گرفتن در گلدان به منظور تزئیین خانه شما بسیار مناسب هستند و به علت رنگ‌بندی خود جلوه‌ی خاصی به فضای مورد نظر شما خواهند داد.

گل گلایل آواز باد

شما عزیزان میتوانید با خرید گل اینترنتی از گل فروشی آنلاین گندم VIP زیباترین طراحی ها را با گل گلایل در تاج گل های مناسبتی خود سفارش دهید برای سفارش کافی است به صفحات تاج گل، تاج گل ترحیم مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *