کوددهی ارکیده ها

کوددهی ارکیده

تفاوت بین یک گیاه ارکیده کاملاً خوب و یک گیاه تماشایی ، کود است.مانند هر گیاه دیگر ، ارکیده ها برای رشد به کود نیاز دارند. درست است که آنها به کمتر از گیاهان دیگر احتیاج دارند  و کود زیاد می تواند ریشه های حساس ارکیده را بسوزاند T اما شکی نیست که ارکیده های خوب تغذیه شده سالم تر هستند ، برگهای خود را طولانی تر نگه می دارند و گل بیشتری می دهند.

از یک کود با کیفیت بالا استفاده کنید

درباره بسیاری از کودها نظرات متفاوتی وجود دارد و کل صنعت برای فروش غذاهای مخصوص ارکیده ظهور کرده است. شما می توانید به سرعت در شیمی پیشرفته ادعاهای مختلف کود گم شوید ، اما این نکته ظریف وجود دارد: یک مولکول نیتروژن بسیار شبیه یک مولکول دیگر نیتروژن است. در حقیقت ، کیفیت آب شما بیش از کود مورد نیاز شما اهمیت دارد. بنابراین ، وقتی نوبت به کود می رسد ، کودی متعادل و با کیفیت تهیه کنید که حاوی سه عنصر اصلی (نیتروژن ، فسفر و پتاسیم) به علاوه تمام عناصر غذایی جزئی (گوگرد ، کلسیم ، منیزیم ، آهن ، منگنز ، بور ، مس ، روی ، مولیبدن و کلر). از کود کم اوره یا بدون اوره استفاده کنید زیرا اوره منبع نیتروژن واقعاً در دسترس ارکیده های اپی فیتیک نیست.

همچنین مطالعه کنید : چگونه گل ارکیده کاتالیا Cattleya را پرورش دهیم

هفتگی ، ضعیف

این یک قاعده کلی قدیمی در بین پرورش دهندگان ارکیده است: “آب هفتگی ، ضعیف”. شما می توانید قدرت کود تجاری را با توجه به غلظت عناصر اصلی مورد بررسی قرار دهید. به طور کلی ، شما احتمالاً با استفاده از یک کود استاندارد 20-20-20 با قدرت یک چهارم و یک کود 10-10-10 با نیمه قدرت ایمن خواهید بود. دستورالعمل های مربوط به کودهای مخصوص ارکیده را دنبال کنید.

همچنین مطالعه کنید : مشخصات گل ارکیده سیمبیدیوم (Cymbidium)

 

کوددهی ارکیده

 

کوددهی ارکیده

 

مطالب مرتبط : 7 سوال محبوب درباره نگهداری از گل ارکیده

 

بیش از حد غذا ندهید!

تغذیه بیش از حد به نفع گیاهان شما نخواهد بود. کودهای مصنوعی حاوی نمک های معدنی مانند پتاسیم ، کلسیم و غیره هستند. با گذشت زمان ، این نمک ها در گلدان  شما جمع می شوند و می توانند به گیاه آسیب جدی برسانند. علاوه بر این ، ارکیده هایی که بیش از حد غذا به آنها برسد ، اغلب خیلی سریع رشد می کنند  و آنها را ضعیف و مستعد بیماری می کند. سرانجام ، بسیاری از انواع ارکیده در صورت تغذیه بیش از حد شکوفا می شوند ولی موارد بعد از آن را در نظر داشته باشید. خط خوب را پیدا کنید و به آن بچسبید.

در فصل رشد تغذیه کنید

بسیاری از ارکیده ها – به عنوان مثال دندروبیوم – در ماه های زمستان به خواب می روند. برخی دیگر مانند Cattleya سرعت رشد خود را کم می کنند. تغذیه یک گیاه خاموش هدف کمی دارد. هنگامی که گیاه علائم رشد تازه در بهار را نشان داد ، بار دیگر کود دهی را شروع کنید.

 

کود گل ارکیده

کوددهی ارکیده

افزایش گلدهی یا نه؟

یافتن تقویت کننده های شکوفائی ویژه  یا ریز مغذی هایی  که برای تقویت گل ارکیده طراحی شده اند ، به طور فزاینده ای آسان است. این وسوسه انگیز برای هر کسی است ، مگر اینکه یک پرورش دهنده حرفه ای باشید اما رشد چندانی برای این محصولات وجود ندارد. اولاً ، بیشتر گونه های ارکیده خانگی چندین جنس دارند که در فصول مختلف سال گل می دهند. دوم ، جنس های مختلف نیازهای مختلف در افزایش گلدهی دارند.  کودی با کیفیت و متعادل به همان اندازه تقویت کننده ها در تولید شکوفه ها موثر است و برای همه گیاهان ، نه فقط شکوفه ها مفید است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *