10 نکته کلیدی برای رشد گیاه کوردیلین

گیاه کوردیلین

رشد گیاه کوردیلین

اگر به دنبال یک گیاه گرمسیری مناسب برای فضای داخلی و خارجی آپارتمان خود هستید، به یکی از گیاهان کوردیلین نیاز دارید. این 10 نکته حیاتی را برای بهترین مراقبت ازگیاه خود بخوانید.

  • کوردیلین یک گیاه فانتزی محبوب است که اغلب Ti نامیده می شود. در فضای باز شکوفا می شود و یک گیاه آپارتمانی ایده آل با برگ های بلند و راسخ ایجاد می کند.

کوردیلین به طور کلی دارای برگ های کالیدوسکوپیک است و برخی از مجموعه های دیگر دارای شکوفه های معطر هستند. آنها بیشتر در فصل تابستان رشد می کنند. این امر برای انواع فضای باز معمول است، اما گل ها می توانند روی گیاهان آپارتمانی نیز ظاهر شوند. اگر کوردیلین را بیرون از باغ خود می‌کارید، آن را فقط در ماه‌های بهار در بیرون قرار دهید.

گیاه کوردیلین

 

  • پرورش گیاه کوردیلین به عنوان یک گیاه گرمسیری می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. در یک بررسی کلی، ترکیبات کوردیلین رنگارنگ و شادی بخش هستند. آن یک گیاه دوست داشتنی و مقاوم است که هم در اتاق های داخلی و هم در فضای باز قرار می­تواند رشد کند.

اگر کوردیلین را در فضای باز و در یک بستر سبز کشت کرده اید، سیستم ریشه می تواند گه گاه به قدری گسترش یابد که ممکن است گیاهان اطراف را مختل کند.

  • در بسیاری از فرهنگ‌ها در سراسر جهان، گیاه Ti دارای قدرت جادویی است که برای صاحبش خوش شانسی، سرزندگی طولانی و عشق ابدی به ارمغان می‌آورد.
  • گیاه کوردیلین نیاز به تابش نور غیر مستقیم خورشید دارد. به همین ترتیب، کوردیلین برگ سبز با نور واقعی خورشید به خوبی رشد می کند، در حالی که آنهایی که برگ های رنگی متفاوت دارند ممکن است نور روز فیلتر شده و غیر مستقیم را ترجیح دهند.

کوردیلین می تواند با گل خشک دوام بیاورد. با این وجود، زمین مرطوب که به خوبی رطوبت داشته باشد، انتخاب ایده آل کلاسیک است. خاک خنثی تا قلیایی مناسب ترین PH برای گیاهان کوردیلین است.

به جز زمستان، می توانید در بهار به این گیاهان کود دهید. می توانید گیاه را به صورت هفتگی با کود مایع در نیمه قدرت تغذیه کنید، عمدتاً در فصل رشد آن این عمل باعث تقویت گیاه خواهد شد.

همچنین بخوانید: معرفی و نگهداری انواع گیاهان کوردیلین

 

گیاه کوردیلین

 

  • یک گیاه ایده‌آل و کوتاه شده باید دارای شاخه‌هایی با ارتفاعات مختلط، حداکثر تا 10 تا 15 سانتی متر باشد؛ و در برگ‌ها با درجه خاک پوشانده شود. با گذشت زمان، Cordylines ممکن است برای حفظ یک الگوی کامل به ساقه های آلو نیاز داشته باشد.
  • تکثیر گیاه کوردیلین به طور کلی با قلمه های ساقه انجام می شود. تنها کاری که برای شروع باید انجام دهید این است که برش های 3 تا 5 اینچی را از شاخه های بالغ برش دهید و از همه برگ ها تمیز کنید.

قطعات را در یک ترکیب مرطوب از ماسه با پرلیت در اتاقی با دمای بالای 17 درجه سانتیگراد قرار دهید و اجازه دهید در آنجا دراز بکشند. گره‌ها از شاخه‌ها رشد می‌کنند و زمانی می‌توان آن‌ها را در خاک گلدان کشت کرد که هر کدام شامل چهار تا شش برگ باشند. اگر قصد تکثیر این گیاه را دارید بهتر است در فصل بهار اقدام کنید.

  • کوردیلین را می توان به طور موثر از ریشه کشت کرد. چه بذر بخرید و چه از دانه های درو شده از توت های رشد یافته گیاه کوردیلین موجود استفاده کنید، این فرآیند همیشه یکسان است. دانه‌های درو شده از توت‌های داخلی باید چند روز فشرده، تمیز و در هوا خشک شوند، در حالی که توت‌های بیرون از خانه، باید اجازه دهید تا چند ماه قبل از کاشت خشک شوند. وقتی بذرها آماده شدند، آنها را در ترکیبی با زهکشی خوب بکارید.
  • با توجه به آب و هوای گرمی که یک گیاه گرمسیری مانند کوردیلین به آن نیاز دارد، باید گلدان را برای ماه های زمستان در داخل خانه و در فصل گرمتر در فضای باز قرار دهید. قبل از انجام آنها، مطمئن شوید که زمین بیرون به خوبی خالی شده و خطر یخ زدگی از بین رفته است.
  • در صورتی که گیاه به اندازه ای بیش از حد نسبت به گلدانش در حال گسترش باشد، تعویض گلدان ضروری است. در فرآیند تعویض گلدان مجدد، یک توده بزرگ از ماسه یا عناصر دیگر با سوراخ های زهکشی مناسب انتخاب کنید. محاسبه کنید که گیاه کوردیلین به دو تا سه سال رشد ریشه نیاز دارد.
  • کوردیلین مستعد ابتلا به حشرات معمولی است که به راحتی با صابون پاک کننده حشره کش مناسب قابل پیشگیری است. با اسپری های قارچ کش می توانید مناطق برگ باکتریایی و عوارض پوسیدگی ریشه را متوقف کنید و گل و لای نه چندان مرطوب را تضمین کنید.

همچنین بخوانید: اشتباهات رایج که مرگ گیاهان آپارتمانی

 

به طور خلاصه، این تنها کاری است که باید گیاه کوردیلین انجام دهید:

مکان یابی نور خورشید:

Ti می تواند کل اشعه خورشید را در خارج از منزل به دست آورد، در حالی که در داخل خانه، به یک نقطه روشن با پرتوهای غیر مستقیم نیاز دارد.

تنوع زمین خود را تخمین بزنید:

گیاه کوردیلین به یک مخلوط قلیایی گلدانی با زهکشی خوب نیاز دارد.

زهکشی منظم:

در داخل خانه، کوردیلین می خواهد در جایی قرار گیرد که خاک بتواند از بین برود. برای حفظ رطوبت آن، می توانید سنگ یا سنگ را در اطراف گیاه قرار دهید.

بررسی شرایط آب و هوایی:

یک مرطوب کننده برای گیاهان آپارتمانی در نظر بگیرید زیرا آنها برای شکوفه دادن ایده آل به آب و هوای مرطوب نیاز دارند. شرایط آب و هوایی کوردیلین شما ممکن است بر سایر گیاهان داخلی یا باغچه تأثیر بگذارد.

همچنین بخوانید: نگهداری و پرورش گل یاس

 

آبیاری گلدان کرودیلین

اگرچه گیاه کرودلین­‌ها مقاوم و سر سخت‌اند، اما تحمل کم را آبی ندارند. به خصوص در دمای بالا و هوای گرم، گیاه در اثر کمبود آب و رطوبت با ریزش و سوختگی برگ‌ها مواجه می‌­شود. بهتر است در روزهای گرم سال هیچ‌گاه اجازه ندهید خاک گلدان خشک شود، همچنین فراموش نکنید که هوای پیرامون گیاه کوردلین را همواره مرطوب و خنک نگه دارید. بدین منظور می­‌توانید از غبارپاشی استفاده کنید. از آنجایی که کوردلین به فلوراید موجود در آب حساس است، بهتر است آب مورد نظر برای آبیاری را از یک روز قبل در دمای محیط قرار هید تا هیچ فلورایدی در آن موجود نباشد.

در نظر داشته باشید که آبیاری بیش از حد گیاه نیز مضر است و می‌­تواند موجب فرسودگی ریشه‌­ها شود. بدین منظور بهتر است یک برنامه زمانی دقیق برای آبیاری گیاه داشته باشید. برای مثال در روزهای تابستان هر دو روز یکبار و در زمستان هر 3 روز یکبار گلدان خود را آبیاری کنید.

 

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم شما را با ویژگی های گیاه کرودلین ­‌ها آشنا کنیم و نکات مهمی را برای پرورش آنها در اختیارتان قرار دهیم امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد. متشکریم که تا پایان مقاله با ما هم گام بوده اید.

 

همچنان بخوانید: روش کاشت گل در باغ یا باغچه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *