چگونه گل ارکیده وندا را در داخل خانه پرورش دهیم؟

گل ارکیده وندا

پرورش گل ارکیده وندا

در گونه گل ارکیده وندا به انگلیسی Vanda حدود 80 گونه و هیبرید و زیرگونه دیگر وجود دارد. مانند اکثر گلهای ارکیده، این گیاهان تقریباً همیشه به صورت گیاهان خانگی داخلی پرورش داده می شوند. اگرچه پرورش آنها در باغ در مناطق گرمسیری (مناطق 10 و 11) امكان پذیر است، اما نیازهای فرهنگی چنان طاقت فرسا است كه بندرت انجام می شود.

گل ارکیده وندا تک پوستی هستند، به این معنی که از یک ساقه رشد می کنند و ریشه های آن از پایین بیرون می آید. برگ ها به طور متناوب در حال پرورش هستند. و از ساقه به صورت نردبانی مانند، جلو می روند. ونداهای قدیمی اغلب منشعب می شوند و در صورت عدم تقسیم، گیاهان می توانند به نمونه های بسیار بزرگی تبدیل شوند. گل وندا از سنبله هایی بیرون می آید که از ساقه مرکزی بیرون آمده و بین برگ ها بیرون می زند.

ارکیده های وندا به ریشه های بزرگ و مقاوم شناخته می شوند که در هر نوع گلدان سخت است. در حقیقت، ونداها عمدتاً اپی فیتی هستند. به این معنی که آنها ریشه های خود را به جای رشد در خاک، به سطح گیاه نزدیک یا بقایای آن متصل می کنند. آنها بهتر است در اوایل بهار کاشته شوند زیرا از خواب زمستانی خارج می شوند. و در شرایط بهینه نسبتاً سریع رشد خواهند کرد.

 

همچنین بخوانید: چرا برگ های ارکیده فالانوپسیس (Phalaenopsis) من زرد می شوند؟

 

نام گیاه شناسی Vanda
نام مشترک ارکیده وندا
نوع گیاه  چند ساله علفی
اندازه بالغ  1-3 فوت قد
آفتاب مورد نیاز نیاز به قسمتی سایه
نوع خاک  محیط رشد بدون خاک، مانند پیت ماس یا پوست
pH خاک  6.4 – 6.8 (کمی اسیدی)
دوره زمانی شکوفایی  هر چند ماه یکبار
رنگ گل  صورتی، قرمز، زرد، نارنجی، آبی، بنفش، سفید
مناطق مقاومت (USDA)  10 تا 11
منطقه بومی آسیا
سمی بودن غیر سمی است

 

گل ارکیده وندا

 

 

نگهداری از ارکیده وندا

ونداها گزینه خوبی برای مبتدیان نیستند. حتی در میان پرورش دهندگان باتجربه، گیاهان به عناصر خاصی احتیاج دارند که تحویل آنها در خانه دشوار است: رطوبت بالا، درجه حرارت بالا، نور شدید و جریان هوا و همچنین دوره های باران و به دنبال آن یک دوره خشکی. بعلاوه، این نمونه ها می توانند به راحتی 5 یا 6 فوت طول داشته باشند در حالی که ریشه های آنها هوایی است. به همین دلایل ، گیاهان وندا بهتر است در گلخانه یا خانه پرورش یابد، جایی که می توانند تحت آبیاری بالای و نور خورشید شکوفا شوند.

تفاوت بین یک وندای خوب رشد یافته و غیر استاندارد می تواند عمیق باشد. ونداهای سالم در طول سال با شکوفه های فراوان و با رنگ های زنده به صاحبان کوشا خود پاداش می دهند. اما ونداهای نامرغوب ممکن است برگهای خود را از پایین از دست بدهند تا اینکه ساقه در نهایت برهنه شود.

باکس ارکیده از محصولات گل گندم برای خرید این محصول به صفحه باکس گل ارکیده مراجعه کنید.

نور مورد نیاز گل ارکیده وندا

ونداها به نور شدید نیاز دارند. اما به طور کلی در زیر نور کامل خورشید رشد نمی کنند. آنها باید در قسمتی از سایه هم باشند، اگرچه مثل دیگر ارکیده ها نیستند اما از گونه های وندا که دارید آگاه باشید ، زیرا بعضی از آنها بیشتر از دیگران به نور خورشید احتیاج دارند.

خاک مناسب گل ارکیده وندا

این ارکیده ها به طور طبیعی در مناطق صخره ای و خاک کمی رشد می کنند. ریشه های بزرگ آنها از طریق هوا پیچیده شده و به درختان مجاور و سایر اشیا می چسبند. پرورش آنها در یک مخلوط گلدان معمولی می تواند باعث از بین رفتن گیاهان شود. در عوض، سبدی را انتخاب کنید که بتواند جریان هوای خوبی برای ریشه ها فراهم کند. برای نگه داشتن گیاه در جای خود، پوست، پیت ماس ​​یا یک ماده بدون خاک دیگر را به سبد اضافه کنید. همچنین می توانید از یک گلدان مخصوص گل ارکیده استفاده کنید. در نهایت، ریشه ها به سبد متصل می شوند تا گیاه به صورت قائم نگه داشته شود.

نحوه آبیاری گل ارکیده وندا

ونداها به مقدار زیادی آب نیاز دارند. در حقیقت، در دوره های با درجه حرارت بالا ممکن است لازم باشد دو بار در روز آبیاری شوند. در غیر این صورت، یک بار در روز کافی است. هرچند در طول خواب زمستانی تقریباً یک بار در هفته باید به آن آب بدهید. در طول فصل رشد، محیط رشد باید به طور مداوم مرطوب باشد اما خیس نباشد.

دما و رطوبت

ونداها دمای بالاتر از 65 درجه فارنهایت را ترجیح می دهند. آنها می توانند درجه حرارت پایین را تحمل کنند، اما قرار گرفتن در معرض طولانی مدت در سرما می تواند تأثیر زیادی بر رشد و گلدهی گیاه بگذارد. قرار گرفتن در معرض هر دمای زیر 50 درجه فارنهایت می تواند باعث تاخیر در گلدهی تا یک سال شود.

به همین ترتیب، ونداها برای رشد به رطوبت بالا احتیاج دارند. آنها به سطح رطوبت حداقل 60 درصد و ترجیحاً حدود 80 درصد نیاز دارند. برای افزایش رطوبت، می توانید گیاه خود را روی سینی شن پر از آب قرار دهید، به شرطی که ریشه ها مستقیماً در آب نشسته باشند.

مطالب مرتبط: چگونه گل ارکیده کاتالیا Cattleya را پرورش دهیم

کوددهی
در طول فصل رشد با کود 20-20-20 متعادل هفتگی کود دهید. برای ایجاد شکوفه های بهتر می توانید از هر سومین کود به کود فسفر دار تبدیل شوید. در طول هوای خنک ، کود را هر دو تا چهار هفته یکبار قطع کنید.

انواع گل ارکیده وندا

بسیاری از گونه های زیبا وندا وجود دارد، از جمله:

Vanda coerulea: این گونه که به ارکیده آبی معروف است. دارای گلهای جذاب، ماندگار و بنفش آبی است.
Vanda sanderiana: این ارکیده که به عنوان waling-waling یا Sander’s vanda نیز شناخته می شود. در انواع صورتی و سفید وجود دارد.
Vanda tessellata: این گیاه معمولاً به عنوان گل طرحدار  نامیده می شود، این گیاه دارای گلبرگهای زرد با خطوط قهوه ای و حاشیه سفید است.
گل ارکیده وندا فقط به ندرت از بذر تکثیر می شود ، زیرا نهال بسیار ظریف است و روند آن می تواند طولانی شود. در عوض، این ارکیده ها معمولاً از طریق قلمه ها تکثیر می شوند.

ارکیده های وندا شاخه های کوچکی با برگ ایجاد می کنند که معمولاً درست بالای ساختار اصلی ریشه یافت می شوند. هنگامی که یکی از این شاخه ها دارای دو یا سه برگ و ریشه های هوایی به طول 2 تا 3 اینچ است، آن را با احتیاط از ساقه اصلی برگ ها و ریشه های شاخه در یک قسمت جدا کرده و مجدداً در مخلوط گل ارکیده بکارید. آن را به طور مداوم مرطوب نگه دارید زیرا ریشه ها در محیط رشد لنگر می اندازند، سپس آبیاری کرده و گیاه را مانند سایر گیاهان تأمین کنید.

همچنین مطالعه کنید: شکوفه دادن مجدد گل ارکیده Phalaenopsis

 

تعویض گلدان ارکیده وندا

برای راه اندازی واندا در یک سبد ، ریشه ها را از شکاف های سبد ببافید و پایه ساقه را در محل خود با سیم گیاه سیم بکشید. برای نگهداری بیشتر گیاه از محیط رشد بدون خاک استفاده کنید. ونداها غالباً به تخلیه مجدد احتیاج ندارند، زیرا ریشه ها از آویزان شدن از سبد بدشان نمی آید. اما اگر آنها به فضای بیشتری احتیاج دارند و دوست دارید آنها را محدود نگه دارید، می توانید گیاه را با سبد قدیمی خود درون سبد بزرگتر و جدیدی قرار دهید. در اطراف ریشه ها رسانه های تازه در حال رشد کار کنید. اما تا حد امکان از ایجاد مزاحمت در ریشه ها خودداری کنید ، زیرا این امر می تواند گیاه را به شدت تحت فشار قرار دهد.

آفات و بیماری های شایع ارکیده وندا

ارکیده وندا گیاهان حساسی هستند که اگر مقدار کافی نور و آب دریافت نکنند ممکن است دچار مشکل شوند. شایع ترین علت مرگ گیاه، آب زیاد یا کم است. آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه در گیاه می شود که با برگهایی که شروع به جمع شدن می کنند و ریشه هایی که نرم می شوند نشان داده می شود. گلها ممکن است متورم شده و تاول ایجاد کنند. گیاهان بیش از حد آبیاری نیز بسیار آهسته رشد خواهند کرد. گیاهان کم آبی، برگهای جمع شده را نشان می دهند.

نور زیاد برای این ارکیده ها نادر است، اما اگر بیش از حد مستقیم به آفتاب برسد، ونداها به رنگ سبز مایل به زرد یا قرمز می شوند. نور کم باعث ایجاد برگهای سبز عمیق، رشد دوکی و گلهای ضعیف می شود.

scale، جلبک های پوستی و شته ها می توانند از مشکلات ارکیده های وندا باشند. صابون یا روغن حشره کش بهترین راه حل است.

 

آفات و بیماری گل ارکیده وندا

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *