گل نیوفر آبی | روش کاشت گل نیلوفر

گل نیوفر آبی | روش کاشت گل نیلوفر

روش کاشت گل نیلوفر در گلدان

روش کاشت گل نیلوفر آبی به صورت زیر می‌باشد:

اگر قصد دارید این گل زیبا را در گلدان بکارید اولین کاری که می‌بایست انجام دهید تهیه بذر مرغوب و با کیفیت این گل است بعد از آن بهتر است بذرهای خریداری شده را با یک دستمال خیس به مدت 24 ساعت در محل تاریک نگهداری کنید تا به خوبی خیس بخورد اما اگر پوسته بذرها بسیار ضخیم بود باید با نوک چاقو یک خراش بسیار جزیی و کوچک روی آن ایجاد کنید تا دستمال خیس بتواند آن را خیس کند، سپس خاک مناسب با ترکیبی از کوکوپیت و پیت ماس و پرلیت در گلدان ریخته و بذرهای خیس خورده را به راحتی به کمک بیلچه در  عمق یک سانتی متری درون آن خاک بکارید بعد از این عمل کمی آب بر روی خاک بریزید اما هیچ گاه از روش غرقابی برای آبیاری آن استفاده نکنید.

کاشت نیلوفر در گلدان

شایان ذکر است که بعد از آنکه گل نیلوفر به اندازه مناسبی رسید می‌توانید به آرامی آن را از گلدان در آورده و به درون باغچه و یا باغ منتقل کنید ، همچنین نیلوفر از گل های چهار فصل می باشد ، شما میتوانید با مراجعه به مقاله گل های چهار فصل دیگر گل ها را مشاهده فرمایید.

نکات بعد از کاشت

بعد از کاشتن بذر برای نگهداری صحیح به موارد گفته شده در ذیل توجه کنید:

  • میزان آبیاری گل نیلوفر : جالب است بدانید که این گل دربرابر بی آبی مقاومت زیادی از خود نشان می دهد به همین دلیل نیاز به آبیاری فراوان ندارد البته برای حفظ رطوبت و شادابی آن بهتر است همیشه مقداری خاک آن رطوبت داشته باشد.

گل نیلوفر آبی

  • نوع خاک: گل نیلوفر توانایی رشد در هر نوع خاکی را دارد اما برای اینکه رشد مناسب نسبتاً زیادی داشته باشد بهتر است خاک حتماً از زهکشی مناسب برخوردار باشد و با خاک پیت ماس ترکیب شود زیرا اگر این گل را در خاک سنگین بکاریم نمی تواند به خوبی رشد و گل دهد.
  • میزان نور گل نیلوفر : این گل بر خلاف گل‌های دیگر باید در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرد و هر چه از میزان دریافت نور آفتاب کم شود به همان میزان نیز میزان گل دهی آن کاهش پیدا می‌کند به همین دلیل بهتر است گلدان مورد نظر خود را در مکانی قرار دهید که حداقل روزی 8 ساعت نور خورشید به طور مستقیم به آن بتابد.
  • میزان دما گل نیلوفر : به دلیل آنکه بیشتر در مناطق رشد می‌کند بهتر است در دمای 18 درجه سانتی گراد نگهداری شود تا بتواند سریع انگشت درد و به گلهای برسد.
  • استفاده از تکیه گاه: در سال‌های اولیه پرورش گل نیلوفر بهتر است برای بهتر شکل گرفتن آن از این چوب کوچک به عنوان تکیه گاه استفاده کنید بتواند به سمت مورد نظر شما رشد کند.

روانشناسی و نماد گل نیلوفر

در روانشناسی و باورهای مردمان گذشته همواره گل نیلوفر به عنوان نمادی از یک انسان باشعور و عاشق که هدف راستی و درستی را دنبال می کند به کار می رود به طوری که در شعرهای شاعران گذشته نیز می‌توان نمونه هایی از آن را پیدا کرد به همین دلیل این گل همواره نمایانگر گوهر وجودی و دوری از تنبلی و بیهودگی می باشد زیرا که در درون مرداب راه خود را به سوی آسمان پیدا می‌کند و از زشتی‌ها جدا می‌شود این باور و عقیده موجب شده است تا هر گاه کسی در شرایط بد و زجر آور خود را باز شناسد و با تلاش و پشتکار زیاد خود به درجه های بالا دست پیدا کند می توانیم آن شخص را به گل نیلوفر تشبیه کنیم،  همچنین این گل بسیار زیبا که در شبه قاره هند بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است می‌تواند به عنوان یک نماد جهانی شناخته شود زیرا به نظر هندیان که این گل را مقدس می‌دانند هر لایه از آن نشان دهنده ادوار مختلف جهان و همچنین مراحل تکامل هستی می‌باشد.

روانشناسی و نماد گل نیلوفر

گفتنی است که این نوع گل در محل‌های با آب و هوای گرم مانند آمریکای جنوبی و مرکزی رشد می‌کند و در هنگام بهار با روییدن گل های شیپوری زیبا به رنگ آبی و معطر می‌تواند جلوه خاصی به محیط ببخشند به همین دلیل بهترین محل استفاده از این گل در بالکن خانه، آلاچیق ساختمان و… است زیرا در هر فصل رشد می‌کند و جزء دسته گیاهان رونده قرار می‌گیرد که این ویژگی باعث می‌شود تا روی بالکن و آلاچیق شما منظره زیبایی به وجود آید.

همچنین بخوانید : گل های مناسب فصل تابستان

خواص درمانی گل نیلوفر

اگر شما این گل را در خانه یا باغچه خود پرورش می‌دهید باید بدانید که از خواص درمانی بسیار زیادی نیز بهره مند است که در ادامه به چند نمونه از مهمترین خواص آن اشاره می نماییم.

  • بهبود دهنده ورم های درون حلق: در برخی مواقع پیش می‌آید که به دلیل عوامل مختلفی حلق انسان دچار تورم می‌شود و یا بیماری‌هایی مانند دیفتری این ناحیه را درگیر می‌کند، این بیماری‌ها باعث می‌شود فرد نتواند به طور طبیعی مایعات و نوشیدنی ها را بخورد بنابراین اگر از این بیماری ها در عذاب هستید می‌توانید گل نیلوفر را با مقداری زعفران و دارچین ترکیب کرده و روزی دو بار میل نمایبد تا به طور کامل این بیماری رفع شود.
  • درمان سریع اسهال: برای درمان قطعی و سریع اسهال مزمن می شود از این کل و یا حتی ریشه آن استفاده کرد.
  • درمان بیماری‌های سرخچه آبله و سرخک: در گذشته برای درمان این گونه بیماری‌ها از گل نیلوفر بسیار استفاده می‌کردند زیرا می‌تواند قابل توجهی دمای حرارت بدن را پایین بیاورد و از بروز بیماری‌های سرخچه و سرخک و آبله جلوگیری کند.
  • درمان سردرد: همانطور که می دانید سردرد یکی از آزار دهنده ترین دردها در بدن است که در این هنگام می‌توانید با استفاده از گل نیلوفر آبی به راحتی سردردهای شدید را به میزان زیادی کاهش دهید.

خب مقاله گل نیلوفر هم اینجا به پایان رسید امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد و جواب های  سوال هایتان را گرفته باشید ، با خرید گل اینترنتی از گل فروشی آنلاین گندم VIP روزی به یاد ماندنی را برای خود و عزیزانتان رقم بزنید ♥

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *