نگهداری و پرورش گل سنبل

گل سنبل

یکی از رایحه های دوست داشتنی در بهار ، شکوفه های گل سنبل است که با عید گره خورده است. حتی در فاصله دور ، عطر و بوی شدید این گلها و خوشه های رنگهای روشن را مشاهده و استشمام خواهید کرد. محبوبیت سنبل در قرن 16 به اروپا وارد شد ، پرورش دهندگان پیاز هلندی باعث شدند تا در قرن هجدهم بیش از 2000 رقم تولید شود و امروزه حدود 60 مورد برای کشت تجاری وجود دارد.

 

گل سنبل

بهترین زمان کاشت گل سنبل

گل سنبل مدرن از آسان ترین پیازهای بهار است که می توان آن را پرورش داد – می توان آنها را در زمین یا گلدان کاشت ، یا گلدان پیاز  را در آب پرورش داد و نیازی به خاک نیست. گل سنبل بهتر است در اوایل پاییز کاشته شود و به آرامی رشد می کند و در شاخه های بهار جوانه می زند.

 

 

نام گیاه شناسی  Hyacinthus orientalis
نام مشترک  سنبل ، سنبل معمولی ، سنبل هلندی ، سنبل باغ
نوع گیاه پیازی
اندازه بالغ  6-12 اینچ قد و 3-6 اینچ عرض
قرار گرفتن در معرض آفتاب  خورشید کامل
نوع خاک  مرطوب اما دارای زهکشی مناسب باشد
PH خاک  خنثی تا اسیدی
زمان شکوفایی بهار
رنگ گل  سفید ، آبی ، بنفش ، صورتی ، قرمز
مناطق مقاومت (USDA)  4-8
منطقه بومی اروپا
سمیت  برای سگها و گربه ها سمی است

 

 

نگهداری از گل سنبل

برای قوی ترین و دورترین رایحه ، سنبل را در بلوک های بزرگ پرورش دهید. سنبل همچنین با پیازهای شکوفا شده دیگر به خوبی مخلوط می شود ، از آنجا که آنها در بسیاری از رنگ ها و اندازه ها وجود دارند – ساقه های خوشه ای گل  آنها نقطه مقابل گل لاله های فنجانی و گل نرگس است.

اکثر انواع پیازهای سنبل نسبتاً بزرگ هستند. برای شکوفه های باغ بهار ، پیازهای سنبل را در پاییز شش تا هشت هفته قبل از اولین سرما بکارید. آنها باید از انتهای ریشه (پهن ترین طرف) ، عمق حدود 4 اینچ قرار گیرند. با فاصله حدود 3 تا 4 اینچی از آنها فضای کافی برای گسترش آنها فراهم کنید. با خاک بپوشانید ، و خوب آب دهید.

 

انواع بلندتر وجود دارد که ممکن است دچار فلاپ شوند – اگر فقط چند عدد داشته باشید می توانید آنها را نزدیک هم بکارید تا از یکدیگر حمایت کنند. پس از شکوفایی پیازها ، ساقه های گل را قطع کنید (برگها را رها کنید) تا گیاهان را به ذخیره انرژی در پیازها ترغیب کنید.

گل سنبل

 

پیازهای سنبل خود را در محلی بکارید که دارای آفتاب کامل یا سایه جزئی باشد. مانند سایر پیازهای بهار ، سنبل ها قبل از بیرون آمدن کامل درختان برگریز ، جوانه می زنند ، شکوفا می شوند و کم رنگ می شوند ، بنابراین دیگر نگران سایه زیاد درختان مجاور نباشید. هدف شما این است که حداقل شش تا هشت ساعت در روز به گیاهان نور خورشید بدهید.

خاک
پیازهای سنبل خاصیت خاصی در pH خاک ندارند ، اما در خاکی که شل و زهکشی خوبی داشته باشد، بهترین عملکرد را دارد. خاک غنی می تواند به ساقه های نرم منجر شود ، بنابراین هنگام تهیه یا اصلاح خاک به راحتی مواد آلی را استفاده کنید.

آبیاری گل سنبل

بعد از اینکه پیازها را کاشتید ، زمین را به خوبی آبیاری کنید. اگر باران منظم نیست ، آبیاری خود را تا زمستان ادامه دهید ، اما بگذارید زمین بین آبیاری خشک شود. اگر پیازها در خاک خنک و مرطوب بنشینند ، در نهایت می پوسند.

دما و رطوبت

انتظار می رود سنبل در زمستان در مناطق مقاوم گیاهان USDA چهار تا هشت زنده بماند. آنها ممکن است در مناطق کمتر از چهار و بعضی از آنها در مناطق بالاتر از هشت ، بسته به نوع مختلف ، به برخی از محافظت از زمستان نیاز داشته باشند. پیاز ها را  برای مدت شش تا 10 هفته  در جایی تاریک و سرد بگذارید. متاسفانه ، پیازهای سنبل عمر کوتاهی دارند و احتمالاً فقط سه یا چهار سال دوام خواهند آورد. بسیاری از مردم با آنها به عنوان گیاهان چند ساله حساس رفتار می کنند و سالانه آنها را جایگزین می کنند.

گل سنبل

کود

آسانترین راه برای تغذیه پیازهای جدید این است که در زمان کاشت مقداری از مواد غذایی پیاز را درون سوراخ بریزید. کودهای زیادی برای تغذیه پیاز در دسترس است ، یا می توانید از یک کنجاله استخوان معمولی استفاده کنید. با خراش دادن مقداری غذای پیاز در خاک مجاور و آبیاری خوب ، پیازها را هنگام کاشت و دوباره در بهار تغذیه کنید.

آیا سنبل سمی است؟

پیازهای سنبل حاوی اسید اگزالیک است که می تواند در برخی افراد واکنش پوستی ایجاد کند. اگر حساس هستید ، هنگام دست زدن به پیازها دستکش بپوشید. اسید اگزالیک هنگام خوردن نیز سمی است ، بنابراین از انسان یا حیوانات خانگی که پیاز را می خورند مراقبت کنید. در صورت مشاهده علائم زیر ، بلافاصله با خدمات پزشکی تماس بگیرید.

علائم مسمومیت در انسان
سوزش پوست
بثورات یا کهیر
معده ناراحت
حالت تهوع
استفراغ
علائم مسمومیت در حیوانات
درد شکم
مشکل تنفس
اسهال
افتادن
حالت تهوع
استفراغ
خواب آلودگی
سرفه کردن
خس خس
سوزش دهان
پنجه زدن در دهان

پیازهای سنبل معمولاً بیش از حدود سه یا چهار سال عمر نمی کنند. اگر می خواهید پیازهای سنبل بیشتری تولید کنید ، تا اواخر تابستان صبر کنید و پیازها را به آرامی بلند کنید. جابجایی های کوچکی را که در اطراف لبه های پیاز ایجاد شده اند بردارید و همه چیز را از جمله پیازهای اصلی را دوباره بکارید. صبور باشید ، زیرا چند سال طول می کشد تا جبران خسارت ها شکوفا شود. از آنجا که گیاهان می توانند در اواسط تابستان ناپدید شوند ، مکانهای آنها را در حالی که هنوز شکوفا هستند مشخص کنید.

 

گلدان و  تعویض گلدان گل سنبل

هنگام کاشت در گلدان می توان فاصله پیازهای سنبل را نسبت به کاشت در زمین نزدیکتر کرد زیرا پیازها به فضای تکثیر نخواهند رسید. می توانید آنها را به هم فشرده کنید تا تقریباً

لمس کنند ، اما در این قسمت جایی برای مقداری خاک بگذارید تا آب را نگه دارد.

گل سنبل

 

خاک را مرطوب نگه دارید اما تا زمانی که پیازها جوانه نزده اند ، آن را خیس نکنید. سپس ، هر زمان که خاک خشک شد ، آبیاری کنید. پس از جوانه زدن پیازها ، آنها را به نور غیر مستقیم خورشید منتقل کنید. دمای سرد باعث شکوفایی بیشتر آنها می شود.

 

علت کج شدن گل سنبل

گلهای سنگین سنبل باعث می شوند که ساقه خم شود. برخی از انواع بلندتر گل سنبل به طور طبیعی مستعد خم شدن هستند. نور و دما – دلیل دیگر افتادگی سنبل است یا نور کافی به آن نرسیده است و یا گرمای بیش از حد به آن رسیده است.

 

آفات / بیماری های شایع

انواع جوندگان پیازهای سنبل را میخورند. با انداختن یک مشت شن در سوراخ کاشت می توانید تا حدودی از آنها محافظت کنید یا می توانید بازدارنده های جوندگان تجاری را امتحان کنید. روش آسان تر ، کاشت آنها با گل نرگس است که جوندگان از آن اجتناب می کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *